Тема. Ділення десяткових дробів.
Мета: доповнити знання учнів правилом ділення десяткових дробів на 0,1; 0,01 і т. д. і закріпити знання загального правила ділення десяткових дробів; відпрацьовувати навички використання названих вище правил під час розв'язування задач, що передбачають виконання ділення десяткових дробів.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вправа «Дихання гіркою».
IІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Усний рахунок.
IV. Вдосконалення знань
Учитель пропонує учням виконати завдання і проаналізувати відповіді.
Завдання. Використавши правило ділення десяткового дробу на десятковий дріб, обчисліть частку:
1) 27,2 : 0,1; 2) 27,2 : 0,01; 3) 27,2 : 0,001.
(Зрозуміло, що 27,2 : 0,1 = 272 : 1 = 272.
27,2 : 0,01 = 2720 : 1 = 2720.
27,2 : 0,001 = 27200 : 1 = 27200.)
Аналіз ситуації, що склалась, можна спростити, запропонувавши запитання:
- Що змінилось у частці стосовно діленого?
- Як ця зміна пов'язана з дільником?
Учні помічають, що при діленні 27,2 на 0,1 кома пересунулась на 1 цифру вправо, на 0,01 — на дві цифри вправо і т. д.)
Висновок. Отже, щоб поділити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001, треба перенести кому в діленому на стільки цифр вправо, скільки їх після коми в дільнику.
Приклад: 93,42 : 0,1 = 934,2 або а : 0,1 = а · 10 і т. д.
Тобто тепер ми знаємо, як поводитись при діленні десяткового дробу на:
VІ. Закріплення знань. Формування вмінь
Розв'язування вправ
Коментар. Розв'язуючи перераховані різнопланові завдання, учитель повинен акцентувати роботу учнів на тому, що:
VІІ. Підсумок уроку
Бліц-тест
Виконайте ділення:
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1. 84,6 : 0,1, |
1. 0,73 : 0,01. |
1) 846; |
1) 7,3; |
2) 8,46; |
2) 73; |
3) 84,6; |
3) 0,073; |
4) 0,846. |
4) 730. |
2. 0,72 : 0,9. |
2. 0,039 : 0,13. |
1) 0,8; |
1) 3; |
2) 0,08; |
2) 0,3; |
3) 8; |
3) 0,26; |
4) 0,62. |
4) 30. |
3. 89,6 : 28. |
3. 33,28 : 52. |
1) 32; |
1) 6,4; |
2) 3,2; |
2) 0,64; |
3) 0,32; |
3) 0,064; |
4) 3,02 |
4) 640 |
VІІІ. Домашнє завдання
1