Презентація до уроку у 8 класі по темі "Клімат України" з яскравими картами і тестами на закріплення нового матеріалу.
Мета уроку: -Обгрунтувати поняття клімату; дати характеристику основних чинників формування клімату; - Розкрити особливості розподілу радіаційного балансу, сумарної сонячної радіації, підстилаючої поверхні на території України; - Дати оцінку типам повітряних мас, що панують над її територією.
Чому людство займається вивченням питань клімату? Клімат – явище, яке належить до природних умов і безпосередньо впливає на життя і здоров'я людей, який,з кожним роком-посилюється. Окремі напрямки: кліматологія і метеорологія. Неконтрольована людська діяльність веде до глобальних не тільки кліматичних змін, а й в цілому географічної оболонки.
Клімат- багаторічний режим погоди , характерний для певної території. Кліматологія – наука, що вивчає питання кліматотворення, опису та класифікації типів клімату земної кулі, антропогенний вплив на клімат. Прикладні галузі: біокліматологія, агрокліматологія, палеокліматологія, медична кліматологія. Становлення кліматології як окремої області знань – ХІХ ст. (Воєйков, Вільд, Гумбольдт, Кеппен)
Сонячна радіація – кількість сонячного тепла і світла, яка випромінена Сонцем і поступила на земну поверхню. 1.Залежить від географічної широти місцевості, висоти Сонця над горизонтом, хмарністю. 2. Вимірюється в кілокалоріях на 1кв.см або в МДж/мІ 3.Змінюється протягом доби і року, що повязано зі змінами висоти Сонця над горизонтом і тривалості дня.
Сумарна сонячна радіація пряма: у вигляді променів безпосередньо з поверхні Сонця розсіяна: розсіюється наявними в атмосфері водяною парою, пилом, газами, а також хмарами Поглинута радіація характеризує надходження тепла на земну поверхню; від її величини залежить нагрівання грунту та верхніх шарів води, а від них нагрівається повітря. Радіаційний баланс – різниця між сумарною радіацією та відбитою.
Показники клімату Температура повітря Розгляньте кліматичну карту України та визначте температурний режим клімату за таким планом: найхолодніший та найтепліший місяці (-2...-7,5 °С; +17,5... +22 °С); безморозний період (коливається у межах від 170 днів (північний схід України) до 260—270 днів (Південний берег Криму)); абсолютний максимум температур (+36...+42 °С), абсолютний мінімум (на півдні -30 °С, на сході -40 °С).
Що таке «загальна циркуляція атмосфери»? Атмосферне повітря перебуває в постійному русі — горизонтальному і вертикальному. Вся система повітряних течій (рухів) над Землею називається загальною циркуляцією атмосфери головною причиною є неоднакова кількість сонячної радіації на різних широтах, на суходолі та на морі.
Атмосферна циркуляція – горизонтальне переміщення повітряних мас різних типів над земной поверхнею. 1.Помірні (морські повітряні маси з Атлантичного океану завдяки західним вітрам). 2.Помірні континентальні повітряні маси (сформовані над центральними районами Євразії). 3.Час від часу – арктичні повітряні маси і тропічні повітряні маси.
Атмосферний фронт Переміщуючись, повітряні маси трансформуються: змінюють свою насиченість вологою, температуру, прозорість. Повітряні маси з різною вологістю, неоднаковими температурою та атмосферним тиском утворюють перехідні смуги – атмосферні фронти. Вони переміщуються зі швидкістю 30-40 км/год.
Вісь Воєйкова Смуга підвищеного атмосферного тиску взимку, яка розділяє територію, північніше якої переважають західні теплі і вологі вітри, а південніше – східні холодні й сухі. Вона тягнеться через усю Євразію від Монголії до Іспанії. По Україні – це лінія Луганськ – Дніпропетровськ – Балта.
Повітряні маси Повітряна маса Звідки приходять Яку погоду приносять Помірна морська З заходу – з Атлантичного океану Узимку – потепління, улітку – похолодання, приносить вологу Помірна континентальна Зі сходу - центральних районів Євразії Завжди сухі, приносять взимку холод, а влітку - спеку Арктичну З півночі, з Арктики Суху холодну погоду Тропічні З південного заходу і південного сходу – з пустель Африки та Пд-Зх Азії Спеку влітку, тепло восени
Коефіцієнт зволоженості — відношення річного обсягу опадів до випаровуваності. Кзв = О : В де О — об'єм опадів; В — випаровуваність(Кількість води, що може випаруватися з поверхні за певної температури ). Якщо Кзв = 1, це норма, зволоженість достатня (Лісостеп). Якщо Кзв > 1, зволоженість надмірна (Полісся). Якщо Кзв < 1, зволоженість недостатня (Степ).
Характер підстильної поверхні впливає на кліматичні умови через поглинання і перетворення сонячної радіації. Альбедо – відношення відбитої радіації до сумарної . Приклади альбедо: - водойми і вологий чорнозем 10%, - ліси і лісостепи влітку 19%, степи 17%, - покрита снігом поверхня 90%. Українські Карпати і Кримські гори посилюють висхідні рухи повітря, формується більша хмарність, випадає більше опадів.
Бліц-опитування 1.Сонячну радіацію,що досягла земної поверхні називають: а) прямою; б)сумарною; в)розсіяною; 2.Наука, що вивчає закономірності кліматичних умов на певній території називається : а) метеорологією; б) кліматологією; в)гідрологією; 3.Зона зіткнення двох різнорідних повітряних мас називають :а) циклоном; б)атмосферним фронтом; в)антициклоном;
4.Клімат Південного берега Криму : а)помірно- континентальний; б)субтропічний середземноморський; в)помірно- морський; 5.Великі атмосферні вихори з низьким тиском в центрі,які обертаються проти часової стрілки називають: а) антициклонами; б)циклонами; в)мусонами; 6.Клімат, більшої частини, території України: а) субтропічний середземноморський; б)помірно-континентальний; в)помірно-морський;
9.Встановіть відповідність між типами повітряних мас і їх характеристиками: 1.Помірні : А)Формуються над Середземномор`ям, приносять дощову погоду- влітку,а відлигу-взимку; 2.Тропічні морські: Б)Західними вітрами з Атлантичного океану, приносять тумани сніг, відлиги , дощі; 3.Арктичні : В)Формуються над сушею, приносять жарку, малохмарну погоду; 4.Тропічні континентальні : Г)Формують нестійку дощову погоду влітку і морозну малохмарну погоду взимку;
10.Встановіть відповідність між типами атмосферної циркуляції та їх характеристиками: 1.Теплий фронт: А)Погода влітку -жарка, малохмарна, взимку - морозна; 2.Холодний фронт: Б) Швидка зміна погоди,влітку зливи з грозами, взимку – снігопади; 3.Циклон : В)Взимку -відлига та сніг, влітку – похолодання і дощі; 4.Антициклон: Г) Погода змінюється поступово з густими туманами і затяжними дощами;
“Ти – мені, я – тобі”… Висновки по роботі груп: - Які чинники впливають на формування клімату різних територій? - Від якої величини залежить нагрівання повітря? - Який вплив мають повітряні маси на формування клімату? - Як впливають особливості підстильної поверхні на клімат України? -Чи досягли ми поставлених перед уроком завдань?