Виховна година "Чарівні слова відкривають серця" 1 клас

Про матеріал

Заняття спрямоване на збагачення та активізування словникового запасу учнів; формуванню комунікативної компетентнісності, мовленнєвої культури школярів; розвиванню діалогічного мовлення, пам'яті, мислення; ціннісного ставлення до ввічливості, поваги до старших і однолітків.

Словник: увічливі мовні звороти (доброго ранку, доброго дня, доброго вечора, здрастуйте, до побачення, будьте здорові, пробачте, дякую, спасибі, будь ласка, дозвольте потурбувати, смачного, на добраніч, радий вас бачити, приємно зустрітися, хай вам щастить, щасливої дороги, мої вам вітання тощо).

Перегляд файлу

Тема години спілкування «ЧАРІВНІ СЛОВА ВІДКРИВАЮТЬ СЕРЦЯ»

Мета: збагатити та активізувати словниковий запас учнів; формувати комунікативну компетентність, мовленнєву культуру школярів; розвивати діалогічне мовлення, пам'ять, мислення; виховувати ввічливість, повагу до старших і однолітків.
Словник: увічливі мовні звороти (доброго ранку, доброго дня, доброго вечора, здрастуйте, до побачення, будьте здорові, пробачте, дякую, спасибі, будь ласка, дозвольте потурбувати, смачного, на добраніч, радий вас бачити, приємно зустрітися, хай вам щастить, щасливої дороги, мої вам вітання тощо).

Обладнання: зображення Чарівника; скринька; смужки паперу з написаними на них словами ввічливості; силуетні зображення сонечка.

Хід заняття

І. Організаційний момент 
1. Привітання до вчителів, гостей заходу.

2.Створення позитивного настрою.

- Перед початком нашої плідної роботи ми скажемо один одному такі слова: 
                  Щоб нам разом працювати, 
                  Треба всім таке сказати: 
                  - Я уважний і серйозний, 
                  Хоч іще малого зросту. 
                  Зараз з силами зберусь, 
                  Я нічого не боюсь, 
                  Впевнений, кмітливий я 
                  Хочу отримати нові знання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

На дошці в хаотичному порядку розташовані смужки паперу зі словами ввічливості.

  • Чи здогадалися ви, про що йтиметься сьогодні?
  • Як ви думаєте, чи потрібно говорити про гарні манери, ввічливість? (щоб бути вихованою людиною; з добрими і чуйними людьми завжди хочеться дружити).
  • Продовжте речення: «Ця зустріч навчить мене...».

ІІІ. Оголошення теми заняття.

Слово вчителя

  • Послухайте англійський народний вірш у перекладі Валерія Гужви «Чарівні слова».

До всіх сердець, як до дверей,

Є ключики малі,

їх кожен легко підбере,

Якщо йому не лінь.

Ти, друже, мусиш знати їх,

Запам'ятать неважко

Маленькі ключики твої —

«Спасибі» і «Будь ласка».

Ключики ці дійсно є чарівними. Вони відкривають людські серця.

Сьогодні ми і поговоримо про чемність. Адже це одна із найважливіших рис вихованої людини. З добрими, чуйними та ввічливими людьми завжди хочеться спілкуватися, бути поруч із ними. Спробуємо виготовити власний словничок чемної дитини. А шановні батьки виготовлять словничок для чемних учнів 2-А класу.

  • То що ж таке ввічливість? Дати відповідь на це запитання вам допоможе перегляд відеоролика.

Перегляд відеоролика «Ввічливість» - 1:31.  (Відповіді учнів).

Висновок. Отже, ввічливість (також чемність, ґречність) — розуміють вміння шанобливо і тактовно спілкуватися з людьми, готовність знайти компроміс і вислухати протилежні точки зору. Це якість людини, яку вона виховує в собі сама.

Ввічливі слова – це слова, з допомогою яких людина виявляє свою уважність, люб’язність, чемність.

ІV.  Основна частина

  1. Активізація лексичного запасу слів учнів

Вправа «Чарівні слова»

  • Бути чемними, ввічливими нам допомагають ввічливі слова. Ви всі їх знаєте. Давайте обєднаємо ці слова у групи. Це можуть бути групи слів вітання, подяки, вибачення, інші слова ввічливості.

(Учні по  рядах підходять до дошки і прикріплюють до групи слів своє слово ввічливості під музичний супровід. Обговорення правильності вибору).

  • Доброго ранку
  • На добраніч
  • Доброго дня
  • Щасливої дороги
  • Добрий вечір
  • Заходьте, будь ласка
  • Здрастуйте
  • Дозвольте вам допомогти
  • До побачення
  • Сідайте, будь ласка
  • Будьте ласкаві
  • На все добре
  • Вибачте
  • Щиро вдячний
  • Будьте здорові
  • Пробачте
  • Дякую
  • Спасибі
  • Будь ласка
  • Дозвольте потурбувати
  • Смачного
  • Радий вас бачити
  • Приємно зустрітися
  • Хай вам щастить
  • Перепрошую
  • Гарних снів
  • Мої вам вітання
  • Приємного апетиту

Кінцевий результат

Слова вітання чи прощання

Слова вдячності

Слова вибачення

чи прохання

Інші ввічливі слова

Доброго ранку

На добраніч

Доброго дня

Щасливої дороги

Добрий вечір

Здрастуйте

До побачення

На все добре

Будьте здорові

Радий вас бачити

Приємно зустрітися

Хай вам щастить

Мої вам вітання

Щиро вдячний

    Дякую

    Спасибі

 

Будьте ласкаві

Вибачте

Пробачте

Будь ласка

Дозвольте потурбувати

Перепрошую

 

 

Заходьте, будь ласка

Дозвольте вам допомогти

Сідайте, будь ласка

Смачного

Приємного апетиту

Гарних снів

Приємного апетиту

 

  1. Бесіда
  • Недарма ввічливі слова називають «чарівними». Усім, кому адресовані ці слова,

          стає приємно і хороше.

  • А чи знаєте ви як звучить слово «дякую» на різних мовах? Тож ставаймо поліглотами. Вивчаймо, як люди дякують у світі. Англійці й американці: «Сенк'ю». Французи: «Мерсі». Нім­ці: «Данке». А тепер ближчі наші сусіди. Поляки: «Дзінькую». Чехи: «Дєкуї». Словаки: «Дьякую». Білоруси: «Дзякую». Латиші: «Палдієс». Литовці: «Ачю. Декуй». Молдавани: «Мулцумеск». Естонці: «Тянан». Всюди щиро зустрічають лише чемних та ввічливих людей!
  1. Інформація про Всесвітній день слова «дякую».
  • До речі,  у всьому світі святкують день слова «дякую». А коли саме - ви зможете дізнатися, коли переглянете новини. Зверніть увагу, у якому місті відбувалося інтерв’ю громадян?

Перегляд відео «Кому вдячні сумчани?» - 0:47.   (Відповіді учнів).

- У який день святкують день слова «дякую»?

- У якому місті люди давали інтерв’ю?

- Отже, слово «дякую» треба не тільки говорити 11 січня, а можна і треба говорити щодня. Діти, ви маєте унікальну нагоду зараз подякувати своїм батькам. (Діти звертаються до своїх батьків, хто завітав на годину спілкування).

V. Формування навичок культурної поведінки

1. Гра «Ввічливо чи неввічливо?»

Умови гри. Якщо ввічлива людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні — тупочите ногами.

1. Прибери мерщій в кімнаті,

    Й чистим, вмитим за сніданком

    Привітайся до матусі:

  - Рідна, з добрим ранком!

5.Не вмивайтеся ніколи

   І не мийте навіть рук.

   Непотрібне це заняття,

   Не варте стільки мук.

2. Потім радісним, привітним

    Поспішай до трав, до квітів.

    А щоб день пройшов не марно —

    З усіма поводься гарно.

6.Друг в біді не лишить,

   Щирим словом втішить, —

   Отакий він незрадливий,

   Справжній друг!

3.У дівчаток гарні кіски,

   Але надто вже малі.

   А щоб більші виростали,

   Ми їх тягнем до землі?

7.Галасуй, пищи, гукай,

   Коли хтось відпочиває.

8.Роби комусь зле,

   Якщо цього ніхто не бачить.

4.Без запрошення йди в гості,

   Не вітайся там ні з ким.

   І нізащо слів «Будь ласка!»

   І «Пробачте!» не кажи!

9.Усміхнися сонечку:

  «Здрастуй, золоте».

   Усміхнися квіточці —

   Хай вона цвіте!

   Усміхнися дощику:

  «Лийся, мов з відра».

  Друзям усміхнися,

  Побажай добра.

2. Гра «Так чи ні?»

Учитель висловлює твердження, а діти пояснюють воно є правильним чи ні.

• Якщо ви побачили знайомого здаля, крикніть привітання через усю вулицю.

• «Привіт» можна говорити всім.

• Коли заходить учитель, підводься без шуму.

• Коли ви йдете з батьками і вони вітаються зі своїми знайомими, то ви мовчіть.

• Якщо ви побачили знайомого здаля, підведіть руку і помахайте йому або вклоніться.

• Не можна вітатися сидячи, —  необхідно підводитися.

3. Робота в групах

Розв’язування проблемних ситуацій

— Як слід учинити, якщо:

• у тебе перестала писати ручка;

• ти випадково когось штовхнув;

• хлопчик і дівчинка (учитель) одночасно підійшли до дверей;

• тобі хочеться погратися іграшкою твого друга.

— Як звернутися до мами, щоб вона купила тобі цукерок?

— Як звернутися до перехожого, щоб дізнатися, котра година?

4.Фізкультхвилинка – відео «Якщо ти щасливий» - 3:30.

5. Робота в парах

Робота з прислів'ями (скласти прислів’я з окремих слів). Пояснити значення.

  1. Слово — не горобець, випустиш — не піймаєш.
  2. Гостре словечко коле сердечко.
  3. Теплі слова зігрівають душу людині.

6. Слухання вірша «Чарівні слова» поетеси Надії Красоткіної. Відео – 0:45.

Завдання: порахувати скільки чарівних висловів уживає автор у вірші? (11 висловів).

- Хто які запам’ятав?

7. Складання словничка ввічливої дитини

Перегляд відео «Ввічливі слова» -  6:42.

Запис слів до словничка – вчитель призупиняє відео на кожному новому слові. (Батьки записують слова ввічливості в окремий словничок, який заздалегідь підготував учитель разом із ручками та кольоровими олівцями).

Добрий ранок

Добрий день

Добрий вечір

На добраніч

Смачного

На здоровя

Вибачайте

Будь ласка

Дякую

Будь здоров

Щасливої дороги

Вас вітаю

Із приїздом

Вибачте, будь ласка

До побачення

До завтра

Перепрошую

Прошу

  • Коли святкують всесвітній день слова «дякую»?  Запис у словничок – 11 січня.

VІ. Підсумок заняття

  • Продовжіть речення «Якщо я ввічлива (ввічливий), то я ...
  • Мені дуже сподобалося, як ви працювали. Я сподіваюся, що після нашої години спілкування ви станете ще трішечки добрішими, уважнішими до людей, своїх рідних, однокласників і до себе.
  • На завершення хочемо запропонувати усім разом спробувати заспівати пісню-карооке «Все це потрібно мені».

Фото на память

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
3.4
Оригінальність викладу
3.2
Відповідність темі
3.4
Загальна:
3.3
Всього відгуків: 5
Оцінки та відгуки
  1. Коноваленко Ольга Василівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Овчарова Інна Кирилівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Козлова Лариса Едуардівна
    Молодець. Дуже сподобалось. Візьму за основу.
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
  4. Козлова Лариса Едуардівна
    Молодець. Дуже сподобалось. Візьму за основу.
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
  5. Шингарева Светлана
    Дякую!Матеріал дуже сподобався!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 2 відгука
docx
Додано
18 грудня 2017
Переглядів
53473
Оцінка розробки
3.3 (5 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку