Тема: Запилення. Основні типи запилення.
Мета: Мета: Освітня. Формувати в учнів знання про значення процесу запилення, ознайомити їх з основними типами запилення, з’ясувати переваги та недоліки кожного типу; визначити які особливості будови повинні мати квіти, що запилюються комахами та вітром, роль штучного запилення.
Розвиваюча. Розвивати критичне мислення та формувати навички самостійної роботи, вміння аналізувати та систематизувати матеріал, формувати культуру спілкування в групах, уміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки
Виховна. Виховувати екологічний світогляд, дбайливе ставлення до всього живого, виховувати комунікативні здібності учнів..
Формування ключових компетентностей:
Саморозвитку – створення проблемних ситуацій, уміння аналізувати, складати схеми;
інформаційної – відпрацювання умінь правильно відбирати інформацію, узагальнювати;
комунікативної – вміння працювати в групі.
Формування предметних компетентностей:
продовжити знайомити учнів з процесами життєдіяльності квіткових рослин;
дати поняття про перехресне запилення та пристосування рослин до різних способів запилення;
розкрити значення запилення у природі;
розвивати уміння порівнювати біологічні процеси, уміння вести фенологічні спостереження
розвивати мову, увагу;
інтерес до предмету.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності:
Знаннєвий компонент: оперує термінами: запилення
Діяльнісний компонент: наводить приклади:способів запилення.
пояснює:запилення та запліднення;
Наскрізні змістові лінії:
Екологічна безпека (орієнтує на усвідомлення ролі рослин в екосистемах)
Здоров’я і безпека (сприяє усвідомленню значення зелених насаджень для створення сприятливого середовища життя).
Тип уроку: засвоєння нових знань
Вид уроку: заочна екскурсія.
Методи навчання: інформаційно-рецептивні, репродуктивний, проблемно-пошуковий.
Очікувані результати. Учень: Володіє термінами: запилення, наводить приклади:способів запилення, пояснює:запилення та запліднення.
Епіграф уроку: До запашних квіток багато бджіл летить, до
вченої людини багато людей за порадою йде.
Китайське прислів’я
Хід уроку:
Добрий день! Посміхніться всім навколо, будьте уважні та доброзичливі, вмійте володіти собою – будете успішними, робіть самостійні висновки, продемонструйте свій досвід і тільки тоді вам буде цікаво на уроці.
Гра «Склади букет»
Квіти – чудові витвори природи. Чи легко бути квіткою? Як природа створює такі різні форми, колір, запах? Для чого таке розмаїття? Людина, зірве красиву квітку, навіщо їй бути красивою? Адже природа мудра, в природі немає нічого зайвого. Для чого ця краса? От ми і дійшли до теми нашого уроку.
Оголошення теми, а які завдання на вашу думку? ( Відповіді учнів). Ваші очікування від сьогоднішнього уроку?
Урок буде проходити у формі заочної екскурсії. Перша зупинка «Біологічна».
Ваші асоціації до терміна « Запилення»
Складання схеми « Запилення» Робота з підручником , раздавальними картками.
Учні згадують будову квітки, працюють з терміном «запилення» за підручником та вивчаємо його.
Учні роблять висновок: запилення потрібно, щоб відбулося запліднення, а потім, щоб утворилися плоди з насінням.
Вчені провели експеримент:
Квітки гороху і яблуні, коли вони перебували у фазі бутона, накрили марлевими мішечками. Після цвітіння у гороху утворилися плоди, а у яблуні ні. Чому? Передивіться презентацію та визначте, який тип запилення має гороху, а який – яблуня ? Відповіді учнів.
Самозапилення – це перенесення пилку з тичинок квітки на маточку цієї ж квітки. Самозапилення – це гарантія того, що незалежно від умов у рослин обов’язково відбудеться запилення , а потім будуть утворюватися плоди з насінням.
Друга зупинка « Город».
Яку рослину називають другим хлібом? Картоплю. Як відбувається у неї запилення? Повідомляють морфологи.
Учні роблять висновок: самозапилення є пристосуванням до несприятливих умов або як запасний варіант за неможливості перехресного запилення.
Гра - імітація « Самозапилення»
А тепер дайте визначення процесу перехресного запилення.
Перехресне запилення – це перенесення пилку з однієї квітки на іншу квітку.
Третя зупинка « Ліс».
Фізкультхвилинка.
Чому пасічники виставляють вулики у яблуневий сад? ( відповіді учнів).
Четверта зупинка « Сад».
Повідомлення ентомолога « Бджоли – трудівниці»
У теплицю висадили розсаду огірків та помідорів. Чому огірки не утворили плодів? Плоди помідорів розвивались дуже добре. ( Відповіді учнів).
Повідомлення « Незвичайні запилювачі»
Висновок: при перехресному запиленні новий організм поєднує в собі ознаки батьківського і материнського організмів і буде більш пристосований до мінливих умов середовища, ніж організм, що сформувався при самозапилення.
Гра – імітація « Перехресне запилення».
Самозапилення і перехресне запилення зустрічаються в природі, тому їх відносять до природного запилення.
Чому бувають випадки, що урожай кукурудзи поганий?
Відповідь селекціонера.
Остання зупинка « Селекціонери».
Штучне запилення проводить людина, вона переносить пилок з тичинок на приймочку маточки. Широко його застосовують у господарстві: садівництві, квітникарстві, лісовому господарстві, овочівництві.
Вчитель:Усі описані способи запилення призводять до того, що на маточках квіток одних рослин може опинитися пилок інших рослин. Але проростає пилок тільки втому випадку, якщо він потрапив на квітку того ж виду рослини. Приймочка маточки й пилинки мають унікальну здатність розпізнавати одне одного.
Американський кінорежисер, власник міжнародних нагород Луї Шварцберґ дозволяє нам зазирнути у складний світ пилку і запилювачів, демонструючи розкішні кадри зі свого фільму "Крила життя", знятого високошвидкісною камерою. Стосунки квітів і запилювачів – це історія кохання, яка годує Землю.» - це його вислів.
Чарівна природа! Дивовижні пристосування , що виникають у рослин, комах, птахів! Це все для продовження життя на Землі! Живіть в гармонії з природою!!!
Рефлексія.
Скласти кросворд на 7 запитань до теми «Запилення»,
підготувати повідомлення про Сергія Гавриловича Навашина.
Природа щедра, усім вистачитьїїбагатства і людям, і тваринам, але за умови, коли ми бережливо й турботливо будемо ставитися до неї. ПАМЯТАЙ про це!!!