Урок 1. Фізика - наука про природу. Фізичні тіла та фізичні явища. Механічні, теплові, електричні, магнітні та світлові явища
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: кулька, візок, похила площина, кип’ятильник Франкліна, керамічні магніти, універсальний трансформатор, опуклі або увігнуті дзеркала, лінзи збиральні, екрани, відеозаписи сонячних і місячних затемнень.
План уроку:
1. Фізика та інші науки про природу.
2. Фізичні явища. Фізичні тіла, речовина, матерія.
3. Розв’язування задач.
Зміст уроку
Методичні рекомендації
Канікули пролітають швидко, і ось уже все менше лишається «літніх» аркушів календаря. Діти, що приходять до школи 1 вересня, завжди свідомо чи підсвідомо чекають чогось зовсім нового та цікавого. Як би було чудово, якщо б ці сподівання не зникли та не забулися потроху в суєті шкільних буднів! Для цього коженурок має бути трохи святом. А про перший урок годі й казати! А якщо цей урок - перший у житті урок фізики?! Діти багато чули про цю загадкову для них науку, початковий інтерес заздалегідьзабезпечений. І кожен з нас, учителів фізики, задовго до 1 вересня «прокручує» в голові карколомні сценарії першого уроку. Щоразу хочеться додати і красивий експеримент, і «свіженьке» наукове відкриття, і ще що-небудь… Скільки ми себе пам’ятаємо, не було в нас двох однакових чи навіть схожих перших уроків. І накопичений досвід дозволяє стверджувати: з «красотами» на цьому уроці треба бути дуже обережними! Прагнення вразити уяву дітей може завести вчителя у глухий кут: просидівши з відкритим ротом весь перший урок, учні біжать на наступний, очікуючи нових, ще більших чудес, а потім ще більших… А насправді починаються «суворі» будні, і цікавість, замішана лише на видовищній привабливості, згасає. Щоб її вистачило надовго (на все життя!), треба з перших кроків залучати учня до важкого, але захоплюючого процесу пізнання природи. Треба вчити їх бачити найцікавішу фізику в найзвичайнісіньких і добре відомих дітям явищах. І перший урок не повинен стати одиничним, нехай і захоплюючим, спектаклем, а бути першим кроком на довгому та нелегкому шляху пізнання. Ми пропонуємо лише один з багатьох можливих сценаріїв такого уроку (якщо здаватиметься, що матеріалу забагато, можна використати лише деякі фрагменти). На першому уроці постає необхідність вирішити певні організаційні питання: уточнити, як діти забезпечені підручниками (і які саме це підручники), вирішити питання про збірник задач та зошит для лабораторних робіт, за якими проходитиме навчання.
Вивчення нового матеріалу
Урок починається зі знайомства, потім розповідь учителя чергується с бесідою.
1. Отже, ви вже 6 років навчались у школі та багато чого знаєте. Тепер настав час познайомитися з «головною» наукою про природу - з фізикою. Що ж це за наука? З давніх часів людина спостерігала світ, що її оточував, намагалася зрозуміти зміни, які відбувалися в природі. Сонце давало людям тепло, а іноді приносило висушуючу згубну спеку, дощі давали живлячу вологу, а час від часу викликали жахливі повені. Незліченні біди несли урагани та землетруси. Не вміючи передбачити перебіг подій, люди списували все це на надприродні сили, добрі та злі. Так «з’явилися» боги та богині вогню, вітру, моря та родючості. Безпорадність завжди породжує жах і забобони. Однак поступово люди стали помічати, що зміни в природі (від розливів Нілу до сонячних і місячних затемнень) підкоряються певним закономірностям. А з часом люди навчилися розуміти дійсні причини природних явищ і певною мірою їх систематизувати. Так зародилися природничі науки. Природа - це весь матеріальний світ: повітря, вода, земля, люди, рослини, тварини, планети, зорі. У природі відбуваються безперервні зміни.
Природа - це весь матеріальний світ.
Як результат вивчення природи людиною виникла наука, що об’єднала всі наявні на той час знання. Цю науку називали по-різному, наприклад, натурфілософією. Потім внаслідок розширення та поглиблення наукових знань виділилися окремі науки, що вивчають певні групи явищ.
У перекладі з грецької слово «фізика» якраз і означає «природа». Цю назву використовував Аристотель у IV ст. до н. е.
Як ви гадаєте, фізика в наш час - єдина наука про природу?
Якщо ні, то спробуйте назвати інші науки.
Діти майже напевно назвуть ботаніку, зоологію, геологію, географію, астрономію, хімію та щось більш мудроване (мікробіологію, генетику, акустику або ентомологію). Не виключені спроби включити до цього переліку історію або етнографію - це дасть привід обговорити особливості саме природничих наук. За кожною з названих наук уточнюється об’єкт вивчення, а якщо можливо, то й буквальний переклад назви науки.
Бачите, який довгий перелік наук ми отримали, а це ж лише мала їх частина! Всі ці науки (їх називають природничими) вивчають природні явища. Вони тісно пов’язані з фізикою та спираються на її досягнення.
2. Явищами природи називають все, що закономірно відбувається в природі.
Явища природи - все, що відбувається в природі.
Пояснити явище - значить вказати на його причини: зміна дня та ночі пояснюється обертанням Землі навколо своєї осі; щоб пояснити зміну пір року, довелось як слід розібратися і в русі Землі по орбіті навколо Сонця; виникнення вітру пов’язане з різним нагріванням повітря в різних місцях...
Явища природи, вивченням яких займається фізика, називаються фізичними явищами. Всі ці явища можна умовно поділити на групи:
1) механічні (падіння каменя, кочення кульки, рух Землі навколо Сонця);
2) теплові (кипіння води, танення льоду, утворення хмар);
3) електричні (блискавка, нагрівання провідника струмом);
4) магнітні (притягання залізних предметів до магніту, взаємодія магнітів);
5) світлові (світіння лампи або полум’я, отримання зображень за допомогою лінзи або дзеркала).
1) механічні;
2) теплові;
3) електричні;
4) магнітні;
5) світлові.
Зрозуміло, тут потрібні демонстрації (можливе використання відеофрагментів): наприклад, скочування кульки та візка з похилої площини, кип’ятильник Франкліна, «ширяння» керамічних магнітів, світіння електричної лампочки з набору універсального трансформатора. Можна запропонувати учням спостерігати власні зображення в опуклих або увігнутих дзеркалах, отримати на екрані за допомогою збиральної лінзи обернене зображення дерев за вікном і т. ін. Велику зацікавленість викликають відеозаписи сонячних і місячних затемнень. Фізика давно пояснила всі ті явища, які ви зараз спостерігали. З часом, вивчаючи фізику, ви зрозумієте, чому візок обганяє кульку, чому «ширяють» у повітрі магніти, який принцип дії електричних приладів і багато, багато іншого. Однак є ще чимало явищ, загадкових для фізиків. Ніхто ще не пояснив природу кульової блискавки, ми не до кінця розуміємо «поведінку» елементарних частинок… А що ж може бути цікавішим, ніж ще ніким не розгадані загадки?! Кожна наука має свою мову. Нам необхідно познайомитися с «абеткою» фізичної мови, тобто з основними поняттями і термінами. Ми вже знаємо, що таке фізичне явище. Назвемо ще декілька термінів.
Фізичним тілом називають будь-який предмет.
Речовина - це те, з чого складаються фізичні тіла. Матерією називають усе, що існує у Всесвіті. Озирніться навкруги та назвіть фізичні тіла, що нас оточують. А тепер назвіть речовини, з яких складаються ці тіла.
Діти наводять багато прикладів; можна звернути їхню увагу на те, що повітря — теж «повноправна» речовина.
Які ще фізичні тіла та речовини ви можете назвати?
Чи зможете ви назвати якийсь вид матерії, що не є речовиною?
З певною допомогою діти називають світло (жодне фізичне тіло не може складатися зі світла!), а іноді й радіохвилі. Світло та радіохвилі є прикладами поля. Розрізняють два види матерії: речовина та поле. Про поле (наприклад, електричне) ми будемо докладніше говорити у 8 класі.
Матерія
речовина поле
Отже, ваше перше знайомство з фізикою відбулося. Вважайте, що ми разом вирушили у довгу мандрівку. Хотілося б, щоб ви з перших кроків зрозуміли: мандрівка буде нелегкою, проте дуже цікавою. У когось вона триватиме 6 шкільних років, а у когось і все життя. Хай щастить вам на цьому шляху!
Конспект учня
Тема. Фізика - наука про природу. Фізичні тіла та фізичні явища
Природа - це весь матеріальний світ.
Фізика вивчає найзагальніші закономірності явищ природи, властивості та будову матерії, закони її руху.
Явища природи - все, що відбувається в природі.
Фізичні явища:
1) механічні;
2) теплові;
3) електричні;
4) магнітні;
5) світлові.
Фізичним тілом називають будь-який предмет.
Речовина - це те, з чого складаються фізичні тіла.
Матерією називають усе, що існує у Всесвіті.
Матерія
речовина поле
№ 1.5, 1.12, 1.23 (усно).
Домашнє завдання
Прочитати матеріал за підручником; вивчити за конспектом; задачі 1.6,1.13.
Джерела:
1. Усі уроки фізики. 7 клас / Гельфгат І. М., Петракова М. О. — Х.: Вид. група. «Основа», 2007.— 144 с.
2. Уроки фізики в питаннях і завданнях. 7 клас / Мовчан А. О. — Х.: Вид. група «Основа», 2008.— 144 с. — (Б-ка журн. «Фізика в школах України». Вип. 8 (56)).