Конспект уроку, практична робота з біології для 9-го класу на тему: "Закони Г.Менделя, їх генетичні основи"

Про матеріал

Уроки з теми "Генетика" в 9 класі . 1 й урок вивчення законів Г.Менделя. 2 урок - Практична робота.

Перегляд файлу

                                                                                                                                                                     автор

                                                                                                                                       вчитель біології  Олександрійського  

                                                                                                                                  навчально-виховного комплексу

                                                                                                                                           (ЗНЗ  I-II cт –ліцей №17

                                                                                                                                     Зайкіна Наталія Василівна

         Урок №                                       (презентація до уроку зроблена в програмі  SMART NOTEBOOK 14)

Тема уроку: Закони Г.Менделя, їх генетичні основи.

Мета уроку:

  • розширити знання учнів про генетику, як науку; сформувати поняття про основні генетичні закономірності на прикладі законів Г. Менделя;
  • розвивати вміння логічно мислити та знаходити закономірності процесів спадковості та мінливості;
  • дати розуміння важливості цих процесів в живих організмах, існування життя в цілому.

Обладнання: Інтерактивна дошка,підручник,таблиці.

Поняття і терміни: генотип, фенотип, гібрид, алель, домінантність, рецесивність,

                                                гамети, розщеплення,  незалежне   розщеплення,гомозигота,

                                                гетерозигота,одноманітність.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, вміння вчитися впродовж життя, природничі та математичні компетенції.

               Структура уроку,основний зміст і методи роботи:

I.Організаційний момент

   Привітання вчителя, перевірка готовності класу до уроку,перевірка присутніх.

II. Актуалізація опорних знань:

      (мультимедійна дошка)

      1. Дати правильні відповіді: спадковість, мінливість, генетика,ген, генотип, фенотип,

          гомозигота, гетерозигота, домінантна, рецесивна ознаки. 

      2. Назвати методи генетичних досліджень.

III.Мотивація (цікава розповідь вчителя)

   Генетика -  неймовірно цікава наука,яка вивчає закономірності спадковості та мінливості живих організмів.

    У 1914 році в Англії ремонтували собор. Роботами керував нащадок першого герцога Шрюсбері Джона Табольта ,похованого у цьому соборі у 1453 році. Джон був історичною постаттю. Він воював і загинув від ран.14 поколінь відділяли його від  нащадка 20 століття. Нащадок розкрив  гробницю. Те, що в ній лежав Табольт сумніву не було. На кістках були ушкодження, що свідчили про рани,згадувані літописцями. Про зовнішність не могло бути й мови,але був неспростований доказ спорідненості,надійніший, а ніж засвідчені нотаріусом генеалогічні документи: на одній руці  скелету зрослися фаланги пальців, про що говорив нащадок ще до розкриття. Після розкриття він показав свою руку свідкам, які побачили таку ж картину. На тій самій руці, що й у скелета, ті самі 2 фаланги зрослися між собою. Їх зростив домінантний ген,  в медицині сьогодні такий прояв називають -  симфалангією.

Ось такою, є сила гена.  Ось така  сила спадковості!

              IV. Основна частина уроку

1.Закономірності спадковості, встановлені Г.Менделем (розповідь вчителя з використанням дошки і записом інформації у вигляді таблиці в зошит)

а)закон одноманітності гібридів 1 покоління(I)

б)закон розщеплення (II)

в)закон незалежного успадкування(III)

 

     Назва закону

 Формулювання закону

 Схематичний запис

  1. Закон одноманітності гібридів 1 покоління

 

 

 

Правило(закон)чистоти гамет

У першому поколінні від схрещування гомозигот із домінантною та рецесивною ознаками виявляється тільки домінантна ознака

 

 

Кожна гамета диплоїдного гетерозиготного організму несе лише один алельний ген і не може одночасно містити обидва

 

  ААXаа—Аа  100%

 

1menммd.jpg

  1. Закон розщеплення

 

 

 

При схрещуванні гібридів першого покоління у нащадків   спостерігається розщеплення за фенотипом у співвідношенні 3:1

 

 

    АаXАаАА:2Аа:аа

               3:1

1men d.jpg

  1. Закон незалежного успадкування

Кожна пара альтернативних варіантів ознак успадковується незалежно від інших пар і дає розщеплення 3:1 за кожною з пар (як і при моногібридному схрещуванні). При дигібридному схрещуванні (коли спостереження ведеться за двома ознаками) серед гібридів другого покоління спостерігають розщеплення 9:3:3:1.

 ААВВXааввАаВв

АаВвXАаВв—9:3:3:1

mendel2.jpg

 

   V.Закріплення знань:

     1.Що вивчає генетика?

 2.Що є матеріальним носієм спадковості?

 3.Що таке генотип,фенотип?

     4.Назвати метод, який використав Г.Мендель для досліджень.

     5. Сформулювати 1 закон Менделя.

     6.Сформулювати 2 закон Менделя.

     7. Сформулювати  3 закон Менделя.

   Рефлексія:

    Що вам  сподобалось, що ви дізнались.

    Я хочу щоб ви дали мені відповідь на питання:

«Як ви думаєте, як зміниться генетика за 100 років?»

 

       Виставлення оцінок за роботу на уроці.

 

     VI.Домашнє  завдання: прочитати §31; конспект  в робочому зошиті;  

         повт.§29,30.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                            автор

                                                                                                                                  вчитель біології  Олександрійського  

                                                                                                                                  навчально-виховного комплексу

                                                                                                                                 ( ЗНЗ  I-II ст –ліцей №17)

                                                                                                                                Зайкіна Наталія Василівна

                                                                         (презентація до уроку зроблена в програмі  SMART NOTEBOOK 14)

 

          Урок №    Практична робота «Складання схем схрещування»

Мета: Удосконалити навички складати схеми схрещування і розв'язувати елементарні задачі з генетики.

Обладнання: Інтерактивна дошка,підручник, картки для дітей, які працюють 

                          швидко.

                                                        Хід роботи:

Щоб успішно розв’язувати задачі з генетики необхідно :

 1.Знати загальноприйняті генетичні  позначення (виведено на дошку)

         P-батьки;          

       50px-Mars_symbol.svg.png             75px-Venus_symbol.svg.png

         F1,2,3…-покоління

         X-схрещування

         АА-гомозигота

         Аа-гетерозигота

         G(Г) - гамети ⃝

 

             2. Уважно читати умову задачі, складати  схему:

  Дано:                                                                   Розв’язок:

 

 

 

Знайти:

 

 

 

               3. Записати правильно відповідь.

               4.Для розв’язування використати решітку Пеннета ( якщо потрібно)

 

Задача 1Який колір квітів буде у гібридів першого покоління білих та рожевих троянд по генотипу та по фенотипу, якщо білий колір - рецесивна ознака? (Схрещували гомозиготні особини). (умова і відповідь виведена на дошку, відповідь закодована  - стерти  ластиком ).

Задача 2Якого кольору будуть троянди, одержані при схрещуванні двох гетерозиготних рослин червоного  кольору? (відповідь за межами слайду, натиснути на знак питання і витягнути.)

 Задача 5. У людини карий колір очей домінує над блакитним, а здатність краще володіти правою рукою — над здатністю володіти лівою. Кароокий лівша, в сім'ї якого всі кароокі, одружився з блакитноокою правшею,в сім'ї якої всі правші. Визначте генотипи та фенотипи дітей.(відповідь зашифрована, як попередня)

V.Домашнє  завдання: повторити  §31; ст.126,задача 6;конспект  в робочому зошиті; повт.§29,30., закінчити практичну роботу (задача 6).

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мітіна Світлана Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Біологія 9 клас (Остапченко Л.І., Балан П.Г., Поліщук В.П.)
Додано
25 грудня 2017
Переглядів
14724
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку