Українська література 7 клас
Тема : Гер переможений . Л. Пономаренко
Мета: розвивати дослідницькі вміння та навички на матеріалі новели
Л. Пономаренко; з’ясувати роль образів-символів;
виховувати почуття доброти людської душі, що допоможе стати
справжньою людиною
Обладнання: схеми-моделі
колажі учнів
Епіграф: Людська душа – то скринька, в якій багато цінних речей, але в ній
вистачає і мотлоху
Варто вчасно перебрати те, що в ній знаходиться і викинути
непотрібні речі
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Слово вчителя
Людяність, милосердя, добро. Такі знайомі нам ці слова. Все частіше ми говоримо при них. А чи кожна душа відкрита для них?
Між добром і злом постійно ведеться боротьба, яка за народними уявленнями повинна закінчитися перемогою першого.
Новела «Гер переможений» є якраз відображенням найкращих людських якостей.
2. Метод передбачення
- Як ви розумієте епіграф уроку?
За епіграфом учні передбачають тему та мету уроку.
ІІ. Оголошення теми та мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Засвоєння та закріплення нових знань
а) 10 років;
б) чверть століття;
в) через півстоліття
г) у новелі про це нічого не сказано
2. Визначити відповідальність між дійовими особами новели та їхнім ставленням до німців, зокрема Фрідріха.
… жаліли їх і роздивлялися картки їхніх дружин і дітей, часом підносили щось із одягу та ще варену картоплю…
а) охоронець.
б) діти
в) вдови
г) герой-оповідач
д) самотні жінки
… подовгу стояли роздивлялися прикраси і шматочки із цегли і навіть плакали
А) самотні жінки
Б) пересічні люди
В)солдати
Г) діти
… цілу весну і ціле літо топтали і розкидали його грядку, його маленьку державу в нашому злиденному місті
А) охоронці
Б) вдови
В) діти
Г) солдати
« Шнель , бидлото , шнель…»
А) солдати
Б) офіцери
Г) охоронець
Д) пересічні люди
2. Метод «Акваріум»
Дослідження в групах
1 група проблема співчуття
2 група Проблема добра і зла.
3 група Проблема прекрасного , краси
Складання схеми» Проблематики твору»
Хвилина творчості
Учні демонструють свої проекти- колажі
IV. Рефлексія
У кожній сім’ї є щось найцінніше, найдорожче. Те, що передається з покоління, від батька до сина, а той своєму сину чи доньці. І на тому віками продовжується людський рід
V. Підсумки уроку
Дякую вам всім . Ми сьогодні працювали душею. Дякую за вашу щирість і відвертість.
Бережіть у своїх серцях доброту, як вогник, що буде освітлювати ваше життя і допоможе вирости справжніми людьми
VI. Домашнє завдання
Завдання на вибір:
А) продовжити новелу, давши відповідь на запитання: «Ви не знаєте, де наш тато?»
Б) уявити , що ви зустрілися з доньками Фрідріха; розказати їм про батька.