У VI ст. стають відомими перші слов’янські племена: анти, венеди та склавини з Подніпров’я, берегів Вісли та Подунав’я відповідно. Велике переселення слов’ян - розселення слов’янських племен із їхньої прабатьківщини, розташованої між Дніпром і Віслою, на сусідні землі в V-VII ст. Розвиток перших слов’янських племен проходить під знаком Великого переселення народів:готи оселилися в Причорномор’ї, ідучи з Прибалтики. Вони розділяються на ост- та вестготів у залежності від місця осілості. У 375 році були підкорені та витіснені гунами;гуни створили могутню військову державу від Карпат до Дону з відомим Аттілою на чолі. Після його смерті у 451 р. це утворення стрімко втрачає вплив, що дає вільно дихати слов’янам.
. Східні слов’яни були переважно землеробами з прототипом приватної власності на орну землю сімей, що її обробляють. Сім’ї об’єднуються в сусідські територіальні общини. Зароджується феодальний стан через помітне майнове розшарування населення. Ремесло відокремлюється від сільського господарства і розпадається на залізообробне, гончарне, ювелірне тощо. Ковальство виокремлюється в самостійну професію. Торгівля набуває міжнародного масштабу
1. Господарство та ремесла. Корнелій Тацит у своєму творі «Германія» так описує венедів: «…На відміну від сарматів, венеди ведуть осілий спосіб життя і займаються переважно сільським господарством. Венеди живуть на схід від германців. Вони є вправними воїнами і ведуть успішні війни проти своїх сусідів…»Який спосіб життя вели венеди?Чим займалися венеди?
{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}Сільське господарство. Ремесла та промисли. Встановіть відповідність між галузями господарства слов’ян та їх продукцією{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}Сільське господарство. Ремесла та промисли1, 7, 9, 102, 3, 4, 5, 6, 8, 11 вирощування жита, пшениці, ячміню, овсу обробка шкіри та костівиробництво прикрас рибальство і полюваннязалізодобування, металообробка, ковальство гончарство, деревообробка вирощування проса, льна, коноплі, бобовихзбирання меду диких бджілвирощування овочевих культур (ріпу, редьку, цибулю) розведення коней, велику рогату худобу, свиней, кіз, овець, свійську птицю прядіння й ткацтво
Вправа "Завершіть речення"1. Давні слов’яни використовували ... системи землеробства: ..., … .2. Поряд із землеробством значне місце в господарстві східних слов’ян посідало .... .3. Підсобну роль у господарстві відігравало ... - збирання меду диких бджіл.4. Слов’яни активно ... з населенням Подунав’я, Центральної Європи й Прибалтики, а згодом - з.... та міст Північного Причорномор’я.5. У слов’янські землі за тих часів ввозили ..., ..., ..., ..., ..., ..., ..., та ... . Натомість вивозили ... , ... , ... , ..., ...6. Давні слов’яни були ... .7. Давні слов’яни мали святилища - .... .