Презентація до конспекту уроку: 8 клас "Клімат України"

Про матеріал

Презентація до уроку у 8 класі по темі "Клімат України" з яскравими картами і тестами на закріплення нового матеріалу.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Мета уроку: -Обгрунтувати поняття клімату; дати характеристику основних чинників формування клімату; - Розкрити особливості розподілу радіаційного балансу, сумарної сонячної радіації, підстилаючої поверхні на території України; - Дати оцінку типам повітряних мас, що панують над її територією.

Номер слайду 3

Чому людство займається вивченням питань клімату? Клімат – явище, яке належить до природних умов і безпосередньо впливає на життя і здоров'я людей, який,з кожним роком-посилюється. Окремі напрямки: кліматологія і метеорологія. Неконтрольована людська діяльність веде до глобальних не тільки кліматичних змін, а й в цілому географічної оболонки.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Бліцопитування:

Номер слайду 6

Клімат- багаторічний режим погоди , характерний для певної території. Кліматологія – наука, що вивчає питання кліматотворення, опису та класифікації типів клімату земної кулі, антропогенний вплив на клімат. Прикладні галузі: біокліматологія, агрокліматологія, палеокліматологія, медична кліматологія. Становлення кліматології як окремої області знань – ХІХ ст. (Воєйков, Вільд, Гумбольдт, Кеппен)

Номер слайду 7

Кліматотвірні чинники

Номер слайду 8

Вивченням клімату займається наука кліматологія, значне місце якої серед галузей географії затверджено творчим доробком видатного вченого Олександра Івановича Воєйкова.

Номер слайду 9

Загальна характеристика клімату: 1.Більшість території – область помірно-континентального клімату. 2.Вузька смуга Південного берегу Криму – субтропічний середземноморський тип. 3.Українські Карпати і Кримські гори – особливі кліматичні умови, пов'язані із значними перепадами висот.

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Сонячна радіація – кількість сонячного тепла і світла, яка випромінена Сонцем і поступила на земну поверхню. 1.Залежить від географічної широти місцевості, висоти Сонця над горизонтом, хмарністю. 2. Вимірюється в кілокалоріях на 1кв.см або в МДж/мІ 3.Змінюється протягом доби і року, що повязано зі змінами висоти Сонця над горизонтом і тривалості дня.

Номер слайду 12

пряма розсіяна Сумарна радіація відбита поглинута СОНЯЧНА РАДІАЦІЯ

Номер слайду 13

Сумарна сонячна радіація пряма: у вигляді променів безпосередньо з поверхні Сонця розсіяна: розсіюється наявними в атмосфері водяною парою, пилом, газами, а також хмарами Поглинута радіація характеризує надходження тепла на земну поверхню; від її величини залежить нагрівання грунту та верхніх шарів води, а від них нагрівається повітря. Радіаційний баланс – різниця між сумарною радіацією та відбитою.

Номер слайду 14

В Україні сумарна радіація збільшується з півночі на південь 3500 Мдж/кв. м до 5200 Мдж/кв.

Номер слайду 15

-7…- 8◦ С 0 ◦ С +3…-+4◦ С +17…-+19◦ С +21…-+23◦ С

Номер слайду 16

Показники клімату Температура повітря Розгляньте кліматичну карту України та визначте температурний режим клімату за таким планом: найхолодніший та найтепліший місяці (-2...-7,5 °С; +17,5... +22 °С); безморозний період (коливається у межах від 170 днів (північний схід України) до 260—270 днів (Південний берег Криму)); абсолютний максимум температур (+36...+42 °С), абсолютний мінімум (на півдні -30 °С, на сході -40 °С).

Номер слайду 17

Континентальність континентальність зростає із заходу на схід і з північного заходу на південний схід тобто вологість повітря на заході вища, ніж на сході літо прохолодніше, а зима м’якша на заході на сході навпаки – літо жаркіше, а зима холодніша.

Номер слайду 18

Що таке «загальна циркуляція атмосфери»? Атмосферне повітря перебуває в постійному русі — горизонтальному і вертикальному. Вся система повітряних течій (рухів) над Землею називається загальною циркуляцією атмосфери головною причиною є неоднакова кількість сонячної радіації на різних широтах, на суходолі та на морі.

Номер слайду 19

Загальна циркуляція атмосфери

Номер слайду 20

Атмосферна циркуляція – горизонтальне переміщення повітряних мас різних типів над земной поверхнею. 1.Помірні (морські повітряні маси з Атлантичного океану завдяки західним вітрам). 2.Помірні континентальні повітряні маси (сформовані над центральними районами Євразії). 3.Час від часу – арктичні повітряні маси і тропічні повітряні маси.

Номер слайду 21

Атмосферний фронт Переміщуючись, повітряні маси трансформуються: змінюють свою насиченість вологою, температуру, прозорість. Повітряні маси з різною вологістю, неоднаковими температурою та атмосферним тиском утворюють перехідні смуги – атмосферні фронти. Вони переміщуються зі швидкістю 30-40 км/год.

Номер слайду 22

Характер атмосферної циркуляції визначається частою зміною циклонів і антициклонів Взимку- відлига, влітку- дощ (37% днів) Взимку - похолодання, влітку-посушлива погода (63 % днів)

Номер слайду 23

Норвежське і Баренцеве море Арктичні ПМ влітку - дощ взимку – морозна погода

Номер слайду 24

Атлантичний океан Помірні ПМ Взимку і восени обумовлюють похмуру погоду зі снігом і туманами, відлигами і дощем.

Номер слайду 25

Середземне море Тропічні ПМ влітку - дощ взимку – відлиги

Номер слайду 26

Вісь Воєйкова Смуга підвищеного атмосферного тиску взимку, яка розділяє територію, північніше якої переважають західні теплі і вологі вітри, а південніше – східні холодні й сухі. Вона тягнеться через усю Євразію від Монголії до Іспанії. По Україні – це лінія Луганськ – Дніпропетровськ – Балта.

Номер слайду 27

Східні вітри Вісь Воєйкова Західні вітри

Номер слайду 28

Повітряні маси Повітряна маса Звідки приходять Яку погоду приносять Помірна морська З заходу – з Атлантичного океану Узимку – потепління, улітку – похолодання, приносить вологу Помірна континентальна Зі сходу - центральних районів Євразії Завжди сухі, приносять взимку холод, а влітку - спеку Арктичну З півночі, з Арктики Суху холодну погоду Тропічні З південного заходу і південного сходу – з пустель Африки та Пд-Зх Азії Спеку влітку, тепло восени

Номер слайду 29

Коефіцієнт зволоженості — відношення річного обсягу опадів до випаровуваності. Кзв = О : В де О — об'єм опадів; В — випаровуваність(Кількість води, що може випаруватися з поверхні за певної температури ). Якщо Кзв = 1, це норма, зволоженість достатня (Лісостеп). Якщо Кзв > 1, зволоженість надмірна (Полісся). Якщо Кзв < 1, зволоженість недостатня (Степ).

Номер слайду 30

Зменшення опадів з північного заходу на південний схід 450 мм /рік 300 мм /рік 650 мм /рік 1500 мм /рік 1000-1200 мм /рік Режим випадання?

Номер слайду 31

160 днів 75% 80% Вологість повітря.Хмарність. 100 днів

Номер слайду 32

Номер слайду 33

Характер підстильної поверхні впливає на кліматичні умови через поглинання і перетворення сонячної радіації. Альбедо – відношення відбитої радіації до сумарної . Приклади альбедо: - водойми і вологий чорнозем 10%, - ліси і лісостепи влітку 19%, степи 17%, - покрита снігом поверхня 90%. Українські Карпати і Кримські гори посилюють висхідні рухи повітря, формується більша хмарність, випадає більше опадів.

Номер слайду 34

Номер слайду 35

Номер слайду 36

Бліц-опитування 1.Сонячну радіацію,що досягла земної поверхні називають: а) прямою; б)сумарною; в)розсіяною; 2.Наука, що вивчає закономірності кліматичних умов на певній території називається : а) метеорологією; б) кліматологією; в)гідрологією; 3.Зона зіткнення двох різнорідних повітряних мас називають :а) циклоном; б)атмосферним фронтом; в)антициклоном;

Номер слайду 37

4.Клімат Південного берега Криму : а)помірно- континентальний; б)субтропічний середземноморський; в)помірно- морський; 5.Великі атмосферні вихори з низьким тиском в центрі,які обертаються проти часової стрілки називають: а) антициклонами; б)циклонами; в)мусонами; 6.Клімат, більшої частини, території України: а) субтропічний середземноморський; б)помірно-континентальний; в)помірно-морський;

Номер слайду 38

7.Великі атмосферні вихори з високим тиском в центрі, які обертаються за часовою стрілкою називають: а)антициклони; б)циклони; в)пасати; 8.Смуга високого атмосферного тиску по лінії Харків-Дніпро-Балта називають: а) атмосферний фронт; б)вісь Воєйкова; в)антициклон;

Номер слайду 39

9.Встановіть відповідність між типами повітряних мас і їх характеристиками: 1.Помірні : А)Формуються над Середземномор`ям, приносять дощову погоду- влітку,а відлигу-взимку; 2.Тропічні морські: Б)Західними вітрами з Атлантичного океану, приносять тумани сніг, відлиги , дощі; 3.Арктичні : В)Формуються над сушею, приносять жарку, малохмарну погоду; 4.Тропічні континентальні : Г)Формують нестійку дощову погоду влітку і морозну малохмарну погоду взимку;

Номер слайду 40

10.Встановіть відповідність між типами атмосферної циркуляції та їх характеристиками: 1.Теплий фронт: А)Погода влітку -жарка, малохмарна, взимку - морозна; 2.Холодний фронт: Б) Швидка зміна погоди,влітку зливи з грозами, взимку – снігопади; 3.Циклон : В)Взимку -відлига та сніг, влітку – похолодання і дощі; 4.Антициклон: Г) Погода змінюється поступово з густими туманами і затяжними дощами;

Номер слайду 41

ВІДПОВІДЬ 1) а; 6)б; 2) б; 7)а; 3)б; 8)б; 4)б; 9) 1Б 2А 3Г 4В ; 5)б; 10)1Г 2Б 3В 4А;

Номер слайду 42

“Ти – мені, я – тобі”… Висновки по роботі груп: - Які чинники впливають на формування клімату різних територій? - Від якої величини залежить нагрівання повітря? - Який вплив мають повітряні маси на формування клімату? - Як впливають особливості підстильної поверхні на клімат України? -Чи досягли ми поставлених перед уроком завдань?

Номер слайду 43

Підсумок Україна розташована у помірному кліматичному поясі; клімат України характеризується як помірно континентальний, при цьому континентальність рівнинних територій збільшується із заходу на схід; територія України є кліматично комфортною.

Номер слайду 44

Номер слайду 45

Оцінювання учнів Домашнє завдання. Опрацювати текст параграфа… Принести календарі спостереження за погодою. Підготувати додаткові матеріали про несприятливі явища погоди.

Номер слайду 46

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.9
Оригінальність викладу
4.9
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 11
Оцінки та відгуки
  1. Кокарєва Лідія Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Скоробагата Людмила Володимирівна
    Величезне ДЯКУЮ за вашу гарнющу роботу.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Угрин Мирослава
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Савош Тетяна Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Михайлова Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Попова Екатерина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Процик Діана Василівна
    Дякую за чудовий, цікавий, фантастичний матеріал
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. TUFTIY ALLA
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Тихоненко Світлана Пилипівна
    змістовна презентація, матеріал викладено послідовно. Саме те, що треба.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  10. Колодіна Лариса Володимирівна
    Естетична, з чудовим змістовим наповненням презентація.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  11. Колодіна Лариса Володимирівна
    Естетична, з чудовим змістовим наповненням презентація.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 8 відгуків
ppt
Додано
28 грудня 2017
Переглядів
37195
Оцінка розробки
4.9 (11 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку