ввести поняття квадрата і куба натурального числа;
навчити учнів користуватися таблицею квадратів та кубів натуральних чисел до 30;
навчити учнів обчислювати значення натурального числа; пояснити учням послідовність виконання дій у числових виразах, що містять піднесення до степеня;
розвивати креативні здібності учнів, інтерес до предмета;
виховувати критичне ставлення до своїх знань.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу
Урок № Дата Клас 5
Тема: «Квадрат і куб числа» (гра)
Мета уроку: ввести поняття квадрата і куба натурального числа;
навчити учнів користуватися таблицею квадратів та кубів натуральних чисел до 30;
навчити учнів обчислювати значення натурального числа; пояснити учням послідовність виконання дій у числових виразах, що містять піднесення до степеня;
розвивати креативні здібності учнів, інтерес до предмета;
виховувати критичне ставлення до своїх знань.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу
Обладнання: картка – пам’ятка, плакат, таблиці
Девіз уроку: один за всіх і всі за одного
Хід уроку
1. Організація класу (урок проходить у вигляді подорожі – гри)
2. Психологічний автотренінг:
Сядьте рівно. Руки вільно.
Посміхніться, поверніться. Всі на мене подивіться
І в роботу всі включиться
3. Кожному учню на парту роздається пам’ятка
4. Початок подорожі - гри
Наша гра буде проходити під таким девізом: «Один за всіх і всі за одного»
І
за таким маршрутом:
5.
2*2=4 10*10=100 9*9=81
5*5=25 4*4=16 6*6=36
8*8=64 7*7=49 3*3=9
6.
Викладення нового матеріалу
Чи існують інші дії, крім додавання, віднімання, множення і ділення? Так. Це, наприклад, піднесення чисел до квадрата і до куба.
• Добуток двох рівних чисел а * а називають квадратом числа а.
Квадрат числа а позначають так: а2 (читають: «а в квадраті»).
Наприклад: а2 = а*а, 32 = 3 *3 = 9, 1002 = 100 *100 = 10 000.
• Добуток трьох рівних чисел а*а*а називають кубом числа а.
Куб числа а позначають так: а3 (читають: «а в кубі»).
Наприклад: х3 = х • х • х, 23 = 2 • 2 • 2 = 8, 103 = 10 • 10 • 10 = 1 000.
• Обчислення квадрата (куба) числа називають
піднесенням до квадрата (куба) даного числа.
Приклад. Піднеси до квадрата та куба числа 8 і 20.
Розв'язання. 82 = 8 • 8 = 64; 202 = 20•20 = 400.
83 = 8 • 8 • 8 - 512; 203 = 20 • 20 • 20 = 8 000.
Квадрати і куби чисел, як і інші натуральні числа, можна додавати, віднімати, перемножати та ділити. В результаті утворюються різні числові вирази, наприклад: 23+5, 122-33, (30-5-2)2.
Замість «числовий вираз» часто кажуть просто «вираз». Якщо виконати всі дії, вказані у виразі, то одержимо число, яке називають значенням даного виразу. Обчислюючи значення виразу, спочатку виконують піднесення чисел до квадрата чи куба, потім - множення і ділення, нарешті - додавання і віднімання.
Приклад. Знайди значення виразу 580 - 400 : 23.
Розв'язання. 23 = 8;400:8 = 50; 580-50 = 530.
Відповідь. 530.
Якщо вираз містить дужки, то спочатку знаходять значення виразу в дужках.
Приклад. Знайди значення виразу 320 : (10 - 2 • З)2.
Розв'язання. 2-3 = 6; 10-6 = 4;
42= 16; 320: 16 = 20.
Відповідь. 20.
Хочеш знати ще більше?
Квадрат і куб числа - це простіші випадки загального поняття степінь числа. Добуток п множників, кожний з яких дорівнює а, називають n-ним степенем числа а і позначають: ап. Отже,
а • а = а2, 22 = 2 • 2 = 4,
а*а*а = а3, 23 = 2 • 2 • 2 « 8,
а*а*а*а = а4, 24 = 2 • 2 • 2 • 2 = 16.
7.
Робота з таблицею «Квадрати і куби натуральних чисел до 30
КВАДРАТИ І КУБИ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ ДО 30
п |
п2 |
п3 |
п |
п2 |
п3 |
п |
п2 |
п3 |
1 |
1 |
1 |
11 |
121 |
1 331 |
21 |
441 |
9 261 |
2 |
4 |
8 |
12 |
144 |
1 728 |
22 |
484 |
10 648 |
3 |
9 |
27 |
13 |
169 |
2 197 |
23 |
529 |
12 167 |
4 |
16 |
64 |
14 |
196 |
2 744 |
24 |
576 |
13 824 |
5 |
25 |
125 |
15 |
225 |
3 375 |
25 |
625 |
15 625 |
6 |
36 |
216 |
16 |
256 |
4 096 |
26 |
676 |
17 576 |
7 |
49 |
343 |
17 |
289 |
4 913 |
27 |
729 |
19 683 |
8 |
64 |
512 |
18 |
324 |
5 832 |
28 |
784 |
21 952 |
9 |
81 |
729 |
19 |
361 |
6 859 |
29 |
841 |
24 389 |
10 |
100 |
1000 |
20 |
400 |
8 000 |
ЗО |
900 |
27 000 |
8.
Лабіринт – це грецьке слово (вхід у підземелля, заплутана мережа доріжок, ходів, приміщень, що сполучаються одна з одним)
Зараз ми з вами будемо обчислювати числові вирази
Кожна ваша правильна відповідь відповідає правильній букві. Нам з вами потрібно розшифрувати слово, яке заховане у лабіринті.
1. 7*8+42
2. 45+2*32
3. 52+72
4. 12*13-92
5. 120-4*52
6. 122-112
7. 44-23*3
Відповіді: 1) 72, 2) 63, 3) 74, 4) 75, 5) 20, 6) 23, 7) 20 Україна
9.
Задачі на логічне мислення
Задача 1
На вулиці Квітковій побудували 4 будинки, в кожному будинку по 4 вікна, а в кожному вікна по 4 шибки. Скільки всього шибок? (64)
Задача 2
В садку 5 дерев, на кожному дереві 5 гілок, а на кожній гільці 5 яблук. Скільки всього яблук? (125)
Задача 3
Йшли Маша і Наташа, несли по 2 корзинки, а в кожній корзинці по дві кішки. Скільки всього котів несли дівчатка? (8)
Задача 4
У бабусі 3 дочки, у кожної дочки 3 синочки. Скільки онуків у бабусі? (9)
10.
Робота з підручником
Стр. 115
№ 620, 621, 623, 624, 626
11.
Домашнє завдання
Вивч. §13, виконати №622, 625, 634, 636, 642-645 ; на повт. №649
12. Рефлексія уроку (підсумок уроку). Виставлення оцінок