Урок "Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему"Слова, близькі за значенням (синоніми).""

Про матеріал

Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему"Слова, близькі за значенням (синоніми). За підручником М.С. Вашуленка

Перегляд файлу

Українська мова  3 клас

Тема. Слова, близькі за значенням (синоніми).

Мета: вчити учнів  користуватися у власному мовленні синонімами, розрізняти смислові та експресивні відтінки,розвивати виражальні можливості мовлення учнів, виховувати любов до української  мови

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань

Методи: частково-пошуковий, практичні(творчі вправи), прийоми критичного мислення(ранжирування, сенкан), інтерактивний(мозковий штурм, сенкан) 

Обладнання. Опорні схеми, картки для групової роботи, картини з теми «Пори року»

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань учнів — повторення раніше вивченого мате­ріалу, який органічно пов'язується з новим.

Робота зі схемою

- У місті Лексика є вулиця Багатозначних слів, проспект Синонімів і бульвар Атонімів. Розкажіть, про мешканців цих вулиць.

- Які слова називають багатозначними?

- Доведіть, що слова лисички, свинка, мушка є багатозначними словами.

- Який посібник нам може допомогти виконати це завдання? (Словник багатозначних слів)

III. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та визначення мети уроку.

- Ми продовжуємо мандрувати містом Лексика і сьогодні завітаємо на вулицю Синонімів.(Тема. Синоніми).  Як ви вважаєте, наскільки важлива ця тема? Чому? Як ви думаєте, чому ми повинні навчитися на уроці? А яким чином  цьому можна навчитися? (Мета. Визначити роль синонімів у мові, вчитися добирати  синоніми, скласти розповідь «Пори року»)

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу:

а) спостереження й аналіз мовних явищ під керівництвом учителя;

Робота у парах.

Виявлення близьких за значенням слів

- Прочитайте два тексти:

1. Першого вересня всі діти йдуть до школи. Ось ідуть наввипередки друзі Мишко та Юрко. За ними ідуть подружки Марійка та Наталочка. Поважно ідуть старшокласники.

2. Першого вересні всі діти йдуть до школи. Ось біжать наввипередки друзі Мишко та Юрко. За ними поспішають подружки Марійка та Наталочка. Поважно крокують старшокласники.

- Знайдіть слова, якими відрізняються між собою подані тексти.

Ці слова  випишіть. Що усі вони означають? ( всі вони називають дію, пов'язану з пересуванням (ходінням).

 Чим відрізняються значення цих слів? (Відтінками в значеннях, тобто вказують на те, як саме пересуваються діти (поспішають, дуже швидко пересуваються — біжать, ідуть поважно). 

- Такі слова і називаються синонімами.

б) Висновки, формулювання правила учнями;

Робота зі схемою.

- Спробуйте спираючись на схему дати визначення синонімів.

 

в) перевірка розуміння нового матеріалу (повторення вивченого правила, аналіз нових прикладів).

1) Сніг, снігом, снігами, сніги, снігу.

2) Хурделиця, завірюха, заметіль, віхола, метелиця.

3) Сніжок, сніговик, сніжинка, снігохід, сніг.

- Доведіть, що серед запропонованих трьох груп слів є синоніми.

V. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності:

а) формування вмінь користуватися знаннями (новим правилом) у процесі виконання різноманітних вправ під керівництвом учителя;

    Вибір і групування слів, близьких за значенням слів

 Сум, сумувати, смуток, журба, туга.

 Діти, малеча, малята, дітлахи, дитячий.

- Знайдіть зайві слова в кожному синонімічному ряду, Чому ви так вважаєте?

Висновок: синоніми належать до однієї частини мови.

Спостереження за синонімами словами і фразеологізмами.

- Поясніть, як ви розумієте  словосполучення

 а) набрати в рот води (мовчати); 

б) кіт наплакав (мало); 

 в) поринути в сон (спати)

г) робити з мухи слона(перебільшувати)

- Чи можна сказати, що слова і ці словосполучення – синоніми? Доведіть свою  правоту.

Висновок: синонімами можуть бути як слова, так  і фразеологізми.

Розташування синонімів за ступенем зростання чи зменшення вияву ознаки. 

Мозковий штурм            - Назвіть синоніми слова іти.

Ранжирування               - Проранжуйте їх за зростанням швидкості руху.

Висновок: лексичне значення синонімів розрізняються відтінками, необхідно учитись бути точними у слововживанні

б)  групова творча робота.

Самостійний добір синонімів до поданого слова.

- Використовуючи опорні слова і синоніми до них складіть тексти «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь»

земля

спить, дрімає, куняє

струмки

течуть, ллються, біжать

листя

опадає, облітає, осипається,

сонце

гріє, припікає, пече

вітер

свіжий, прохолодний, лютий

дерева

сумні, зажурені, невдоволені

квіти

яскраві, різнокольорові, барвисті

сніжинки

ніжні, тендітні

зۥявляється

тихо, нечутно

зустрічає

весело, радісно

відлітає

сумно, нудно

крокує

бадьоро, сміливо

Презентації складених текстів, обговорення.

VI. Завдання додому: пояснення домашнього завдання і способу його виконання. Вправа 128.

VII. Підсумок уроку. - Яку роль у нашому мовлення відіграють синоніми?

Складання сенкану «Синоніми» (робота у групах)

Синоніми

Точні, влучні.

Розрізняються, збагачують, допомагають.

Ми вчимося користуватися синонімами.

Цікаво!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Медведева Диана
    дякую! гарний конспект
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Kiryan Irina
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
26 грудня 2017
Переглядів
25461
Оцінка розробки
4.9 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку