Надолинна Оксана Анатоліївна
Вчитель початкових класів
Слобожанського ліцею №1
Слобожанської селищної ради
Чугуївського району
Харківської області
Тема: «Україна – рідний край»
(До 30 річниці незалежності України)
Орієнтовний сценарій першого уроку для першокласників
Мета: поглибити знання дiтей про нашу державу — Україну, знайомити
учнiв з нацiональними символами держави, її історією, формувати
нацiональну свiдомiсть; розвивати пiзнавальний iнтерес; сприяти
вихованню почуття любовi до рiдного краю.
Обладнання: макет «машини часу», плакат «Державні символи України»,
виставка «Народні символи України» (рушник, вишиванка, лялька в
національному костюмі, писанка, кетяг калини, гілочка верби),пазли
«Фортеця» (за кількістю груп), паперові квіти (для вікторини),
відео презентація «Запорозька Січ» ,кольорові олівці, папір для
малювання, аудіо записи укр. народних мелодій.
Форма проведення: гра-подорож
ХІД УРОКУ
І Мотивація навчальної діяльності
Вчитель:
І ось ви в школі. Це наш клас.
Ви всі прийшли сюди учитись.
Життя цікаве буде в вас,
Лиш треба добре потрудитись.
Бо тільки праця все дає:
Знання, уміння й інше диво!
Коли ж у тебе все це є,
То ти зростатимеш щасливо!
Сьогодні таких діток, як ви, маленьких першокласників, у школи України прийшло дуже багато. Всі вони, як і ви, сядуть уперше за парти і почнуть здобувати знання. Досі вас вважали маленькими, а сьогодні нарекли школярами, учнями. Вже сьогодні ви дізнаєтесь багато цікавого.
Перший в вашому житті урок ми присвячуємо нашій Батьківщині.
ІІ Створення емоційного фону уроку (Музичний фон – звучання сопілки)
1 учень: На землі великій
Є одна країна
Гарна, неповторна,
Красна, як калина.
2 учень: І живуть тут люди
Добрі, працьовиті
І скажу, до речі,
Ще й талановиті!
3 учень: Землю засівають
І пісні співають,
На бандурі грають
І вірші складають.
4 учень: Про ліси і гри,
І про синє море,
Про людей і квіти...
То скажіть же, діти,
Що це за країна?
Разом: Славна Україна!
ІІІ Гра - подорож
Вчитель: А чи знаєте ви, діти, що нещодавно, а саме 24 серпня наша країна
відзначила свій день народження? Їй виповнилось 30 років. Україна – молода держава.
Ми можемо пишатися тим, що Україна ніколи не поневолювала
інші народи, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких та далеких сусідів. Українці довели усьому світу, що вони прагнуть жити в своїй державі і розбудовувати її за власними принципами.
Але так було не завжди.
Колись, у давнину, багато загарбників хотіли підкорити собі наш народ. Але українці – волелюбний, сильний народ. Багато років він боровся за свою свободу.
Давайте заглянемо в ті далекі часи. А допоможе нам в цьому «Машина
часу» (Макет)
Сіли зручненько, пристебнули ремені безпеки! (імітація рухів)
Починаємо зворотній відлік... - 5,4,3,2,1- Рушаймо!
(Звучить «космічна» музика.
До класу заходять 5-класники в українських костюмах)
Вчитель: Ми опинилися в далекому 5 столітті. Хто ці люди?
Кий: Я – полянський князь Кий. А це – мої брати Щек і Хорив та наша сестра
Либідь.
Вчитель: Давайте послухаємо, про що вони говорять.
Інсценування
Кий: Може тут, на цьому місті,
Біля сивого Дніпра,
Зведемо могутнє місто,
Місто слави і добра?
Щек: Стіни зробимо дубові
(тож кругом ліси ростуть),
Обнесемо валом, ровом,
Ворогам заступим путь.
Хорив: Я погоджуюсь, братове.
Неприступність берегів
І могутність хвиль дніпрових
Захистять від ворогів.
Либідь: А для друзів місто буде
Хай відкритим на віки,
«Чий це град?» - спитають люди.
«Київ», - скажуть залюбки.
Вчитель: Діти, давайте допоможемо братам збудувати славетне місто Київ!
Гра-пазли «Будуємо фортецю»
(Робота в малих групах. Скласти пазли із зображенням фортеці разом із героями інсценування)
Кий, Щек, Хорив і Либідь: Міцну фортецю збудували! Молодці! Дякуємо вам за допомогу! (Виходять із класу)
Вчитель: Так з’явилося головне місто нашої країни – місто Київ.
Київ — місто історичне,
Йому вже багато літ!
А воно красиве, вічне,
Навесні — каштанів цвіт.
З нього почалась держава
У прадавні ще часи.
В ньому наша міць і слава,
В ньому предків голоси!
А ми, діти, продовжуємо подорож у часі.
Пристебнули ремені безпеки! (імітація рухів) 5,4,3,2,1 Рушаймо!
(Звучить музика)
Вчитель: Ми з вами прибули на острів Хортиця на Дніпрі. Тут була Запорозька Січ – фортеця, в якій жили козаки.
Ми з історії України знаємо, що в боротьбі за незалежність та свободу ми зобов’язані насамперед українському козацтву.
Відео презентація «Запорозька Січ»
(До класу заходять «козаки»)
- Хто ви, хлопці?
- Ми - запорозькі козаки.
1 козак: Було колись, в Україні
Ревіли гармати,
Було колись — запорожці
Вміли панувати.
Панували, добували
І славу, і волю.
2 козак: Запорожець завше знає,
Звідки ворог зазіхає.
Зможуть легко перемогти
Запорожці-козаки.
3 козак: Козаки – це вільні люди!
Козаки – безстрашні люди!
Козаки – борці за волю,
За щасливу нашу долю!
Вчитель: Для того, щоб бути сильними і відважними, козаки кожного дня тренувалися. Часто робили це під музику. Це були спеціальні, акробатичні вправи, які допомагали козаку навіть у бою. Козак, як вихор, міг із шаблею в руках, вистрибуючи, виконувати спеціальні елементи танцю. Самі вороги говорили, що важко битися з козаком, у якого вселився ніби сам біс. Відтоді і живуть завзяті українські танці.
Які елементи українського танцю ви можете пригадати і показати?
Фізкультхвилинка (Діти разом з козаками виконують під музику рухи
гопака).
1 козак: Молодці! Добрі козачата підростають!
2 козак: А нам час в похід вирушати! До побачення.
(Виходять із класу)
Вчитель: Продовжуємо нашу подорож. Пристебнули ремені безпеки!
(імітація рухів) Поїхали!
(Звучить музика)
Вчитель: Ми прибули у 1991рік.
24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла «Акт проголошення незалежності України». 30 років тому весь світ дізнався про нову країну – Україну, яка стала керуватися власними законами. Весь світ тепер знає, які ми – українці.
Візитною карткою кожної країни є державні символи. Наша Батьківщина також має символи, за якими її пізнають в світі. Давайте пригадаємо їх.
Державний Прапор.
Державний прапор України має синьо-жовтий колір. Чому саме ці два
кольори вибрано для стягу нашої держави? Колір жовтий – це колір хліба, колір життя, а синій колір – це колір неба, колір миру.
Прапор – це державний символ.
Він є в кожної держави.
Це для всіх ознака сили,
Це для всіх ознака слави.
Державний Герб.
Золотий тризуб на синьому тлі – герб нашої держави. Він символізує волю, славу, силу нашого народу.
Наш герб – тризуб, це воля, слава й сила,
Наш герб – тризуб, недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є, ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.
Державний Гімн.
Гімн – найголовніша пісня країни, яка надихає нас гордістю за свою країну. Гімн слухати потрібно стоячи, мовчки, з гордо піднятою головою.
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
Хай всюди чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
Крім державних символів, майже у всіх народів є улюблені символи-рослини. У канадців – клен, у росіян – берізка, а в нас – верба й калина. Правду каже прислів’я: “Без верби й калини нема України».
-А які ще народні символи ви знаєте?
(На столі – рушник, вишиванка, писанка, віночок, кетяг калини, гілочка верби, лялька в українському костюмі)
Підсумок гри. Вікторина:
- Як називається країна у якій ми живемо?
- Назвіть головне місто України.
- Як звали братів – засновників Києва?
- На березі якої річки розбудовано м. Київ?
- Які державні символи має наша країна?
- Скільки кольорів має наш прапор?
- Які народні символи ви знаєте?
(За кожну правильну відповідь діти отримують паперову квіточку.)
Вчитель: Давайте складемо наші квіточки і отримаємо один із народних
символів України (Діти складають квіточки у віночок)
Вчитель: Настав час повертатися в наші часи. Пристебнули ремені безпеки!
(імітація рухів) -5,4,3,2,1- Рушаймо!
(Звучить музика)
ІV Рефлексія (емоційна)
Ось ми й повернулись у сучасність. Чи цікавою була подорож?
У вас на партах є кольорові олівці. Візьміть олівець, колір якого відповідає вашому настрою і обведіть на папері свою долоньку. Хто вміє, той може написати своє ім’я.
V Підсумок
Колективна робота. Колаж «Ми – український народ»
Закінчується наш урок. Давайте залишимо на згадку часточку свого тепла. Прикріпіть свій малюнок на магнітну дошку. (Діти прикріплюють свої «долоньки» на магнітну дошку)
Вчитель: Подивіться на дошку. Як нас багато та всі ми різні. Але всі ми разом – могутній український народ. Ми – українці.
Ще малий, але ж сміливець
Сам біжить у гай...
Ти, мій хлопче, — українець,
Те запам'ятай!
Ще мала, а по барвінок
Вже ходила в гай...
Ти, дівчатко, — українка,
Тож не забувай!
Вирина стежина рідна
З теплої трави...
Мати наша — Україна,
Не забудьте й ви!