Українська мова
Тема: Дієслова-антоніми
Мета: поглиблювати знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів антоніми; розвивати зв’язне мовлення школярів, образне мислення; збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
I.Організаційний момент
1.Повторення девізу уроку
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати!
II.Актуалізація опорних знань учнів
1.Перевірка домашнього завдання
2.Каліграфічна хвилинка
Записати красиво та каліграфічно
Ос ере ив ад
3.Знайдіть і підкресліть дієслова.
Вдягнувшись тепліше,
Морозяним ранком
Мариночка вийшла
І стала на ґанку.
— Як гарно навколо!
Все вкрилось кругом
Пухнастим та чистим
Блискучим сніжком.
4.Гра «Буква загубилась»
— Ой лишенько! — кричать слова. —
Пропала літера одна.
Без неї бути ми не можем.
Допомогти ж зуміє кожен.
Ви дуже добре поміркуйте
І нас скоріше порятуйте!
Г..л..ва,р..чка,до..ка,хв..лина,к..р..в..й.
Фізкультхвилинка для очей
III.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку
Сьогодні будемо працювати над дієсловом. Будемо спостерігати за роллю дієслів у реченнях, добирати до дієслів антоніми.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Прочитайте слова та доберіть до них антоніми.
Говорила — мовчала
відчиняли — зачиняли
підняв — опустив
почали — закінчили
2.Робота в парі
Гра «Знайдіть зайве »
1 Кипіти,вирувати,забивати,клекотіти.
2 Кричати,галасувати,бігти,верещати.
3 Працювати,ледарювати,трудитися,робити
3.Словникова робота
Запишіть слова кипіти і кишеня. Запам’ятайте правопис цих слів. Складіть речення.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота над казкою
Казка про Антоніми
Два брати жили на світі, Стрілись вороги в бою.
Був один з них працьовитий, Із високим стрівсь низький,
А другий ледачий дуже. На товстого йшов тонкий.
Слухай казку про них, друже. Стрів білявого чорнявий,
Якщо перший брат вставав, Огрядного — худорлявий,
Другий спать мерщій лягав. На сумного йшов веселий,
Той стоїть, а той сидить. На тендітного — дебелий.
Той мовчить, а той кричить. Ця кривавая війна —
Той хоробрий і правдивий, Нині сива давнина.
Той брехливий, полохливий, Хоч брати вже й помирились,
Той розумний, той дурний, Після них слова лишились,
Той великий, той малий. Дуже горді, незалежні,
День і ніч брати сварились Абсолютно протилежні.
І ніколи не мирились, В мові ці слова живуть,
Все, що перший будував, їх антонімами звуть.
Другий миттю руйнував
Кожен рать повів свою.
2.Бесіда (розуміння прочитаного)
То як називаються протилежні за значенням слова? (Антонімами)
Які антоніми ви запам'ятали з казки?
3.Робота на картках
Прочитайте прислів’я. Підкресліть дієслова-антоніми.
• Згода дім будує, а незгода руйнує.
• Вогонь палить, а вода сушить.
• Ластівка день починає, а соловей кінчає.
• Смілий там знайде, де боягуз загубить.
• Літо біжить підстрибуючи, а зима бреде похнюпившись.
4. Гра «Протилежності»
— До поданих дієслів доберіть антоніми. Складіть кілька речень з дієсловами, протилежними за значенням.
Накривати — ... (відкривати).
Зайти — ... (вийти).
Зав’язати — ... (розв’язати).
Відчинити — ... (зачинити).
Роззутися — ... (взутися).
Згорнути — ... (розгорнути).
Світає — ... (сутеніє).
Заходити — ... (виходити).
Хвалити — ... (лаяти).
Починати — ... (закінчувати).
Сумувати — ... (радіти).
Кричати — ... (шепотіти).
Працювати — ... (ледарювати).
Згадувати — ... (забувати).
VІ. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
Розкажіть все, що вже знаєте про дієслово.
Самостійно доберіть кілька пар дієслів-антонімів, які не звучали на сьогоднішньому уроці
VІІ. Домашнє завдання