Форми поведінки тварин
Мета: сформувати знання учнів про форми поведінки тварин, розглянути на конкретних прикладах видову схильність тварин до деяких форм поведінки; розвивати критичне мисленя, вміння аналізувати, установлювати причинно-наслідкові зв’язки; удосконалювати вміння працювати з інтернет-джерелами, створювати комп’ютерні презентації; виховувати наполегливість, старанність і культуру спілкування.
Основні поняття: дослідницька, харчова, захисна, гігієнічна, репродуктивна
Обладнання та матеріали: малюнки та фотографії різних форм поведінки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Розминка «Епіграф». Прочитайте епіграф: «Маленьке мавпеня дуже міцно стискає кулачки, чіпляючись за шерсть мами, щоб…….» (завершіть речення )
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Вірю-не вірю»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Рубрика «Хвилинка-цікавинка»
Особливості в поведінці деяких тварин можуть виявитися для нас повною несподіванкою, наприклад:
Топ-5 дивовижних фактів в поведінці тварин
стають паралізованими приблизно
на десять секунд і коза падає на бік.
напрямку. Насправді ж вони приймають одне
з двох напрямків: або північ, або південь.
Вчені поки не з`ясували причину.
механізм,але ящірка фринозома пристосувалася
використовувати її, пускаючи криваві струмені
з очей.
що стосуються смерті. Відомо, що вони регулярно
відвідують могили, ховають мертвих,
і навіть «тужать» проводячи час навколо тіла
мертвого родича.
своїми побратимами, щоб дістатися до гнізда.
Іноді хімічний слід великої групи мурах може утворити кільце. В такому випадку кочові мурахи будуть слідувати по колу нескінченно,
до тих пір, поки не впадуть намертво від виснаження.
«Поміркуйте»
Які форми поведінки демонструють ці тварини?
ІV. Засвоєння нового матеріалу
Поведінка – це система взаємозв’язаних реакцій, що здійснюються живими організмами для пристосування до середовища і сприяють збереженню виду.
2.Форми поведінки тварин
Робота в групах.
Поділити клас на 6 груп, групи отримують різні, але такі, що працюють на спільний результат, завдання. Кожна група опрацьовує матеріал протягом 10 хвилин. Далі кожна група ділиться здобутими знаннями з рештою класу.Результати записуються в загальну таблицю
Завдання :
1 група |
Харчова поведінка
|
4 група |
Репродуктивна поведінка |
||||||||||||||||||
2 група |
Дослідницька та захисна поведінка
|
5 група |
Територіальна поведінка
|
||||||||||||||||||
3 група |
Гігієнічна поведінка
|
6 група |
Соціальна поведінка |
||||||||||||||||||
Заповнення таблиці
|
V. Узагальнення і закріплення вивченого
1.Вправа “Кроссенс»
Територіальна поведінка зумовлює розподіл території, яку займає певне угруповання, на окремі ділянки. |
Ритуальна поведінка –це демонстрація загрози, дозволяє зменшити кількість справжніх бійок і травмування. |
Шлюбна поведінка –допомагає тваринам відшукати пару. |
Гігієнічна поведінка –спрямована на підтримання чистоти покривів тіла та вирі-шення питань з туалетом. |
Тип поведінки– умовна класифікація численних видів поведінки тварин. |
Батьківська поведінка –поведінка, що Проявляється в турботі про потомство. |
Дослідницька поведінка – відбувається, коли тварина шукає їжу, воду, укриття, шлюбного партнера. |
Оборонна, або захисна поведінка – спрямована на уникнення небезпеки, проявляється в загрозливих позах, звуках. |
Харчова поведінка–пов’язана з пошуком,запаса-нням їжі й обміном речовин. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VI. Підсумки уроку
Складання Т-схеми до уроку
Я знав |
Я дізнався |
|
|
VІІ.Домашнє завдання
1