План1. Вступ до курсу тактичної медицини.2. Причини превентивних смертей унаслідок бойових травм.3. Етапи надання домедичної допомоги. Захист Вітчизни. Рівень стандарту: підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / А. А. Гудима, К. О. Пашко, І. М. Гарасимів, М. М. Фука, Ю. П. Щирба. — Тернопіль : Астон, 2019. § 14.
Військові конфлікти 80–90-х рр. ХХ ст. та стабільно висока смертність поранених на полі бою спонукали науковців США та Великої Британії провести спеціальні дослідження та розробити стандарти надання допомоги в умовах бойових дій, які б сприяли максимально можливому зниженню смертності серед поранених. Було встановлено, що до 90 % усіх поранених помирали або на полі бою, або на етапі транспортування до медичного закладу
Основна причина загибелі поранених — це низька ефективність надання домедичної допомоги на полі бою та низький рівень підготовки тих, хто її надає, — самих бійців, які рятують життя шляхом само- і взаємодопомоги. Всіх поранених на полі бою можна об’єднати в три категорії:а) поранені, які помруть, незалежно від надання медичної допомоги;б) поранені, які будуть жити, незалежно від отримання медичної допомоги;в) поранені, які можуть померти, якщо не будуть вжиті негайні заходи домедичної допомоги.
Смертність від усіх причин під час сучасного бою (дані Армії США, 2010 р.)Проникаюча (пенетруюча) травма голови 31%Травма тулуба, яка не підлягає хірургічній корекції 25%Травма, яку потенційно можна було б прооперувати 10%Кровотеча з ран кінцівок 9%Калічачі травми внаслідок вибуху 7%Напружений пневмоторакс 5%Проблеми з дихальними шляхами 1%Наслідки інфекції, ускладнення шоку та катастрофічної кровотечі 12%
Багатьох поранених, які загинули на полі бою, можна було б врятувати шляхом своєчасного застосування найпростіших прийомів домедичної допомоги:зупинити кровотечу;зменшити наслідки пневмотораксу; відновити прохідність дихальних шляхів. Смерті, яких можна було б уникнути в умовах бойових дій шляхом надання домедичної допомоги, називають превентивними. Частка поранених, яких можна було б врятувати в такий спосіб, становить 15–27 %.
На війні основним є виконання місії (бойового завдання). Тому обсяги і характер домедичної допомоги пораненим цілком залежить від тактичної обстановки. За одних умов пораненому домедичну допомогу надає інший боєць відразу. За інших умов — під інтенсивним вогнем супротивника — поранений тривалий час може бути ізольованим і допомогти зможе собі лише сам.
Правило C-A-B-C Стандартна практика визначення ознак життя та порядку надання першої допомоги, відома як A-B-C (airway, breathing, circulation – дихальні (повітряні) шляхи, дихання, кровообіг)В тактичній медицині змінена на C-A-B-C, де додана перша „C”означає катастрофічну кровотечу (catastrophic haemorrhage), яку необхідно припинити в першу чергу.
Результатом дослідження у 1996 році стали настанови щодо домедичної допомоги «Тактична допомога пораненим в умовах бойових дій» (англ. Tactical Combat Casualty Care, ТССС), які були спрямовані на своєчасний порятунок поранених, загибелі яких можна запобігти. Зараз подібними стандартами користуються більшість армій НАТО. Так виникла сукупність настанов, які обʼєднує поняття «тактична медицина».
В умовах бою бути бійцем-рятувальником – це ваша вторинна місія. Ваша основна функція– виконати первинну місію. Першим пріоритетом на полі бою для вас є вести вогонь у відповідь і вбивати ворогів. Ви можете надавати допомогу пораненим солдатам, тільки якщо це не заважатиме виконанню вашої первинної місії.
Гемостатичні засоби на основі хітозану – Celox, Chito. Sam у вигляді гранул або більш сучасні у вигляді кровоспинного бинта (бойової марлі) – Combat Gauze, Quik. Clot, H&H Compressed Gauze Pri. Med та ін. Застосовуються для тампонування ран з кровотечею та утворення штучного тромбу при взаємодії хітозану з кров’ю
Набір для декомпресії – Decomression Kit. (Спеціальна голка з катетером для декомпресії грудної клітки – ARS (Air Release System)). Декомпресійний набір застосовується для видалення повітря з плевральної порожнини грудної клітини (напруженому пневмотораксі). Замість цього набору для декомпресії аптечка може містити катетер G14 (помаранчевий).
Медикаменти- знеболювальні ненаркотичні (парацетамол, діклофенак, ібупрофен, або ін.);- антибіотики (цефалексін, норфлоксацин або амоксіцилін, або ін.)Знеболювальні таблетки та антибіотики (як правило 4-5 таблеток) входять до набору, який повинен вжити боєць при будь якому пораненні. Приклад набору: Діклофенак, 75 мг, 1таб.; Парацетамол,500мг, 2таб.; Цефалексін, 500 мг, 2 таб.
Інші лікарські засоби. Звичайні стерильні бінти та серветки та/або перев’язувальні пакети. Термоковдра HRS або Blizzard Survival Blanket або інша;для боротьби з переохолодженням або перегріванням пораненого. Внутрішньовенний катетер G18 (зелений) Трикутна хустка. Пластир бактерицидний. Пластир котушковий. Ножиці. Рукавички гумові Антисептик (хлоргексидин або ін.) Англійські булавки Незмивний маркер !! (краще розчин діамантового зеленого (зеленки) у вигляді маркера – антисептик для невеликих ран)
Аптечка індивідуальна(АІ-1)(ЗСУ)Анальгетик у шприц-тюбику(Налбуфін-Фармекс);Антибактеріальний засіб в таблетках(Амоксил К 625 мл)Індивідуальний перев’язувальний пакет(ІПП);Бинт марлевий стерильний(7 м. , 14 см.);Бинт геомостатичний у вакумній упаковці;Оклюзивна самоклеюча плівка;Пластир армований(Пластир медичний River PLAST “IGAR” 3х500;Рукавички медичні;Джгут;Незофарингіальний повітропровід;Маркер синій;Ніж садовий
Надання домедичної допомоги в секторі обстрілу Домедичну допомогу в секторі обстрілу надають тільки за наказом командира, оскільки основним у бою є виконання бойового завдання. В окремих випадках, коли дозволяє тактична ситуація, рішення приймають самостійно. Допомога надається у вигляді самодопомоги та взаємодопомоги. У секторі обстрілу слід зупиняти виключно! небезпечну для життя кровотечу (інтенсивне витікання крові з рани, видима калюжа крові.)
Надання медичної допомоги у військово-польових умовах в жовтій зоні. Оцініть стан пораненого застосовуючи правило C-A-B-C (Критична кровотеча – Дихальні шляхи – Дихання – Циркуляція) і надавайте пораненому необхідну допомогу;Огляньте пораненого на наявність небезпечних для життя кровотеч;Зробіть необхідні заходи для відновлення прохідності дихальних шляхів;Обробіть будь-які відкриті ушкодження грудної клітини;Перевірте стан кровоспинного джгута, якщо він застосовувався;Огляньте пораненого на наявність незначних кровотеч;Продовжуйте обробляти інші травми (накладення шин на переломи, перев’язка інших ран, опіків і т.д.);Введіть знеболюючі та антибіотики з польової аптечки IFAK
Об’єм домедичної допомогив секторі обстрілув секторі укриттяпереведення з положення на спині в положення на животі;тимчасова зупинка зовнішньої кровотечі (шия, кінцівки)первинний огляд пораненого (визначення ознак життя);швидке обстеження з ніг до голови (пошук наявних пошкоджень);серцево-легенева реанімація;тимчасова зупинка кровотечі;підготовка до транспортування пораненого в безпечну зону