Документальна шкільна трилогія про байкарів. Оживлені світлини П.П.Гулака–Артемовського, Є.П.Гребінки, Л.І.Глібова. Вибрані твори байкарів.

Про матеріал
закріпити знання учнів про життя і творчість трьох українських байкарів методом компаративістики, вчити порівнювати твори письменників, розвивати монологічне мовлення учнів; формувати в учнів активну життєву позицію, виховувати повагу до українських мистців, до правдивого і вагомого слова у мистецтві.
Перегляд файлу

 

 

Урок 5.   Документальна шкільна трилогія про байкарів. Оживлені світлини  П.П.Гулака–Артемовського, Є.П.Гребінки, Л.І.Глібова. Вибрані твори байкарів.

 

        Мета: закріпити знання учнів про життя і творчість трьох українських байкарів методом компаративістики, вчити порівнювати твори письменників, розвивати монологічне мовлення учнів; формувати в учнів активну життєву позицію, виховувати повагу до українських мистців, до правдивого і вагомого слова у мистецтві.

    Тип уроку: метод компаративістики з елементами інсценування .

    Обладнання: портрети письменників, книги вибраних творів, хронологічні таблиці, порівняльна таблиця.

 

                     Перебіг уроку

      Три постаті, три особистості, три байкарі:

      Гребінка, Артемовський, Глібов,

      Але один на всіх життєвий вибір,

      Одна на всіх поезія–зоря.

      Правдиве слово об’єднало їх,

      Доречне, влучне, гостре, викривальне,

      Читаймо разом байку пізнавальну,

      Де мудра істина, мораль і сміх.

           О.Мардус

І. Мотивація навчання.

Інсценівка. Дійові особи:

 П.П.Гулак-Артемовський. Є.П.Гребінка. Л.І. Глібов. Історик. Літератор. Поліція. Тарас Шевченко. Г. Квітка-Основ’яненко.

  Інсценівка:

 Учень - Гулак-Артемівський. Я народився на Київщині в селі Городищі в сім’ї священика 27 січня 1790 року. В 11років мене відвезли на навчання на богословський факультет до Київської академії.

Хронологічна таблиця життя і творчості П.П.Гулака–Артемовського

27 січня 1790                         Народився Петро Петрович Гулак–Артемовський в селі                                             Городище  Київської області в сім’ї бідного священика.

1801–1813                     Вступив до Київської академії.

Повний курс навчання не закінчив.

Кілька років був учителем у приватному пансіоні в Бердичеві.

Працював домашнім учителем у сім’ях польських поміщиків.

  1.                                                                                   Стає вільним слухачем на словесному факультеті Харківського

Університету, згодом – співробітником першого громадсько–наукового і літературного журналу «Украинский вестник».

  1.                                                                                   Починає багаторічну педагогічну діяльність в університеті викладачем польської мови. Розгортає літературну діяльність  із вільних перекладів Руссо, Мільтона,  Деліля.                                         

У журналі «Украинский вестник» з’явилася байка «Пан та Собака».

1825     Обіймає посаду екстраординарного професора історії.

1828    Захищає дисертацію ординарного професора.

1838    Обіймає посаду декана словесного факультету.

1841–1849                  Стає ректором університету.

13 жовтня 1865  Помер у Харкові.

 

 Учень-історик. На той час Київська академія – перший в Україні та Східній Європі вищий навчальний заклад, заснований  1632 року. Це був визначний освітній і культурний центр, важливий осередок боротьби проти національного і соціального гноблення українського народу. Прагнучи задушити українську культуру, царський уряд у 1819 році перетворив цей заклад на Духовну академію.

 Учень-Гулак-Артемівський. Навчався у Київській академії я недовго – до 1813 року, не закінчивши навчання. Кілька років учителюю у приватних пансіонах  Бердичева. У 1817 році нарешті здійснилася моя мрія: я став студентом Харківського університету, а також – співробітником журналу «Украинский вестник».

 Учень-літературознавець. Цього ж року дебютував у літературі в «Украинском вестнике» -  першому громадсько–науковому і літературному журналі. Розпочинає свою літературну діяльність із характерних на той час вільних перекладів Ж.–Б.Руссо, Д.Мільтона і Ж.Деліля.

 Учень -Гулак-Артемівський. 1818 року починаю свою багаторічну педагогічну діяльність в університеті  викладачем польської мови.

 Учень-літературознавець. У 1818 році поет став пробувати сили і в оригінальній творчості українською мовою, створивши поетичний шедевр – байку «Пан та Собака».

 Учень-Гулак-Артемівський.1825 року стаю екстраординарним професором історії. Через три роки захищаю дисертацію ординарного професора, 1838 – мене призначено деканом словесного факультету. З 1841 по 1849 працюю ректором університету.

 Учень -історик. Харківський університет був заснований у 1805 році. Він став справжнім вогнищем науки і освіти, своєрідним центром громадського життя краю. Нині в університеті вчаться і наші нововодолажчани.

 Учитель. Артемовський – поет, прозаїк, драматург, перекладач, байкар, журналіст, педагог, відомий керівник. У чому ж його новаторство?

 Учень.1.Творчість  байкаря носила експериментальний характер.

2.Одним із перших  Артемовський утверджував в українській літературі народну мову. 3.Формував поетичні жанри: байку, баладу, філософський вірш, послання, віршові гуморески. 4. Шляхом перекладів зміцнював зв’язки української літератури  зі світовою.

 Учень-Євген Гребінка. Я народився 2 лютого 1812 року у маєтку Убіжище на Полтавщині в сім’ї дрібного поміщика – відставного офіцера. Початкову освіту отримав від домашніх учителів. У 1825 році  вступив до Ніжинської гімназії вищих наук.

 Учень-історик. Тоді там навчався М.Гоголь.

 Учень-літературознавець. Перші літературні твори Гребінки відомі ще в ранні гімназійні роки. Перша друкована  публікація Гребінки – переклад «Полтави » О.Пушкіна у журналі «Московський телеграф». Це було у 1831 році.

 Учень -історик. У 1831 році Гребінка закінчив гімназію і кілька років служив у восьмому малоросійському козачому полку, а коли пішов у відставку в  1834 році, переїхав до Петербурга.

 Учень-літературознавець. Петербурзький період життя Гребінки – це період його активної літературної діяльності. Літературні салони, вечори, знайомство з О.Пушкіним, В.Бєлінським, Д.Далем.

 Учень-Тарас Шевченко.У 1837 році нас познайомив художник І.Сошенко. Євген Павлович допоміг мені викупитися з кріпацтва і видати у 1840 році книжку «Кобзар». Я намалював портрет Є.Гребінки (показує портрет).

 Учень -Квітка–Основ’яненко. Розповідає про своє знайомство з Артемовським. Зачитує листи до Шевченка. Лист1. Лист 2.

 Учитель. У чому новаторство Гребінки?

 Учень. 1.Значно розширив тематичний діапазон байки.2. Розширив поетичні розміри байки.3. Поповнив образний арсенал байки.

 Учень - Євген Гребінка. У Петербурзі з 1838 року я починаю свою педагогічну діяльність.

 Учень –літератор.З 1846 по 1848 року виходить вісім томів творів Гребінки.

 Хронологічна таблиця життя і творчості Євгена Павловича Гребінки

2 лютого 1812 року Народився у маєтку Убіжище поблизу Пирятина на Полтавщині у сім’ї дрібного поміщика – відставного офіцера.

Початкову освіту одержав від домашніх учителів.

  1.                                                                                   Вступив до Ніжинської гімназії вищих наук.
  1.                                                                                   Перша друкована публікація в журналі «Московский телеграф». Переклад «Полтави» О.Пушкіна. Закінчив гімназію. Кілька років служив у 8 Малоросійському полку.
  1.                                                                                   Вийшов у відставку, переїхав до Петербурга. Працював чиновником у комісії духовних училищ.

1837         Знайомство з Т. Шевченком.

1838                               Почав викладати російську словесність та     мінералогію,

       ботаніку і зоологію у військових учбових закладах та в

      Інституті корпусу гірничих інженерів.

1846–1848        Вийшло вісім томів творів.

15 грудня 1848  Помер у Петербурзі від ранньої недуги. Похований у с.    Мар’янівка на Полтавщині

 Учень -Леонід Глібов. Як і Гребінка, я народився на мальовничій Полтавщині у селі Веселий Поділ у сім’ї управителя поміщицького маєтку. У 13 років мене відвезли до Полтавської гімназії.

 Хронологічна таблиця таблиця життя і творчості Леоніда Івановича Глібова

5 березня 1827 Народився у с.Веселий Поділ Полтавської області у сім’ї

управителя поміщицького маєтку.

1840   Відвезли до Полтавської гімназії на навчання.

1847                                 Вийшла книжечка «Стихотворения Леонида Глебова».

1849–1855  Навчання у Ніжинському ліцеї.

  1.                                                                       Учителює на Поділлі в с.Чорний Острів.
  1.                                     Викладає географію у Чернігівській чоловічій гімназії.
  1.                                                                       Видавав і редагував тижневик «Черниговский листок».

1863                                 Увільнено з посади редактора і вчителя.

  1.                                                                      Повернувся до Чернігова, завідував земською друкарнею.

10 листопада1893           Помер у Чернігові.

 Учень -літератор. Вийшла книжечка «Стихотворения Глебова».

 Учень -Леонід Глібов. Для мене це було великою радістю і в той же час це була велика прикрість, бо я не спитав дозволу у директора гімназії на друкування цієї збірки. До того ж сталися великі нещастя у моїй родині. У 1849 вступаю до Ніжинського ліцею, який свого часу закінчив Гребінка. Починаю вчителювати. В 1861 році видаю і редагую тижневик «Черниговский листок» (показує макет тижневика).

 Учень-поліцейський. У 1863 за друкування неблагонадійних документів та зв’язок з членами організації «Земля і воля»  Л.І. Глібова увільнено з посади редактора і вчителя, наказано виїхати до Ніжина.

 Учень -історик. У 1867 році Глібов повернувся до Чернігова і став завідувачем земською друкарнею.

 Учитель. У чому новаторство Глібова?

 Учень.1. Л.І. Глібов уперше в українській літературі створив пісенно–баладну байку з сильним ліричним струменем. 2.Розширив жанрові можливості байки, урізноманітнив її форми, характер розповіді (введення структурних елементів повісті, новели). 3. Поету належить новаторська роль в утвердженні байки як повноправного, естетично значущого явища в системі жанрів української літератури 2–ї пол. 19 ст.

 Учитель. Ви добре знаєте життєві дороги трьох байкарів. Подумайте і скажіть, чи випадково виникла думка порівняти їхні творчі долі чи була цьому вагома причина?

 Учень. У творчих світлинах цих трьох видатних українських митців є багато подібного. Інколи навіть здається, що вони побратими.

 Учитель. Перед вами таблиці з основними життєвими датами трьох письменників. Перегляньте їх і складіть єдину таблицю.

 Робота коло дошки.

Записує в таблицю:

 Порівняльна таблиця

        Артемовський

                     Гребінка

                Глібов

                                                                Байкарі.

                                                                Викладачі.

                                              Починали писати російською мовою.

                                                                Журналісти.

                                                                Перекладачі.

                                                                Класики.

 

Народилися на Полтавщині.

Закінчили Ніжинську гімназію.

Прекрасний оратор.

Мав найменший творчий доробок.

Найдовше прожив.

Найбільший творчий доробок – вісім томів.

Українсько–російський письменник.

Найменше прожив – 36 років

Перебував під наглядом поліції.

Дитячий письменник.

Займався організацією театрального гуртка.

 

Мали спільних друзів: Квітку–Основ’яненка і Шевченка.

Уникали стосунків з поліцією.

 

 

 

 На той час у вищих навчальних закладах обов’язковим предметом була піїтика, де студентів вчили мистецтву віршування, переспіву і наслідуванню кращих поезій світової літератури. Отже, це і є основною причиною подібності байок трьох митців.

 Учитель. Доведіть подібність творів П.П.Гулака-Артемовського і Є.П.Гребінки.

 Учень. Зважаючи на те, що правописні норми української літературної мови на той час ще не були усталені, цілий ряд відступів від сучасного правопису (написання типу «тогді», «тілько», «радощю», «ахвинські», «пійду», «зуздріла» та ін.), зустрічаються у творах і Гулака Артемовького і Є.Гребінки.

 Учень. А у невеличкій передмові до  своєї збірки «Малоросійские приказки» Є. Гребінка зазначив: «Долгом поставляю известить почтейнейших читателей, что содержание некоторых приказок взято мною из басен Крылова и других в сем роде писателей и что в орфографии я следовал способу, принятому нашим известным поэтом Гулаком-Артемовским».

 Учень. Обидва поети використовують у своїх творах мотто французькою мовою.

 Учитель. Що подібного  у творах Є.П.Гребінки і Л.І. Глібова?.

 Учень.У творчості цих двох байкарів більше подібного, ніж у  двох попередніх, бо їхній творчий доробок багатший.

Велику подібність помічаємо між двома байками під назвою «Мірошник»:

– однакова назва твору,

– наявність млина, його поламання,

– характер головного героя: ледачий, жадібний, несправедливий,

– оригінальна експозиція.

 Учень. Але обидва твори ми вивчаємо як оригінальні авторські, а це свідчить про великі відмінності у них:

– різна ідея і мораль творів,

– у Гребінки осуд людської жадібності, у Глібова – осуд носіів загниваючого феодально–кріпосницького устрою,

– у Гребінки мірошник без імені, у Глібова з іменем –Хома,

-  у Гребінки байка більша за розміром.

 Народні приказки у Л.Глібова:

1.В гості Вовк не забіжить.

2.Той спить, хто щастя має.

3.Води нема, й курей чортма.

4.Одна гаразд, друга ще гірше.

5.Погано п’яному і поночі, й з вогнем.

6.Хто дома зледащів, тому не жаль домівки.

7.Чого не тямиш – не берись.

 Історик. Гулак-Артемовський помер 13 жовтня 1865 року. Похований у Харкові. Йому було 75 років.

 Гребінка помер 15 грудня 1848 року. Похований на Полтавщині. Йому було 36 років.

 Глібов помер у Чернігові 10 листопада 1893 року. Йому було 66 років.

 Учень. Читає поезію «Пам’яті Глібова» В.Самійленка.

 Учень. Читає поезію О.Чужбинського «Є.П.Гребінці».

 Учень. Читає поезію І. Мироненко «Гулак –Артемовський».

Додаткова інформація.

 Учитель.

1.Співдружність байкаря і композитора.

На поезію Л.Глібова «Журба» М. Лисенко написав музику.

2.Нещасливе кохання.

У Гулака–Артемовського і Т.Шевченка було подібне нещасливе кохання з трагічним закінченням.

 

 Учнівське дослідження. Сучасні гумористи.

 Учень. Серед сучасних гумористів – наші харків’яни Ігор Лагоза та Віктор Лагоза, Микола Возіянов та Анатолій Перерва. Загальновідомий Павло Глазовий.Сатирик – це завжди сумління нації. Сатирик – це завжди любов до свого народу. Сатирик – це завжди борець проти несправедливості. Сатирик – це завжди опозиція, це завжди – один у полі воїн. Воїн з великої літери.

Учитель. 

Лунають голоси уже давно,

  Що буцім форма байки застаріла,

  Що не годиться у старі барила

  Переливати молоде вино.

  Навіщо нам вітрилити рядно.

  Як розпростерті реактивні крила?

  Нові вимоги і нові мірила

  В епоху телебачення й кіно!

  Ховають байку, Байка ж не вмира,

  А все нових прихильників збира.

  Збира й на лад веселий всіх настроює.

  Ховають байку. А вона живе,

  Живе й воює за життя нове

  Старою, але звіреною зброєю.

     Євген Бандуренко.

 Домашнє завдання. Дописати таблицю, скласти уявне інтерв’ю з одним із гумористів.

Додаток.

 Висловлювання, записані на дошці:

1.Панове громадяни! Ся байка вам в пригоді, може, стане. Л.Глібов.

2.Літературна байка прийшла на Русь ще за часів Ярослава Мудрого у складі східної повісті про Акіра. В.І Скрекотень.

3. Не зневажаймо баснослов’я! Г.Сковорода.

1

 

doc
Додано
19 березня 2025
Переглядів
212
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку