Розробка уроку на тему "Розвиток еволюційних поглядів"

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку: “ Розвиток еволюційних поглядів”9 клас Основні терміни та базові поняття: Мета уроку: Ознайомитися з історією формування та становлення еволюційних поглядів, розглянути внесок у розвиток ідей еволюціонізму відомих учених; розвивати вміння використовувати отримані раніше знання; виховувати вміння поважати ідеї, відмінні від власних поглядів.-еволюція; -еволюційне вчення;ламаркізм; успадкування набутих ознак; дарвінізм;природний добір;боротьба за існування; спадкова мінливість синтетична теорія еволюції -Урок розроблений вчителем біології Озерського НВО , Бородянського району Київської областіОдинцовою Оксаною Миколаївною

Номер слайду 2

Як виникло різноманіття живих організмів на планеті Земля? Вченими було визначено декілька основні еволюційних теорій. Здавна люди намагались пояснити спостережуване різноманіття життя . У ХVІІІ столітті практично всі вчені дотримувалися КРЕАЦІОНІСТСЬКИХ поглядів, тобто були впевнені у тому , що життя на землі було створено вищими силами . Проте й ці науковці поділились на два табори . Одні з них важали , що всі живі організми створені такими , як вони зараз є , і з моменту творення не змінювалися . Друга , прогресивніша , група припускала , що види змінювались з плином часу і сучасні види є нащадками більш давніших . Під час створення електронного уроку були використані матеріали друкованих видань: Підручник Біологія – 9 клас , автор Р. Шаламов, видавництво ТО “ Соняшник” , Харків, 2017 р. Робочий зошит Біологія 9 клас, автор Князева О. В., видавництво “ Ноосфера” , м. Київ , 2017 р.

Номер слайду 3

Перша еволюційна теорія . Першою теорією , що спробувала пояснити походження живих істот була ЕВОЛЮЦІЙНА ТЕОРІЯ Жана Батиста Ламарка . Він припускав , що всім живим організмам властиве прагнення до досконалості , бажання стати кращими та складнішими . Згідно з його теорією, живий організм може натренувати якийсь орган, а потім передати цю ознаку іншим поколінням. Предок жирафи протягом багатьох поколінь тягнув шию , аби дістатися листя на гілках дерев . У результаті шия тренувалась та видовжувалась із кожним поколінням , що й призвело до появи шиї сучасного жирафа.

Номер слайду 4

Основні постулати теорії Ламарка . Теорія мала суто теоретичний характер

Номер слайду 5

Теорія природного добору Чарльза Дарвіна Вчений замість авбстрактних висновків описував спостережувані явища , грунтуючись на фактах і мисленєвих експерементах. На той час Ч. Дарвін нічого не знав про генетику й механізм спадковості , проте використав сам факт спадкової передачі ознак. 1809-1882 ( англійський натураліст та мандрівник )

Номер слайду 6

Еволюція, за Дарвіном, полягає в безперервних пристосувальних змінах видів. Еволюція відбувається на основі спадкової мінливості під дією боротьби за існвання, результатом якої є природний добір.

Номер слайду 7

Природний добір. ВАЖЛИВО ЗАЗНАЧИТИ , що природний добір немов “ харчується “ мінливістю й сам її знищує в ході боротьби за існування Наслідком боротьби за існування, згідно з Ч. Дарвіном, є природний добір, який проявляється у переважаючому виживанні й розмноженні найпристосованіших до умов існування організмів певного виду. Цей термін він увів аналогічно штучному добору, який людина застосовує в селекції для виведення нових порід тварин і сортів рослин, залишаючи нащадків найпродуктивніших особин.

Номер слайду 8

Однією із форм природного добору є статевий добір. Однією з форм природного добору Дарвін вважав статевий добір — явище суперництва особин однієї статі за парування з особинами іншої в багатьох тварин, переважно хребетних. Він проявляється в поєдинках (олені), шлюбних танцях (журавлі), «конкурсах» співу (співочі птахи) тощо. Природний добір тримається на трьох стовпах: Мінливість: потрібні альтернативні прояви ознаки. Спадковість: передача альтернативних проявів ознак від батьків нащадкам. Різні шанси залишити плідне потомство ( здатне розмножуватись) в особин з альтернативними проявами ознак . Що вищий шанс , то більша кількість копій певної ознаки буде передана плідному потомству, тобто більший репродуктивний успіх

Номер слайду 9

Спадкова мінливість — це зміни, які виникають у кожного організму індивідуально, незалежно від змін довкілля, і передаються нащадкам. Від спадкової мінливості Дарвін відрізняв неспадкову (визначену), яка проявляється в усіх особин виду однаково під дією певного чинника і зникає у нащадків, коли дія цього чинника припиняється. Наприклад, коні, перевезені на невеликі острови чи в гори, через кілька поколінь дрібнішають. Коли ж цих тварин почати утримувати на низинних рівнинах, то через кілька поколінь вони знову досягнуть розмірів своїх предків. Оскільки невизначена (спадкова) мінливість сама по собі не має пристосувального характеру (неадаптивна), то мав існувати певний природний механізм, який забезпечує пристосування організмів до умов довкілля. Цей механізм Дарвін убачав у боротьбі за існування та природному доборі.

Номер слайду 10

Основні положення синтетичної теорії еволюціїІз часів Чарльза Дарвіна теорія природного добору значно змінилася. Поєднання генетики. екології та теорії природного добору породило нову теорію- синтетичну теорію еволюції.

Номер слайду 11

Еволюція людини: цікаві факти 1. До кінця незрозуміло і чому у нас подібні губи, яких немає ні у одного іншої тварини. Наші губи дуже чутливі до перепадів температури, а все тому, що тільки у нас вони цілком вивернуть назовні. 2. Мурашки на шкірі з’являються коли скорочуються м’язи біля основи волосяного фолікула, відбувається це, наприклад, коли нам холодно або коли страшно. Особливо цікавий другий випадок, якби у нас була шерсть, то вона вставала б дибки, як у кішок в момент небезпеки, але так як у нас немає шерсті, стає незрозумілим, навіщо взагалі нам потрібна ця здатність. 3. У нас збереглися вушні м’язи, проте, ми втратили можливість рухати вухами. 4. Так як наші далекі предки були травоїдними їм доводилося їсти багато зелених рослин. Щоб все це краще переварити необхідно було ретельно пережовувати їжу. Для цього і потрібні були зуби мудрості. Зараз в них практично немає необхідності, зате вони здатні доставити нам масу дискомфорту. 5. Колись апендикс грав важливу роль в травній системі, однак, для нас він є абсолютно непотрібним органом. 6. Ні в однієї тварини немає грудей схожих на наші, особливо жіночі. Швидше за все вони почала змінюватися в результаті вертикального положення нашого тіла і стали такими, якими ми їх звикли бачити сьогодні.

Номер слайду 12

Самоконтроль знань 1. Результатаом дії природного добору є : А) пристосування до умов існування ; Б) боротьба за існування .2. Природний добір відбирає ознаки , які : А) більш потрібні людям для задоволення їх потреб; Б) більш потрібні людям для виживання.3. Штучний добір вибирає ознаки , які : А) більш потрібні людям для задоволення їх потреб; Б) більш потрібні людям для виживання.4) Найгостріша боротьба за існування відбувається : А) між левом і антилопою; Б) між горобцем і горобцем; В) під час повені між тваринами і стихією.5. Репродуктивний успіх тим вищий , чим : А) менша кількість нащадків в організму; Б) більша кількість нащадків в організму ;В) менш плідні нащадки цього організму;. Г) частіше організм парується;Д) рідше організм парується .6. Ураховуючи думку Ламарка щодо бактерій та одноклітинних , можна стверджувати , що не всі організми стали досконалими , як люди , тому , що : А) у них не було до цього внутрішнього прагнення ; В) вони погано тренували свої органи ; В) не всі набуті ознаки успадковуються .7. Дай визначення терміну. Еволюція- це…..8. Що спільного в еволюційних теоріях Дарвіна і Ламарка ?9.. Які причини створення синтетичної теорії еволюції ?10. Чому , що інтенсивніше відбувається природній добір , то менше варіантів мінливості залишається в популяції ? Дізнайся самостійно і розкажи іншим : Поясни виникнення довгої шиї в жирафа з погляду природного добору.

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.6
Оригінальність викладу
4.2
Відповідність темі
4.3
Загальна:
4.4
Всього відгуків: 12
Оцінки та відгуки
 1. Мітіна Світлана Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Евсеєнко Інна Геннадіївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Ковченко Валентина Вікторівна
  Дуже малий шрифт, не годиться для використання
  Загальна:
  1.3
  Структурованість
  1.0
  Оригінальність викладу
  1.0
  Відповідність темі
  2.0
 4. Свиридова Наталия Кузьмівна
  Загальна:
  4.3
  Структурованість
  4.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  5.0
 5. Штыбель Виктория
  чудова презентація
  Загальна:
  4.3
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  4.0
 6. Крук Ігор
  Слайди частково складаються просто з скріншотів. Місцями неточна інформація, наприклад про непотрібність апендиксу (це є важливе депо для лімфоцитів).
  Загальна:
  4.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  3.0
  Відповідність темі
  4.0
 7. Віннічук Вікторія Олегівна
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  4.0
 8. Віннічук Вікторія Олегівна
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  4.0
 9. Федорус Олена Миколаївна
  Чудова розробка. Дякую!
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 10. Циганчук Олена Василівна
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  5.0
 11. Шишковська Людмила Григорівна
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  4.0
 12. Шевчук Альона Василівна
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  5.0
Показати ще 9 відгуків
pptx
До підручника
Біологія 9 клас (Шаламов Р.В., Носов Г.А., Литовченко О.А., Каліберда М.С.)
Додано
20 грудня 2017
Переглядів
15275
Оцінка розробки
4.4 (12 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку