УРОК №12
Тема : « Додавання й віднімання в межах 10 . Розв’язування задач на знаходження суми . Порівняння виразів» .
Мета : закріпити навички додавання й віднімання в межах 10 ; удосконалювати обчислювальні уміння учнів додавати на основі знань про склад чисел та віднімати на основі зв’язку між діями додавання й віднімання , формувати вміння застосовувати переставну властивість додавання на практиці ; закріплювати раніше вивчений матеріал шляхом розв ‘язання задач і прикладів , порівнянням виразів , робота над геометричним матеріалом ; розвивати творче мислення учнів ; виховувати інтерес до знань математикою , до читання казок ; виховувати любов до математики , прищеплювати естетичні смаки , вчити допомагати слабшим .
Обладнання : плакат « Девіз уроку» Є презентація у програмі MS Power Point ( слайди ) , картки з цифрою 7 , предметні та сюжетні малюнки до казки « Білосніжка та семеро гномів», магнітофон ( запис музичного супроводу для фізкультхвилинки , пісеньки «Веселі гноми» ) , таблиця « Геометрична галявина» .
Тип уроку : урок закріплення та систематизація раніше набутих знань .
Форма проведення : урок – казка « Квітка для Білосніжки»
Хід уроку
Слайд № 1
І . Створення психологічного настрою класу .
1.Мотивація навчальної діяльності .
Учні стають у коло , беруться за руки та хором промовляють :
Сьогодні у нас незвичайний урок –
У світ математики зробимо крок .
Знання здобувати у школі вже час –
Цікаві завдання чекають на нас !
Вчитель :
Пролунав для нас дзвінок – математики урок !
Прошу , діточки , сідайте і лічбу ви пригадайте .
Скільки сонечок на небі ? (1)
Скільки пальців рук у тебе ? (10)
Скільки лапок у жука ? (6)
Скільки їх у павука ? (8)
Скільки вікон має клас ? (2)
Скільки парт стоїть у нас ? (8)
Скільки в класі школярів ? (14)
А маленьких пустунів ? (?)
Слайд № 2
Девіз уроку
Міркуємо – швидко,
Відповідаємо правильно ,
Лічимо – точно ,
Пишемо – гарно .
2. Каліграфічна хвилинка .
Слайд № 3
Я пропоную вам уважно розглянути малюнки на екрані та відгадати , яке число їх об ‘
єднує ? Цифра , що позначає це число , стане нашою каліграфічною хвилинкою , і це неспроста !
Цифра 7 для нас магічна . Вона допоможе нам потрапити в казку , що також пов’ язана з цією цифрою .
Цифра 7 .
Напишемо цифру в повітрі . Починаємо писати в зошитах писану цифру 7 .
Пригадайте , у якій казці головних героїв також семеро .
Слайд № 4 ( ілюстрація до казки)
ІІ. Оголошення теми і завдань уроку .
Сьогодні ми закріпимо наші знання з теми « Додавання та віднімання в межах 10. Розв’язування задач на знаходження суми . Порівняння виразів».
Ось ми потрапляємо до казкового лісу , де живуть маленькі гноми .
Білосніжка ввечері прочитала гномикам казку про квітку – семицвітку і наголосила , що це її улюблена казка . Вранці гномики вирішили підготувати Дівчинці сюрприз – виготовити з паперу квітку – семицвітку . Кожен із них вирізав з кольорового паперу одну пелюстку , але склеїти їх не вміють . Вони просять нашої допомоги . Чи допоможемо маленьким гномикам ?
Нам необхідно отримати від кожного гнома пелюстку . Але для цього потрібно виконати завдання , яке підготували ці лісові чоловічки .
ІІІ . Повторення раніше вивченого матеріалу .
1. Усний рахунок та повторення табличного додавання та віднімання в межах 10 .
Слайд № 5



Гра « Мовчанка»












2. Робота із числовим віялом .
Слайд № 6
* У білочки 4 грибочка , а в їжачка – на 3 більше . Скільки грибочків у їжачка ?
* У Маші 8 яблук , а в Петрика – на 3 менше . Скільки яблук у Петрика ?
* У першому акваріумі 7 рибок , а в другому – 3 . Скільки рибок у двох акваріумах разом ?
3. Гра « Допоможи Незнайкові»
Слайд № 7
( Потрібно знайти помилки , які допустив Незнайко при розв’язуванні прикладів, і правильно обчислити .)
4+1=5 2+2=4
6-1=4 8-3=4
5+3=9 7-2=5
9-2=6 8+2=9
( За виконане завдання учні отримують кольорову пелюстку 1.)
Фізкультхвилинка
Горобцям не до науки ,
Ох , давно вже терплять муки .
Затекли і ніжки , й крила .
Горобчиха зве до діла :
- Ану , славні малюки ,
Стали струнко , мов грибки ,
Крила вгору піднімайте ,
Ними добре помахайте ,
Головою покрутіть ,
Ніжками потупотіть ,
Навкруг себе оберніться ,
Швидше , швидше , не лініться .
Стане легко й добре враз ,
Відпочинете гаразд .
IV. Закріплення вивченого матеріалу .
1.. Робота над геометричним матеріалом .
Щоб отримати наступну пелюстку , ми відправимося з гномиком крутою стежкою на Галявину геометрії , обчисливши завдання , які підготував нам .
Слайд № 8
Якщо уважно поглянути на стежину , можна сказати , якою геометричною фігурою вона утворена . ( Ламана лінія )
Ось ми і на Галявині геометрії .
Яку геометричну фігуру зображено рожевим кольором ? Жовтим ? Синім ?
Яка фігура найбільша ? Яка найменша ?
Як утворено відрізок ? Чим відрізняється відрізок і пряма лінія ?
Зі скількох відрізків складено ламану лінію ?
Скільки чотирикутників на малюнку ? Як вони називаються ?
( За правильні відповіді учні отримують пелюстку 2 )
2. Вправи на закріплення знань про компоненти дії додавання .
Гномик пропонує нам пригадати , як ми називаємо числа при додаванні .
Слайд № 9
Доданок + доданок = Сума
Доданок : 7 6 4 6 6 5 3
Доданок : 2 4 2 3 1 4 5
За виконане завдання ми отримуємо третю пелюстку .
3. Робота над задачею на знаходження суми .
Слайд № 10
Гноми доглядають за квітами біля свого дому . Увага на екран – слухаємо задачу .
Гноми старанно доглядають квітник біля хатинки . І вранці троє гномиків вирішили полити свої квіти . Перший гном набрав 5 літрів води у відерце . Другий – 1 літр у пляшку . А третій гномик налив 2 літри води у глечик . Скільки літрів води використали гноми для поливання квітів ?
- Скільки гномів вийшли поливати квіти ?
- Якими посудинами скористалися вони ?
- Скільки літрів води набрав перший гном ? другий ? третій ?
- Яке запитання в задачі ?
- Якою дією ми зможемо дізнатись результат?
Слайд № 11 ( Скорочений запис задачі )
За гарну роботу ви отримуєте чергову пелюсточку .
4. Вправи на закріплення переставної властивості додавання .
А щоб виконати наступне завдання , ми повторимо правило переставного закону додавання .
При додаванні числа можна переставляти .
2+3+4=9 4+3+2=9 3+4+2=9
Додавати числа можна в будь – якому порядку .
Слайд № 12
( Застосування правила переставної властивості додавання )
5+3+2 9+1 6+3+1 10-5-5
2+3+5 1+9 6+1+3 10-3-4
Слайд № 13
Завдання : скласти рівності , використовуючи однакові числа .
4+5=5+4
2+7=7+2
6+3=3+6
5 . Порівняння виразів .
Слайд № 14
( На слайді зображені знаки «більше» , «менше» , «дорівнює».)
- Розкажіть гномикові , що означають і для чого потрібні ці знаки ? Допоможемо виконати завдання .
5+2 * 10-3 10-2 * 7+2 7-5 * 3
6+1 * 8-2 2+5 * 9-2 9-8 * 0
Фізкультхвилинка .
Танцювальні вправи , що імітують рухи гномиків під музичний супровід .
6.Розв’язування задач і цікавих завдань .
Слайд № 15
Гноми працювали на родовищі дорогоцінних каменів . До обіду вони видобули 2 кг каменів , а після обіду – 7 кг . Скільки всього дорогоцінних каменів видобули гноми ?
До обіду – 2 кг
Після обіду – 7 кг
Скільки всього дорогоцінних каменів видобули гноми ?
На малюнку ми бачимо , що гноми добувають камені .
Робота за умовою задачі . Самостійне розв’язання задачі .
2+7=9(кг)
Відповідь : 9 кілограм камінців .
- За це ми маємо 6 пелюстку .
- Щоб перевозити усі скарби , гноми побудували залізницю від гори до свого дому . Цим потягом вони перевозять камінці до своєї комори .
Слайд № 16
Подивимося на малюнок потяга .
У ньому приховане завдання .
- Які геометричні фігури використали ці чоловічки , щоб побудувати потяг ?
Запишіть !
( Учні самостійно записують кількість геометричних фігур , з яких складено потяг . Кругів – 6 , трикутників – 2 , прямокутників - 4 .) Слайд № 17
Перевезені додому дорогоцінні камені гноми ретельно зважували на терезах . Погляньте на дошку : Допоможемо провести зважування ( вправа на склад числа ).
Математичні терези .
За виконані завдання ми отримуємо останню пелюстку 7 .
V. Підсумок уроку .
Слайд № 18
Наша квіточка розквітла кольорами веселки . Це завдяки тому , що ми були уважні , старанні , активні на уроці .
Можемо віддати квіточку веселим гномикам , щоб вони змогли порадувати Білосніжку .