ГЕОМОРФОЛОГІЧНА БУДОВА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

Про матеріал
Презентація на тему "Геоморфологічна будова території України" за підручником Бойко
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ГЕОМОРФОЛОГІЧНА БУДОВА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ Підручник з Географії. 8 клас. Бойко - Нова програма

Номер слайду 2

ОСНОВНІ ТИПИ РЕЛЬЄФУ. Вплив на земну поверхню внутрішніх і зовнішніх сил спричинив формування рельєфу різноманітних типів. Геоморфологія - це галузь фізичної географії, що вивчає походження та закономірності поширення різних форм і типів рельєфу.

Номер слайду 3

Із внутрішніми процесами пов’язані тектонічний і вулканічний типи рельєфу

Номер слайду 4

Із зовнішніми процесами - гравітаційний, водно-ерозійний і водно-акумулятивний, карстовий, льодовиковий і водно-льодовиковий, еоловий, береговий, антропогенний типи рельєфу.

Номер слайду 5

Тектонічні форми рельєфу утворилися внаслідок тектонічних рухів земної кори. Такими є гірські хребти і міжгірні долини в Українських Карпатах (чергування складок, повернутих угору і вниз), складчасто-брилові Кримські гори, Донецький кряж (піднята складка), Придніпровська, Причорноморська і Закарпатська низовини (на місці западин) та ін.

Номер слайду 6

Тектонічні форми рельєфу Донецький кряж Кримські гори Українські Карпати

Номер слайду 7

Вулканічні форми рельєфу є результатом безпосередньої діяльності вулканів. Такими в Україні є Вулканічний хребет у Карпатах, Берегівське горбогір’я на Закарпатті, гора Карадагу Криму . Вулканічні форми виникають і внаслідок проникнення магми між шарами осадових порід. Так утворилася, наприклад, гора Аюдаг у Криму. 

Номер слайду 8

Вулканічний хребет в Карпатах Берегівське горбогіря Карадаг – згаслий вулкан Аю-Даг – вулкан, що не відбувся Вулканічні форми рельєфу

Номер слайду 9

Специфічними вулканічними формами є грязьові вулкани. їх конуси невисокі - 1-2 м. Кілька десятків таких грязьових вулканчиків є на Керченському півострові в Криму

Номер слайду 10

Гравітаційні форми рельєфу спричинені процесами, що відбуваються під дією сили тяжіння (гравітації). До них належать обвали й осипища, яким сприяє активне вивітрювання порід.

Номер слайду 11

Великі обвали часто трапляються в горах . Вони зароджуються на ділянках скельних урвищ, розбитих густою мережею тріщин на блоки. До пори до часу ці блоки монолітні. Поштовхом до обвалу може стати проникнення в тріщини дощової або талої води, яка розм’якшує глинистий прошарок. Тоді велетенські брили й каміння летять і скочуються вниз, руйнуючи все на своєму шляху. У горах та на крутих правобережних схилах долин великих річок часто бувають зсуви.

Номер слайду 12

Водно-ерозійні форми рельєфу пов’язані з руйнівною роботою водних постійних (річкових) і тимчасових потоків. Такими формами є річкові долини , каньйони, балки, яри. Водночас відбувається водна акумуляція - нагромадження відкладів, унаслідок якої виникають водно-акумулятивні форми: широкі заплави і тераси в долинах річок , дельти в гирлах Дунаю та Дніпра.

Номер слайду 13

Актіївський каньйон Станіславські кручі Дельта Дніпра Річкова тераса Водно – ерозійні форми рельєфу

Номер слайду 14

Карстові форми утворюються в результаті розчинення у воді гірських порід. Карстові печери, лійки, колодязі, шахти поширені на Волині, Поділлі, в Кримських горах, Донбасі - там, де близько до поверхні залягають породи, що їх легко розчиняє й розмиває вода (крейда, гіпси, вапняки, солі). 

Номер слайду 15

У Середньому Придністров’ї на Подільській і Хотинській височинах є більш ніж сотня підземних пустот, що мають загальну довжину розвіданих ходів близько 500 км. Серед них три найбільші в світі гіпсові печери: Оптимістична (240 км), Озерна (134 км) і Попелюшка (91 км). Дослідники печер - спелеологи розвідують в них нові лабіринти і відкривають нові печери.

Номер слайду 16

Льодовикові форми рельєфу пов’язані з гірськими і материковими льодовиками. Безпосередньою дією льодовика створені колишні льодовикові ложа - кари (заглиблення, схожі на великі крісла) та цирки (чашоподібні заглиблення). Вони трапляються в найвищих гірських масивах Українських Карпат.

Номер слайду 17

Так, в одному з льодовикових карів на висоті 1750 м над рівнем моря виникло озеро Несамовите

Номер слайду 18

 Водно-льодовикові форми є наслідком давнього материкового зледеніння в минулі геологічні епохи. Із потеплінням клімату після відступу льодовика талі води утворили ози - довгі, вузькі піщані вали та ками - піщані горби. Вони поширені на Поліській низовині.

Номер слайду 19

Еолові форми рельєфу - піщані горби і пасма - виникають як результат діяльності вітру. Вони є на Поліссі, у пониззі Дніпра, на морських косах.

Номер слайду 20

Берегові форми рельєфу виникають на морських узбережжях унаслідок руйнівної і створювальної роботи моря. Руйнівну роботу виконують удари хвиль (прибою) об берег. Їхня ударна сила найсильніша під час штормів, особливо біля крутих берегів. Численні удари води утворюють у березі ніші.

Номер слайду 21

Згодом частина берега, що нависає над нею, обвалюється. Хвилі підхоплюють уламки і «бомбардують» ними новоутворений уступ, руйнуючи його з іще більшою силою. Це спричиняє зсуви та обвали. Берег поступово відступає, а морські хвилі відкладають уламки порід, утворюючи смуги наносів - пляжі та вали (вони бувають піщані, черепашкові, галечникові).

Номер слайду 22

Іноді хвилі вздовж берега намивають вузькі коси. Наприклад, коса Арабатська Стрілка утворилася уздовж узбережжя Азовського моря.

Номер слайду 23

Антропогенні (техногенні) форми рельєфу - це нерівності земної поверхні, утворені діяльністю людини. Кар’єри, терикони, відвали виникають в результаті видобування корисних копалин, а насипи, дамби, вали - внаслідок прокладання шляхів сполучення, будівництва водосховищ тощо .

Номер слайду 24

Вивчення рельєфу має велике значення для життєдіяльності людини. Ці знання важливі для пошуків нафтогазоносних площ, родовищ будівельних матеріалів. Дослідження рельєфу необхідне для обґрунтування будівництва інженерних споруд, запобігання наслідкам природних стихійних лих, проведення сільськогосподарських робіт, розв’язування екологічних проблем. Рельєф, насамперед гірський, є вагомим чинником розвитку туризму, спорту і курортно-санаторного господарства.

Номер слайду 25

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ • Із дією внутрішніх сил Землі пов’язані тектонічний і вулканічний типи рельєфу. • Відповідно до дії зовнішніх рельєфотвірних чинників розрізняють різні типи рельєфу: гравітаційний, водно-ерозійний і водно-акумулятивний, карстовий, льодовиковий і водно-льодовиковий, еоловий, береговий, антропогенний.

ppt
Додано
4 грудня 2021
Переглядів
2498
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку