ЕКОЛОГІЧНІ НАСЛІДКИ ТЕРАКТУ НА КАХОВСЬКІЙ ГЕС

Про матеріал
наукова стаття яка друкувалася у міжнародному науковому збірнику можна використовувати для обговорення з екологічних тем
Перегляд файлу

ЕКОЛОГІЧНІ НАСЛІДКИ ТЕРАКТУ НА КАХОВСЬКІЙ ГЕС

викладач природничих дисциплін

(Дніпровський фаховий педагогічний коледж Комунального закладу вищої освіти

«Дніпровська академія неперервної освіти «Дніпропетровської обласної ради»)

 

Каховська ГЕС імені П. С. Непорожнього — нижня сходинка Дніпровського каскаду гідроелектростанцій. Яка була розташована на півдні України за 0,5 км від міста Нова Каховка Херсонської області. Будівництво гідроелектростанції почалося у вересні 1950 року відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 20 вересня 1950 року «Про будівництво Каховської гідроелектростанції на Дніпрі, Південно-Українського каналу, Північнокримського каналу й зрошення земель південних районів України й північних районів Криму».  Протягом 73 років Каховська гідроелектростанція працювала та виробляла електроенергію.

24 лютого 2022 року після повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну Каховська ГЕС була окупована в перший день. Російські війська зразу почали втручатись в технічну роботу гідроелектростанції. Зразу після окупації були підірвані споруди Північнокримського каналу, для того щоб подати воду до окупованого Криму. І уже у квітні 2022 року, за даними ГУР МО України, окупантами була замінована Каховська ГЕС. Після чого окупанти неодноразово спускали воду з водосховища, чим підтоплювали деякі райони вблизу гідроелектростанції. Трохи більше, ніж через рік, відбувся воєнний злочин на критично важливому для України об’єкті. О 2:50 6 червня 2023 року греблю Каховської ГЕС було підірвано, що призвело до її знищення. У зоні катастрофи опинилося 16 000 людей та близько 80 населених пунктів, частину з яких затопило внаслідок теракту. 

Підрив Каховської ГЕС є актом екоциду і масштабною екологічною катастрофою. Через підрив ГЕС обміліло водосховище площею 2155 км2. Вода затопила значні території суходолу на яких розміщувались заповідники Миколаївщини та Херсонщини, національні парки, зоопарки та домівки мирних жителів. Натомість, деякі регіони Запорізької області перетворилися на пустелю а населені пункти залишились без водопостачання. В перші дні через стрімке падіння рівня води у водоймах на території Запорізької області спостерігався мор риби.

Руйнування греблі є справжньою екологічною катастрофою, яка вплинула на тваринний і рослинний світ регіону. Унікальні заповідні землі разом з безліччю тварин і птахів, у тому числі червонокнижних, знищені назавжди. Загинули сотні тисяч копитних і хижих тварин, птахів із гніздами, земноводних, плазунів. Загинула навіть риба, раки та прісноводні молюски з Дніпра, бо потрапили у солоне море. Загинули комахи і безліч дрібних організмів, яких навіть не видно неозброєним оком, але вони, наприклад, формують наші ґрунти. Саме завдяки дрібним мікроскопічним тваринам рослинні залишки перетворюються на ґрунт. І все це було знищено.  Деякі вчені зазначають, що у затоплених зонах жили олені, кабани, косулі, борсуки, ласки та інші тварини. Гніздилися червонокнижні птахи, розташовувалися устричні поселення і багато чого, що, можливо, вже не відродиться ніколи. Серед тварин, які вода знищила назавжди є: цвіркун Anadrymadusa retowski, сармацька шемайя, піщаний сліпак, чорний лелека, степовий орел, євразійська рись, сипуха, їжак довговухий, бурий ведмідь. Рідкісні рослини степу також вода знищила назавжди: горобина кримська, береза Betyla klokovii, дикий часник та інші.

Зокрема, внаслідок підриву ГЕС постраждав Національний природний парк "Нижньодніпровський", а це понад 80 тис. га заплавної території в Бериславському, Білозерському, Голопристанськомму та Олешківському районах, містах Херсоні та Нова

Каховка, більшість з яких наразі затоплені. Позначився теракт і ще на кількох нацпарках - "Білобережжя Святослава", "Олешківські піски", "Кінбурнська коса". Окрім того, під удар потрапили десятки заповідних урочищ, заказників та пам'яток природи – ботанічних, ландшафтних, зоологічних, орнітологічних та лісових.

Не лише для суходолу ця екологічна катастрофа стала руйнівною, але і для Чорного моря. Адже туди понеслась вода із затоплених територій з великою кількістю паливномастильних матеріалів, сотнями тисяч тонн ґрунту, тисячами мертвих тварин і птахів, вирваними з коренем деревами. Також відходи зі зруйнованих каналізаційних систем та вигрібних ям, залишки міндобрив та інших хімікатів, міни та інші боєприпаси, які детонують прямо у воді. Також "велика вода" вимивала цвинтарі та скотомогильники. Ця гримуча суміш, вплинула на всіх морських жителів – від планктону до китоподібних. По перше відбулось опріснення морської води у 3 рази. Це призвело до розмноження синьо-зелених водоростей, таким чином коли почали масово цвісти водорості рівень кисню знизився і багато живих морських організмів загинули. 

Винесена в море прісноводна риба загинула, а у воді з низькою солоністю загинули мідії. Масляні плями на поверхні моря призвели до загибелі мальків кефалі, вони закрили їм кисень. З потоком води в Чорне море змило величезну кількість мін та боєприпасів, які почали вибухати, що призвело до загибелі китоподібних та дельфінів. 

Як зараз виглядає дно Каховського водосховища? Після трагедії пройшло трохи більше одного року. Якщо порівнювати рослинний світ, який був до побудови каховської ГЕС, то через  величезну кількість поживних речовин — азоту, фосфору, які вивільнилися, що посприяло швидкому росту рослинності.  На місці великої території, яка раніше була затоплена водою, зараз утворилося 150 тисяч гектарів молодого лісу, де вже живуть різноманітні комахи та тварини. За рік ліс сягнув кількох метрів у висоту, основними деревами є верба біла та тополя чорна. А через 15-20 років ця рослинність може перетворитись на дрімучий ліс.

Які наслідки маштабної екологічної катастрофи спостерігаються через рік після катастрофи:

1.      Мертву рибу можна спостерігати на змілілих частинах берега річки Дніпро і рік потому. Причина – нетривале водопілля та відхід води;

2.      Опустелювання – тобто там де було сухо, стало ще сухіше. Це райони Присивашшя, арени нижнього Дніпра, зокрема, Олешківські піски;

3.      Більше не зніздяться певні види птахів;

4.      Масштабна загибель лісів. Одним із наслідків підриву Каховської ГЕС та затоплення стала масштабна загибель лісів на Півдні України. Того року за два тижні ліси вимокли, а тепер всихають. Екологічна ситуація на місці катастрофи.

Згідно з результатами проведених на півдні України досліджень проб води (відібраних у березні 2024 року), у порівнянні з 2023 роком концентрації забруднюючих речовин знизились. Це свідчить про покращення екологічного стану й досягнення "стану рівноваги", адже концентрації забруднюючих речовин знизилися до рівнів, які не становлять небезпеки для людини, рослин та тварин.

 

Використані джерела:

1.      Костенко І. Річниця підриву Каховської ГЕС. Як виглядає колишнє водосховище та чи "оживуть" екосистеми. РБК-Украина. URL: https://www.rbc.ua/rus/news/richnitsyapidrivu-kahovskoyi-ges-k-viglyadae-1717578666.html (дата звернення: 19.10.2024).

2.      Незворотні зміни. Як знищення греблі Каховської ГЕС нашкодить українській екології - BBC News Україна. BBC News Україна. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features65858913 (дата звернення: 19.10.2024).

3.      Свобода Р. Випалена земля і забруднена вода: катастрофічні екологічні наслідки війни Росії проти України. Радіо Свобода. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/ekolohichnakatastrofa-cherez-viynu-rosiyi/31921705.html (дата звернення: 19.10.2024).

pdf
Додано
22 жовтня
Переглядів
91
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку