Формувати моральні якості,уміння товаришувати і цінівати дружбу, розвивати вміння аналізувати та аргументувати свої думки, виховувати почуття взаємодопомоги.
Тема: "Наша сила в дружбі"
Мета: Уточнити і закріпити уявлення учнів про товариські взаємини, дружбу, взаємодопомогу; спонукати дітей до дружби і товаришування; виховувати бажання бути справжнім другом.
Обладнання: книги, написи на папері.
План:
Хід уроку
"Гарні друзі"
Ілько і Олесик – гарні друзі. Всі в класі навіть трохи заздрять їм. Ніколи вони не розлучаються: і уроки роблять разом, і додому із школи йдуть разом, і відпочивають теж разом. Та одного разу, коли Ілько не зміг розв'язати приклади під час самостійної роботи, Олесик не дав йому списати завдання. Хлопці посварились на перерві. Усі в класі були здивовані: невже ця дружба скінчилась? Та Олесикові боляче було за свого друга, він хотів, щоб Ілько сам зрозумів як ці приклади розв'язуються. Увечері він зайшов до друга, який від своєї образи і бачити Олесика не хотів. Хлопці довго розмовляли, потім годину сиділи над підручником, тренувалися у розв'язуванні задач. Наступного дня під час самостійної роботи з математика. Ілько не питав Олесика як розв'язати задачі, а сам першим виконав усі завдання. Увесь клас полегшенно зітхнув: друзі помирилися. Ілько і Олесик – нам усім показали, що справжній друг- не той, хто підказує чи дає списати, а той хто піклується про тебе, прагне допомогти.
"Товариська допомога"
В Іванка до математики
Незаперечний хист
Іванко моргає: - Братики,
Та я ж не егоїст
Кому сказати? Прошу
Ось мій домашній зошит!
Приємні в хлопця риси є
Одверта він душа
Три парти в нього списує,
І кожен поспіша
Списали й кажуть: - Класно!
Іванко одвів біду!
І той радий: - Ну, ясно хіба я підведу
По-товариські начебто
Він друзям на письмовій
Шле в паперових м'ячиках
розв'язання готові.
І клас шумить вдоволено
У радості одвертій:
Врятовано контрольну
Напередодні чверті…
…а друзі – необізнані
З рівняннями й кутами
А друзі – прямо визнані
Незнайки і нетями
Це так Іванко їм – скільки зміг
"По-товариські" допоміг…
2. Продзвенів дзвінок. Діти взяли свої сніданки і пішли в їдальню. Ось біля вікна сидить Олег та Іванко. У Олега два бублики. А Іванко сидить і п'є молоко без нічого. Він сьогодні забув сніданок.
- Що повинен був зробити Олег? Щоб ви зробили в такому випадку?
3. На уроці праці всі учні принесли картон – вирізували ялинкові іграшки, а Павлик забув, глянув навколо – всі працюють, а він без діла сидить.
- Що повинні були зробити товариші? Як би ви поставилися до Павлика?
- На дошці, діти, прислів'я , вислови про дружбу. Давайте прочитаємо і подумаємо, що вони означають, тобто який вони мають зміст.
Друг – пізнається в біді.
Друзі – дзеркало один для одного.
Сонце зігріває повітря, друг – душу.
Старий друг краще нових двух.
Ми з Оверком дружимо, живемо – не тужимо
Разом ходимо до школи, поруч в класі сидимо
Разом з школи ідемо і не сваримось ніколи
Недарма ж відомо всім, що здавна ми друзі з ним
Якщо в мене є цукерка – пів цукерки другу дам
Якщо грушка є в Оверка, значить грушку пополам.
В нас колекція багата є із марок всіх країн.
І на двох одні санчата, і на двох в нас м'яч один
Ми з ним ділимось усім, бо на те ж ми друзі з ним.
А учора так случилось – мало з ним не посварились
Тільки ви про це мовчіть, бо і так я стиду мав
Мене викликав учитель, але вірша я не знав.
І чекав я, і зітхав я, і Оверкові моргав я,
Жду – пожду собі, та ні – не підказують мені.
Хоч не плакав я ніколи, а в сльозах прийшов зі школи
"Знав Оверко краще всіх, а мені не допоміг"
І сказав на це мій тато: " Можна вдома помагати
А коли питають – знай, на підказку не чекай
Треба хлопці всім ділитися, треба дружно жити вам.
Але в школі добре вчитись кожен з вас повинен сам"
Хоч прийшлося з віршем туго, та не гніваюсь на друга
Буду вчити п'ять годин, але знатиму, як він!
Ми з Оверком дружимо, живемо – не тужимо
І не сваримось ніколи, разом в школу і зі школи
Разом ходимо гулять, разом ми вчимось на п'ять
У Катрусі було два зелені олівці, а в Оленки жодного, от і просить Оленка Катрусю:
- Дай мені зелений олівець
А Катруся й каже:
- Запитаю маму.
Приходять на другий день обидві дівчинки до школи. Оленка запитує:
Приходить Катруся наступного дня
Катруся відповідає їй:
Подивилась на неї Оленка і відійшла. Не взяла олівця. Здивувалася Катруся, побігла за нею
На уроці вчитель питає:
Оленка мовчить. А Катруся почервоніла і каже:
Подивився вчитель на обох.
Дружба:
Пісня "Про усмішку"
від усмішки засія веселка в небі…
поділись усмішкою щедріш
і вона не раз повернеться до тебе.
Приспів:
І тоді хмарок склика
В танець музика дзвінка
І на скрипці грає коник найніжніш
Із блакитного струмка починається ріка
Ну а дружба починається з усмішки
Найсумніший дощик плакать перестане
Сонний ліс ураз загомонить
І заплеще, мов долоньками, литками.
3. Від усмішки йде до всіх тепло –
До слона і навіть до малої мишки
То нехай, щоб добре всім було
Ніби лампочки вмикалися усмішки