Головний конфлікт п'єси-казки С.Я Маршака "Дванадцять місяців" - протиставлення добра і зла

Про матеріал
Розробка урока до п'єси С.Я.Маршака "Дванадцять місяців" у п'ятому класі. Мета - поглибити знання тексту, розвивати творчу увагу, виховувати щирість, ввічливість
Перегляд файлу

 

Зарубіжна література                    5 клас

Тема. Головний конфлікт п’єси – казки С.Я.Маршака «Дванадцять місяців» - протиставлення добра і зла.

Мета: поглиблювати знання тексту п’єси-казки С.Я.Маршака «Дванадцять місяців», вчити учнів здійснювати порівняльну характеристику персонажів; розвивати навички характеристики персонажа з використанням цитатного матеріалу; удосконалювати навички виразного читання, інсценізації, розвивати творчу увагу; виховувати щирість, доброту, ввічливість.

                   Краще терпіти зло, ніж чинити його.

                                             Г.Гессе,німецький письменник

             Скупість у людини душу вбиває

                                                                                 Індонезійське прислів’я

                                                        

                      Хід уроку

1.Оголошення теми, мети

2.Актуалізація опорних знань учнів

      1. Повторити літературні терміни.

      2. .Гра «Чи уважний ти читач?»:

- Коли розгортаються події?

- Де починаються події?

- Чому пасербиця перший раз опинилася в зимовому лісі?

-З ким вона зустрілася?

- Хто заставив її йти вдруге?

- Хто допоміг пасербиці знайти проліски в лісі?

-Який чарівний предмет міг замінити пори року?

 -На кого перетворилися баба і її дочка?

Епіграф.

2. Учитель. На вулиці зима, холодно, завірюха. Завітаємо в маленький будинок на околиці міста: баба викачує тісто, дочка, сидячи перед вогнищем, перебирає кошики. А в цей час

(  у величному і прекрасному лісі з’являється дівчинка. Вона розуміє голоси звірів, їй ліс відкриває свої таємниці.)

Ось як Маршак говорить про дівчинку (зачитати).

 3.Рольова гра.

Давайте послухаємо, яку історію свого життя розкаже героїня казки.

(Учениця від імені пасербиці розповідає історію її життя)

Пригадаймо, які персонажі кажуть про  дівчинку ( Січень – хусточка «дірява, й черевички плохенькі», королева – «Дуже гарна», сусіди – «Ах, сирітка нещасна!», «Робітниця – золоті руки», солдат – «Отож-то й амуніція в тебе другого строку»

- Що означає слово амуніція?

Словникова робота

Амуніція – сукупність речей, що складають спорядження військового, спеціальний одяг.

-Оцінка пасербиці бабою та донькою відрізняється від сусідських. Чим саме? Чи змінили ці висловлювання ваше ставлення до дівчини?

Читання (с265-266)

4. Давайте подивимося інсценівку епізода про те, що обіцяє королева пасербиці

Інсценівка .

- Чому пасербиця після всіх принижень допомагає королеві в скрутну хвилину?

            (Читання за ролями)

            - Чому брати – місяці згодилися на пропозицію Квітня? За які риси вдачі полюбили дівчинку брати? (Відповідь підтвердити цитатами)

(Дівчинка була завжди привітною, бережливою, гарною господинею, працьовитою та доброю.)

Учитель. Суттєво характеризує героїню її мова . «Спасибі за слово ласкаве і за хмиз спасибі!» - при зустрічі з солдатом, «Скільки в світі житиму, все вам дякувати буду – за кожну рослинку, за кожну годинку!» - до місяців

Складання характеристики героїні твору

Складання схеми-характеристики: «Риси вдачі пасербиці та мачухи і її доньки»

Пасербиця                                          Мачуха та її донька

Добра                                               Злі

Хазяйновита                                    Ледачі

Щедра                                               Жадібні

Правдива                                         Брехливі

Милосердна                                   Безсердечні

Порядна                                           Непорядні, підступні

Ввічлива                                           Грубі

Вірна слову                                      Не дотримували слова

Бесіда:

-Згадайте, кому приходить ідея відправити пасербицю за пролісками в зимовий холодний вечір?

-Як баба та її дочка ставляться до дівчини?

-Отримавши проліски, баба та дочка жалкують, що кошики замалі. Як  це їх характеризує?

Чому вони так захоплюються брехнею в палаці королеви?

-Чи випадкове перетворення їх на собак?

Який епізод з твору ви бачите? 

Від імені мачухи та її доньки розказати історію про те, як вони знайшли проліски.

Інсценівка уривку.

 

      - Які риси вдачі мачухи й доньки виявилися в цій розповіді?           (Брехливість, глупота).

-         Що змусило їх в цьому зізнатися? (Бажання принцеси поїхати на чарівну галявину. Вони злякалися, що це розкриє їх брехню.)

-         Який ще негідний вчинок вони здійснили? (Звели наклеп на пасербицю, розповівши, що вона уперта й дикунка.)

Складання характеристики героїні твору

Продовжити складання порівняльної таблиці характеристики героїнь.  

Учитель: Як бачимо, пасербиця мала всі добрі риси характеру, а баба і донька – злі.

-Для чого автор протиставляє характери мачухи і її доньки з характером падчерки? Втіленням чого вони є?

-Якою, врешті-решт, була доля падчерки?

-З якими тваринами асоціюються баба та її дочка?

-Що сталося з бабою і її донькою?

-Чи справедливо з ними вчинили?

-Чи є надія, що вони виправляться через 3 роки?

-Отже, що перемогло в казці, добро чи зло?

Робота з епіграфами.

-Як ви розумієте епіграфи?

-Як вони перекликаються зі змістом твору?

(Мачуха та її донька робили багато зла, знущалися над сиротою, були безсердечними до неї. Жадібність, зло засліпили їх, убили їхню душу.  За це вони були покарані. А пасербиця за своє терпіння дістала винагороду.)

Закріплення вивченого матеріалу.

Творче завдання.

Знайти казкові мотиви, які є у п’єсі:

-         Звірі, що говорять;

-         Чарівні предмети (перстень).

-         Чарівні помічники (дванадцять місяців).

-         Чарівні перетворення (мачухи та її доньки на собак)

-         Чарівні події (фантастично швидкі зміни пір року)

Домашнє завдання.

1.Дібрати цитати до образів придворних.

2.Намалювати портрети героїнь.

3.Придумати власне продовження казки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
29 жовтня 2023
Переглядів
178
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку