Г.Ф.Квітко - Основ'яненко (презентація)

Про матеріал

Григо́рій Фе́дорович Кві́тка-Основ'я́ненко (18 (29) листопада 1778, с. Основа, Харківська губернія, Російська імперія8 (20) серпня 1843, Харків, Російська імперія) — український прозаїк, драматург, журналіст, літературний критик і культурно-громадський діяч. Засновник художньої прози та жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі.

Твори письменника утверджували високі морально-етичні якості людини з народу, відіграли помітну роль у розвитку української мови. Як письменник, видавець, літературний критик і публіцист виступав в оборону художніх можливостей української літературної мови.

Брав участь у заснуванні професійного театру в Харкові (1812), у виданні першого в Україні журналу «Українскій Вістникъ» (18161817), сприяв виданню альманаху «Молодикъ» (18431844).

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Г. Ф. Квітка-Основ’яненко -зачинатель нової української прози, “оживлений любов’ю до України”(І. Срезневський)

Номер слайду 2

Тебе люди поважають,Добрий голос маєш;Співай же їм, мій голубе,Про Січ, про могили…Утни, батьку, щоб нехотя. На ввесь світ почули,Що діялось в Україні…Т. Шевченко.”До Основ’яненка”

Номер слайду 3

Почалася життєва дорога…

Номер слайду 4

Герб роду Квіток. Одного дня 1604 року до Києва прибився звідкись дід із онуком-сиротою Григорієм. Невдовзі дід помер, а внук прижився. За ніжну вдачу і незвичайну вроду підлітка прозвали Квіточкою, а коли підріс — Квіткою. Згодом у нього закохується горда красуня, дочка київського воєводи, і парубок відповідає палкою взаємністю. Вони потай вінчаються, підмовляють гурт козаків і тікають на вільні, дикі тоді, землі Лівобережжя. На березі річки Уди засновують поселення — початок майбутнього Харкова й усієї Слобожанщини. Це був прапрадід Григорія Федоровича, що заснував рід Квіток.

Номер слайду 5

Отчі пороги. Хутір Основа. Народився у с. Основі (тепер у межах Харкова). Походив із козацько-старшинського роду, здобув домашню освіту. У родині панувала глибока шана до рідної мови, історії, фольклору, мистецтва. Звичаї відзначалися простотою, тут багато читали, постійними були вистави самодіяльного театру,натхненником яких був Григорій, він же виконував і головні ролі.

Номер слайду 6

Із дитинства Гриць Квітка мав слабке здоров’я. Та ще й годувальниця необережно повелася із ячмінцем на оці у малого, тому воно втратило зір. Однак сталося диво: зір повернувся під час прощі в Озерянській Богородичній пустині (під Харковом).

Номер слайду 7

Садиба Квіток на хуторі «Основа» сьогодніБатьки Григорія приятелювали із Г. Сковородою, кошовим отаманом Чорноморського козацького війська Антоном Головатим.

Номер слайду 8

“Він сам собі дав освіту”(О. Корсун)Література: Г. СковородаІ. Котляревський. Вольтер. Дідро. Руссо. Мюссе. Мольєр. Дюма. Гюго. Бальзак

Номер слайду 9

Музика: гра на клавесині та флейті;музика до духовних творів;захоплення народною піснею, грою кобзарів.

Номер слайду 10

Грицю, Грицю, до роботи! В Гриця порвані чоботи... Грицю, Грицю, до телят! В Гриця ніженьки болять... Грицю, Грицю, молотити! Гриць нездужає робити... Грицю, Грицю, врубай дров! «Кахи-кахи! Нездоров...» Грицю, Грицю, роби хліб! «Кахи-кахи! Щось охрип...» Грицю, Грицю, до Марусі! "Зараз, зараз уберуся!" Грицю, Грицю, хоч жениться? "Не можу одговориться!" Грицю, Грицю, кого взяти? "Краще Галі не зіскати! Галю, серденько моє, Чи підеш ти за мене?" "Стидкий, бридкий, не люблюІ за тебе не піду!”

Номер слайду 11

У 1833 році в Харкові завдяки Григорію Квітці відкрито губернську бібліотеку. Проте його суспільна діяльність не обмежується тільки рідним містом: Григорій Федорович засновує кадетський корпус у Полтаві. У Харкові Квітка стає одним із найвпливовіших людей. Він багато зробив для розвитку міста як культурного центру. Окрім благодійницької та просвітницької діяльності Григорій Федорович займається ще громадською та державною: обіймає посади судді, повітового предводителя дворянства, головує палатою карного суду.

Номер слайду 12

Видавнича справа. Виступав із пропагандою рівності станів. Свої перші твори друкував у журналі «Украинский вестник», організатором якого був. Редагував журнал «Харьковский демокрит»

Номер слайду 13

Приятелі, для яких Г. Квітка був взірцем свідомого громадянина. М. Костомаров. А. Метлинський

Номер слайду 14

Різноманітні захоплення майбутнього письменника стали приводом до того, що засновник Харківського університету Василь Каразін адресував йому епіграму: «Был монахом, был актером, / Был поэтом, был танцором!» Працював директором танцювального клубу, опікувався харківським театром, а також заснував Харківський інститут шляхетних панянок. Там, в інституті, і знайшов собі дружину.

Номер слайду 15

Перший критик – власна дружина. Сучасники свідчать, що реалізувати себе в літературі письменнику допомогла його дружина Ганна Григорівна – класна дама інституту благородних дівиць. Дружина підтримувала чоловіка на літературній ниві, була його першим та дуже строгим критиком, можна сказати, що завдяки їй він і став письменником – Григорієм Квіткою-Основ’яненком.

Номер слайду 16

Походження псевдоніма. Чому Основ’яненко? Цей літературний псевдонім пояснює сам Григорій: „Взял себе прозвище по месту жительства; живу на Основе; и так, да буду Основяненко” ,– писав він в одному з листів.

Номер слайду 17

Усі твори письменника сповнені любов’ю до земляків, у них багато гумору, незлої сатири. Він щиро вважав, що ідеальні герої існують і в реальному житті.

Номер слайду 18

Художній хист у різних жанрахфейлетониепіграмипубліцистичні статтіісторичні нарисикомедіїводевілідрамиоповіданняповістіромани

Номер слайду 19

Список найвідоміших творів Григорія Квітки-Основ’яненка«Конотопська відьма» (1833)«Маруся» (1832)«Салдацкий патрет» (1833)«Сватання на Гончарівці» (1835)«Сердешна Оксана» (1841)«Козир-дівка» (1838)«Ганнуся» (1839)«Шельменко-денщик» (1839)

Номер слайду 20

Сторінки творів – “внутрішній образ українського народу”(П. Куліш)

Номер слайду 21

Режисер , автор інтермедій, актор

Номер слайду 22

Григорій Квітка-Основ`яненко в кінематографіЗа творами Г. Ф. Квітки знято фільми: «Сватання на Гончарівці» (1958),«Шельменко-денщик» (1910, 1911, 1957 і 1971),а за мотивами повісті «Конотопська відьма» - кінокартину «Відьма» (1990, ). Йому присвячено документальні фільми «Григорій Квітка-Основ'яненко» (1979),«Квітка-Основ'яненко» (1988).

Номер слайду 23

Ім'ям письменника у 1978 названо вулицю поблизу старого харківського університету.

Номер слайду 24

Ювілейна монета 2008 р. Художник: Атаманчук Володимир, Скульптор: Атаманчук Володимир

Номер слайду 25

Пам’ятник (1993 р.) Поштова марка (2003р., Харків)

Номер слайду 26

У харківському театріім. Т. Г. Шевченка організовано музей драматурга.

Номер слайду 27

ЦЕ ЦІКАВОУ Харкові впроваджена преміяімені Квітки-Основ’яненкав галузі театральної діяльності.19 жовтня 2012 року на сцені Харківського державного академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка відбувся 2200-й показ вистави «Шельменко-денщик». П’єса проходила в рамках національного проекту «Книга рекордів України».

Номер слайду 28

Літературна ниваІІ період(1827-1832)драмиповістіоповідання-притчаІ період(1816-1826)жартівливі віршіепіграми-”шпигачки”фейлетонианекдотиоповідки

Номер слайду 29

Залунало слово рідне, слово українськеІІІ період (1833-1843)15 оповідань і повістей

Номер слайду 30

«Я написав «Марусю» і довів, що від малоросійської мови можна розчулитися».«Г. Квітка-Основ’яненко — один із перших творців народної повісті в усій європейській літературі».(І. Франко)«Вас не бачив, а вашу душу, ваше серце так бачу, як, може, ніхто на всім світі. Ваша «Маруся» мені так розказала».(Тарас Шевченко, з листа до Квітки-Основ'яненка)«Ми не спроможні висловити тієї насолоди, з якою прочитали її. Загальне захоплення публіки, одностайні похвали всіх журналів цілком виправдовують враження, яке справила на нас ця чудова повість». (Віссаріон Бєлінський)

Номер слайду 31

О. Овчинникова. Ілюстрація до повісті Г. Квітки-Основ'яненка "Маруся"

Номер слайду 32

Джерела для написання твору. Дійсність українського села ХVІІІ — початку ХІХ століть. Народна творчість: українські балади, ліричні, весільні пісні, фольклорні мотиви (любові, розлуки, смерті закоханих). Від народної поезії — образність повісті, від казки й переказу — її розповідний стиль. Герої твору «писані з натури без будь-якої прикраси і відтушовування». Майстерність у виписуванні українських краєвидів у повісті.

Номер слайду 33

“Маруся” – живе джерело народної духовностіТема:драматичне кохання Марусі й Василя, щастю яких перешкоджають соціальні умови. Жанр: сентиментально-реалістична, психологічна повість.

Номер слайду 34

Сюжет. Експозиція: знайомство з героями твору — родиною Дротів, які жили, віруючи в Бога. Зав’язка: зустріч Марусі з Василем, їх кохання з першого погляду. Кульмінація: смерть Марусі, її поховання. Розв’язка: страждання Василя-ченця в монастирі, його смерть через тугу за милою

Номер слайду 35

Проблематикабатьки і дітисоціальна нерівністьжиття і смертьпошуки щастя

Номер слайду 36

Лунай , рідне слово,Віками відстояне,Маєш красу й силу,І дужії крила. Як Квітка відстоював. Тебе, мово щирая,Згадаймо, вклонімося,Любов’ю зігріймося!

Номер слайду 37

Підготував. Гембара Олександр. Учень 9 – А класу

pptx
Додано
24 березня 2018
Переглядів
1968
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку