Екологічний проект на тему:
"Созологічна характеристика рослинного покриву НПП «Гуцульщина» "
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………………………………………….…
РОЗДІЛ І. Характеристика природно-заповідного фонду України………
РОЗДІЛ ІІ. Об‘єкт, методики і охорона праці при виконанні досліджень..
2.1. Об‘єкт і методика………………...…………………….…………………
2.2. Охорона праці……………………………..………….…………………..
РОЗДІЛ ІІІ. Раритетний компонент флори НПП «Гуцульщина»………….
РОЗДІЛ ІV. Созологічна характеристика флори НПП «Гуцульщина»…..
ВИСНОВКИ………………………………………………………………......
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ……………………………..…………………………
ВСТУП
Актуальність теми. Скорочення чисельності рідкісних видів рослин і тварин займає особливе місце серед головних екологічних проблем сучасності. Під впливом антропогенного тиску відбувається порушення стійкості і цілісності природних екосистем та виснаження природних ресурсів. Під загрозою знищення знаходяться тисячі видів рослин та тварин. Подальше скорочення біорізноманіття може призвести до дестабілізації біоти, втрати цілісності біосфери та її здатності підтримувати найважливіші характеристики середовища, що ставить під загрозу саме існування людства. Тому проблема збереження живих систем на Землі, як необхідної умови виживання людини та сталого розвитку цивілізації, є однією з глобальних і складних проблем сучасності. Для її успішного розв’язання необхідно мати чітку та достовірну інформацію про стан природних угрупувань в конкретних регіонах, їх видовий і систематичний склад, чисельність та поширення рідкісних та зникаючих видів і, користуючись даною інформацією, на науковій основі запропонувати можливі шляхи розв’язання екологічних проблем у конкретному регіоні.
НПП «Гуцульщина», що розташований у межах Косівського району , є надзвичайно багатий видовим складом рослин, серед яких чимало рідкісних, регіонально рідкісних та зникаючих видів. Однак під впливом діяльності людини, надмірного випасання худоби, низької екологічної культури частини місцевого населення чисельність багатьох рослин окремих ділянок Косівщини зменшується. Тому є актуальним питання здійснення досліджень стану деяких популяцій рослин та розробки наукових основ збереження цих видів у регіоні.
Мета і завдання дослідження. Метою роботи є дослідження динаміки чисельності популяцій рідкісних рослин НПП «Гуцульщина» та прилеглих територій і розробка рекомендацій щодо їх збереження.
Для досягнення поставленої мети необхідно було вирішити такі завдання:
- встановити місця зростання рідкісних рослин НПП «Гуцульщина» та його околиць;
- дослідити динаміку чисельності популяцій даної категорії рослин на різних ділянках;
- виявити основні причини різкого скорочення чисельності популяцій деяких видів рослин
- внести пропозиції для здійснення заходів щодо збереження даної категорії рослин ;
- розробити маршрути екологічних стежин та вказати перелік рослин кожного маршруту;
- визначити перелік навчальних закладів, які можуть взяти під громадську охорону територію, на якій зростають рідкісні рослини.
Об’єкт дослідження: популяції рідкісних рослин території НПП «Гуцульщина» та його околиць.
Предмет дослідження: поширення, еколого-ценотичні особливості і динаміка чисельності рідкісних рослин НПП «Гуцульщина» та його околиць, маршрути екологічних стежок.
Методи дослідження: маршрутно-експедиційні, аналітичні, описові.
Наукова новизна отриманих результатів. Уперше досліджено динаміку чисельності популяцій рідкісних рослин НПП «Гуцульщина» та його околиць, розроблено маршрути екологічних стежок, укладено збірку «Червонокнижні рослини околиць НПП «Гуцульщина».
Практичне значення результатів. У роботі подані рекомендації щодо здійснення заходів по збереженню рідкісних рослин Косівщини, розроблено маршрути екологічних стежок для ознайомлення з рідкісними рослинами регіону, формування свідомого ставлення до навколишнього середовища . Ці матеріали можуть використовуватись у просвітницькій діяльності серед учнів, вчителів і населення краю, стануть у пригоді Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища у Івано-Франківській області, що постійно працює над розширенням мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Отримані результати можуть бути використані для подальшого проведення екологічного моніторингу, прогнозування змін чисельності популяцій рідкісних видів рослин Косівщини під впливом антропогенного навантаження.
РОЗДІЛ І. Характеристика природно-заповідного фонду України.
Природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси, об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. Природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. [13, стаття 2]
Станом на 01.01.2002 р.природно-заповідний фонд України має своєму складі 7010 територій і об’єктів (Атлас, 2004). Їх загальна площа становить 2557,8 тис. га, що складає 4,2 % території держави. Порівняно із більшістю країн Середньої та Західної Європи, де цей показник сягає 10% і більше, досягнутий рівень заповідання території України не можна вважати задовільним. За останні 10 років площа природно заповідного фонду зросла майже удвічі - на 1301,1 тис. га, в основному, за рахунок відносно нових категорій - біосферних заповідників, національних природних та регіональних ландшафтних парків.
Серед усіх категорій територій і об’єктів природно-заповідного фонду за кількістю найбільшу частку мають пам’ятки природи, заказники та заповідні урочища – разом біля 90% від кількості всіх існуючих заповідних об’єктів. Проте за площею розподіл природно-заповідного фонду інший: близько 80% припадає на національні природні парки та регіональні ландшафтні парки і заказники. Загалом це - 17 природних і 4 біосферних заповідників (13,9% від загальної площі природно-заповідного фонду), 17 національних природних парків (25,0%), 303 заказники (12,6%), 132 пам’ятки природи (0,2%), 17 ботанічних садів, 19 дендрологічних та 7 зоологічних парків (0,1%), 88 парків - пам’яток садово-паркового мистецтва (0,2%). Однак ці показники ще не можуть сьогодні задовольнити все далі зростаючі природоохоронні вимоги суспільства.
Нижче наведена структура територій природно-заповідного фонду України за площею, у відсотках від загальної площі. (Рис. 1)
На початок 2002 року в Україні існувало 578 територій і об’єктів загальнодержавного значення. Їх загальна фактична площа становила 1310,1 тис.га, або близько 51% від усієї площі природно-заповідного фонду. Найбільше об’єктів загальнодержавного значення підпорядковано Держкомлісгоспу України, серед них 6 природних заповідників та національні природні парки. Їх площа становить близько 25% від загальної площі природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. В підпорядкуванні центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища знаходиться 17 установ природно-заповідного фонду, серед них: 8 національних природних парки, 4 природних заповідники, 1 біосферний заповідник та інші природоохоронні території. Загалом вони складають близько 40% від природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Ще 3 природних і 2 біосферних заповідники знаходяться у підпорядкуванні Національної академії наук України.
Територіальне розміщення територій та об’єктів природно-заповідного фонду в Україні нерівномірне. Ця нерівномірність проявляється як в зональному аспекті, так і в провінційному (меридіональному), тобто різниця в рівні заповідання проявляється як із півночі на південь, так і зі сходу на захід. Так в межах Закарпатської області території природно-заповідного фонду займають 11,7%, а в Харківській – лише 1,4%. В північній Волинській області відсоток заповідності становить 8,1%, а в південній Миколаївській – лише 2,1%. Найвищий відсоток заповідності досягнутий у Хмельницькій області – 14,7%, де розташований найбільший в Європі національний природний парк «Подільські Товтри», площею 261316 га, проте нема жодного природного чи біосферного заповідника.
У північних областях України досі збереглися достатні площі з природною та близькою до неї рослинністю, проте відсоток заповідності тут теж досить сильно коливається – від 8,1% до 1,1 %. Проте значно складніша ситуація склалась у південних областях де знаходиться степовий пояс України. Більшість природно-заповідних територій цього регіону представляють не степові екосистеми, а ландшафти приморських територій, як Чорноморський біосферний заповідник, та водно-болотяні угіддя, як Азово-сиваський національний природний парк та Дунайський біосферний заповідник. Із 220 видів природних ландшафтів України біля 40% представлено в природно-заповідному фонді. Досі не заповідані північно-степові ландшафти правобережжя та центрального степу, частково південного правобережжя, степового Криму, відсутні морські заповідні території. Лише три фізико-географічні провінції України (21%) із 14 представлені біосферними заповідниками, а із 57 фізико-географічних областей лише 32 (60%) забезпечені природними заповідниками і національними природними парками.
Загалом, не зважаючи на значні темпи зростання числа і площі територій і об’єктів природно-заповідного фонду протягом останнього десятиріччя, проблема недостатнього відсотка заповідності як держави в цілому, так і її окремих регіонів, лишається актуальною. За останні 4 роки цей показник змінився лише на 0.4%.
Допомогти у вирішені цієї проблеми можуть розробка перспективної програми розвитку мережі природно-заповідного фонду України та розбудова національної екологічної мережі України в цілому.
В Україні законодавча база, щодо природоохоронної діяльності розвинута на досить високому рівні. Принаймні, кількість вузькогалузевих, екологічно направлених законів і програм досить велика навіть у порівнянні з країнами європейської співдружності.
Загалом до сфери регулювання діяльності природно-заповідного фонду належать такі Закони України: „Про природно-заповідний фонд України”, „Про охорону навколишнього природного середовища”, „Про екологічну мережу України”, „Про Червону книгу України” закони України про „Лісовий кодекс”, „Водний кодекс” і „Земельний кодекс”. Спробуємо розглянути внесок цих законодавчих актів у розбудову і регулювання діяльності природно-заповідного фонду.
Закон України „Про природно заповідний фонд України” від 16.06.1992 містить відомості щодо категорій природно-заповідного фонду, форми власності і правові засади функціонування, види використання, режими територій і об’єктів, економічне забезпечення та порядок створення й оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Закон визначає 11 категорій природоохоронних територій. У другому розділі Закону наведено перелік усіх категорій і визначені статус, завдання і основні вимоги до кожної категорії. До них належать:
Закон визначає, що усі території природно-заповідного фонду крім поділу територій та об’єктів по категоріях, також розрізняються і по значенню. Відповідно від їх екологічної, наукової, історико-культурної, естетичної, оздоровчої та іншої цінності природоохоронні території можуть бути загальнодержавного чи місцевого значення. Регіональні ландшафтні парки і заповідні урочища є категоріями місцевого значення. А природні заповідники, біосферні заповідники і національні природі парки створюються виключно на загальнодержавному рівні, при цьому біосферні заповідники є категоріями природно-заповідного фонду міжнародного значення, оскільки створення і функціонування всіх територій цього типу вимагає дотримання не лише національних, а й міжнародних процедур, при цьому всі біосферні заповідники є елементами відповідної глобальної мережі, загальний реєстр якої ведеться Програмою ЮНЕСКО «Людина і біосфера».
Розділ II. Об'єкт, методика і охорона праці при виконанні
досліджень.
3.1. Об'єкт і методика досліджень
Об'єктом наших досліджень с флора національного природного парку «Гуцульщина». Предметом досліджень є раритетний компонент флори національного природного парку «Гуцульщина» (рідкісні, зникаючі, ендемічні, реліктові та погранично-ареальні види) [3].
Вивчення видового складу флори НПП «Гуцульщина» і раритетного її компоненту зокрема проводились на основі матеріалів гербарію Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича (СНЕК), гербарію національного природного парку «Гуцульщина» із врахуванням матеріалів літературних джерел, які стосуються території парку.
Визначення гербарних зразків проводилось з допомогою традиційного порівняльно-морфологічного методу та з урахуванням методичних вказівок А. К.Скворцова(1977)
Номенклатура видів наводиться за зведенням С. А. Мосякіна та М. М. Федорончука (1999).
Категоризація рідкісних видів проведена згідно методичних підходів, запропонованих К. Малиновським з співавторами (2002) [25].
Оцінки території НПП «Гуцульщина» як важливої ботанічної території проводили за методичними вказівками М. Андерсон (2003).
3.2. Охорона праці
Працюючи в експедиції, кожен учень повинен дотримуватись певних правил техніки безпеки:
припинити і всю увагу зосередити на забезпеченні безпеки людей і збереженні експедиційного майна.
10. Учасник експедиції, загубившись на маршруті, повинен намагатись вийти в смугу даного маршруту, де можлива зустріч із членами експедиції. По шляху необхідно залишати записки, позначки, за якими можна було б відшукати того, хто заблукав.
11. Всі експедиційні робітники перед виїздом на польові роботи повинні навчитись методиці і прийомам надання першої медичної допомоги потерпілим . кожний польовий загін повинен мати аптечку з медикаментами і перев'язочним матеріалом.
12. Вживання в їжу невідомих грибів, ягід і сирої риби забороняється.
13. При сильних громових розрядах не можна перебувати біля поодиноких, дерев.
РОЗДІЛ ІІІ. Раритетний компонент флори НПП “Гуцульщина”.
Доводиться констатувати, що багато рослин перебуває на грані вимирання. Зникали рослини i раніше, але повільно, еволюційним шляхом. Внаслідок посилення антропогенного впливу багато видів почали зникати досить швидко.
В Україні природна флора налічує 4500 видів судинних рослин. До Червоної Книги віднесений кожен десятий вид. Значну частку природозаповідного фонду України складають об'єкти, що знаходяться в карпатському peгioнi. В Українських Карпатах, територія яких становить лише 7 % від території держави, зростає 27,5 % видів, занесених до Червоної книги України. Важливою характеристикою для флори будь-якої тepитopiї, особливо заповідної, є кількость видів, що занесені до різних созологічних описів. Найбільш репрезентативними є території, багаті видами, охорона i відтворення яких регламентується включенням їх до Червоних книг різного рівня.
Розглядаютъся чотири природнозаповідні обєкти, які є територіально близькими i належать до флористичних районів Чорногори, Горган,
Порівнюючи раритетний компонент флори НПП «Гуцульщина» з переліками видів рідкісних та зникаючих рослин інших заповідних об'єктів, відзначаємо видове багатство. При обробці літератури та гербарних матеріалів Державного природознавчого музею НАН України), Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України Чернівецького національного університету імені В. Федьковича), а також за власними зборами встановлено наявність 43 видів, занесених до Червоної Книги України, що складає 6.4% від загальної кількості видів флори парку. У флорі Карпатського НПП 79 видів - 7.1% від загальної кількості, НПП «Вижницький» - 33 види -4.8% від загальної кількості, природний заповідник «Ґоргани» - 30 видів - 6.7% від загальної кількості видів.
При порівнянні видового складу раритетних таксонів (види, занесені до Червоної Книги України) розглянутих природоохоронних об'єктів ми виявили, що для НПП «Гуцульщина» налічується 35 спільних видів з Карпатським НПП, 30 видів з НПП «Вижницький» та 24 - з природним заповідником «Ґоргани» [15].
Частка «червонокнижних» видів НПП «Гуцульщина» є більшою, ніж в НПП «Вижницький», що зумовлено більшою площею (32271га) та більшою різноманітністю фізико-географічних умов НПП «Гуцульщина». В природному заповіднику «Ґоргани» наявність значної частки раритетних видів зумовлена великою кількістю субальпійських, альпійських та бореальних видів на порівняно малій території. В НПП «Гуцульщина» на досить великій територій' зафіксований середній показник чисельності «червонокнижних» видів через більший відсоток урбанізованих передгірних територій та відсутність високогірних ландшафтів у складі парку. Максимальна кількість рідкісних видів у флорі Карпатського НПП досягається за рахунок його розташування, наявності в складі парку Чорногірського масиву та пралісових угруповань, а також найбільшої з порівнюваних об'єктів території.
Національний природний парк «Гуцульщина» розташований у лісистій частині Покутсько-Буковинських Карпат, на території Косівського району Івано-Франківської області. Характерною особливістю НПП «Гуцульщина» є те, що його територія розміщена в двох флористичних районах: Прикарпаття та Ґорґан. Неоднорідність та строкатість грунтово-кліматичпих умов, зумовлених своєрідним фізико-географічним положенням парку, визначило значну гетерогенність рослинного покриву. У низинній частині переважають листяні ліси, переважно дубові. Крім дуба у нижньому деревному ярусі ростуть бук і граб, у вологіших місцезростаннях - ясен, береза, в'яз, в підліску - ліщина, глід, крушина, бузина та інші види. Низькогірні пасма вкриті смерековими лісами з домішками ялиці, смереки, явора, берези. Вищі пасма вкриті смерековими лісами, також частина території припадає на криволісся та кам'янисті розсипи (гори Ґрегіт, Гиґа). За групами природних середовищ домінують листяні ліси, які займають 62% території, на хвойні ліси припадає 33,3% території.
Отже гетерогенність фізико-географічних умов НПП «Гуцульщина» визначає флористичну різноманітність, велику кількість «червонокнижних» видів, не зважаючи на значний ступінь антропогенного впливу на регіон в цілому. Вищесказане робить недоцільною дискусію про ліквідацію даного природозаповідного об'єкту.
Незважаючи на численні публікації, присвячені рідкісним, зникаючим та іншим видам рослин, які потребують індивідуальної охорони й можуть бути об'єднані під збірною назвою раритетних (від англ. rаrе - рідкісний, унікальний, особливо цінний) [42], поки що немає загальноприйнятих наукових понять і узагальнень, що стосуються їхнього статусу, методів охорони, не з'ясовані екологічні причини раритетності рослин та їх наслідки, зокрема зниження біотичної різноманітності. Відсутня й созологічна категоризація рідкісних і зникаючих видів, немає обґрунтованої біологічної стратегії диференційованої охорони видів, тобто не розроблені теоретичні й практичні питання аутфітосозології — наукової галузі в системі ботанічних наук, що покликана займатися охороною фітогенофонду. На наш погляд созологічна стратегія охорони генофонду повинна базуватися, перш за все, на біоцентричній концепції, що полягає у збереженні всіх видів автотрофних і гетеротрофних організмів (з усією їх генетичною різноманітністю). Такий підхід є запорукою збереження біотичної різноманітності в природі й біотичної основи геохімічної функції живої речовини, завдяки якій підтримується організованість біосфери як глобальної екосистеми.
Охорону виду, як компонента фітобіоти, найкраще можна забезпечити в тих різноманітних екологічних умовах, у яких відбувалося формування його біогенетичних пристосувань. Тому, обгрунтування созологічної стратегії збереження популяцій раритетних видів повинно базуватися на біоценотичній концепції.
Відмінні за своїми біотичними особливостями й генетичною структурою види рослин можуть нормально розвиватися в тих різноманітних умовах природного середовища, де відбувалася їх еволюція, які відповідають їхнім біоекологічним властивостям, з якими вони пов’язані, екологічно й ценотично.
Хорологічні дослідження раритетного фітогенофонду й обґрунтування режимів його збереження становлять значний інтерес для заповідної справи, зокрема для обґрунтування створення в системі державного природно-заповідного фонду нових об'єктів: заповідних урочищ, заказників, пам'яток природи. Разом з тим слід зауважити, що чим контрастніші кліматичні й екотопічні умови існування видів, тим більша потенційна можливість урізноманітнення їхньої таксономічної структури, тим сприятливіша ситуація для прояву їх біотичної і ценотичної різноманітності.
У зв'язку з чіткою ландшафтно-екологічною детермінованістю фітобіоти будь-якої території екологічне обґрунтування ефективних заходів збереження раритетного генофонду можливе лише за умови інтегральної оцінки його стану.
Обґрунтування созологічних засад й опрацювання практичних заходів щодо збереження раритетного фітогенофонду та його біотичної різноманітності необхідне для підтримання нормального функціонування і сталого розвитку екосистем, підтримання стабільності біогеохімічних процесів і спонтанного розвитку біоти, збереження екологічного балансу в регіоні й, водночас, для відтворення й раціонального використання відновних біотичних ресурсів.
Раритетний фітогенофонд західних регіонів України ми розглядаємо як сукупність видів рослин, що підлягають охороні на загальнодержавному рівні (уключених до Червоної книги України (1996)) і рості, у західних ботаніко-географічних регіонах країни — Карпатах включаючи Панонську низовину).
Созологічну оцінку раритетного фітогенофонду можна проводити з інших
позицій, але в усіх випадках важливим є аналіз причин, що зумовлюють раритетність, з'ясування характеру рідкісності й визначення об’єкта досліджень. Тому созологічні дослідження і вивчення еколого-хорологічних особливостей раритетних видів проведені на значній території західної частини широколистяної лісової зони з урахуванням їх фітоісторичних, ботаніко-географічних та екологічних особливостей.
Більш глибока і детальна созологічна характеристика рідкісних видів може бути дана тільки на основі характеристика кожного окремого виду за підставами охорони, причинами рідкісності, географічним типом ареалу,, просторовим типом популяцій, типом ізоляції, категоріями рідкісності за МСОП та за популяційними ознаками, як це запропоновано Львівськими ботаніками під керівництвом К.А. Малиновського [25]. Саме, вищевказані ознаки дають багато аспектну оцінку рідкісності видів та дозволяють застосувати оптимальний режим охорони. Детальна характеристика кожного окремого виду в межах родини подається нижче:
1. Lycopodium annotinum L. (Lycopodiaceaе ) (Додаток, рис.1)
Підстави охорони, причини рідкісності: третинний релікт, антропогенно зумовлений.
Географічний тип ареалу: європейсько-північно-амереканський.
Просторовий тип популяції: континуальні популяції.
Тип ізоляції: екологічна, антропогенна.
Категорія за МСОП: менш загрожений.
За популяційними ознаками: види із мало порушеними популяціями, які часто трапляються в Карпатах на невеликих територіях.
2. Huperzia selago (L.) Bernh. Et Schrank et Мart (Huperziaceae )
(Додаток, рис.2)
Підстави охорони, причини рідкісності: третинний релікт, поєднання причин.
Географічний тип ареалу: космополітний.
Просторовий тип популяції: ізольовані популяції.
Тип ізоляції: екологічна, антропогенна.
Категорія за МСОП: загрожений таксон.
За популяційними ознаками: види, популяцій яких відзначаються повно поновленими віковими спектрами трапляються в багатьох ( понад двох ) ізольованих оселищах.
3. Botrichium lunaria ( Ophioglossaceae ) (Додаток, рис.3)
Підстави охорони, причини рідкісності: третинний релікт, природна
Географічний тип ареалу: космополітний.
Просторовий тип популяції: ізольовані особини, локальні популяції.
Тип ізоляції: екологічна.
Категорія за МСОП: вразливий таксон.
За популяційними ознаками: види, популяцій яких відзначаються повно поновленими віковими спектрами трапляються в багатьох ізольованих оселищах.
4. Pinus cembra L.( Pinaceae ) (Додаток, рис.4)
Підстави охорони, причини рідкісності: погранично-ареальний вид на північно-східній межі, поєднання причин.
Географічний тип ареалу: середньоєвропейський.
Просторовий тип популяції: ізольовані популяції, ізольовані особини
Тип ізоляції: орографічна, антропогенна.
Категорія за МСОП: загрожений таксон.
За популяційними ознаками: види, популяцій яких відзначаються повно поновленими віковими спектрами трапляються в ізольованих оселищах.
5. Lunaria rediviva L. (Brassicaceae) (Додаток, рис.5)
Підстави охорони, причини рідкісності: третинний релікт, природна.
Географічний тип ареалу: європейський.
Просторовий тип популяції: континуальні популяції.
Тип ізоляції: орографічна.
Категорія за МСОП: мало загрожений.
За популяційними ознаками: види із малопоширеними популяціями, які часто трапляються в Карпатах на невеликих територіях.
6. Astrantia major L. (Apiaceae ) (Додаток, рис.6)
Підстави охорони, причини рідкісності: погранично-ареальний вид на східній межі ареалу, природна.
Географічний тип ареалу: європейсько-кавказький.
Просторовий тип популяції: континуальні популяції
Тип ізоляції: екологічна
Категорія за МСОП: мало загрожений.
За популяційними ознаками: види із малочисельними популяціями, які часто трапляються в Карпатах на великих площах.
7. Gentiana acaulis L. ( Gentianaceae ) (Додаток, рис.7)
Підстави охорони, причини рідкісності: погранично-ареальний вид на північно-східній межі, поєднання причин.
Географічний тип ареалу: середньо - південноєвропейський.
Просторовий тип популяції: ізольовані популяції, ізольовані особини.
Тип ізоляції: орографічна, петрофільна, антропогенна.
Категорія за МСОП: вразливий таксон.
За популяційними ознаками: види, популяцій яких відзначаються повно членними віковими спектрами трапляються в багатьох ізольованих оселищах.
8. Atropa bella – donna L.( Solanaceae ) (Додаток, рис.8) Підстави охорони, причини рідкісності: третинний релікт, поєднання причин.
Географічний тип ареалу: середньо-південноєвропейський.
Просторовий тип популяції: ізольовані популяції, ізольовані особини.
Тип ізоляції: екологічна, антропогенна.
Категорія за МСОП: вразливий таксон.
За популяційними ознаками: види, популяцій яких відзначаються повно членними віковими спектрами трапляються в багатьох ізольованих оселищах.
9.Carex umbrosa Host. (Cyperaceae) (Додаток, рис.9)
Підстави охорони, причини рідкісності: релікт, плейстоценовий на північно-східній межі, природна.
Географічний тип ареалу: середньо-південноєвропейський.
Просторовий тип популяції: ізольовані популяції,континуальні популяціі.
Тип ізоляції: гігрофітна, орографічна.
Категорія за МСОП: мало загрожений.
За популяційними ознаками: види із мало порушеними популяціями ,які часто трапляються в Карпатах на великих площах.
10. Arnica montana L.( Asteraceae ) (Додаток, рис. 10)
Підстави охорони, причини рідкісності: антропогенно зумовлена.
Географічний тип ареалу: європейський.
Просторовий тип популяції: континуальні популяції.
Тип ізоляції: орографічна, петрофільна.
Категорія за МСОП: вразливий таксон.
За популяційними ознаками: види із малопоширеними популяціями, які часто трапляються в Карпатах на невеликих територіях.
Розподіл раритетних видів флори НПП “Гуцульщина” за просторовим типом популяцій.
Просторовий тип популяції |
Кількість видів |
% від загальної кількості видів |
Ізольовані популяції |
8 |
19 |
Ізольовані особини |
27 |
63 |
Континуальні популяції |
14 |
33 |
Локальні популяції |
17 |
40 |
З таблиці видно, що кількість раритетних видів за просторовим типом популяцій, математично перевищує загальну кількість рідкісних видів. Поясненням є той факт, що один і той самий вид належить двом типам популяцій. Найбільше видів за просторовим типом популяцій відносяться до континуальних популяцій та ізольованих особин. Дуже рідко спостерігається поширення видів у вигляді лінійних популяцій.
Щодо созологічного значення, раритетні види поділяються на релікти, ендеміки, субендеміки та погранично-ареальні види, які в свою чергу поділяються на більш дрібні категорії. Розподіл раритетних видів за созологічним значенням подається у таблиці.
Розподіл раритетних видів флори НПП „Гуцульщина" за созологічним значенням.
Созологічне значення
|
Кількість видів |
% від загальної кількості |
РЕЛІКТИ |
7 |
16 |
третинні |
5 |
12 |
плейстоценові |
2 |
5 |
ЕНДЕМІКИ |
1 |
2 |
східнокарпатські |
1 |
3 |
СУБЕНДЕМІКИ |
2 |
5 |
Карпатсько-балканські |
2 |
5 |
ПОГРАНИЧНО -АРЕАЛЬНІ ВИДИ |
17 |
39 |
На північній межі ареалу |
2 |
5 |
На північно-східній межі ареалу |
5 |
12 |
На східній межі ареалу |
6 |
14 |
На південній межі ареалу |
4 |
9 |
РІДКІСНІ ВИДИ |
16 |
37 |
За созологічним значенням більшість раритетних видів це погранично-ареальні види або рідкісні види. Це пов´язано як з розташуванням парку у крайовій смузі Карпат, у зв´язку з чим тут проходить межа ареалу багатьох монтанних видів, так із антропогенною перетвореністю території парку. Дуже низька кількість ендеміків пов´язана з розташуванням парку у низькогір´ї і часткою у передгір´ї, а більшість ендеміків ростуть у субальпійській та альпійській смузі.
Розподіл раритетних видів флори НПП “Гуцульщина” за географічним
типом ареалу
№ п/п |
Тип ареалу |
Кількість видів |
% від загальної кількості видів |
4 |
Єропейсько-північно американський |
2 |
5 |
6 |
Космополітний |
2 |
5 |
5.1. |
Середньоєвропейський |
1 |
2 |
5. |
Європейський |
4 |
9 |
5.5. |
Європейсько-кавказький |
2 |
5 |
5.3. |
Середньо-південноєвропейський |
14 |
32 |
5.7. |
Східнокарпатський |
1 |
2 |
5.6. |
Карпато-балканський |
1 |
2 |
2. |
Євразійський |
7 |
17 |
5.2. |
Східноєвропейський |
1 |
2 |
1. |
Галарктичний |
5 |
12 |
5.4 |
Східно-південноєвропейський |
1 |
2 |
3. |
Європейський |
2 |
5 |
Географічний спектр раритетних видів типовий для монтанних флор Середньої Європи.
Розподіл раритетних видів флори НПП “Гуцульщина”
за категоріями рідкісності МСОП
№ п/п |
Категорія рідкісності |
Кількість видів |
% від загальної кількості видів |
1 |
Загрожений |
10 |
23 |
2 |
Малозагрожений |
6 |
14 |
3 |
Вразливий |
25 |
58 |
4 |
Критично-загрожений |
2 |
5 |
Згідно категорії рідкісності, які запропоновані міжнародною спілкою охорони природи більшість раритетрних видів належить до категорії вразливих. Це зумовлено низьким рівнем стійкості цих рослин до антропогенного впливу.
РОЗДІЛ ІV. Созологічна характеристика флори НПП “Гуцульщина”
Созологічна характеристика флори
національних парків Українських Карпат
Національні парки |
Площа в га |
Червона книга України |
Європейський червоний список |
Червона книга МСОП |
Гуцульщина |
32271 |
43 |
1 |
- |
Карпатський |
50303 |
80 |
4 |
3 |
Вижницький |
7928 |
30 |
- |
- |
Синевір |
40400 |
47 |
- |
- |
Сколівські бескиди |
35684 |
32 |
- |
- |
Ужанський |
39159 |
17 |
1 |
- |
Взагалі, в порівнянні з іншими національними парками Карпатського регіону кількість червонокнижних видів поширених на території НПП „Гуцульщина" з розрахунку на одиницю площі досить значна. Яскравим прикладом може бути порівняння національного природного парку „Вижницький" з досліджуваним, в якому виявлено 30 видів рослин занесених до Червоної книги України при загальній площі 7928га. В парку „Сколівські Бескиди" 32 види занесені до ЧКУ при загальній площі 35684га. Крім цього більшу кількість червонокнижних видів ніж в НПП „Гуцульщина" виявлено в Карпатському НПП і НПП „Синевір" відповідно 80 і 47, але при загальних площах 50303га та 40400га. Хоча в Карпатському національному природному парку є види занесені до Європейського Червоного списку та Червоної книги мсоп.
На території НПП „Гуцульщина" відмічено угрупування, які занесені до Зеленої книги [14].
Угрупування які занесені до Зеленої книги .
№ п/п |
Латинська назва
|
Українська назва |
1 |
Fageto – Pineta (sylvestris) |
Субформація буково-соснових лісів |
2 |
Quercetum (roboris) corylosa |
Група асоціацій дубових лісів ліщинових ( типові старі ліси) |
3 |
Carpineto-Quercetum caricosum (pilosae), Carpineto-Quercetum aegopodiosum |
Асоціації грабово-дубового лісу волосистоосокового та яглицевого (старі типові насадження ) |
4 |
Fаgetum vincosum |
Асоціація букового лісу барвінкового |
5 |
Fаgetum dryopteridosum |
Асоціація букового лісу щитникового (типові угрупування) |
6 |
Fаgetum symphytosum, F. аdenostylosum |
Асоціації буккових лісів серце видноживокостевих та аденостилесових |
7 |
Acereta pseudoplatani |
Формація яворових лісів |
8 |
Sphagneta depressipiceetosa |
Формація пригніченоялиново-сфагнова |
9 |
Pineto (mugi)- Sphagneta |
Формація гірсько соснова-сфагнова |
10 |
Picee Pineta(cembre) |
Субформація ялиново-кедрово-соснових лісів |
11 |
Quercetum (roburis) coryloso-caricosum (brizoides) Quercetum (roburis) Franguloso-caricosum (brisoides) |
Група асоціацій дубових лісів ліщиновотрясункоосокових та свидиновотрясункоосокових |
12 |
Carpineto-Quercetum (roburis) hederosum, Carpineto-Quercetum (roburis ) asperuloso-hederosum |
Асоціації грабово-дубового лісу плющевого та маренково-плющевого |
13 |
Fageta fluticosa |
Група асоціацій букових лісів чагарникових |
14 |
Alnetum (incane) matteuccidosum |
Асоціація сіро вільхового лісу страусникового |
Carpineto-Quercetum caricosum (pilosae), Carpineto-Quercetum aegopodiosum
Мотиви охорони Рідкісні для України (угрупування з домінуванням релікта Hedera helix.
Fageta fluticosa
Мотиви охорони Рідкісні для України букові ліси в екстремальних умовах проростання.
Фактори, які викликають скорочення Суцільні рубки
Мотиви охорони Рідкісні для України угрупування
Фактори, які викликають скорочення – Суцільні рубки.
Мотиви охорони На східній і південній границі свого ареалу, в травянім ярусі яких домінує середньоєвропейський вид Carex brizades.
Фактори, які викликають скорочення – Суцільні рубки.
Picee Pineta(cembre)
Мотиви охорони Реліктові угруповання зберігаються в Карпатах
Фактори, які викликають скорочення – Суцільні рубки.
Pineto (mugi)- Sphagneta
Фактори, які викликають скорочення – Рубка кущів, перегін худоби.
Sphagneta depressipiceetosa
Мотиви охорони – Рідкісні для України гірські бореальні болотні угрупування, відсутні на рівнині.
Acereta pseudoplatani
Мотиви охорони Рідкісні для України угрупування
Фактори, які викликають скорочення – Суцільні рубки.
Мотиви охорони Рідкісні для України ліси, які знаходяться на східній границі ареалу.
Фактори, які викликають скорочення – Суцільні рубки.
Fаgetum dryopteridosum
Мотиви охорони Старі лісі віком більш 200 років
Фактори, які викликають скорочення – Суцільні і вибіркові рубки.
Fаgetum vincosum
Мотиви охорони Рідкісні угрупування з домінуванням в релікта Vinca minor.
Фактори, які викликають скорочення – Суцільні і вибіркові рубки.
Quercetum (roburis) coryloso-caricosum (brizoides)
Фактори, які викликають скорочення – Суцільні і вибіркові рубки.
Субформація буково-соснових лісів
Мотиви охорони Рідкісні для України середньоєвропейські ліси на східній границі ареалу.
Фактори, які викликають скорочення – Рекреація, пожежі, рубки.
Carpineto-Quercetum (roburis) hederosum, Carpineto-Quercetum (roburis ) asperuloso-hederosum
Мотиви охорони Старі ділянки середньоєвропейських лісів, східна границя, поширення яких проходить по Лівобережжі України, а Південна по границі з степовою зоною.
Фактори, які викликають скорочення –Суцільні рубки.
Одним з індикаторів рівня созологічного значення рослинного покриву заповідних територій є їхня відповідність критеріям “Важливих (ключових) ботанічних територій”.
Міжнародна програма “Важливі ботанічні території” реалізується в Європі для сприяння охороні найцінніших для збереження рослинного світу територій і для виконання завдань глобальної стратегії збереження рослин ( Андрієнко, Онищенко 2007 рік ). В Україні зараз здійснюється адаптація критеріїв виділення “Важливих ботанічних територій”, які вже застосовуються в Європейських країнах, до умов нашої держави, а також оцінка за цими критеріями найбільших заповідних об’єктів, передусім заповідників і національних парків.
Важливі ботанічні території виділяють за трьома основними критеріями. (Андерсен, 2003)
Категорії критерію А:
На території НПП “Гуцульщина” немає жодного виду який можна було б використовувати для ідентифікації “Важливих ботанічних територій” згідно категорії А (і). З числа видів які можна використовувати згідно категорії А (іі) на території парку ростуть
Campanula abietina, Campanula serrata, Leucojiun vernum subsp. Carpaticum.
Висновки
СПИСОК ВИКОРИСТАНОї ЛіТЕРАТУРИ
10. Ю.Жижин М, П. Проблеми режиму заповідих територій // Укр. бот. журн. -1990. - 47, № 6. - С. 62-68.
11. П.Заверуха Б. В,, Андриенко Т. Л., Протопова В. В. Охраняемые растения Украины. - К.: Наук, думка, 1983. - 175 с.
12.3аповідна справа в Україні: Навчальний посібник / За ред. М. Д.
Гродзинського, М. П. Стеценка. - К,: 2003. - 360 с.
13.Зелена книга України. Ліси / За ред. Ю. Р. Шеляга-Сосонка - К.: Наук. думка, 2002. - 254 с.
14..Зеленая книга Укр. ССР. Редкие, исчезающие и типичные нуждающиеся в охране растительные сообщества / Под ред. Ю. В. Шеляга-Сосонко. - К.: Наук, думка, 1987. - 216 с.
15.Каталог раритетного бюрізноманіття заповідників національних парків України. Фітогенетичний фонд, мітогенетичний фонд, фітоценотичний фонд / Під наук. ред.. С. Ю. Поповича. - К.: Фітосоціологічний центр, 2002.-276 с.
16.Комендар В. I., Домарацька Л. Д. Охорона видів рослин Orchidaceae Iuss у Карпатах // Укр. бот. журн. - 1990. - 47, № 1. - С. 84-90.
17.Конвенція про охорону дикої флори i фауни та природних середовищ існування в Європі (Берн, 1979). - К.: Вид-во Мінекобезпеки України, 1998.-76 с.
18.Кричфалуший В. В., Комендар В. И. Биоэкология редких видов растений. - Львов: Cвіт, 1990. - 160 с.
19.Лазебна А. М. Hoвi місцезростання Spiranthes spiralis (L.) Chevall. (Sautumnalis (Balb) Rich) // Укр. бот. журн. - 1979. - 34, № 4. - С. 369-370. 20.Леоненко В. Б., Стеценко М. П., Возний Ю. М. Атлас об'ектів природо- заповідного фонду України. - К.: Видавництво-поліграфічний центр «Київський університет», 2003. - 119 с.
21. Літопис природи Національного природного парку «Гуцульщина», Книга 1.: 2003.-503 с.
22.Літопис природи Національного природного парку «Гуцульщина», Книга 2.: 2004.-315 с.
1