ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯ В СИСТЕМІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАУК. Вступ.

Про матеріал

Додана відеопрезентація адаптована до потреб дистанційного навчання. Створена для ознайомлення учнів 9 класу з новими термінами та поняттями курсу економічної географії. Пояснюємо різницю між поняттями «природа» та «географічне (навколишнє) середовище» тощо.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯВ СИСТЕМІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАУК. Вступ. Курс «Україна і світове господарство»Підручник «ГЕОГРАФІЯ» C. Г. Кобернік, Р. Р. Коваленко

Номер слайду 2

ЯК ПРАЦЮВАТИ З ПІДРУЧНИКОМ Шановні друзі!У цьому навчальному році ми продовжуємо вивчення географії. У попередні роки ви ознайомилися з оболонками Землі, природою материків та океанів, природою та населенням України, населенням світу, прийомами роботи з географічними картами. Курс «Україна і світове господарство» продовжить ваше ознайомлення знашою державою та визначить місце її економіки серед інших країн світу. Підручник стане надійним помічником у цьому. Подамо деякі корисні поради, яккраще працювати з ним. Вивчення кожного розділу розпочинається з анонсування, яке включає інформацію про очікувані результати вивчення матеріалу та налаштовує на опанування нових знань. Перед кожним параграфом пропонується рубрика «Пригадайте!». Вона розрахована на повторення теоретичного матеріалу з попередніх курсів географії абораніше вивчених тем. Це допоможе вам краще зрозуміти матеріал, що вивчається.

Номер слайду 3

ЯК ПРАЦЮВАТИ З ПІДРУЧНИКОМ Під час ознайомлення з текстом параграфа не намагайтеся його механічно запам’ятати. Зосереджуйте увагу на найважливіших положеннях та нових поняттях. Для кращого розуміння навчального матеріалу скористайтесязавданнями , наведеними у тексті. Деякі з них потребують вашого творчого підходу й оригінальних рішень. Намагайтеся аргументовано відстоювати свою позицію з того чи іншого проблемного питання. Деякі завдання потребують проведення вами досліджень на основі місцевого матеріалу або власного досвіду. Підручник містить різноманітний ілюстративний матеріал – малюнки, тематичні карти, картосхеми, схеми, таблиці, діаграми. Особливу увагу звертайте на запитання і завдання, що додаються до окремих ілюстрацій.

Номер слайду 4

ЯК ПРАЦЮВАТИ З ПІДРУЧНИКОМ Для перевірки знань після кожного параграфа подано рубрику«Перевір себе» з переліком завдань і запитань для самоконтролю. Проблемні й творчі завдання позначено «зірочкою»*. До кожного тематичного блоку пропонуються теми для виконання програмових практичних робіт. Користуйтесь cучасними статистичними даними, що пропонуються у джерелах, указаних у рубриці «Помічник в Інтернеті». Для того, щоб спонукати вас до аналізу географічних процесів і явищ натериторії як своєї місцевості, так і в різних регіонах світу, пропонуєморубрику «Проведіть дослідження». Кожний розділ містить рубрику «Для допитливих». У ній ви знайдетедодаткову інформацію про географічні події, рекорди природи й цікавіфакти щодо процесів і явищ, які вивчаються.

Номер слайду 5

ЯК ПРАЦЮВАТИ З ПІДРУЧНИКОМУ рубриці «Теми для досліджень та міні-проектів» пропонуються завдання для здійснення самостійних спостережень і дій, спрямовані на розвиток ваших дослідницьких навичок. Це розширення і поглиблення знань зокремих найцікавіших та найактуальніших питань даного курсу. Разом з підручником для якісного вивчення матеріалу з даного курсу доцільно використовувати географічний атлас, контурні карти та практикум або робочий зошит. Цей підручник допоможе вам здобути глибокі та системні знання з економічної географії нашої держави й зрозуміти світові тенденції розвитку господарства. Зичимо вам успіхів у навчанні!

Номер слайду 6

ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯВ СИСТЕМІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАУК. Об’єкт вивчення економічної географії. Цього року, вивчаючи курс «Україна і світове господарство», ви ознайомитеся з економічною географією, яка є також складовою суспільної географії. Об’єктами її вивчення є загальні закономірності розвитку та розміщення господарства на земній кулі, а також в окремих регіонах та країнах. Економічна географія відповідає на запитання де та чому розміщені ті чи інші господарські об’єкти, основою для розвитку яких є природні умови і природні ресурси. Таким чином, економічна географія вивчає і аналізує процеси, що характерні для об’єктів її вивчення: природних ресурсів, населення і господарства.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Економічна географія включає ряд окремих наук, які мають конкретні об’єкти дослідження: Географія промисловостіГеографія сільського господарства. Географія послуг. Політична географія. Медична географія. Військова географія. Географія транспорту

Номер слайду 9

Загальна економічна географія

Номер слайду 10

Взаємодія господарства і природи в географічному (навколишньому) середовищі. Географічне (навколишнє) середовище – та частина природи, з якою взаємодіє людське суспільство. Внаслідок взаємодії господарської діяльності людини та природи між ними виник своєрідний «обмін речовин». З одного боку, з природи людина вилучає дедалі більше ресурсів. Лише протягом року з надр Землі видобувають понад 120 млрд тонн мінеральної сировини. 11% земельного фонду планети становлять орні землі. Багато прісної води використовує людина у своїйгосподарській діяльності. Стрімко скорочується лісовий фонд планети. Дедалі більше природних ресурсів Світового океану залучається для потреб людства.

Номер слайду 11

Взаємодія господарства і природи в географічному (навколишньому) середовищі. З іншого боку, відходи використаних у господарстві ресурсів потрапляютьу навколишнє середовище. Так, 95% мінеральної сировини йдуть у відвали і лише 5% реально використовуються у виробництві. Щороку через господарську діяльність усіх видів (автотранспорт, електроенергетика тощо) в повітря потрапляє значно більше вуглекислого газу, ніж його здатна поглинути рослинність планети. Близько 90% пестицидів та гербіцидів, які розсіюються на полях, забруднюють ґрунти та ґрунтові води, що стікають у водойми.

Номер слайду 12

Взаємодія господарства і природи в географічному (навколишньому) середовищі. Наслідком такого кругообігу речовин між природою і людиною є виникнення й загострення глобальних екологічних проблем. Екологічними вважають комплексні проблеми, що є результатом взаємодії людини з географічним середовищем. Найактуальніші з них – забруднення навколишнього середовища, скорочення ріллі, виснаження мінеральних ресурсів таенергетична проблема (її екологічні аспекти).

Номер слайду 13

Взаємодія господарства і природи в географічному (навколишньому) середовищі Вивченням динаміки розвитку глобальних екологічних проблем займається наука геоекологія, яка зародилася наприкінці XX ст. Її поява пов’язана з посиленням тиску людини на природу, що загрожує існуваннюсамого людства. Основним методом дослідження геоекології є моніторинг. Моніторинг (від англ. monitoring – спостереження) – система спостережень і контролю за станом природного середовища та змінами, що відбуваються в ньому підупливом господарської діяльності людини.

Номер слайду 14

Взаємодія господарства і природи в географічному (навколишньому) середовищі Моніторинг передбачає спостереження, оцінювання і прогнозуваннястану навколишнього середовища. Він здійснюється на локальному, регіональному та глобальному (біосферному) рівнях.

Номер слайду 15

Взаємодія господарства і природи в географічному (навколишньому) середовищі Оцінюванням якості навколишнього середовища стосовно життя людини займається медична географія. Вона поділяє умови існування на комфортні,дискомфортні та екстремальні. Комфортними вважаються умови, за якихздоров’ю людини нічого не загрожує. Дискомфортні умови призводять довідхилень від норми фізіологічного стану організму людини і спричиняють різні захворювання. Перебування людини в екстремальних умовах загрожує її життю і здоров’ю. Екстремальними для проживання визнано території із суворими кліматичними умовами, високогірні області, а також райони екологічного лиха.

Номер слайду 16

Зв’язок економічної географії з іншими науками Економічна географія тісно пов’язана з іншими суспільними науками: економікою, геополітикою, історією, правознавством. Найтісніше економічна географія пов’язана з економікою. Вони спільно досліджують господарську діяльність людини та ринкові відносини. Економіка вивчає закони їх функціонування. Економічна географія вивчає їх просторову організацію, тобто закономірності розміщення в світі або наокремій території, виявляючи регіональні особливості та їх причини. Як і інші суспільні науки, економічна географія в основу вивчення ставить людину, а також господарство як спосіб задоволення її матеріальних та духовних потреб.

Номер слайду 17

Зв’язок економічної географії з іншими науками У сучасному світі зростає роль політичних процесів. Політичні чинники впливають на розвиток економіки, життя та діяльність людей,міжнародні відносини, стан навколишнього середовища. Це зближує суспільну географію з геополітикою.

Номер слайду 18

Зв’язок економічної географії з іншими науками У зв’язку зі збільшенням обсягів видобутку сировини, недосконалими технологіями виробництва, безгосподарністю та споживацьким ставленням до природи надзвичайно важливим став екологічний аспект економічної географії. Найважливішою метою дослідження економічної географії є пошук раціонального розселення і розміщення господарства та оптимізація відносинміж розвитком суспільства та природи.

Номер слайду 19

Методи економіко-географічних досліджень У своїх дослідженнях суспільна географія використовує такі основні методи: картографічний, статистичний, порівняльно­географічний, історичний, геоінформаційний. Картографічний метод передбачає складання та аналіз тематичних карт світу, окремих регіонів і країн. Цей метод використовують на всіх етапах дослідження – від збирання вихідних даних до розроблення теорій. Складаючи у школі контурну карту, ви також користуєтеся картографічним методом дослідження.

Номер слайду 20

Методи економіко-географічних досліджень. Статистичний (математичний) метод полягає в аналізі цифрових даних та побудові на їх основі найрізноманітніших графіків, діаграм, карт для всебічного аналізу сучасного стануй визначення тенденцій розвитку соціально-­економічних процесів і явищ. У цьому аспекті важливе значення має достовірна статистика як інструмент дослідження економічного і соціального стану певної території. Протягом року вам доведеться також застосовувати цей метод вивчаючи ресурсозабезпеченість, порівнюючи рівень розвитку різних виробництв серед країн світу, аналізуючи динаміку виробництва певної продукції тощо.

Номер слайду 21

Методи економіко-географічних досліджень Для складання прогнозів щодо ефективного розміщення нових галузей та підприємств на певній території застосовують порівняльно-географічний метод, який передбачає зіставлення різних регіонів, країн, міст та ін. Цього року, користуючись цим методом, ви матимете змогу оцінити роль України у світовому господарстві. Усі сучасні економіко-­географічні процеси є результатом тривалого історичного розвитку. Тому, вивчаючи формування територій держав, їх заселення та господарське освоєння, використовують історичний метод. Знання історичних змін необхідне для розуміння сучасного розміщення господарства, а також прогнозування його розвитку в майбутньому. У цьому вам допоможе знання історії.

Номер слайду 22

Методи економіко-географічних досліджень Дедалі більшого значення набуває геоінформаційний метод. Він полягає у створенні геоінформаційних систем (ГІС), які є сучасним засобом збирання, збереження та аналізу різноманітної інформації про територію. Цей сучасний комп’ютерний метод дає змогу поєднати модельне зображення території з інформаційними таблицями, космічними та аерозображеннями земної поверхні. Вибір того чи іншого методу залежить від мети та об’єкта дослідження. Найдоцільнішим є поєднання кількох методів з урахуванням конкретнихможливостей кожного з них.

Номер слайду 23

Про що ви дізнаєтеся у курсі «Україна і світове господарство»? Цьогорічний шкільний курс географії ознайомить вас з основними законами, заякими існує національне господарство нашої держави, і з тим, яке місцевоно посідає в єдиному світовому господарстві. З першого розділу «Національна економіка та світове господарство» видізнаєтеся про закони функціонування господарства окремої країни та світове господарство. Також ви зможете уявити, за якими показниками визначають рівень економічного та соціального розвитку країни, на які типи поділяють країни за цими ознаками. Вам стане відомо, як склалося світове господарство й якими були етапи його розвитку та що його очікує в майбутньому. Вас зацікавить, які існують типи економічних систем, чи є ідеальнаекономічна модель суспільства та яка економічна система діє в Україні. Ви оціните роль науки та освіти у світі, який живе у період інформаційно­технологічної революції.

Номер слайду 24

Про що ви дізнаєтеся у курсі «Україна і світове господарство»? В основу другого, третього та четвертого розділів покладено принциппорівняння різних видів господарської діяльності в нашій державі зі світовими аналогами. Ви ознайомитеся з найважливішими видами виробництва:сільським та лісовим господарством, видобувною та переробною промисловістю, а також дізнаєтеся про структуру сучасної сфери послуг та її провідне значення для суспільства. Останній розділ, «Глобальні проблеми людства», розкриє, перед якими викликами, що поставили землян на межу виживання, опинилися жителі нашої планети у ХХІ столітті. Дізнаєтеся, що лише спільними зусиллями люди здатні подолати ці проблеми, щоб надалі жити у гармонії з навколишнім світом. Таким чином, курс «Україна і світове господарство» дасть вам уявлення про сучасне світове господарство та покаже місце нашої країни у ньому.

Номер слайду 25

ПЕРЕВІР СЕБЕ1. Що є об’єктом вивчення економічної географії? 2. Поясніть різницю між поняттями «природа» та «географічне (навколишнє) середовище». 3. Назвіть глобальні екологічні проблеми. Поясніть, з яких причин вони виникли. 4. Поясніть, з якими іншими суспільними та природничими науками пов’язана економічна географія. 5. Які традиційні та новітні методи досліджень використовує суспільна географія? 6*. Поміркуйте, яке значення мають знання з економічної географії для розвитку суспільства та окремої особистості.

pptx
Додано
23 червня 2020
Переглядів
3708
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку