Виховний захід допоможе розвивати уявлення дітей про таке поняття моралі, як добро. Збагатити словниковий запас образними висловами, прислів'ями, приказками, розвивати творчу уяву, мислення, пізнавальний інтерес. Допомогти усвідомити значення добра як життєвого вибору в духовному становленні особистості, на прикладі життя Марії Терези. Ознайомити учнів з проблемою байдужого ставлення суспільства до бездомних людей, причини їхнього становища та які існують у суспільстві стереотипи щодо бездомних, які перешкоджають гуманному ставленні до цих людей.
План – конспект виховного заходу на тему «Добро у повсякденному житті»
Мета виховного заходу: розвивати уявлення дітей про таке поняття моралі, як добро. Збагатити словниковий запас образними висловами, прислів’ями, приказками, розвивати творчу уяву, мислення, пізнавальний інтерес. Допомогти усвідомити значення добра як життєвого вибору в духовному становленні особистості, на прикладі життя Марії Терези. Ознайомити учнів з проблемою байдужого ставлення суспільства до бездомних людей, причини їхнього становища та які існують у суспільстві стереотипи щодо бездомних, які перешкоджають гуманному ставленні до цих людей.
Форма проведення: Етична бесіда;
Методи проведення: Розповідь із застосуванням прикладів;
Хід проведення виховного заходу.
Тема нашої сьогоднішньої виховної години— «Добро у повсякденному житті». Ми часто чуємо це слово. Сьогодні ми порушимо проблеми доброти, чуйності, співпереживання, уміння розділити чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину, розрадити в горі й біді. Цілком природнім і закономірним вважається допомогти знедоленому, нещасному, поділитись шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість, порятувати хворого, заступитися за беззахисного. Кожен із вас, хто сидить у цьому класі, вже думає про своє подальше життя, про своє майбутнє. Кожен хоче жити добре, красиво. Дбаючи про матеріальне, не забувати про духовні цінності.
Добрі слова і вчинки спрямовані на порозуміння між людьми, взаємодопомогу, підтримку одне одного. Вони породжують радість, задоволення, повагу, любов між людьми.
Бесіда. Діти, підкажіть, доброта – це якість людини, що дається при народженні, чи її потрібно виховувати? (Діти висловлюють свої думки). Я також довго думала над цим питанням і дійшла до висновку, що людина повинна постійно удосконалювати себе протягом життя.
Діти давайте спробуємо з’ясувати що таке добро?
Учні висловлюють свої думки.
Доброта – найбільша цінність нашого життя. Так, це саме та якість, що коштує так дешево, але цінується так дорого. Її не можна купити ні за які гроші, вона по краплиночці виховується змалечку.
Поняття «добро» у світових релігіях:
Буддизм: «Не роби іншим того, що сам вважаєш злом».
Індуїзм: «Не роби іншим того, що спричинило біль тобі».
Іудаїзм: «Що ненависно тобі, не роби іншому».
Даосизм: «Вважай прибуток ближнього твого своїм прибутком, а його втрату – своєю втратою».
Іслам: «Бажай ближньому своєму того, що бажаєш собі».
Християнство: «Поступай з іншими так, як хочеш, щоб поступали з тобою».
Вчитель. Молодці, знаєте! Але поруч із добром, крім правди, по життю йдуть його друзі, щоб познайомитися з ними нам потрібно виконати завдання. (На дошці або екрані виставлені картки з буквами. Треба переставити картки так, щоб вийшли слова, і пояснити їх значення).
Матеріал для гри: н, ч, й, і, у, с, ь, т (чуйність)
м, у, а, н, і, м, г, з (гуманізм)
и, т, ь, щ, р, с, і (щирість)
д, о, і, з, и, ч, с, т, ь, л, и, б, р, в, о ( доброзичливість )
Вчитель. А зараз хвилинка українського фольклору.
Збери прислів’я
Завдання учнів – поєднати частини, щоб утворилися прислів’я про доброту. Кожна пара отримує по три прислів’я.
Краще добро робити, … (ніж гарно говорити).
Злий не вірить, … (що є добрі люди).
Не одяг красить людину, … (а добрі діла).
Добре діло твори … (сміливо).
Добрі діла тихо ходять, а злі … (як дзвони дзвонять).
Від добра добра … (не шукають).
Хто людям добра бажає, той … (і собі має).
Добрі вісті … (не лежать на місці).
Без доброго діла немає … (доброго імені).
Роби добро скільки можеш – від цього … (не занеможеш).
Добрий чоловік … (надійніше кам’яного мосту).
Все добре переймай (а зла уникай).
До доброї криниці (стежка утоптана).
3 добрим дружись (а лихих стережись).
Про добро пишуть на піску …(а про зло на камені).
Вчитель. Тільки добрий народ може створити так багато прислів’їв про добро. Це наші діди-прадіди своєю мудрістю вчать нас правильно творити добро.
Тест (При відповіді «так» зараховується 1 бал).
1. Чи звертаєш увагу, який настрій у однокласників, коли заходиш до класу?
2. Чи приємно тобі називати однокласників по імені?
3. Під час сварки ти намагаєшся образити однокласника?
4. Якщо кого-небудь із дітей звинуватив без причини вчитель, ти будеш його захищати?
5. Якщо однокласник попросив у чомусь допомогти йому, ти погодишся?
Ключ до тесту: 4-5 балів – ти хороший товариш. З бали – ще трішки придивись до себе, в тебе все вийде. 1-2 бали – все залежить тільки від тебе, хочеш бути краще – зміни себе сам. Як каже нам Біблія: «Тож усе чого тільки бажаєте, щоб чинили вам».,,,
Тест «Чи добра ви людина?»
Добра ви людина, чи уважні до оточуючих? На ці питання вам допоможе дати відповідь наш тест.
А потім зарахували собі по 1 балу за відповідь «так» на питання 1, 3, 4, 7, 11 і за відповідь «ні» на питання 2, 5, 6, 8, 9, 10, 12.
Більше 8 балів. Ви люб‘язні, подобаєтесь оточуючим, вмієте спілкуватися з людьми.
У вас мабуть багато друзів. Одне застереження: ніколи не намагайтеся мати добрі стосунки зі всіма – всім не догодиш, та і не піде вам на користь.
Від 4 до 8 балів. Ну що ж ваша доброта - це питання випадку. Добрі ви далеко не зо всіма. Для одних ви можете піти на все, але спілкування з вами більш ніж неприємне для тих, хто вам не подобається. Це не так вже й погано. Але мабуть треба прагнути бути рівними до всіх, щоби люди не ображалися.
Менше ніж 4 балів. Спілкування з вами, треба погодитись, іноді буває просто мукою навіть для самих близьких людей. Будьте доброзичливіші, і у вас буде більше друзів. Дружба потребує доброго ставлення.
Після цього учні слухали розповідь про високу моральну цінність добра у давні часи в українців та інших народів.
Ще з часів давньоруських благодійність була в традиціях нашого народу. Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість і немічність, порятувати хворого чи каліку, захистити скривдженого.
Прошу пам’ятати, що князь Володимир Мономах у своєму «Повчанні дітям» закликав:
- не забувайте убогих, подавайте сиротам, захистіть вдову;
- не майте гордощів у своєму серці, старших шануйте;
- не проминіть ніколи людину, не привітавши її, і добре слово мовте;
- на світанні, побачивши сонце, з радістю прославте день новий і скажіть: «Господи, додай мені літа до літа, щоб честю й добром виправдав життя своє».
Високу моральну цінність добра, яке ми робимо сторонній людині, розуміли люди ще у сиву давнину. У Вавилоні був такий звичай; недужого виносили на майдан чи дорогу. Кожен, хто йшов повз нього, підходив, розпитував, коли знав якийсь засіб, радив нещасному. Ніхто байдуже не проходив. Такий звичай побутував і в ассирійців, і в єгиптян — звичай чинити добро безкорисливо.
Колись у Сербії був такий закон: той, хто одружувався, мав посадити 75 оливкових дерев. Оливки живуть і плодоносять 400 років, Уже давно немає тих, хто саджав ці дерева. Забули їхні імена, імена їхніх правнуків, а дерева, посаджені в XVII столітті, плодоносять і радують людей ще й сьогодні.
Прекрасний звичай побутує й нині на Кавказі, Високо в горах саджають плодові дерева. Випадковий мандрівник, втамувавши голод чи спрагу, не може навіть подякувати, бо не знає кому. Але смуга відчуження відступає. Чужі стають рідними, близькими, коли потрапляють у скруту.
Григорій Сковорода був переконаний, що досконалість людини — це здатність давати добро і користь ближньому. Отже, добро — не наука, воно — дія. Прикладів тому безліч у нашому житті, вони на кожному кроці.
У важкий час живемо ми нині, багато горя і біди є довкола, але мусимо жити, сіяти добро в людських душах, бути милосердними. Іноді здається, що зло перемогло. Це тому, що про нього всі говорять, пишуть, з екранів телевізорів на нас часто дивляться не люди, а звірі в людській подобі: вбивці, грабіжники. Але добрих людей дуже-дуже багато! Просто вони чинять свої благодійні справи мовчки, не афішують їх.
Однією з таких була Матір Тереза.
Матір Тереза присвятила своє життя допомозі найбіднішим серед бідних.
Вона з’явилась на світ в 1910 році в Скоплі, сучасній столиці Македонії. Вже в 20 років вона твердо вирішила стати монахинею.
В 1946 році матір Тереза заснувала свій орден «Місіонерки милосердя», члени якого повинні були керуватися чотирма заповідями: доброчесністю, бідністю, послушністю, службою найбіднішим серед бідних.
Мати Тереза ніколи не відмовляла людям, що потребували її допомоги. Вона дні і ночі проводила в районах Калькутти, куди індійська знать навіть не знала дороги. Вмираючи від голоду і жахливих хвороб, каліки, покинуті діти - всі вони знаходили підтримку і турботу в лікарнях і притулках, заснованих матір'ю Терезою.
За служіння людству вона була нагороджена Нобелівською премією світу. В її честь збирались влаштувати банкет. На ці гроші матір Тереза нагодувала різдвяним обідом 15 тисяч голодуючих Калькутти. Після її смерті в 122 країнах світу працюють її однодумці, керуючись девізом Терези: "Не допускай, щоб той, з ким трапилась біда, залишився нещасним після зустрічі з тобою". Проживши нелегке життя. Вона творила добро всім своїм серцем,своєю посмішкою,своїми руками і ми будемо щасливі якщо дотримуватимемось Заповідей, які створила і за якими жила сама Матір Тереза.
Мати Тереза.
Бути добрим-це забути про себе самого, щоб думати за інших.
Бути добрим-це пробачати,пам`ятаючи,що слабкість людська є сильніша від злості.
Бути добрим-це мати милосердя для слабкості інших людей і пам`ятати,що ми не є кращими від інших,навіть в їхніх ситуаціях ми були б,може,ще гірші.
Бути добрим-це закрити очі на прояви невдячності.
Бути добрим-це давати навіть тоді,коли нічого не отримуємо,посміхаючись до тих,які нас не розуміють, навіть недооцінюючих нашої доброти.
Бути добрим-це погодитись на те,що чим більше будемо давати,тим більше від нас будуть очікувати !!!
Потреба в доброті повсякчасна.
В Україні жило ( до війни) майже 2 млн одиноких людей. Близько 200 тисяч з них цілком або частково нездатні обслуговувати себе. 15 тисяч із них проживають у будинках-інтернатах, їх об'єднує немічність, самотність, У злигоднях живуть 1150 тисяч наших земляків. Близько ЗО тисяч з них мешкають у напіврозвалених халупах. 70 тисяч — ті, хто отримає мізерну пенсію. Є, і таких немало, що існують на межі бідності.
Сумні цифри, незвичні. Та це — правда життя
Легенда «Усе у твоїх руках»
Ця історія відбулася багато років тому в давньому місті, в якому жив відомий мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко від рідного міста. Але була в цьому місті людина, яка заздрила його славі. І от вирішила ця заздрісна людина придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти.
Тоді пішов заздрісник на луки, піймав метелика, посадив його між зімкнених долонь і подумав: «Запитаю я в мудреця ось що. Скажи-но, о наймудріший, який метелик у мене в руках — живий чи мертвий? Якщо він скаже, що живий, я стисну долоні — і метелик помре, а якщо він скаже, що мертвий, я розтулю долоні — і метелик полетить. Отоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший».
Так все й трапилося. Заздрісник піймав метелика, посадив його між долонями, пішов до мудреця та запитав у того: «Який метелик у мене в руках, наймудріший: живий чи мертвий?»
Тоді мудрець, який справді був дуже розумною людиною, відповів: «Усе у твоїх руках».
Загальний висновок із думок учнів − кожна людина сама обирає свій шлях в житті.
* Як ви розумієте вислови?
• "Те, що в нас є два ока, не полегшує нашої долі: одне око служить, щоб бачити хороші сторони життя, а друге – щоб бачити погані" (Вольтер).
Тож хай світлими і чистими будуть ваші помисли, а всі справи — добрими. Вірте у духовне очищення народу нашого, бо зло недовговічне, А щоб знищити кривду, неприязнь, нещастя, у кожного закладено так багато добра. Не шкодуйте його роздавати родичам, друзям, незнайомим, не лінуйтесь щодня робити найлегшу справу — дарувати хоч краплину добра всьому живому на землі. І негаразди щезнуть. Гете писав: «Перед розумним треба схилити голову, а перед добрим серцем стати на коліна».
Подивіться навкруги і уявіть собі, що поруч тільки гарні люди, які завжди допоможуть, підтримають. І нехай кожен з вас задумається: «А чи все я зробив для того, щоб людям було біля мене затишно, спокійно?» Тож пам'ятайте, що доброта — ознака сили, а не слабкості. І нехай завжди супроводжують вас слова геніального поета Т.Шевченка: «Раз добром нагріте серце — вік не охолоне».
Віддані людям тепло і душевна доброта обов'язково повернуться до вас. Бо ми послані на землю, щоб примножувати добро і красу, творити земний рай, а не бути лише споживачами. Маємо таке коротке життя, тож хай не буде в ньому місця злим помислам. Хай оживає істина стара: людина починається з добра.
Не можна вживати жорстоке і образливе слово “бомж”, - адже в цій абревіатурі російського походження, яку так часто вживають у суспільстві немає слова “людина”.
Причини, через які люди опиняються на вулиці: махінації з квартирами, жертвою яких може стати кожен, які полягають у тому, що на стареньких безпомічних людей оформлюють опікунство, з умовою, що після смерті цієї людини опікун забирає собі квартиру. Часто буває так, що людей просто викидують на вулицю і вона залишається без засобів існування. Вже не одна людина залишилася без місця проживання через такі схеми. Також причиною часто є соціальні проблеми, сімейні драми, алкогольна залежність, руйнування сімї, внаслідок чого хтось з членів родини опиняється на вулиці. Часто причиною чому люди опиняються на вулиці є людська байдужість, прикладом може бути сім’я, в якій син чи донька поїхали на заробітки за кордон і забули про своїх стареньких батьків, які так чекають на допомогу від своїх батьків.
Інколи люди з презирством реагують на бездомних людей і на те, як волонтери допомагають їм. Люди реагують на таке видовище дуже дивно, адже думають, що від бездомних можна заразитися всякими хворобами, що зними немає про що говорити. На жаль, саме стереотипи стають перешкодою допомоги бідним, адже більшість суспільства вважає, що це взагалі не повноцінні люди, що це ледарі, які пропили квартиру, гроші, які самі винні у своїх бідах. Дуже часто ми стаємо свідками коли безпритульних людей не пускають у громадський транспорт, відмовляють у надані першої медичної допомоги та пора забути і відкинути всі стереотипи щодо бездомних і подивитися на них іншим поглядом, поглядом гуманним, милосердним, адже ніхто не знає, що на нас чекає завтра і чи не опинимося ми на вулиці. Пора вже нарешті зрозуміти, що бездомні-це такі самі люди як і ми, нічим не гірші за нас, і заслуговують на повагу. Дуже часто серед бездомних траплаються високоосвічені люди, які здобули вищу освіту , працювали на високооплачуваній роботі, але різні життєві ситуації змушували їх жити за правилами «вулиці».
Підсумок
Наприкінці виховного заходу учням запропоновано висловити свої враження від почутого.