Урок подорож з математики
«Шляхами доброти»
1 клас
Тема. Доповнення до 10. Закріплення таблиці додавання і віднімання в межах 10.
Мета. Закріпити знання учнів додавати і віднімати в межах 10. Формувати вміння розв’язувати приклади і задачі. Вправляти учнів у засвоєнні складу числа та порівнянні чисел в межах 10. Розвивати логічне мислення дітей, швидкі обчислювальні навички. Виховувати почуття доброти, бажання робити добрі справи.
Обладнання. Картки «Черв’ячок», «Порівнялки», конверти з наборами геометричних фігур, «Квітка-мікрофон», таблиця «Доповни до 10», слайди (епізоди мультфільмів), на ватмані заготовка «Квітки-семицвітки», таблиця усного рахунку «Шифрувальник», таблиця короткого запису задачі, диск «Чарівний світ чисел» програми «Піснезнайко», комп’ютер, мультимедійна установка.
Хід уроку
І Організація класу
Усміхнімось сонечку: «Здрастуй, золоте!»
Усміхнімось один одному, поглянемо ласкаво.
Хай сьогодні в кожне серце наш урок додасть тепла,
А ми гостям усміхнімось, побажаємо добра.
Сьогодні наше завдання, діти, на уроці:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІ Повідомлення теми і завдань уроку
Вона дуже шкодує про те, що пелюстки у квіточці витратила дарма, лише останню – з користю.
Саме від того, як ви будете працювати, справлятись із завданнями, залежить, чи зацвіте знову ця квітка.
ІІІ Основна частина уроку
2+3=5 Д
10-6=4 О
1+5=6 Б
7-0=7 Р
4-3=1 И
10-8=2 К
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
И |
К |
Е |
О |
Д |
Б |
Р |
І |
Ж |
В |
Давайте разом із «ПіснеЗнайкою» згадаємо, що ж ми знаємо про число і цифру 7?
Нумо тепер цифру «Сім» привітаймо.
Де зустріли її пригадаймо.
Грає в веселці аж сім кольорів,
Тиждень складають звичайно сім днів…
Сім чудес світу відомі нам з вами,
Сім знаєм нот із музичної гами.
Кажуть, аби ми чинили мудріш:
«Сім раз відміряй – один раз відріж»…
Приказка ще у народі така є,
Що «На одного в сімох не чекають»…
Запис цифри 7 учнями в зошит (на дошці зразок написання цифри 7)
Перевірка складених прикладів
Повторення назв компонентів дії додавання піснею «ПіснеЗнайка».
«Знає гном Ріхівничок, в якому з яблук черв’ячок!
Якщо ти кмітливий теж. Здогадайся, де ж!» (Слайд 4)
(Короткий інструктаж виконання роботи)
Завдання: «Червиве яблучко зафарбувати червоним олівцем
.
1 варіант – жовті картки 2 варіант – зелені картки
«Рахувати ти мастак?
То постав потрібний знак!»
1 варіант: 5+0 і 2+3 2 варіант: 2+7 і 10-5
6+3 і 7-2 8-0 і 5+3
10-4 і 6+1 9-4 і 6+2
Самоперевірка виконаної роботи – за вивішеними на дошці картками:
1 варіант: 5=5 2 варіант: 9˃5
9˃5 8=8
6˂7 5˂8
Фізкультпауза
(Запис пісні «1, 2, 3, 4, 5…)
1, 2, 3, 4, 5 – математики нас вчать.
Додавати ,віднімати, рахувати.
Коло й кулю розрізняти
І задачу розв’язати.
Полічи: 1, 2, 3, 4, 5.
1, 2, 3, 4, 5 – математики нас вчать.
Я рахую: 6,7, 8, 9, 10.
10 тигрів, 5 тигрят,
10 зайців, 5 зайченят.
Полічи: 1, 2, 3, 4, 5.
1, 2, 3, 4, 5 – математики нас вчать.
10, 9, 8, 7, 6, 5, 4.
Потім йдуть 3,2,1.
1 м’ячик і кульок 7.
Полічи: 1, 2, 3, 3, 2, 1.
6+*=10 *+3=10
*+9=10 5+*=10
2+*=10
(Діти працюють самостійно в зошитах, після виконання завдань проспівується уривок з пісні «ПіснеЗнайка» «Разом краще»; діти обмінюються зошитами і виконують самоперевірку)
Самоперевірка
Одиниць візьмемо десять –
«Десять» - з них число складається
Два і вісім – буде десять:
На прогулянку ідемо всі!
Три і сім - то стільки ж само:
Ми шануєм тата й маму!
Додамо чотири й шість ми –
Також десять вийде, звісно.
П’ять і п’ять ми добре бачим –
Десять разом, однозначно.
Дев’ять і один складеш –
Десять, друже, вийде теж.
- Герої цього мультфільму пропонують вам розв’язати ось такі завдання.
а) Усні віршовані задачі:
*По дорозі ослик біг,
Ніс 7 яблук на пиріг.
Двоє впало покотилось.
Скільки яблук залишилось? (7-2=5(ябл.))
* Посадив ведмідь в гайочку
Шість міцних рясних дубочків.
Берізок більше аж на три.
Скільки берізок має рости?
б) Складання задачі за малюнком
Мудра тітонька Сова вивчила 8 букв. А поросятко П’ятачок – на 2 букви менше. Скільки букв вивчило поросятко? (8-2=6(б.)) (Слайд 8)
в)Запис розв’язання задачі у зошит
7. Творча робота над задачею.
Робота в парах
(фігури у конвертах)
ІV Підсумок уроку
а) Гра «Мікрофон» ( у вигляді квітки)
- Які завдання були найцікавішими?
- Що корисного ви взяли з уроку для себе?
- Оцінювання роботи учнів на уроці (вербальне)
б)Декламування віршів на «Килимку побажань» (Слайд 10)
Добрим бути просто чи не просто?
Не залежить доброта від зросту!
Як людей полюбиш, пошануєш,
Силу для добра й душі відчуєш…
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
І якщо вона, як сонце світить,
То радіють і дорослі й діти.
в) Вручення «Чарівних квіточок»
- Діти, ці квіточки чарівні, нехай додають у ваші душі і серця тепла, доброти, співчуття до інших та впевненості своїх силах.
(Слайд 11)
- Шановні гості, а ви, будь ласка, згадуйте про добрих і чемних наших діток з 1-Б класу Гребінківської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Запрошуємо всіх до пісні (відеозапис пісні «Шляхами доброти» за сюжетами мультфільмів)