. Габріель Гарсіа Маркес. Оповідання «Стариган із крилами». Відображення моральної деградації людства. Символічний зміст образу янгола. Ідея прагнення до внутрішнього вдосконалення

Про матеріал
 розуміння основних проблем та ідеї оповідання «Стариган із крилами» Г.Гарсіа Маркеса, мотивів поведінки персонажів;  удосконалення навичок дослідницько-аналітичної роботи з твором та виокремлення головного в тексті;  поглиблення вмінь аналізувати характери головних героїв та філософський зміст літературного твору;  розвиток культури зв’язного усного мовлення і читацької активності;
Перегляд файлу

Конспект уроку

Предмет: зарубіжна література

Тема. Габріель Гарсіа Маркес. Оповідання «Стариган із крилами». Відображення моральної деградації людства. Символічний зміст образу янгола. Ідея прагнення до внутрішнього вдосконалення, морального відродження, повернення до вічних цінностей.

Мета:  формувати компетентності:

предметні:

  •      розуміння основних проблем та ідеї оповідання «Стариган із крилами» Г.Гарсіа Маркеса, мотивів поведінки персонажів;
  •      удосконалення навичок дослідницько-аналітичної роботи з твором та виокремлення головного в тексті;
  •      поглиблення вмінь аналізувати характери головних героїв та філософський зміст літературного твору;
  •      розвиток культури зв’язного усного мовлення і читацької активності;

ключові:

  •        уміння вчитися: уміння виокремлювати особливості зображення людського суспільства у творі; образне мислення;
  •        комунікативні: навички роботи в групі; спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок і почуттів інших людей;
  •        соціальні: уміння висловлювати свою думку;
  •        загальнокультурні: прагнення до пізнання, до гуманістичних ідеалів, людяність та співчуття; свідоме ставлення до моральності; естетичний смак та зацікавленість читанням, світогляд;
  •        інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її;
  •        загальнолюдські: виховання доброзичливості, чесності, поваги до людей, справедливості, доброти.

 Тип уроку: розвиток компетентностей.

Форма уроку: літературне дослідження

 

Методи, прийоми, форми роботи:

  •                      інформативно-пошуковий метод;
  •                      проблемний метод ;
  •                      компаративний метод;
  •                      випереджувальні завдання в групах;
  •                      пояснювально-ілюстративний ( асоціативний ряд,);
  •                      літературної бесіди.

 

 

Міжпредметні зв’язки: українська література,усна народна творчість і фольклор, образотворче мистецтво, Біблія, інформаційні технології.

Основні терміни й поняття: магічний реалізм, образ-символ.

Обладнання уроку: портрет письменника, презентація, відеозапис поезії «Крила» Ліни Костенко у виконанні  Б.Ступки.

 

 

 

ХІД УРОКУ

Є тільки дві речі, які ми

можемо дати у вічний спадок нашим дітям:

перша – коріння, друга – крила

Англійська мудрість

 

І. Організаційний момент

Вчитель. Доброго дня! Діти, привітаймося з гостями нашого уроку та продовжуємо знайомитися з творчістю Габріеля Гарсіа Маркеса

(слайд 1)

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Які асоціації викликає у вас прізвище Габріеля Гарсіа Маркеса? та створіть асоціативний ряд (один учень записує на дошці, інші працюють у зошитах).
  2. Відновіть втрачений текст  (Робота на картках)

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Слово вчителя

На попередньому уроці ми ознайомилися з особливостями художнього світу колумбійського письменника Г.Гарсіа Маркеса. Вдома ви мали простежити, як в оповіданні «Стариган із крилами» відбилися основні риси творчості письменника.

  •          Представником якого творчого методу є Г.Гарсіа Маркес?
  •          Як ви розумієте суть поняття «магічний реалізм»?
  •          Уже в самому терміні криється поєднання двох протилежних понять: «реалізм»(щось матеріальне, до чого можна доторкнутися, буденне, звичайне) і «магічний»(фантастичне, несподіване, незвичайне).
  •          У дусі магічного реалізму написана більшість творів Маркеса. Отже, найістотнішою рисою поетичного світу письменника є поєднання фантастичного та реального, духовного і матеріального. Часом виникає враження, що перед нами казка, у якій неможливо відокремити дійсне від вигаданого.

 

IV.Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми живемо в оцифрованому світі високих технологій, де все уже можна купити і де все має свою ціну. За турботами про матеріальні блага люди часто забувають або і втрачають свої найдорожчі духовні цінності. Мірилом людських взаємин, на жаль, стають не любов, повага, добро, а гроші, матеріальні здобутки. Звичайно, що у такому світі немає місця Богу, ангелам, духовності. І все ж таки, одного разу ангел прилетів до людей – людей, які перебувають у полоні корисливості, розрахунку і байдужості. Про зустріч людей з ангелом розповідає твір Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами».

V.Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Учитель

Сьогодні на уроці спробуємо осягнути важливі філософські істини, які висвітлені в оповіданні Маркеса «Стариган із крилами», тож Запишіть тему уроку

(Слайд 1)

«Відображення моральної деградації людства. Символічний зміст образу янгола. Ідея прагнення до внутрішнього вдосконалення, морального відродження, повернення до вічних цінностей.

і спробуймо відповісти на проблемне запитання:

(Слайд 2)

  •          Чому ангел прилітав до людей?
  •          Чому він покинув землю і людей?
  •          Чому у людей немає крил?
  •          Чи повернеться коли-небудь ангел?

 

 

VІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

  1.                   Слово вчителя. Кажуть, що як десь падає зірка – то летить ангел. Ніхто не знає куди він летить, де він впаде, чи може позначить таємним знаком комусь двері.

В оповіданні Маркеса жителі невеличкого селища Пелайо та його дружина Елісенда надзвичайно заклопотані своїми справами. Погода жахлива, дощ не припиняється уже впродовж трьох діб. У таку негоду подружжя знаходить на своєму подвір’ї старого лисого жебрака в подертому одязі, якому заважали піднятися з калюжі намоклі крила. Коли люди отямилися, то дійшли висновку, що перед ними янгол.

Парадоксально, та ми звикли уявляти собі їх зовсім по-іншому. Ніхто з нас ніколи не бачив ангела, але з дитинства віримо в його існування, в те, що у кожного з нас за плечима стоїть наш ангел-охоронець. До нього ми звертаємося щоденно у нашій молитві: «Ангеле, хоронителю мій, ти при мені завжди стій. Вранці, ввечері, вдень, вночі будь мені завжди до помочі. Стережи душу і тіло моє, заведи мене до життя вічного …»

Створення емоційно-позитивної атмосфери

  1. Метод «Еврестична бесіда»
  •          Якими ви уявляєте ангелів?
  •          Метод «Мистецька фотогалерея»
  •          (СЛАЙД 3)).
  •          А хто такі ангели?

(Ангел (грецької - вісник) – - А хто такі ангели?  (Ангел (з грецької – вісник) – створена  богом безтілесна  надприродна істота, покликана повідомляти людям волю Його. Їх часто зображують з крилами у вигляді немовлят.)

 

 Ангел у кожної людини різний. В одного він сильний, в іншого слабий. А у Ґабріеля Маркеса він теж незвичайний. 

  1. Аналіз тексту літературного твору

Пошуково-дослідницька робота

  •   Чим відрізняється ангел з оповідання Маркеса від наших уявлень про ангелів?

 

  •                         Зачитайте опис ангела у тексті.

 

 

  •          Чому, на вашу думку, письменник зображує ангела у вигляді старого бідного жебрака, кинутого у калюжу, у бруд, абсолютно безпорадного перед світом?
  •        Як люди ставляться до прибульця?
  •          Як живеться ангелу серед людей?
  •          Що найбільше вас вразило у поведінці людей?
  •          З якими проханнями приходять до ангела люди?

(учні зачитують уривки з тексту)

 

(Щоб вилікуватися від «жахливих хвороб»:

«жінка, яка з дитинства рахувала удари серця, і їй уже «не вистачало цифр»;

«нещасний чоловік, якому заважав спати шум зірок»;

«сновида, який прокидався вночі й ламав усе, що робив вдень»).

  •   Насправді ж, це обранці, які чують Всесвіт, відчувають те, що не дано іншим людям, але вони вважають це жахливими хворобами.
  •          Які дива робить ангел? І як їх сприймають люди?

(Сліпому дав зуби (щоб захищатися від світу);

у хворого проказою виросли із ран соняшники (це символ сонця, здоров’я, родючості).

Отже, Бог дає людині саме те, що їй потрібно, чого не вистачає, а людина цього не розуміє і продовжує докоряти Богові й вважати його безглуздим, а не себе надальнобачною.)

- Як довго тривав у людей інтерес до дива – ангела?

  •   А тим часом ангел хворів, у нього з крил випадало останнє пір’я, і, здавалося, що наступну зиму він вже не переживе. Єдиний, хто ще якось зважав на ангела, був хлопчик, син Пелайо та Елісенди. Але одного дня хлопчик захворів на вітряну віспу.
  •   Чому письменник двічі у творі згадує про хворобу дитини?
  •   Адже діти – це продовження життя, роду. Яке ж майбутнє намагається показати Маркес в оповіданні?
  •   Що найбільше здивувало лікаря, коли той оглянув хворого ангела?

(Крила, які настільки природними були у тілі, що лікар був здивований відсутністю їх у людей).

  •   Так, чому ж, на вашу думку, у людей відсутні крила?
  •          Отже, крила в оповіданні це не частина тіла.

«Крила ще ні про що не свідчать, їх мають і літак, і яструб, отож – це атрибут не тільки ангелів.»

Крила – це символ духовного злету. Вони є знаком того, що людству треба морально одужати, розправити крила й піднятися до духовних вершин.

  1.     Компаративний аналіз творів Г.Гарсіа Маркеса і Ліни Костенко
  •          Порівняйте крила ангела і крила людини.

 (Перегляд відеозапису поезії «Крила» Л.Костенко у виконанні Б.Ступки)

Крила

А й правда, крилатим ґрунту не треба.
Землі немає, то буде небо.
Немає поля, то буде воля.
Немає пари, то будуть хмари.
В цьому, напевно, правда пташина...
А як же людина? А що ж людина?
Живе на землі. Сама не літає.
А крила має. А крила має!
Вони, ті крила, не з пуху-пір'я,
А з правди, чесноти і довір'я.
У кого - з вірності у коханні.
У кого - з вічного поривання.
У кого - з щирості до роботи.
У кого - з щедрості на турботи.
У кого - з пісні, або з надії,
Або з поезії, або з мрії.
Людина нібито не літає...
А крила має. А крила має!

Аналітичний діалог. У чому подібність або відмінність творів Г.Гарсіа Маркеса і Ліни Костенко?

Висновок:і в оповіданні Маркеса, і в поезії Ліни Костенко крила – це розгорнута метафора.

Але в оповіданні йдеться про безкрилих людей, нездатних піднятися над буденністю до високої духовності.

У поезії Ліни Костенко «людина нібито не літає, а крила має», тобто розповідається про окрилених людей. І цими крилами є правда, чесноти, довір’я, вірне кохання, улюблена робота, творчість.

  1. Інтерактивна вправа

Скласти сенкан до  слова «крила»

(Сила, міць).

(Слайд 4 або леарнінг)

Пояснити значення фразеологічних виразів із словом «крила».

Фразеологізм                             

1) Брати під своє крило

2) Під крилом

3) Виросли крила

4) Чути крила за плечима

5) Підрізали крила

6) Опускати крила

7) Розкривати крила

Пояснення

А. Втрачати впевненість у собі, журитися

Б. Знесилити когось або обмежити його діяльність

В. Відчувати натхнення, силу, спроможність до дії

Г. Починати діяти на повну силу

Д. Брати когось під свою опіку

Е. Бути під чиєюсь опікою, захистом

Є. Хтось відчув силу, енергію до великих звершень

 

 

Ключ. 1 – Д, 2 – Е, 3 – Є, 4 – В, 5 – Б, 6 – А, 7 – Г.  (Слайд 5)

 У цих фразеологізмах йдеться про пташині крила чи крила, які належать людині? (Йдеться про людину, крила – символ творчості, натхнення, енергії, спрямованої на великі звершення)

Учитель . Отже, крила – це символ щастя, високих поривань, духовного злету людини.

 

  1. Аналіз образів літературного твору.

- Якими є люди в поповіданні?

 

- Чи мають вони крила?

- Схарактеризуйте сутність кожного персонажа твору через його ставлення до ангела?

(Леарнінг апс)  https://learningapps.org/watch?v=p2y1n6f4k25  

 

Сусідка – авторитет у селищі, завжди все знає, всім радить (насправді навіть не уявляє, навіщо потрібні ангели).

Поліцейський Пелайо – єдиний, хто пожалів і допоміг ангелу, потім почав розводити кролів, перестав бути представником влади.

Отець Гонзага – раніше був дроворубом; священство для нього просто легша робота, а не покликання, і ангел з його божественною сутністю – це конкурент.

Отець Гонзага підбурює проти ангела прихожан, залишає його голодним.Сердиться, що ангел не шанує Божого слугу, тоді як він сам  мав би шанувати ангела, Божого посланця.

Римський папа – не знайшов часу відвідати ангела, боїться брати на себе відповідальність.

Віруючі – труїли ангела смородом свічок, обскубували крила (ставилися як до тваринки в зоопарку).

Невіруючі – кидали камінням.

Елісенда і Пелайо – залишили ангела у себе в домі. Їхні вчинки нібито шляхетні і достойні. Але насправді прагматичні, заробляють на цьому гроші; потім збайдужіли до нього. Використали ангела та й «виставили» за двері (поселили у курнику, де його клюють кури, де він мерзне, його лихоманить).

Хлопчик – ангел, на думку сусідки, прилетів, щоб врятувати хворе немовля. Коли хлопчик підріс, постійно знущався над ангелом; взагалі нічого не знає про Бога. Це свідчення моральної деградації людства.

 

Висновок : Люди, до яких прилетів ангел, корисливі, жадібні, байдужі, вони все підпорядковують собі, навіть Божу милість.

Маленьке селище, у якому вони живуть, це своєрідна міні-модель людства, яке втратило у своєму житті віру і милосердя. Приліт ангела порушив їхній звичний ритм життя, наповнений турботами про хліб насущний і спогляданням видовищ.

- Як закінчується оповідання?

(Ангел одужав, у нього виросли нові крила, і він залишає людей, відлітає в інштй світ – до яскравих зірок, перетворившись у темну крапку над горизонтом).

 

Фізкультхвилинка для очей

 

А зараз я попрошу вас, щоб очі трішки відпочили, заплющіть їх, уявіть, що вас огортає легке тепло, ніжні пір'їнки торкаються вашого тіла, просто розслабтесь… та подумайте  (слайд 4)

 

VII. Узагальнення й систематизація знань

  1. Постановка й розв’язання проблемного питання

 

Поміркуйте: (СЛАЙД 4)

 

Завдання І-й групі: у чому сенс візиту ангела?

Завдання ІІ-й групі: чому ангел залишив людей?

Завдання ІІІ-й групі: чи повернеться ангел?

 

 

 

Прийом «П’ятихвилинка»

 (Учні зачитують свої міні творчі роботи - ,відповіді на проблемні питання)

 

VIII.Підсумок уроку

https://wordwall.net/pt/resource/69761119/%D0%B7%D0%B0%D1%80%D1%83%D0%B1%D1%96%D0%B6%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/%D0%B3-%D0%B3-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B5%D1%81-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD-%D1%96%D0%B7-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B8

  1.     Інтерактивний прийом «WordWoll» 

        А зараз відкрийте клас рум та виконайте вправу для перевірки себе наскільки добре ви засвоїли сьогоднішній матеріал. Хто виконав піднімає білу пір'їнку та записує на ній свій результат

 

  1. Оцінювання рівня навчальних досягнень

Картка самооцінювання

 

Рефлексія

 

Пояснити вислів закріплений на дошці

 

(Зрізаю з дошки крила янгола, стаю позаду будь якого учня наче янгол та бажаю йому щось хороше)

 

  1. Підсумкове слово вчителя

Мені б хотілося, щоб цей урок не пройшов безслідно, щоб у ваших серцях знайшлося місце для ангела, а крила ваших душ були сильними, щоб вони підносили вас над буденністю, спонукали творити добро, примножували любов.

ІХ. Домашнє завдання

Опрацювати та проаналізувати передсмертний лист Габрієля Гарсіа Маркеса за посиланням у клас румі.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ткачук Ніна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
30 січня 2025
Переглядів
3339
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку