Віртуальна подорож
« Бабусина лікарська торбинка»
Мета :ознайомити гостей з різноманітністю лікарських рослин нашої місцевості, їх походження та значення в житті людини. Виховувати дбайливе ставлення до вичерпних рослинних лікарських ресурсів, раціональне їх використання у житті. Розвивати інтереси до застосування досвіду народу . Узагальнити знання про те, що обов'язком кожної людини є турботливе ставлення до природних ресурсів.
Обладнання :малюнки лікарських рослин місцевості , фонограми пісень: «Цвіте терен» , «Ой у лузі червона калина », інтернет-посилання, презентація.
Ключові компетентності: - спілкування державною мовою;
- сновні компетентності у природничих науках і технологіях;
- Інформаційно-цифрова компетентність;
- уміння вчитись впродовж життя;
- соціальна та громадянська компетентності;
- екологічна грамотність і здорове життя.
Базові поняття і терміни : «лікарська торбинка», «лікарські рослини», «цілющі», «рослинні таємниці», «відвар», «лікування», «легенда», «заготівля». «збір», «фіточай».
Хід заняття
І. Організаційний момент. Налаштування звуку, камери для проведення заходу.
ІІ. Ознайомлення гостей з метою заходу. (слайд 1)
- Доброго дня гості та діти. Сьогодні ми з вами побуваємо у світі лікарських трав та дізнаємося, що знаходилося у бабусиних торбинках, з яких доносився приємний аромат. Найбільше рослин достигає влітку . А потрапити в іншу пору року нам допоможе не машина часу , а віртуальна подорож . (слайд 2 )
Лікарські рослини ще називають цілющими , чудодійними . Але чи вміємо ми користуватись їх силою , щоб робити дива зі своїм здоров'ям ? За заняття цьому навчитись неможливо . Але зазирнути до загадкового світу рослинних таємниць спробуємо .
ІІІ. Віртуальна подорож
1зупинка «Ознайомлення» (слайд 3)
- Які ви знаєте лікарські рослини , що ростуть на території нашого селища?(відповіді дітей)
-Які рослини зображені на цих малюнках ? ( Продемонструвати малюнки подорожника , ромашки ,кропиви, мати – й – мачухи, шипшини…)(слайд4)
(Діти розповідають вірші про рослини)
Ромашки
Як зустрінуться вам, друзі,
Запашні ромашки в лузі.
Не забудьте їм вклонитись,
З пелюсток росою вмитись,
Бо ромашкові відвари –
То найкращі ліки – чари.
Подорожник
Коли хтось упав раптово,
Чи поранив руку, ногу –
Подорожник всім – дружок,
Прикладіть його листок.
Кропива
З кропиви борщі й салати
Добрі можна зготувати.
Хоч жалюча кропива,
Та жаліє всіх вона.
Мати й – мачуха
Від застуди і від кашлю
Випийте мікстуру краще:
З мати – й – мачухи відвар
Допоможе, друзі, вам.
Шипшина
Кучерявий кущ на кручі
Має пазурі дряпучі.
Хто по квіти потовпиться,
За того він ухопиться.
Як дряпоне: «Ані руш!»
Угадайте що за кущ?
( по бажанню можна вірші ще додати)
- Від яких хвороб вони лікують ?
- Відвари або настої яких лікарських рослин допомогли вам вилікуватися? (бесіда з дітьми, гості, по бажанню, теж долучаються до обговорення.)
Отже , кожен з вас , так чи інакше , уже познайомився або й потоваришував із соковитими зеленими друзями .
2 зупинка «Загадкова» (слайд 5)
-Ще до винайдення штучних хімічних ліків люди хворіли і лікувалися . Перших лікарів називали знахарями , відунами , відьмами від слів „ знати ” і „ відати ” , тому що вони багато знали про цілющі властивості кожної рослини , відали секретами зцілення і могли приготувати ліки з висушених трав та корінців . Рослин – цілительок поважали, їхні назви передавалися від старших до молодших, з покоління у покоління . Наші бабусі теж знали багато таємниць, пов'язаних з травами. Вони зберігали сушені рослини у торбинках, підвішували їх під стріхами. (слайд 6). А коли відчували, що застуда «підкрадається», заварювали чай, робили настоянки і лікували себе та свою родину.
А які ж рослини вони збирали? Давайте перевіримо , чи знаєте ви, про кого піде мова у наступних загадках : (слова-відгадки на слайді 7)
-Сонечко в траві зійшло , усміхнулось , розцвіло .
Потім стало біле – біле і за вітром полетіло .
( Кульбаба ) Покращує апетит .
- У вінку зеленолистім , у червоному намисті
видивляється у воду на свою хорошу вроду .
( Калина ) Від кашлю та застуди .
- Стоять у полі сестрички : жовті очка , білі повічки.
( Ромашка ) Проти запалень .
- Сидить Марушка в семи кожушках,
а хто її роздягає, той сльози проливає.
(Цибуля ) Від нежитю .
-Зла вона, як вовчиця, пече, як гірчиця .
Що це за дива ? Та це ж .....
(Кропива ) Очищає кров , протиалергійна .
-У лісочку на горбочку білі дзвіночки у зеленій сорочці.
( Конвалія ) Серцево – судинні ліки .
-Біла кора, тоненькі віти. Що то за дерево?
Впізнайте (Береза) Від набряків .
-Влітку в липні зацвітає, через те й імення має.
Бджілкам меду напакує, нас від кашлю полікує.
( Липа ) Від кашлю та застуди .
Фізкультхвилинка (слайд 8)
3 зупинка «Легендарна» (слайд 9)
-Соки цілющих рослин так дивували людей своїми чудодійними властивостями , що вони наділяли їх людськими якостями, або приписували їм неіснуючі можливості .
Послухайте декілька красивих легенд та казок про лікарські рослини . (підготовлені діти розповідають легенди, на слайді 10 зображення рослин.)
Легенда про цілющу ромашку
У бідної жінки захворів син. Грошей на ліки в неї не було, і вона ходила по степу й збирала всі рослини, які хто порадить.
Одного разу вона зустріла бабусю, яка несла в руках пучок білих пахучих квітів. Почувши про горе матері, бабуся простягла їй квіти: «Зроби
з них відвар і напої синочка». «А як же звуться ці квіти?» — запитала жінка. «Як вилікується синок, то й назвеш їх ім’ям свого сина». Хлопчика звали Романом, тож мати, напуваючи його відваром, промовляла: «Пий, синочку, ромашку і будеш здоровим!»
Легенда про вербу
Жила в древні часи в Литві жінка. Звали її Блінда. Не була вона особливою красунею або розумницею, в дівчатах нічим не виділялася в рідному селі. Та і поводилася скромно. Від усіх подруг відрізняло її те, що після заміжжя вона напрочуд легко народжувала дітей - красивих, здорових. Багато дітей було у Блінди, для неї дитя народити - що яблучко з'їсти, так само легко і приємно. Шанували за це Блінду, адже головне завдання жінки - це народження дітей. До того дійшла її слава, що позаздрила їй сама Мати Сира Земля.
Одного разу Блінда ненавмисно зайшла в болото, а Земля міцно схопила її за ноги і перетворила на вербу.
Тому у верби така велика життєва сила: увіткни її прутик в землю - і він виросте в ціле дерево.
Легенда про шипшину
Жила в станиці бідна дівчина-козачка. Єдиним її багатством була надзвичайна краса. Полюбила вона молодого козака, на нещастя, теж бідного. Присягнулися молоді люди у вірній любові. Але примітив красиву дівчину станичний отаман , а молодий козак пішов на військову службу. Ненавистю відповідала красуня на усі домагання отамана, але в одну з темних ночей слуги лиходія викрали дівчину з рідної домівки. Довго тримав він її в темниці, але в день весілля вдалося їй утекти в найближчий ліс. Не витримала дівчина сердечних мук і позбавила себе життя. А на місці її загибелі виріс пишний кущ з ніжно-рожевими запашними квітами.
Побачив одного разу отаман красивий кущ, хотів зламати квітучу гілку, але усі вони миттєво покрилися колючими шпильками.
4 зупинка «Музична» (слайд11)
-Лікарські рослини часто оспівують у піснях . Можливо хтось знає пісню у якій згадуються рослини?(відповіді дітей). Давайте послухаємо уривки пісень.
(Слухання уривків українських пісень, в яких згадуються лікарські рослини ) .
-Цвіте терен, цвіте терен, листя опадає .
Хто в любові не знається , той горя не знає .
-Зеленеє жито, зелене,
Хорошії гості у мене.
Зеленеє жито женці жнуть,
Хорошії гості в хату йдуть.
-Ой , у лузі червона калина похилилася .
Чогось наша славна Україна зажурилася .
А ми тую червону калину підіймемо .
А ми нашу славну Україну розвеселимо .
(Гості виконують разом з вихованцями пісню «Ой у лузі червона калина». ( фонограма)
5 зупинка « Заготівкова» (слайд 12)
Наші бабусі знали секрети збору лікарських рослин. Знали коли, де і яку частину рослини збирати. Давайте послухаємо ці секретики.
(Діти ознайомлюють гостей з правилами збору лікарських рослин)
*Лікарські трави зберігають свої цілющі властивості недовго. Кора, корені — 3 - 4 роки, листки, трави - 1-2 роки. Отже, не заготовляй трави про запас!
Збирати лікарські рослини можна тільки в суху погоду, краще зранку, після того як підсохне роса.
* Серед лікарських рослин є і отруйні, а тому не можна торкатися губ, носа, очей, на не вимивши добре рук.
Збираючи лікарські рослини, пам’ятай, що не тільки тобі одному вони потрібні.
Вони потрібні багатьом людям сьогодні, завтра, через рік, завжди.
* Сушити - в теплому, добре провітрюваному приміщенні: на горищі чи під навісом.
Збирай тільки нижні листки, щоб не зашкодити цвітінню й плодоношенню рослини. Не поспішай заготовляти корені, кореневища. Хай достигне насіння. Якщо збираєш кору, акуратно зріж гілку з куща чи дерева з того боку, де вони густіші, зріз замасти садовим варом, фарбою для підлоги чи хоч би жовтою глиною.
6 зупинка «Випадкове колесо» (слайд з посиланням)
-А наступне завдання буде онлайн. Ви перейдіть за посиланням та дайте відповіді на запитання.
1. Ця рослина має жалкі волоски . Росте на засмічених місцях , в занедбаних городах , у запущених садках . Сік цієї рослини очищає кров.
(Кропива )
2. Ця рослина росте обабіч доріг . Свіже листя прикладають до ран та ушкоджень шкіри . Соком – лікують шлунок . ( Подорожник )
3. Цей кущ мешкає у лісі – дика родичка троянди . Червоні стиглі ягоди сушать. Дуже корисний вітамінний напій з сушених плодів, особливо взимку. (Шипшина )
7 зупинка « Дегустаційна»
Ми з вами домовлялися, що будемо чаювати. На жаль ,посидіти за одним столом нам не вдасться. І, пам'ятаючи правила поведінки за комп'ютером, ми не зможемо пити чай перед екраном. (Повторити правила поведінки за комп'ютером. )Але ми, кожен для себе, підготували чай з лікарськими травами( або його ще називають Фіточай) з бабусиної торбинки та смаколики. Після завершення зустрічі пригостіть своїх рідних чаєм і влаштуйте фотосесію для архіву класу.
https://www.youtube.com/watch?v=8uI7iB2dE60
ІV. Рефлексія
- Яка зупинка видалась вам найцікавішою ? (відповіді дітей)
Лікарські рослини піклуються про нас і наше здоров'я , а ми повинні подбати про їх збереження . Для цього необхідно розбірливо та раціонально використовувати рослини , що ростуть довкола нас .
Додаткові інтернет-ресурси:
https://www.youtube.com/watch?v=QlGxqXZ21HY
Вчитель Філюшко С.С.