Тема заняття: Учень та його оточення
Підтема заняття: Емоції та почуття
Тип заняття: комбіноване
Цілі заняття:
Практична: Удосконалити мовленнєві навички та вміння одержувати інформацію з прочитаного тексту; удосконалити навички та вміння аудіювання; ознайомити з новими лексичними одиницями; виявити рівень засвоєння учнями граматичного матеріалу попередніх занять.
Освітня: розширити коло знань учнів про поняття емоції та почуття.
Розвиваюча: розвивати мовленнєві здібності, пам’ять, увагу, мислення, навички вимови та сприймання інформації на слух.
Виховна: виховати позитивне ставлення до себе, людей та подій у світі, оптимістичний підхід до будь-якої життєвої ситуації.
Обладнання заняття: фонограма тексту, картки з малюнками.
Заняття комбінованого типу.
Схематичний план заняття
Виконання перед текстових вправ……………………………………………5 хв.
Хід заняття
Етап 1 Початок заняття. Організація групи. Мета: Повідомлення цілей заняття. Прийом: Вступне слово вчителя. Бесіда з учнями. |
T: Good morning dear students! I am glad to greet you at our English line, today. Tell me please how are you today? What do you feel now? S 1: …. S 2…… T: Ok, thank you. Today I would like to invite you in the world of feelings and emotions. We’ll try to explain what happiness is, compare our thoughts with others; learn new words, which help to express positive and negative moods; try to reveal human feelings by their emotions. |
Етап 2 Мовленнєва зарядка. Мета: Вдосконалення мовленнєвих навичок учнів. Прийом: Індивідуальні висловлювання учнів, колективне обговорення питань. |
T: Students, look at the pictures. How do the people feel? What emotions they show? S 1: … S 2: … T: Tell us, please about a special moment in your life when you felt very happy.
S 3:….. S 4:…… T: What makes people happy? Put the factors in order of importance. -- lots of friends -- wealth -- a satisfying job -- travel -- a nice house -- good health -- a close family -- hobbies S 3:…. S 4:..… T: Thank you very much! It was interesting to hear your opinions. |
Етап 3 Аудіювання тексту. Мета: Вдосконалення слухових навичок учнів. Прийом: Прослуховування аудіо запису. |
T: Now we’ll listen to five people talking about special moments in their lives and do the following two tasks. Take advantage of the time you have to look at the questions before you have to listen to the recording. This will help you predict the themes of the listening extracts. Both tasks 1 and 2 are based on the same extracts. Concentrate on Task 1 in the first listening and on Task 2 in the second listening. So let’s listen to the text.
|
Етап 4 Виконання вправ на розуміння учнями прослуханої інформації. Мета: Виявити рівень розуміння учнями прослуханого тексту. Прийом: Індивідуальне виконання завдання та колективне обговорення. |
T: Students, let’s do the following tasks. Remember, that there are items in each task that don't match with any of the extracts, which you have listened to before. Task 1 For questions 1-5, match the extracts as you hear them with the people, listed A-H. A A nurse 1______ B A lawyer 2______ C A school leaver 3______ D A fitness instructor 4______ E A teacher 5______ F A sibling G A pensioner H An actor
Task 2 For questions 6-10, match the extracts as you hear them with the topics, listened A-H. A Getting a job 6_______ B Publishing a book 7_______ C Watching a play 8_______ D Passing an exam 9_______ E Watching a prize-giving 10_______ F Having a baby G Finishing university H Climbing a mountain |
Етап 5 Виконання перед текстових вправ. Мета: Підготувати учнів до читання тексту та вдосконалити діалогічне продукування. Прийом:Обговорення учнями питань, пов’язаних із заголовком тексту в парах. |
T: You are going to read an article about happiness. Before you read, in pairs discuss the following. Are the people of your generation generally happier or unhappier than your parents' generation? S 1 – S 2:…. S 3 – S 4:…. T: Look at the title and introduction to the article. What is this text about? What do you think the writer's answer to his question will be? S 5 – S 6:…. S 7 – S 8:…. |
Етап 6 Читання тексту. Мета: Розвиток умінь зорового сприймання, з ціллю загального розуміння прочитаного та ознайомлення з новими ЛО . Прийом: Почергове читання тексту вголос. |
T: Now, students, let`s quickly but carefully read the article aloud under the title “Life’s good! Why do we feel bad?” and then we’ll do some exercises in order to understand your text comprehension. |
Етап 7 Виконання після текстових вправ. Мета: Виявити рівень розуміння учнями прочитаного тексту Прийом 1 : Виконання тестів множинного вибору Прийом 2 Семантизація нових ЛО при поясненні виділених слів. Прийом 3: Обговорення прочитаного в парах та індивідуальні висловлювання учнів. |
T: Thank you for your reading. Now choose an answer to each question (1-6). Remember: Options which sound a lot like the text (e.g. ones that use words that also appear in the text) are usually wrong. Some wrong options may be generally true, but they don't answer the question or they are not true according to the text. Some wrong options are very nearly correct, apart from one word (e.g. an adverb like 'never'). Read your answers, please. S 1:….. T: Now I would like to ask you to find at least three words or phrases which are synonyms for the word 'miserable'. S 3: … S 4: … T: Let’s try to explain highlighted words. S:…. T: What does the writer mean by the underlined phrases in the text? Let’s discuss it. S 3:…. S 4:..… T: The author believes that friends make you happy. How far do you agree with this? Discuss in pairs giving reasons. S 5 – S 6:…. S 7 – S 8:…. T: Read lines 7 to 9. (Four out... time). These statements are based on the results of a survey conducted to see how happy people in Britain are. What do you think the findings of a similar survey would be in your country? Discuss in groups. S 9 – S 10:…. S 11 – S 12:…. T: As you have successfully accomplished the assignments, let’s go to another activities. |
Етап 8 Письмове виконання вправ на вживання нових ЛО. Мета: Вправляння у вживанні нових ЛО. Прийом: Письмове виконання вправ та робота із словником. |
T And now let’s do some exercises. Read the following list of adjectives and decide which describe positive moods and which describe negative moods. Think of occasions when you experience such feelings. delighted, overjoyed, anxious, content(ed), dissatisfied, miserable, jolly, glad, mournful, fed up, merry, carefree, sorrowful, pleased, depressed, heartbroken, joyful, cheerful, happy, blue, discontent(ed), bored, moody, good tempered, in low spirits, bad-tempered S 1:….. S 2:….. T: Switch your attention to such exercise. Fill in the correct idiom from the following list: mixed feelings, cheer up, on cloud nine, no hard feelings, in high spirits. S: …..(one by one)
T: And the last exercise. Complete the sentences using the words in bold. Use two to five words. S: …..(one by one) 1 The teacher got angry with the noisy class. temper The teacher ………….. the noisy class.
looking I ……………..the concert tonight. 5 I can't stand his bad behaviour any more. fed I ………………..his bad behaviour.
raise The coach had …………: to make himself heard. |
Етап 9 Контроль засвоєння граматичного матеріалу Мета: Виявити рівень засвоєння граматичного матеріалу. Прийом: Письмове самостійне виконання запропонованих завдань. |
Т: The last our task for today – is the control of your gerund/infinitive usage comprehension. Take separate sheets of paper and do the following tasks. You have 15 minutes to complete your work. I. Fill the gaps in the following sentences using the gerund or the infinitive of the verbs in the parentheses. 1 I enjoy……….. (live) in Spain, but I do Miss……….(go) out with my friends. 2 We agreed ……….(meet) by the river at 8 o'clock, but they never showed up. 3 Frank failed……….(complete) the course and so he will have to retake it. 4 I suggested ………. (go) to the cinema, but Helen said she didn't fancy ………….(wait) in a queue. 5 I can't really afford …………. (buy) a car this year. 6 Martha practiced ……………(play) the piano daily, but she seemed…………..(make) little progress. 7 Much as I dread ……………… (go) to the dentist, I don't think I can avoid ……………..(visit) him this time. 8 She certainly mentioned ……………… (see) Mark, but I don't remember her……………(talk) about Vicky. II. Use the verbs below in their infinitive or -ing form to complete the six rules for achieving success.
A key to success 1 You must …………. yourself and others around you.
4 Build up your motivation levels by ………….. your diet. 5 You should always ….… on the job at hand, don't get distracted. 6 You need to ……... control over the everyday events in your life. |
Етап 10 Пояснення домашнього завдання. |
T: Students, write down, please, your home assignment:
|
Етап 11 Підведення підсумків заняття. Оцінювання. |
T: Let’s summarize our work today. So we’ve discussed different kinds of emotions and feelings, mainly happiness, coped with listening and reading activities, learnt new vocabulary and have written a short test. You were very active today, so all of you get high grades. |
Етап 12 Завершення заняття. |
T: Thank you very much for your cooperation! It was really perfect. I’ve received a great portion of pleasure during our line and I hope you too. See you soon. Goodbye. S: Goodbye. |
1