Жива вода
Екскурсія
Мета: вивчити біологічні особливості флори і фауни водойми (ставка); формувати наукові уявлення про єдність організмів та середовища, їх взаємовплив, виховувати екологічну культуру.
Хід екскурсії
1 Організаційний момент
2 Повідомлення теми і мети екскурсії
—Відгадайте загадку
Стоїть корито, повне води налито. (Ставок)
—Сьогодні ми будемо спостерігати за рослинним і тваринним світом ставка.
3 Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Улітку, коли надворі яскраво світить сонечко, непогано було б відпочити біля такої водойми. Вашу увагу неодмінно привернуть комахи, що пурхають над водою та рослинами. Це — всім відомі бабки. Галантні французи кажуть на бабку «д’муазель», тобто панночка Рухи бабок легкі та швидкі, а крила наче мережані. Але за характером бабки мало схожі на шляхетних панянок. Практичні англійці називали їх «драконові мухи». А німці — «небесні коні». У перекладі з грецької вони — «зубаті». І справді, їхні щелепи мають великі зубоподібні вирости.
4 Відгадай загадку.
Яких мешканців ще можна зустріти у цій водоймі дізнаєтесь відгадавши загадку.
Немає дзьоба а клює. ( Риба)
Має диво-кишені дві,
Залізає в очерет,
Ходить задом наперед. ( Рак)
Галасує в очереті.
Хоч і плавати мастак,
І не риба , і не рак. (Жаба)
5 Бесіда
Чи знаєте ви про значення жаб у водоймі?
Ці земноводні поїдають шкідників рибного господарства (плавунців, водолюбів) і кровосисних комах (комарів, мошок). А також вони живляться мальками риб у ставкових господарствах.
6 Розповідь учителя
Серед рослинного світу нашого ставка є рогіз широколистий, аїр звичайний, очерет звичайний, ряска мала .
Розгляньмо ряску. Вона відіграє значну роль у житті водойми. Ряска вбирає вуглекислий газ і виділяє багато кисню, очищає воду стоячих водойм. Цю рослину поїдають водоплавні птахи, ондатри, нутрії.
7 Підсумок екскурсії
Ставок прикрашає наше мальовниче село і є його рекреаційним місцем. Тому потрібно пам’ятати гасло «До природи не неси шкоди».