Квест-гра
«Рідна мова-скарб безцінний»
Мета: навчати розумінню того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава, розширювати знання про красу і багатство української мови, ознайомити дітей з українськими звичаями; пробудити почуття національної гідності; формувати соціальний досвід у підлітків, успадкування духовних надбань і досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, виховувати толерантність до національних меншин та повагу до культурної спадщини рідного народу, любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого українського, бажання розмовляти рідною мовою.
Форма проведення: квест-гра
Місце проведення: класна кімната.
Епіграф уроку:
Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім'я людини.
Й. Г. Гердер
ХІД УРОКУ:
Багата і барвиста, ніжна й милозвучна мова українського народу. Мова - то краса життя, – наше майбутнє. Рідне слово – це невмируще джерело, з якого ми пізнаємо навколишній світ, рідну серцю родину, свій народ. Щиро рада усіх Вас вітати, бо у нас у класі гарне свято – будемо нашу рідну мову шанувати.
Сьогодні, 27 жовтня, ми відзначаємо День української писемності та мови.
Тож, сьогоднішня зустріч – це ще одна сходинка до взаєморозуміння, до мовного єднання, до якого ми всі так прагнемо.
Наша рідна українська мова - найпрекрасніше диво, скарбниця, в якій зберігається історія нашого народу, його невмируща душа, багатовікова культура.
Спробуйте уявити один день свого життя без мови: ось ви щойно прокинулись, мовчки одягаєтесь, снідаєте, поспіхом йдете до школи. А що далі? Мовчазні друзі та однокласники походжають просторими шкільними коридорами – ніхто ні з ким ні про що не спілкується, не розповідає один одному про свої нещодавні пригоди. По всій школі стоїть мертва тиша, не чути ніде дитячого гамору та яскравих посмішок від сказаного слова.
Лунає дзвоник. Ви тихенько заходите до класу, сідаєте за парту. А що далі? Чи змогли б ми за таких обставин отримати освіту, відчути себе частинкою суспільства? Вважаю, що ні.
Отже, мова – найважливіший засіб спілкування. Життя без неї уявити неможливо, це найбільше і найдорожче добро кожного народу.
Прекрасна, багата, мелодійна українська мова. Слова – це крила ластівки, вона їх не відчуває, але без них не може злетіти. Тож маємо зробити все для того, щоб не згорнулися крила, щоб не обірвалася золота нитка, яка веде з давнини в наші дні.
ІІ. Оголошення теми і мети заходу
-Сьогоднішній позакласний захід ми гордо присвячуємо найріднішій українській мові. Саме тій мові, якою ми з вами протягом дня розмовляємо, каліграфічно пишемо, виразно читаємо. Тож ми починаємо цікаве змагання знавців української мови. Девіз нашої гри: «Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться. Солодке слово «перемога» нелегко всім дається. Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою».
І незабаром ми всі дізнаємося, хто стане найяскравішою зіркою у нашому королівстві Мовограй. Але кожен із вас хай пам’ятає:
Я –учень НУШ.
Я - хочу знати все.
Я –критично мислю.
Я –вмію все.
Я – знаю все.
Я – особистість креативна.
Наше мовознавче змагання проходитиме у формі квест-гри,у якій братимуть активну участь 2 команди. Команди мають обрати собі назву відповідно до запропонованих емблем: «Шанувальники рідної мови » та «Українська– це модно» і капітанів команд.
Сьогодні ви матимете змогу показати свої:
Знання
Уміння
Навички
Ерудицію
Кмітливість
(Ознайомлення із маршрутним листом)
(Команди рухаються за маршрутним листом, де зазначені назви зупинок .На кожній зупинці команди виконують завдання, за правильне виконане завдання команди отримують медальки «Знавець рідної мови».)
1 зупинка «Барвиста абетка»
Гра «Складіть українську абетку».
Літери абетки розкладені в хаотичному порядку – потрібно розташувати їх в алфавітному порядку.
2 зупинка
«Скарбничка юного мовознавця»
Запитання для команди « Шанувальники рідної мови»
1. Державна мова України? (українська)
2. Слова з протилежним значенням. (антоніми)
3. Частина мови про ознаку предмета. (прикметник)
4. Найменша одиниця мови? (звук)
5. Знак у кінці питального речення. (знак питання)
6. Остання частина слова. (закінчення)
7. Перша буква у власній назві. (велика)
8. Розмальоване яйце. (писанка)
9. Частина слова перед коренем. (префікс).
10. Знак у слові В’ячеслав. (апостроф)
11. Список літер установленого порядку. (алфавіт)
12. Нема України без верби і … (калини)
13. СтолицяУкраїни. (Київ).
14. НазваГімнуУкраїни. („Ще не вмерлаУкраїна...").
Запитання для команди « Українська – це модно»
1. Народна назва Пасхи. (Великдень)
2. Найбільша одиниця мови. ( текст)
3. У що береться пряма мова? (у лапки)
4. Без якої святині зникає народ? (без мови)
5. Знак у кінці розповідного речення. (крапка)
6. Буква без звука. (м’який знак)
7. Розмова двох осіб. (діалог)
8. Слова з близьким значенням. (синоніми)
9. Слова спільного кореня. (спільнокореневі)
10. Зміна букв у корені. (чергування)
11. Частина мови що діє (дієслово)
12.Колір нашого Прапора.
13.Назвіть малий Державний Герб України. (Тризуб).
14.Доберіть синонім до слова азбука.
3 зупинка «Квітучий сад слова»
Ой, яка чудова українська мова! Де береться все це, звідкіля і як?
Є в ній ліс – лісочок, пуща – гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак.
І така ж розкішна і гнучка, як мрія.
Можна «звідкіля» і «звідки», можна і «звідкіль.
Є у ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.
Та не в тому справа, що така багата.
Помагало слово нам у боротьбі.
Кликало на битву проти супостата,
То звучало сміхом на полях плаката,
І за все це, мово, дякуємо тобі.
Завдання для команди « Шанувальники рідної мови»
Дорога –
Дім–
Земля –
Низький –
Сумний –
Ходити –
Пізно –
Золотий ланцюжок –
Смачний бутерброд –
Холодний чай –
Завдання для команди « Українська – це модно»
1. Дібрати синоніми до слів:
Говорити –
Плакати –
Думати –
2. Дібрати до слів антоніми:
Голосно –
День –
Білий –
Глибоко –
3. Дібрати словосполучення з переносним значенням:
Біжить дитина –
Світла стрічка –
Дівчинка плаче –
4 зупинка «Скарбничка фольклору»
Завдання: поєднати частини «розсипаних» прислів’їв.
« Шанувальники рідної мови»
Хто хоче більше знати - вилетить – не впіймаєш.
Добрим словом мур проб’єш - а лінь марнує.
Слово не горобець - а кажи навчусь.
Праця людину годує- а лихим – у двері не ввійдеш.
Не кажи не знаю, треба менше спати.
« Українська – це модно»
Життя прожити - в зуби не заглядають.
Дарованому коневі не поле перейти
Вік живи вода не тече.
Під лежачий камінь раз відріж.
Сім раз відмір вік учись.
5 зупинка «У світі скоромовок»
Скоромовки належать до перлин усної народної творчості. Це маленькі цікаві віршики, які треба швидко мовити. Тому команда, яка швидко мовить скоромовку свою, отримає медальку.
« Шанувальники рідної мови»
Вередували вереднички,
Що не зварили вареничків.
Не вередуйте, вередниченьки,
Ось поваряться варениченьки.
« Українська – це модно»
Сидить Прокоп — кипить окроп,
Пішов Прокоп — кипить окроп.
Як при Прокопові кипів окроп,
Так і без Прокопа кипить окроп.
6 зупинка «Загадкова торбинка»
Для команд підготовлені заздалегідь загадки, які мають швидко відгадати та отримати медальку.
« Шанувальники рідної мови»
1. Що то за пані у білім жупані?
Дружить з рогачами, горщиками, казанами
В роті в неї смакота. Що ж за пані то така? / Піч/.
2. У вінку зеленолистім, у червоному намисті
Видивляється у воду на свою хорошу вроду. / калина/ .
3. В нас однакові ім’я. Відгадай: хто брат, хто я?
Я кажу : «З дерев лечу». Каже брат: « Попошті шлю» / лист/.
4. Біла рілля, чорне насіння, хто вміє - той посіє, хто знає - відгадає. / письмо/ .
« Українська – це модно»
1.Що можна бачити з заплющеними очима? /Сон/.
2.Завжди в роті , а не проковтнеш. / язик, зуби/ .
3. Ходить по городу, великого роду,
Ноги, як лопати, а сліду не знати. / гуси/.
4. Що воно за штука, що день і ніч стука?/серце/.
7 зупинка «Юні поети»
Із ряду слів вибираєте потрібне слово і підкреслюєте його.
Ходить лісом їжачок, в нього шубка з … (ниточок, дроту, колючок).
Вночі їй завжди півник сниться. Вона не курка, а … (гуска, ворона, лисиця).
У неділю на Хрещатик квочка вивела … (голубів, курчаток, овечок).
Великі очі й голова. Не Колобок це, а … (слон, сова, коза).
Ярослав на камінь сів, ловить в річці … (окунів, щук, карасів, мух).
8 зупинка «Цікаві словечка у слові»
Завдання: Утворити якомога більше слів з одного слова
Слова: підберезник, всесвітній
9 зупинка «Фразеологізми-багатство українців»
Завдання: замінити словосполучення одним словом.
« Шанувальники рідної мови»
- Кури не клюють (багато)
- Хоч око вийми (темно)
- Шкіритизуби (сміятися)
- Ведмідь на вухо наступив (глухий)
« Українська – це модно»
- Як грибівпіслядощу (багато)
- Як п’яте колесо до воза (зайвий)
- Зарубати на носі (запам’ятати)
- Розбити глек (посваритися)
10 зупинка «Казка в гості завітала»
Відгадайукраїнськународнуказку за опорними словами
« Шанувальники рідної мови»
1. Кабан, лисичка, вовк, кіт Коцький («Пан Коцький»)
2. Лисичка, журавель, глечик, миска, каша, борщик («Лисичка та Журавель»)
3. Півник, Круть, Верть, колосок («Колосок»)
4. Дід, баба, вовняний виріб, ліс, загубив дід,
звірята, пес Рябко («Рукавичка»)
5. Дровця, землянка, густий ліс, поріг, дідова дочка («Кобиляча голова»)
6. Змій, 6 братів, горошина, булава. («Котигорошко»)
« Українська – це модно»
1. Лисичка, вовк, ополонка, рибка («Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат)
2. Лисичка, коза, вовчик, рак («Коза-дереза»)
3. Бабуся, Дідусь, Вовк, Колобок, Заєць, Ведмідь,Лисичка. («Колобок»)
4. Човен, колисочка, срібне весельце, коваль. («Телесик»)
5. Голуб, 12 кож, князь, змій, князівна.
(«Кирило Кожум’яко»)
6. Гніздо, дівчина, піря, веретенце, дід, баба.
(«Кривенька качечка»)
Визначення переможців і вручення дипломів.
ІІІ. Заключначастина
Ми – українці, – велика родина,
Мова і пісня у нас – солов’їна.
Зріє в садочках червона калина,
Рідна земля для нас всіх – Україна!
До гарного слова нам треба звикати,
Щоб мова була як дзвінке джерело.
Подумай сім раз, перед тим, як сказати,
Щоб слово твоє людям радість несло.
Щоб чарами ніжними слово дзвеніло,
Напоєне ласкою завжди було.
З добром і любов’ю від серця летіло
Й до іншого серця зі щирістю йшло.
Тожвивчайтеріднумову
Вжетепер, з маленьких літ.
Українське наше слово
Хай звучить на цілийсвіт!
Ось і підходить до кінця наше свято української писемності та мови. І прощатись нам пора. Але сподіваємося, що у ваших серцях залишиться живий вогник нашої рідної української мови. Ми бажаємо Вам.
Разом: Щастя, миру і добра.
Бережімо, шануймо, любімо, вивчаймо рідну мову – це невмирущий голос України.
Треба й чужі мови
Старанно вивчати,
Та з усіх найбільше
Рідну шанувати.
Звучить пісня або відео Наталії Бучинської «Мова єднання».