Виховний захід
Зеленогірський ліцей
Вчитель біології: Дійнецька Наталія Василівна
День птахів. Наші улюблені птахи.
Мета: розширити і закріпити знання учнів про птахів, про їхню поведінку, роль і місце у природі, значення у житті людини; розвивати екологічне мислення, спостережливість, інтерес до пташиного світу; учити замислю-ватись над наслідками своїх дій; виховувати дбайливе ставлення до пернатих друзів, екологічну культуру, любов і милосердя до всього живого на Землі, прияти духовному збагаченню учнів.
Обладнання: виставка книг про птахів, фотографії птахів, пісні про птахів
«Танець маленьких лебедів»
Хід заходу
Вчитель: Птахи – унікальні істоти. Всі вони – неперевершені створіння: жваві, красиві, вправні в польоті. Сучасна передова авіація не може пере-вершити вражаючої техніки і точності приладів «пташиної навігації» і віртуозності польоту. На земній кулі їх налічується 8 тисяч 700 видів, а в нашій країні 770 видів. Скільки шкідливих комах і личинок знищують вони. Сьогодні багато видів стають рідкісними через те, що людина тіс-нить їх своїм прогресом і жорстокістю.
1-й учень: Оберігати природу... Оберігати оточуюче середовище. Ці слова ми чуємо все частіше. Вони звучать в розмовах мільйонів людей. Любов до природи - це і любов до Батьківщини, до свого народу. Це спосіб нашого життя, це наш світогляд, це наша мораль. Невід'ємною частиною нашого життя є птахи. Вони поширені скрізь, де на Землі є сприятливі умови для їхнього життя. Скільки шкідливих комах і личинок знищують вони. Працюють не покладаючи крил. Під час повернення птахів на Батьківщину на них чекають густі тумани, перешкоди та небезпеки. Морські бурі ламають їм пір’я, збивають крила, відносять далеко від берега. Раптові холоди ско-вують води - птахи помирають від холоду і голоду, тисячі їх гине від хижа-ків. Але ніщо не може зупинити крилатих мандрівників. Вони несуть на своїх крилах весну.
2-й учень: Але, нажаль, у нас війна, і сьогодні цей вірш став найпопуляр-нішим в соцмережах серед українців не лише нашої держави, а і світу. В ньому біль, туга, але й віра! Українці сьогодні як ніколи виливають душу, бо в них все, що нам близьке, що нас болить і єднає. Вони не завжди вка-зують прізвище автора. Тому ці вірші вже стають народними. Цей вірш про птаха. Що є символом миру та родини. На приліт цих птахів ми чекаємо з нетерпінням…
3-й учень:
Не летіть в Україну, лелеки,
Не летіть, мої любі, до нас,
Залишайтеся жити далеко,
Бо сьогодні нелегкий в нас час.
Синє небо спаскудила хмара,
Чорна хмара десанту з москви.
По землі лізе руська отара,
Свою Неньку рятуємо ми.
Не збагне ані птах, ні людина,
Чого мало їм в власнім краю.
Чи сподобалась наша долина,
Чи хатина в селі у гаю.
Увірвались у нашу країну
Уночі, коли люди ще сплять.
Розбудили велику родину
Та ракетами землю бомблять.
Весь народ підійнявся до бою,
Мов одна велетенська сім’я.
За країну свою ми стіною
Станем, брате, разом ти і я.
Зупиніться, агресори кляті,
Не топчіть чорнозем і траву,
Бо вояки наші завзяті
Вас спрямують у чорну труну.
Повертайтесь додому з ганьбою.
У Саратов, а може, в Сибір.
Заберіть свої танки з собою,
Подивіться, чи прип’ятий звір.
І вклонятись йому вже не треба,
Не потрібно співати пісень,
Бо тепер він – ніхто, він нікчема,
Чорну ніч засліпив білий день.
Я горджуся, що Я Українець,
Сила духу незламна у нас.
Не відступим назад на мізинець,
Бо настав справедливості час.
Вірю в те, що війна закінчиться,
Ми покажемо гідність в бою.
Я покличу вас знову, лелеки,
У квітучу країну свою.
3-й учень: Ці гарні птахи повертаються додому і це дає нам віру і надію на мирне та спокійне життя в Україні.
4-й учень: Повідомлення про лелеку
Лелека в українців святий птах, символ доброти і щастя. Переконання, ніби він приносить немовлят, належить до числа найбільш стійких міфів в історії культури. На земній кулі всього 17 видів лелек. У нашій країні живуть два види лелек: білий і чорний. Білий лелека поширений у багатьох країнах світу. Селяться вони зазвичай на високих деревах біля води або боліт та на інших височинах, навіть на опорах електропередач. Білий лелека давно звик жити поруч з людиною. Люди досить добре вивчили його. Лелеки – обережні птахи, але в більшості місць свого проживання вони користуються гостинністю людини і тому швидко звикають до освоєної території. Чисельність цього птаха останнім часом значно скоротилася. До останнього часу вважалося, що у лелек немає голосу, але виявилося, що це не так. Просто вони дуже рідко ним користуються. Крім того, вони видають звуки, клацаючи дзьобом. Лелеки – птахи великі, красиві. Часто вони стають здобиччю мисливців. Це призвело до різкого скорочення числа лелек у всіх країнах Європи і в нашій країні. Зараз вони взяті під охорону. Чорний лелека, як дуже рідкісний вид, занесений до Червоної книги
5-й учень:
Журавлі
Тому веселиками звуться журавлі,
що прилітають до веселої землі,
що теплий день приносять на крилі
і залишають в нашому селі
Лиш навесні веселики вони,
а журавлями звуться восени,
6-й учень: Повідомлення про журавлів
Журавлі відіграють помітну роль у культурі багатьох народів . Помітне місце посідає журавель і в житті українців: один із символів весни («журавель прилетів — теплинь приніс»), за поведінкою птахів угадували погоду («журавлі летять високо — зима ще далеко», «журавлі летять низько — зима вже близько», «ранній приліт журавлів — на ранню весну»). Вважали, що прилітає журавель через тринадцять тижнів після Різдва. Існують свідчення, навесні, побачивши перший ключ журавлів, не можна вимовляти слово «журавель» вголос — «бо журитимешся весь рік», натомість слід вживати слово «веселик» . Особливу увагу цим птахам приділено в культурі Японії. У 1955 році зі смертю 12-річної японської дівчинки Садако Сасакі, яка загинула від наслідків ядерного бомбардування Хіросіми, паперові журавлики стали символом миру. Діти з усього світу надсилали до Японії журавлики, які Садако не встигла доробити.
7-й учень:
Лебеді
Гойдав тихенько вітер осоку
Верба над ставом красувалась,
А пара лебедів в ставку,
На хвилях тихо забавлялась.
На них ти гляне – вмить збагнеш,
Кохання в них – немає меж,
З них вірність кожен береже
Й своє кохання стереже.
Вони завжди пісні співали
Ці птахи вірності й краси
І в них свою любов вінчали
Аж до наступної весни…
8-й учень: Повідомлення про лебедів
Лебеді - найпрекрасніші і найзагадковіші з усіх птахів на планеті. Їх красі, витонченості та вродженій граціозності може позаздрити будь-яка балерина. А про таку щиру вірність та відданість мріє будь-яка закохана пара. Пошук коханої - справа не одного місяця і навіть року. Може пройти не один рік, поки самець обере наречену і зробить їй пропозицію. Лебеді дуже обережні. Вони не підпливають до берега, а неквапливо плавають на середині водойми, уважно поглядаючи навколо. Проте при раптовій небезпеці збільшують швидкість до такої міри, що їх важко наздогнати навіть на човні. Ці птахи дбайливо ставляться до своїх пташенят, намагаються завжди перебувати поруч. Вони захищають дитинчат від найменшої небезпеки, іноді навіть жертвуючи при цьому своїм життям. Зв'язуватися з розлюченим лебедем не варто - удар його крила такий потужний, що може зламати руку дитини чи підлітка. Гнізда лебедів бувають такі міцні, що можуть витримати людину
9-й учень:
Ластівка
Вибились промінчики любенького сонця,
Прилетіли ластівки до мого віконця.
Сповнилися звуками сині небеса.
Ожила, засяяла вранішня краса.
Зацвіли черешеньки, вишеньки повсюди,
Зацвіли, мов квіточки, і зраділи люди.
Скоро, скоро літечко в край наш прилетить
І тепленьким дощиком все заплюскотить.
Задзвеніли ластівки край мого віконця,
Здійнялися весело в небо, аж до сонця.
Стільки в цьому радості, щирості й тепла,
Вся земля від щастячка гарно зацвіла.
А довкіл така краса — серденько чарує.
Звуки, форми, кольори — все людей дивує.
Хочеться летіти ввись, в сині небеса.
Зачаровує серця весняна краса.
10-й учень: Повідомлення про ластівку
У містах, серед людей живуть безліч різних птахів. Але часто люди спостері-гають за ластівками. Вони немов балерини пташиного світу, тільки замість танцю використовують польоти. Граціозно вони спрямовуються вперед, розрізаючи своїми крилами потоки повітря. За ластівкам люди також навчилися передбачати погоду. Так, наприклад, вони спускаються до землі перед наближенням грози. Людство склало це в прикмету: “Якщо ластівка низько летить – то це до дощу”.Ластівки, найкрасивіші, граціозні і одні з милих птахів. Вони настільки унікальні і вражаючі, що нерідко їх вико-ристовують, для створення персонажа в казці або мультфільмі. Вони раду-ють людей своїми польотами і маневрами. Звичайно, не дивлячись на їх витонченість і красу, знаходяться люди, які заподіюють їм шкоду. Ластівка символізує щасливе родинне життя, ласку, любов і ніжність. Вважається, що ластівки в’ють гнізда лише на будинках добрих господарів. За народними віруваннями ця пташка оберігає оселю від грому, блискавки і пожежі. А ще кажуть у народі, що ластівка – це улюблена Богом пташка. Благословив її Господь за те, що, коли розпинали Христа, ластівки крали цвяшки. Своїм щебетанням ластівка прославляє Бога, наче молитвою. Розорення гнізда ластівки вважається великим гріхом. Цим людина накликає біду на свій дім.
Вчитель: Діти, а зараз перевіримо наскільки ви знаєте птахів
Запитання до вікторини:
1.Назвіть птахів, що лаштують по кілька гнізд на одному дереві? (Граки)
2.Яка пташка любить красти блискучі предмети? (Сорока)
3.Яка пташка підкидає свої яйця в чужі гнізда? (Зозуля)
4.На стовбурі берези колом розташовані отвори, чия це робота? (Дятел на весні пив березовий сік)
5.Чому не можна брати в руки яйця птахів? (Птахи залишать гнізда)
6.Який птах співає перед грозою, видаючи звуки, що нагадують гру на флейті? (Іволга)
7.Хто найкращий співун серед пернатих? (Соловейко)
8.Яка пташка не літає? (Пінгвін, страус)
9.Який птах носить назву фрукта? (Ківі)
10.Який птах вправно наслідує голоси інших птахів? (Шпак)
11.Назвіть співучих птахів? (Соловей, жайворонок)
12.Який птах може відкрутити гайку дзьобом? (Какаду)
13.Хто кує в зозуль – самець чи самка? (Самець)
14.Яка пташка може літати хвостом уперед? (Колібрі)
15.Який ключ літає? (Журавлинний)
16.Які птахи самі сильні? (Орли, беркути)
17.У якого птаха найдовша шия? (Фламінго)
18.У яких птахів яйця висиджує самець? (Ему)
19.Які птахи видають звуки, схожі на сміх людини? (Сова)
20.Які птахи найменше бояться морозів? (Качки, гуси)
21.Як називають будівлі птахів? (Гнізда)
22.Які наші перелітні птахи прилітають пізніше за всіх, а відлітають раніше за всіх? (Ластівки.)
Повідомлення учнів. Найбільш цікаві факти про птахів:
*В одному курячому яйці одного разу знайшли цілих 9 жовтків.
*Ківі є єдиним птахом на планеті, що не має крил.
*Найменші яйця несе птах колібрі.
*Папуги, як і люди, дають імена своїм пташенятам і роблять вони це за допомогою цвірінькання.
*При певних обставинах, імператорський пінгвін може обходитися без їжі близько 2 місяців.
*Завдяки будові свого черепа, дятли здатні довбати стовбур дерева протягом 2 годин поспіль.
*Чорний стриж здатний літати в повітрі без зупинки більше 3 років.
*Самці страусів висиджують яйця частіше, ніж самки.
*Фламінго набуває рожевого кольору не з народження, а внаслідок поїдання рачків.
*М'ясо птиці вважається дієтичним.
*Мозок страуса менший, ніж його очі.
*Страуси можуть жити тільки в парі.
*Зір яструба у 8 разів кращий, ніж у людини.
*Відомо чимало випадків, коли орли доживали до 50 років. Але це в неволі.
*Соколу, щоб вбити свою жертву, досить нанести лише один удар.
*Деякі вчені вважають що багато сучасних видів птахів виникли від динозаврів.
*Перелітні птахи летять клином щоби зменшити опір повітря.
*Для того щоби прокормитися деякі папуги в дикій природі пролітають більше 800 кілометрів.
*Страуси та пінгвіни відносяться до птахів, хоча й не літають.
*Сокіл-сапсан є найшвидшою істотою на планеті. При нападі на жертву він розвиває швидкість до 320 кілометрів за годину.
*Дзьоб пелікана може досягати до 45 сантиметрів в довжину, розмах крил — 3 метри.
*Стерв'ятники можуть літати годинами без жодного змаху крил.
*Яструб має такий хороший зір, що бачить мишу з відстані кілометра.
Вчитель: Птахи - прекрасні. Тільки вони щороку мігрують з далекої півночі на далекий південь і повертаються назад. Вони найбільш солодкоголосі. Тільки вони можуть розмовляти людською мовою і наслідувати голоси інших тварин. А ще вони – наші друзі,телепати і віщуни, здатні передбачати майбутнє.
Птиця.
Тріпоче серце пійманої птиці,
в руках моїх не чує доброти.
— Я дам тобі водиці і пшениці,
моя пташино, тільки не тремти!
—Хіба потоки загубили воду,
хіба в полях уже зерна нема?!
Пусти мене, мій хлопче, на свободу,
і все, що треба, я знайду сама.
— Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,
в своїх руках легеньких, як вітрець.
Хіба неволя це? Хіба це важко
від мене взяти кілька зеренець?
— Пусти мене! Мені, дитино мила,
дорожча воля, ніж зерно твоє!
Страшна, хоч навіть лагідна та сила,
яка розкрити крилець не дає!
— Лети! Співай у небі гомінкому.
Хоч і маленький, зрозумів я все.
Моя рука ніколи і нікому
ні кривди, ні біди не принесе!
11-й учень: Людина повинна піклуватися про птахів. Найпоширеніший і доступний спосіб турботи — виготовлення й розвішування штучних гнізд, наприклад шпаківень, синичників, щілинок. У штучних гніздах поселяються шпаки, синиці, мухоловки, стрижі й інші птахи. Багато птахів роблять гнізда в колючих чагарниках. Для них навколо садів і уздовж полів люди виро-щують живоплоти. Під час гніздування птахів у лісі не можна навіть гучно розмовляти, щоб не потривожити птахів, які висиджують яйця. Недопустимо руйнувати гнізда, брати до рук яйця і пташенят, адже після цього батьки можуть уже не повернутися в гніздо.У зимовий час слід підгодовувати птахів. Якщо птах має достатньо корму, він не замерзне навіть у великі морози. Для синиць потрібно прикріплювати до гілок дерев шматочки несолоного сала, регулярно насипати в годівниці насіння соняшника, кавуна, дині, гарбуза. Крім синиць на годівниці збираються горобці, снігурі, омелюхи й інші птахи. Для них можна насипати хлібні крихти, а також зібрані восени насіння бур’янів і плоди горобини. Щоб промисел птахів не призвів до значного скорочення їхньої чисельності, у нашій країні встановлені строго визначені строки полювання, заборонено здобувати птахів під час їхнього розмноження й линяння. На окремі види птахів заборона полювання введена на ряд років. Місця, де водяться рідкісні птахи, оголошуються заповідними.
Вчитель:1 квітня оголошено Міжнародним днем птахів. Всі ми знаємо, що птахи – це наші друзі і помічники. Вони приносять чималу користь. Любіть. Бережіть та охороняйте птахів!!!