Вчитель математики
Уварова Т.О.
Андріївська ЗШ І-ІІ ступенів
Відділ освіти Олександрійської РДА
Урок з математики у 5 класі
Тема .Додавання і віднімання натуральних чисел
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про додавання й віднімання натуральних чисел;
Розвивати творчі здібності шляхом розв’язування задач підвищеної складності; розвивати вміння робити висновки, виховувати культуру математичного, логічного мислення, вміння працювати в команді
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Жили-були добрі й злі гноми. Добрі гноми жили на землі. Вони вирощували гарні квіти, очищали водойми, ліс ,навколишні території, допомагали людям зберігати врожай у роки зі спекотним літом.
Але люди, ясна річ, навіть не підозрювали про їхнє існування. Тим часом злі гноми жили під землею
й намагалися людям нашкодити. Добрі й злі гноми завжди ворогували між собою.
Упродовж багатьох років добрі гноми намагалися створити в своїх лабораторіях формулу очистки води,повітря на Землі. Адже ви розумієте ,наскільки це потрібно, особливо зараз. Дізнавшись про це,злі гноми викрали таку важливу інформацію, майже готову формулу, щоб знищити людей,а заразом і їхніх помічників-добрих гномів.
До вас, надійшло зашифроване послання. Розшифрувати його зможуть тільки такі дефрувальникшии, як ви. Дорослим із цим завданням ніколи не впоратися.
А тепер до роботи. Об’єднайтесь у дві групи
Примітка. Ці групи приблизно рівні за силою, щоб учні могли працювати в однаковому темпі, а члени команди могли надавати одне одному допомогу під час розв’язання завдань для групи.
У кожній групі столи розставлені буквою «П» ,і є лідер. На магнітній дошці список І і ІІ команди
Послання (ІІ Розшифруй перевірка домашнього завдання)
Кожна група отримує завдання. У послані слова пов’язані з числами. Якщо кожний член ко-
манди ,вибираючи зручний порядок обчислення ,правильно розв’яже свій приклад ,то командан-
да збере букви ,із яких може скласти потрібне слово.
Завдання для І групи:
Відповіді |
1000 |
6439 |
1453 |
839 |
618 |
182 |
44 |
Букви |
р |
т |
я |
й |
у |
т |
е |
Слово? «Рятуйте»
1 . 257+156+343+244;
2. (286+351)+714;
3. 2786+629+371;
4. (148+258)-58;
5. (643+132)-343;
6. 985 –(154+385);
7. 844-(244+248).
Відповіді |
1000 |
3786 |
1351 |
446 |
432 |
352
|
348 |
Слово? «Шукайте» |
|
Букви |
ш |
к |
у |
т |
й |
е |
а |
Завдання для ІІ групи :
Відповіді |
1000 |
484 |
443 |
43 |
846 |
1058 |
302 |
Букви |
ф |
у |
м |
л |
о |
р |
у |
Слово? «Формулу»
Відповіді |
1400 |
1978 |
1032 |
437 |
9936 |
183 |
9 |
Букви |
О |
ч |
т |
с |
и |
к |
и |
Слово? «Очистки»
Вирушаємо у мандрівку. Вам потрібно потрапити до підземного царства.
ІІІ. Відчиніть двері до підземелля
(актуалізація опорних знань у формі усного опитування)
Двері до підземного царства відчиняться ,якщо кожна команда рятувальників по черзі відповість на запитання У разі неправильної відповіді на запитання відповідає інша команда(за правильні відповіді учні отримують смайлики)
Запитання для команд
Пошук закономірностей (яка команда швидше виконає завдання)
Задача 1. Продовжте послідовності:
А) 1,2,4,8,...,…,…,…,…, 16,32,… Кожний наступний член удвічі більший
Б) 1,1,2,3,5,8,…,…,…,…, 13,21,34,…Кожне число дорівнює сумі двох попередніх
В) 10,11,13,16,20,…,…,25,31,34,…Різниця між двома сусідніми-послідовність нат.чисел
Г) 1,10,3,9,5,8,7,7,9,…,…, 6,11,5,…Чергуються дві послідовності:1,3,5,7,і 10,9,8,7,… .
Задача 2.
Яке число слід поставити замість знака питання?
8089-6 6666-4
2172-0 5690-3
9312-1
5886-? 8914 -3
Отож, із завданням ви впорались чудово. Ми в підземеллі ,перед нами підземна річка і
міст ,який треба пройти ,виконавши завдання Якщо допускаються помилки, то всі намагаються їх виправити. Але спочатку,звучить мелодія :
І V Пройдіть по мосту( розв’язування прикладів)
Завдання для І команди
1) 18*7 2) 4 * 3 7
+ 1 6*4* _ * 8 4 *
____________ ;’ __________ .
** 295 1 9 * 6
Завдання для ІІ команди
+3 8 * 9 6 _ 4 * 8 *
__________ __________
* 5 5 * 4; * 3 2 2.
Вчитель перевіряє відповідь, якщо правильно ,то команди отримують картки- пропуски до лабораторії
Учитель. Команди успішно пройшли міст, щоб попасти до лабораторії ,де сховано викрадену формулу .Двері лабораторії охороняють стражники-чарівники. Їхні чари не діють тільки на тих, хто вміє розв’язувати складні задачі. Яка команда швидше потрапить до лабораторії?
V Знищіть чари (розв’язування задач)
Команди виконують одну і ту саму задачу.(правильне рішення для перевірки записано окремо)
Задача
У трьох чарівних лабораторіях працює 162 гноми Із них 107 працюють у 2-й і 3-й лабораторіях, а решта -у 1-й.Причому в 1-йлабораторії на 9 гномів більше, ніж у 3-й.
Скільки гномів працює у кожній лабораторії?
Розв’язання
У 3-х працює 162, то у першій-162-107 =55 гномів. Оскільки в першій працює на 9 більше ніж у 3-й ,то в третій 55-9=46гномів Отже, у другій лабораторії 107-46=61гном
Відповідь:55 гномів,61 гном,46 гномів
Учитель . Отже ви справились із завданням, але повернутися додому не так уже
і просто. Треба розгадати кросворд на швидкість.
Кожна команда отримує кросворд для розв’язання
По горизонталі: 1. Число, від якого віднімають. 2. Найменше чотирицифрове число.
3. Одиниця довжини.4. Одиниця часу.
По вертикалі:5. Результат дії додавання. 6. Властивість додавання . 7. Результат дії віднімання . 8. Найменше трицифрове число. 9. Дія, результатом якої є добуток
|
|
|
|
|
|
66 |
|
|
|
|||
77 |
|
|||||||||
55 |
|
|
|
|
||||||
|
|
|
99 |
|||||||
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
88 |
|
|
|
|
||||||
22 |
|
|
|
|
|
33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
Відповіді:
1.Зменшуване.2.Тисяча
3.Метр. 4. Хвилина
5.Сума.6. Сполучна.
8. Сто.9.Множення.
Діти,ви добре працювали і ось результат, що це? Так це фільтр для очищення води.
Після закінчення уроку ви можете іі попити(на окремому столі приготовлені одноразові стаканчики фільтр з водою, все накрито серветкою )
VІ Нагородження учасників.
(підбиття підсумків, учні оцінюють свою роботу з допомогою смайликів)
VІІ Домашнє завдання
Завдання від гномів. Ви з ним впораєтесь напевно! Кожен учень отримує картку
7021-((1528-347)<5681-(2409-1229)/
а (948+348)-248; б ) 898-(354+198).
2 4 8 *
+ 3 7 * 5
6 7 * 2 4
__________
* 3 6 5 1
5. Знайдіть закономірність і заповніть числами порожні клітинки квадратів:
1 |
2 |
3 |
4 |
3 |
7 |
5 |
4 |
? |
5+4=9
12 |
8 |
4 |
17 |
13 |
4 |
8 |
2 |
? |
8-2=6
5 |
4 |
3 |
2 |
10 |
18 |
19 |
? |
3 |
(19+3):2=11 Дякую за урок! На урок картинки.
Література: Логічні задачі. Л.П.Бєлова ,М.М.Корнієнко, Л.Ю.Полякова, вид. «Ранок»,2014р.
Оформлення –ресурси інтернету
До уроку є презентація.