Тема: Фотосинтез: світлова та темнова фаза
Мета:
Обладнання і матеріали: презентація з ілюстраціями «Будова хлоропласта», «Фотосинтез».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Біологічний диктант
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Яка біосфера функція фотосинтезу?
1. Без фотосинтезу неможливе життя і це явище планетарного рівня .
2. Фотосинтез являється основним джерелом енергії, в результаті якого у клітинах рослин може відбуватись самостійний синтез органічних речовин із простих неорганічних. За рахунок того, що утворюється вуглеводи у кінечному результаті та кисень, цей процес і є головним джерелом і для рослини, клітини якої також потребують енергії для всіх процесів. Є місцевості, де утворюється велика кількість кисню, яка не використовується живими організмами і тому через низку процесів перетворюється у озон, який є ключовим у озоновому шарі. Крім цього, кисень бере також участь у клітинному диханні та легеневому диханню, що дозволило деяким тваринам з води вийти на сушу.
Існують організми як мікроскопічні, так і гігантські, у хлоропластах котрих відбувається фотосинтез, на суші та у воді. Це дає змогу постійному коло обігу кисню та вуглекислого газу у атмосфері.
Ми всі знаємо, що цей унікальний процес відбувається у хлоропластах. Давайте розглянемо його будову.
Скільки мембран має хлоропласт?
Це внутрішня будова. Внутрішній вміст хлоропласта називається стромою, у якій є стовпчики з тилакоїдів (схожих на блинчики), що об’єднані у грани. Кожна грана нагадує пірамідку і з’єднуються між собою за допомогою ламелей.
Якщо ми гарно запам’ятаємо будову, то легко зорієнтуємось у подальшій схемі фотосинтезу.
З 6-го класу ви напевно всі вже пригадали цей процес, і всі думаєте для чого знову вчити. Це для того, щоб ви розуміли значення рослин для всього світу, на яком рівні воно знаходиться. А також ви вже старші і будемо розглядати на складнішому рівні його.
Тож почнемо.
Фотосинтез проходить у дві фази – це світлова і темнова.
У світловій фазі відбувається вловлення кванту сонячного світла у вигляді електрона, паралельно відбувається фотоліз води (розпад молекули) і тут беруть участь переносники такі, як АТФ та НАДФ. Все це відбувається у тилакоїдах хлоропласта і за участю основного пігменту – хлорофілу, який за своєю хімічною формулою нагадує гемоглобін. В результаті цього утворюється кисень.
Темнова фаза так називається не тому,що відбувається вночі, а тому що відбувається без участі світла. АТФ і НАДФ,що утворилися у світловій фазі у темновій залучені до перенесення протонів. Темнова фаза починається з фіксації вуглекислого газу, який залучається до циклу реакцій, що веде до утворення глюкози. Цей шлях квідбувається по колу і отримав назву цикл Кальвіна. За рахунок того, що тут беруть участь 4-карбонові сполуки, то рослини, у яких відбувається фотосинтез за таким способом називаються С4 – рослини. Ці дві фази проходять майже одночасно.
Існують ще рослини, які ростуть у дуже посушливих місцях, і якщо вдень будуть відкриватись продихи, то це приведе до надмірного випаровування води з рослини, але щоб цього уникнути, такі рослини як сукуленти протягом дні накопичують вдень газ і вночі відкривають продихи і відбувається утворення вуглеводів. Такі рослини називають САМ-рослини або Тавстянкові.
ІV. Узагальнення і систематизація знань
Питання
Давайте попрацюємо у зошитах та заповнимо разом таблицю
Порівняння фаз фотосинтезу: світлової та темнової
V. Завдання додому
1. Параграф з підручника № 18
2. Написати відповідь «Що таке хемосинтез?»
Використана література
1.Інтернет ресурс: https://naurok.com.ua/urok-fotosintez-svitlova-ta-temnova-faza-214716.html
2. Інтернет ресурс: https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-z-biologi-9-klas-tema-fotosintez-temnova-i-svitlova-faza-hemosintez-40415.html
3. Підручник з біології 9-го класу Р.Шаламов, Г.Носов, О.Литосченко , ст..100-103, 2017р.
4.Посібник «Біологія» - Л.В. Мариненко, К.М. Задорожний – ст.34-36, 2017р.