План1. Ознаки зовнішньої кровотечі, що загрожує життю.2. Застосування турнікетів для кінцівок. 3. Само- і взаємодопомога. Захист Вітчизни. Рівень стандарту: підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / А. А. Гудима, К. О. Пашко, І. М. Гарасимів, М. М. Фука, Ю. П. Щирба. — Тернопіль : Астон, 2019. § 17.
1. Ознаки зовнішньої кровотечі, що загрожує життю. Кровотечу, яка загрожує життю людини, називають масивною, або критичною. Вона може бути артеріальною, венозною або з одночасним ушкодженням артерій і вен. Для масивної кровотечі властива наявність хоча б однієї із зазначених нижче ознак:
Послідовність дій пораненого на полі бою. У зоні обстрілу, кожен військовослужбовець зобов’язаний самостійно зупинити критичну кровотечу під час поранення кінцівки, якщо стан його здоров’я дозволяє це зробити. Він повинен накласти собі турнікет або джгут на поранену руку або ногу (самодопомога).
Кровоспинний джгут Есмарха-Лангенбека. З кінця ХIX століття для зупинки сильних артеріальних кровотеч використовували гумовий джгут, що носить ім'я їх розробників - джгут Есмарха - бинт Лангенбека. Август фон Есмарх (1823-1908) був одним із основоположників медицини критичних ситуацій та медицини катастроф. Джгут застосовували на етапі лікарської допомоги, що наступала після доставки пораненого в польовий шпиталь
Джгути турнікети. Наприкінці 90-х років ХХ століття були запропоновані перші прототипи сучасних джгутів-турнікетів, а в 2004 році, після масштабних досліджень і польових випробувань, проведених Військовим інститутом хірургії США (USAISR), рекомендовані до використання в армії і рятувальних службах.
СAT Tourniquet виробництва NA Rescue (США)CAT (Combat-Application-Tourniquet) - компактний і легкий, турнікет повністю зупиняє артеріальну або венозну кровотечу в екстреній ситуації. CAT запобігає крововтраті, перекриваючи канал виходу крові шляхом прикладання тиску на постраждалу кінцівку. Він містить саморегулюючу систему натягу і стійку до ривків пряжку. Його можна використовувати навіть однією рукою завдяки фірмовому кріпленню.
SOFT Tourniquet виробництва Tac. Med. Solution (США)Sof Tactical Tourniquet, також відомий під скороченнями SOFT і SOFTT, це спеціальний медичний джгут-турнікет для перетягування кінцівки і зупинки кровотечі. Його відмінною рисою є металевий вороток для затягування і її механізм фіксації в формі трикутника.
SWAT Tourniquet виробництва TEMS Solutions (США)Турнікет SWAT поєднує в собі відразу три предмети: Турнікет, Еластичний Бинт і тугу пов'язку Завдяки еластичності матеріалу, турнікет SWAT може розтягуватися - в цьому плані він схожий з традиційними медичними джгутами типу Есмарха або Бубнова (Альфа).
Переваги C. A. T. турнікета над джгутом Есмарха:- швидко та надійно накладається;накладається самостійно в т.ч. однією рукою;може послаблятися та знову затягуватися;може накладатися, як на одяг так і на голе тіло;при однаковій тривалості накладення викликає менші побічні ушкодження м’яких тканин в зоні розташування;не рветься при затягуванні;не псується при зберіганніДжгут Есмарха дуже легко і швидко псується під дією погодних умов та від зберігання в розтягнутому стані. Тому джгут, що був накручений на приклад автомату, не врятує від кровотечі, так як він розірветься в момент спроби його використання.
Унікальність турнікету CAT Дозволяє зупинити артеріальну кровотечу без лишнього тиску. Липучка, з якої зроблений турнікет, надійно липне сама до себе, незалежно від сторони та обраного діаметру застосування. Вільний кінець протягується у пряжку, що забезпечує максимальну фіксацію і блокує об’єм турнікета навіть за умови потрапляння піску чи снігу. Універсальна закрутка закріплюється у скобах для фіксації та дозволяє за необхідності послаблювати турнікет. Матеріал, з якого виготовлений CAT, дозволяє застосовувати його навіть у холоді. Турнікет має передбачене місце для зазначення часу накладання та яскраво-червону позначку на кінці.
Анатомія кінцівок. Анатомічна будова нижньої та верхньої кінцівки має ті ж правила: стегно і плече - одна кістка з великою (дуже великою) кровоносною судиною; гомілка та передпліччя - дві кістки з дрібнішими кровоносними судинами між ними. Тому притискання кровоносної судини до кістки буде набагато успішніше, швидше і ефективніше в плечовому відділі руки та гомілці.
Місця накладання турнікета Кровоспинні турнікети використовуються для зупинки критичної кровотечі з кінцівки. Існують 4 основних місця накладення турнікета: -плече - проксимально (якомога вище на кінцівці); - стегно - проксимально. Накладання турнікета на черепі, шиї, грудях, животі - недоцільне і неефективне. У деяких ситуаціях допустиме накладання другого турнікета на кінцівку
Накладення джгута двома руками на нижню кінцівку. Просунути червоний кінчик стрічки джгута через внутрішній проріз карабінної пряжки і туго затягнути стрічку джгута. Просунути червоний кінчик стрічки джгута через зовнішній проріз карабінної пряжки. Карабінна пряжка зафіксує джгут на місці.
Накладення джгута двома руками на нижню кінцівку. Зафіксувати важіль і стрічку джгута за допомогою фіксуючої стрічки. Записати незмивним маркером час накладення джгута. Тепер C. A. T. ТУРНІКЕТ накладено належним чином і поранений готовий до транспортування. Якщо пораненого не транспортують відразу, періодично перевіряти стан джгута. Дуже важливо мати в аптечці незмивний маркер. Рекомендації писати час кров’ю на чолі пораненого не надійні, так як подібні написи легко втратити
Помилки при накладанні турнікету: Накладання його при мінімальній кровотечі. Накладання його нижче (дистальніше) місця кровотечі. Не послаблення його, коли це потрібно за часом, щоб дозволити крові надходити в пошкоджену кінцівку. Зняття його, якщо поранений без свідомості, чи коли є швидка евакуація. Не щільне накладання – турнікет повинен виключити периферичний пульс. Не використовується другий турнікет, якщо потрібно Довго чекають, щоб накласти його.
Перед тим як наблизитися до постраждалого, санітар має оцінити тактичну ситуацію, повідомити командира підрозділу про необхідність вогневого прикриття свого пересування, установити голосовий контакт з пораненим, попередити його про свою присутність. Залежно від тактичної ситуації наблизитися до пораненого можна переповзанням по-пластунськи або короткими перебіжками, пригинаючись.