Додавання сил. Рівнодійна. Графічне зображення сил.

Про матеріал
Мета: Освітня . Вчити учнів вимірювати значення сили. Ввести поняття рівнодійної кількох сил. Формувати в учнів вміння і навички графічно зображати сили, що діють вздовж однієї прямої. Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення. Виховна . Виховувати культуру мовлення та оформлення записів.
Перегляд файлу

Урок 40/11. Додавання сил. Рівнодійна. Графічне зображення сил.

Мета:

              Освітня . Вчити учнів вимірювати значення сили. Ввести поняття рівнодійної кількох сил. Формувати в учнів  вміння і навички графічно зображати сили, що діють вздовж однієї прямої.

             Розвиваюча.  Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.

           Виховна .  Виховувати культуру мовлення та оформлення записів.

Тип уроку.  Урок  вивчення нового навчального матеріалу.

Прилади та матеріали: кольорова крейда, динамометр, тягарці.

 Презентація  Урок 40.11

    Так Лебідь рветься підлетіть,
Рак упирається, а Щука тягне в воду.  

                                                                                                                                            Леонід Глібов

                                                                       Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Перевірка домашнього завдання.

     Огляд зошитів з метою  з’ясування  наявності розв’язання учнями домашніх   задач.

    Висновок учителя за результатами  перевірки виконання домашнього завдання.

3.Актуалізація опорних знань.

 Фронтальне опитування.

     1. Що є результатом взаємодії тіл?

     2. Що таке сила? Одиниці вимірювання сили.

     3. Які види сил ви знаєте?

     4. Як знайти силу тяжіння і що вона характеризує?

     5. Яка сила повертає пружину в первісний стан?

     6. Як вона напрямлена в кожному випадку ?

     7. Чи можна деформацію пружини вважати пружною?

     8. Що таке деформація тіла? Приклади деформації.

     9. Якою є природа сили пружності?

     10. Сформуйте закон Гука.

     11. Чому пружини динамометрів сталеві, а, наприклад, не свинцеві?

     12. Як зміняться пружні властивості пружини, якщо її вкоротити?

4.Мотивація навчальної діяльності.

            C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\n_k0442-263x300.jpg   C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\77.jpg  C:\Documents and Settings\UserXP\Рабочий стол\images.jpg

  Запитання учням классу:

Чому у байці Глібова віз залишається на місці?

Учні відповідають, вчитель  аналізує  їх відповіді  і

оголошує тему та мету     уроку.

Тема: Додавання сил. Рівнодійна. Графічне зображення сил.

5.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

     Пояснення до байки  ми постараємось дати в кінці уроку.

Рівнодійна сила.Як правило, на одне i те саме тіло діє кілька сил, тому існує необхідність враховувати  дію багатьох сил. Сила, яка діє так само, як декілька окремих сил, прикладених до даного тіла, називається рівнодійною цих сил.

C:\Users\User-01\Desktop\ВІРТУАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ З ФІЗИКИ (ДЕМО)\ВІРТУАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ З ФІЗИКИ (ДЕМО)\Механіка\Динаміка\2)Взаємодія тіл. Маса. Сила. Додавання сил. Другий закон Ньютона. Третій закон Ньютона\Леб щука рак.gifhttp://okhotnik-galina.ucoz.ru/nova1/nova11/rivnodijna1.jpgC:\Users\User-01\Desktop\ВІРТУАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ З ФІЗИКИ (ДЕМО)\ВІРТУАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ З ФІЗИКИ (ДЕМО)\Механіка\Динаміка\2)Взаємодія тіл. Маса. Сила. Додавання сил. Другий закон Ньютона. Третій закон Ньютона\Сили візок.gif

 

http://shkola.ua/web/uploads/book/101/images/aSBk7WvI.jpg

 

 

    Якщо в цьому разі Ft = F2, то їх рівнодійна дорівнює нулю. Тому тіло, яке було в спокої, таким і залишиться, а таке, що рухалося, продовжуватиме рухатися прямолінійно і рівномірно з початковою швидкістю. При цьому кажуть, що прикладені до тіла протилежно напрямлені вздовж однієї прямої і однакові за значенням сили зрівноважують, або компенсують одна одну.

     Яким чином рухатиметься тіло, якщо на нього одразу діятимуть кілька сил?

http://ua.convdocs.org/pars_docs/refs/185/184384/184384_html_m46bafb06.pngЗадача.На рисунку зображено тіло й сили, що діють на нього.  Чому дорівнює рівнодійна всіх сил, що діють на тіло?
Розв’язання:

 

Fр1 = F3-F4= 0

 

Fр2 = F1-F2+ 0  =F1-F2

Відповідь: тіло буде рухатись в напрямку дії сили F1

Для того, щоб зобразити силу на рисунку, потрібно:

 - Намалювати тіло (чи його умовне позначення).

 - Записати значення сили

 - Вибрати масштаб.

 - Вибрати точку прикладання сили.

 - Накреслити пряму, вздовж якої діє сила.

 - Вздовж прямої від точки прикладання сили в вибраному масштабі

   накреслити   стрілку пропорційну силі.

 - Позначити силу її умовним позначенням.

6.Осмислення об’єктивних зв’язків.

     Вчимося розв’язувати задачі.

    Задача 1.  Вагонетку тягнуть два робітники, прикладаючи до неї в одному   напрямі сили 30 Н і 45 Н. Сила опору рухові 15 Н. Чому дорівнює рівнодійна

всіх сил, що діють на вагонетку?

   Задача 2.  Два хлопчики тягнуть санчата з силами 10Н и 20Н. Накреслити на   рисунку ці сили і їх рівнодійну.

          Задача 3.  Двоє учнів канатом тягнуть до берега човен. Один з них

           прикладає   силу рівну 120 Н, а другий — 100 Н. Яка сила діє на човен?

          Задача 4.Яку силу покаже динамометр, до якого ниткою прикріплено

           зв'язані між собою тягарці вагою 10 Н, 20 Н і 40 Н?

   Задача 5.  Чи може рівнодійна двох сил 4 Н і 5 Н, що діють на тіло уздовж

однієї прямої, дорівнювати  4 Н,  9Н.  2 Н, 1 Н, 5 Н ?

Запитання на закріплення матеріалу.

  1. Як позначають сили на рисунках? Зобразіть сили, що діють на брусок, який лежить на столі.
  2. Яка одиниця сили в СI.
  3. Як називається прилад, яким вимірюють силу? Розкажіть про його будову.
  4. Що таке рівнодійна? Як її знаходять, якщо сили напрямлені в один бік? У протилежні боки?

7.Підсумок уроку.

     Запитання учням классу:

     То чому віз залишається нерухомим на березі?

     Учні відповідають, вчитель  аналізує  їх відповіді  і оцінює роботу учнів на уроці.

8.Домашнє завдання.

  

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Додано
17 березня 2020
Переглядів
3108
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку