Урок 2
Тема: «Двійкове кодування. Самостійна робота»
Навчальна мета: Познайомити учнів з двійкового кодування повідомлень та навчити кодувати числа.
Розвивальна мета: Розвити логічне мислення, математичні здібності
Виховна мета: Розвити в учнях інформаційну культуру, виховати посидючість
Тип уроку: Урок застосування знань
Структура уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго ранку, діти!
Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?
Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Двійкове кодування . Самостійна робота».
ІІ. Етап орієнтації
Щоб добре розуміти мову комп’ютера потрібно навчитися обчислювати як це робить сам комп’ютер. Сьогодні ми з вами займемося двійковим кодуванням повідомлень числового характеру та напишемо невелику самостійну роботу.
ІІІ. Етап проектування
План уроку
Двійкове кодування
Кодування — процес перетворення символів одного алфавіту на символи іншого.
Код—результат кодування.
Двійкові коди — спосіб подання інформації за допомогою двох символів — 0 і 1.
Ми з Вами навчимося переводити числа з десяткової системи числення до двійкової і навпаки.
n |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
210 |
2 n |
1 |
2 |
4 |
8 |
16 |
32 |
64 |
128 |
256 |
512 |
1024 |
(записати)
Переклад з десяткової системи числення в двійкову.
Для запису числа у двійковій системі використовується представлення цього числа за допомогою степенів числа 2.
Наприклад, число 45.
Виділимо цілу степінь числа 2, тобто найближчу степінь до поданого числа, в даному випадку це число 32=25, а далі записуємо:
45=32+8+4+1=1*25+0*24+1*23+1*22+0*21+1* 20=1011012.
Переклад з двійкової системи числення в десяткову.
Для запису числа у десяткову систему використовується представлення цього числа за допомогою степенів числа 10.
Наприклад, число 11012:
1101=в числі 4 цифри, тому 4-1=3 , тому перший доданок дорівнює 1*23 , наступний 1*22 , потім 1*21 .
Тобто, 11012 = 1*23 +1*22 +0*21+1*20=8+4+0+1=13.
В процесі вивчення інформатики треба не тільки навчитися працювати на комп'ютері, але і уміти цілеспрямовано його використовувати для пізнання і творення навколишнього нас світу.
ВПРАВИ
Перекласти з десяткової системи числення в двійкову: 25, 14, 17, 23, 31, 26, 35.
Перекласти з двійкової системи числення в десяткову: 1001102, 1100110102, 101011010102, 11001100102.
Самостійна робота
Додаток 1
1. в 4. г
Ключ до тесту 2. б 5. а
3. б 6. а
1. § 1-2 повт.
2. пит.. 2-7 с. 14, пит..1-5 с.23-24
3. Перекласти з десяткової системи числення в двійкову число 133, а з двійкової системи числення в десяткову число 110001.
4. Вивчити терміни
ТЕСТ на перевірку знань з теми «Інформація. Інформаційні процеси»
Оберіть правильну відповідь(3 бали, 1 правильна відповідь = 0,5 бали)
1. Інформацію, що не залежить від особистої думки чи судження, можна назвати:
а) достовірною;
б) актуальною;
в) об'єктивною;
г) корисною;
д) зрозумілою.
2. Інформацію, що відбиває правдиве положення справ, називають:
а) зрозумілою;
б) достовірною;
в) об'єктивною;
г) повною;
д) корисною.
3. Інформацію, істотну і важливу в даний момент, називають:
а) корисною;
б) актуальною;
в) достовірною;
г) об'єктивною;
д) повною.
4. Інформацію, за допомогою якої можна вирішити поставлену задачу, називають:
а) зрозумілою;
б) актуальною;
в) достовірною;
г) корисною;
д) повною.
5. Байт – це:
а) це вісім підряд записаних бітів;
б) найменша одиниця вимірювання інформації;
в) одна комірка пам'яті;
г) результат кодування;
д) місце для зберігання інформації.
6. 1 Тбайт – це:
а) 1024 Гбайти;
б) 1024 Мбайти;
в) 1024 байти;
г) 1024 біти;
д) 8 біт.
Продовжить визначення (3 бали, 1 правильна відповідь = 1 бал)
7. Система числення – це …
8. Властивості інформації - …
9. Інформаційні процеси - …
Практичне завдання (4 бали, 1 правильна відповідь = 2 бали)
10. Перекласти з десяткової системи числення в двійкову: 148, 120.
11. Перекласти з двійкової системи числення в десяткову: 111101102, 1101101002
Індивідуальне опитування (2 бали)
12. У вчителя береться додаткове питання і відповідь дається розгорнута усно.
1