Привільська ЗОШ I - ступеня
Гуртки фізичної культури
Вчитель фізичної культури: Алексєєвець О.В.
В загальній системі форм організації фізичного виховання школярів значне місце посідає позакласна спортивно-масова робота. За допомогою позакласних форм занять вирішується цілий комплекс важливих завдань, а саме:
- підвищення рівня фізичного розвитку і фізичної підготовленості учнів;
- зміцнення їх здоров’я;
- поглиблення знань, умінь і навичок, набутих на уроках фізичної культури;
- набуття організаторських здібностей.
Усі форми позакласної роботи можна умовно поділити на дві групи:
І. Позакласні форми занять фізичною культурою і спортом (гуртки фізичної культури, спортивні секції, групи загальної фізичної підготовки, );
ІІ. Загальношкільні фізкультурно-масові спортивні заходи (некласифікаційні змагання, спортивні вечори в школі, фізкультурні свята та масові спортивні виступи школярів, дні здоров’я та спорту і ін.).
Для переважної більшості позакласних форм занять фізичною культурою та спортом характерна спортивна спрямованість. Участь дітей забезпечується на добровільних засадах. Завдання керівників школи – залучити кожного учня до тої або іншої форми позакласних занять.
Гуртки фізичної культури
Гуртки фізичної культури створюються, як правило, для учнів початкових класів. Основне їх завдання – залучити дітей цього віку до систематичних занять фізичною культурою, сприяти підвищенню їх фізичної підготовленості. Заняття проводяться два рази на тиждень, тривалістю 45-60 хв. Їх проводить учитель фізичної культури або під його керівництвом громадський інструктор із числа старшокласників, батьків, шефів. Склад групи – 15-20 учнів з урахуванням їх віку і фізичної підготовленості.
Основна спрямованість занять – загальна фізична підготовка. Запис дітей в гуртки фізичної культури слід починати з вересня місяця, залучаючи тих учнів, які не займаються в групах подовженого дня. По можливості, більшість занять слід проводити на відкритому повітрі. Структура і зміст занять наближені до уроків фізичної культури. У зміст занять входять фізичні вправи з шкільної програми.
З гімнастики: стройові вправи, загальнорозвиваючі вправи з предметами, вправи на гімнастичній лаві, гімнастичній стінці, акробатичні, танцювальні, подолання смуги перешкод і ін.
З лижного спорту: стройові вправи з лижами, імітаційні вправи, підготовчі вправи, вправи для засвоєння техніки ступаючого і ковзного кроків, техніки підйомів і спусків, повільного пересування на лижах.
З легкої атлетики: біг, ходьба, стрибки з місця, в довжину і висоту з розбігу, метання різних предметів (м’ячів, дротиків, мішечків з піском і ін.).
З рухливих ігор: ігри з елементами загальнорозвиваючих вправ, з ходьбою і бігом, зі стрибками, ігри з м’ячем і метаннями, катання на санках, лижна підготовка.
Орієнтовний зміст занять гуртка фізичної культури учнів 1-4 класів
Осінній період
Вересень.
Заняття 1. Організаційне.
Вступне слово вчителя фізичної культури. Розподіл учнів по групах. Знайомство керівників груп зі своїми підопічними. Визначення назв кожної групи. Вибори капітанів команд і їх заступників. Визначення змісту занять.
Заняття 2-4.
Підготовка учнів до проведення фізкультурного свята: розучування комплексів вправ, ігор, естафет, конкурсів, окремих фрагментів свята; запрошення батьків, учнів школи, товаришів.
Заняття 5.
Проведення фізкультурного свята: подання груп і їх спортивних наставників, підняття символічного прапора, демонстрація комплексів вправ з предметами і без предметів. Участь дітей в іграх, естафетах, конкурсах, змаганнях. Нагородження переможців.
Заняття 6.
Бесіда на тему: «Що потрібно робити, щоб бути сильним, спритним, витривалим і не хворіти?»
Перешикування з однієї шеренги в дві і навпаки. Гра «Заборонений рух».
Ходьба, повільний біг. Комплекс загальнорозвиваючих вправ з гімнастичною палицею. Метання малого м’яча в ціль (обруч, накреслене коло).
Самостійні ігри дітей з м’ячами, скакалками, кубиками і т. д.
Домашнє завдання: повторити комплекс загальнорозвиваючих вправ з гімнастичною палицею. Підготувати теплий спортивний костюм для занять на відкритому повітрі.
Заняття 7.
Бесіда на тему: «Охайність береже час» (вчитись швидко переодягатись, охайно складати одежу).
Перешикування з колони по одному в колону по чотири в русі з послідовними поворотами.
Виконання комплексу загальнорозвиваючих вправ з гімнастичною палицею.
Ігри, естафети, конкурси, змагання.
Домашнє завдання: скласти комплекс загальнорозвиваючих вправ з гімнастичною палицею.
Заняття 8.
Бесіда на тему: «Запобігання травм на заняттях».
Розмикання і змикання різними способами (приставними кроками, стрибками, бігом і т. д.).
Виконання комплексу загальнорозвиваючих вправ у колі.
Ходьба, біг зі зміною напрямку за сигналом (свисток, хлопок).
Гра «Влучно в ціль». Самостійні ігри з обручами, скакалками, м’ячами і т.д.
Гра «Що змінилось?»
Домашнє завдання: повторити стрибки зі скакалкою.
Жовтень-листопад.
Заняття 9-25. Змістом цих занять можуть бути вправи, що представляють певну складність для учнів під час проведення уроків фізичної культури.
Зимовий період
(лижі, ковзани, санки)
Грудень.
Заняття 26
Лижі: підготовка лижного інвентаря, перевірка одягу, взуття, кріплення лиж, скріплення лиж і перенесення їх під рукою до місця занять; швидке надівання і зняття лиж (2-3 рази); ковзний крок без палиць 500 м.
«Гонки на лижах». 2-3 команди шикуються в колону по одному (6-8 учнів у кожній) для подолання дистанції 30 м. На відстані 15 м від стартової лінії поруч з лижнею кожної команди знаходиться червоний прапорець. За командою керівника групи направляючі команд починають швидко пересуватись ковзним кроком без палиць до фінішу. Наступний учасник від кожної команди починає рухатись тільки тоді, коли його партнер по команді перетне лінію 15 м від старту. Контролери на дистанції змахом прапорця сигналізують про початок руху наступного учасника. Перемагає та команда, в якої останній учасник фінішує першим. Гонки повторюються 3-5 разів.
Вправи на місці: почергове піднімання й опускання носків лиж, не відриваючи п’яти від снігу; те саме, але піднімаючи п’яти лиж.
Підведення підсумків заняття.
Домашнє завдання: підняти лижу так, щоб вона була в горизонтальному положенні і паралельно до другої лижі; із основної стійки підняти носок лижі, відвести в бік і поставити на сніг, а потім повернутись у вихідне положення; те саме, але іншою ногою.
Пересування ковзним кроком без палиць 3 400 м.
Заняття 27
Бесіда на тему: «Догляд за лижами та їх зберігання».
Скріплення лиж і перенесення їх на плечі. Перевірка виконання домашнього завдання (заняття 26). Ковзний крок без палиць (500 м); те саме, але з палицями. Естафета «Гонки на одній лижі”. За командою керівника групи учні знімають одну лижу (праву або ліву) і шикуються в 2-3 колони по 6-8 чоловік у кожній. За сигналом направляючі команд починають пересуватися на одній лижі, відштовхуючись вільною ногою. Добігши до стояків, гравець повертається кругом і біжить назад до своєї команди. Доторкнувшись рукою до наступного гравця він тим самим дає йому старт а сам стає в кінець колони.
Перемагає та команда яка першою закінчила гонку і набрала найменше штрафних очок.
Поперемінно піднімати і опускати лижі високо піднімаючи коліна. Приставні кроки на лижах вліво і вправо.
Підведення підсумків заняття. Домашнє завдання: ходьба на лижах ковзним кроком 2 км. без палиць.
Заняття 28 – 34.
У зміст останніх семи занять з лижної підготовки можна включити наступні вправи:
1) ходьба ковзним кроком з палицями, але без відштовхування ними;
2) пересування на лижах ковзним кроком з палицями, відштовхуючись ними;
3) ходьба перемінним двокроковим ходом;
4) підйоми “ялинкою” та “драбинкою” по похилому схилі;
5) спуски на лижах зі схилів (прямо і навскоси);
6) гальмування падінням на бік з низької стійки або способом “плуг” (“напівплуг”).
Січень.
Заняття 35 – 42.
Ковзани: вибір взуття (взуття повинно бути таким, щоб дитина могла вдягнути прості і бавовняні шкарпетки, вільно рухати пальцями ніг в черевиках); кріплення ковзанів до взуття (полоз ковзана має проходити через середину п’яти підошви, а на носку – між першим і другим пальцями; шнурування черевиків (підйом ноги має бути стягнутим тісно).
Перші заняття можна проводити у звичайному зимовому одязі: теплі шапка і куртка (це слугуватиме запобіганню травматизму при падіннях).
Підготовчі вправи: ходьба на ковзанах з підтримкою і без підтримки (на підлозі, не знімаючи чохлів); стійка на одній нозі, почергово піднімаючи праву і ліву ногу; пружинисті напівприсідання і присідання з відведенням ноги вбік; стрибки на двох ногах; повороти праворуч, ліворуч, кругом (переступанням), імітація сковзання.
Після засвоєння підготовчих вправ заняття переносяться на ділянку трамбованого снігу. Прийняття стійки бігу на ковзанах. Ковзання з підтримкою за спинку санок і в парі.
Ходьба по льоду “ялинкою” (п’яти разом, носки нарізно, на напівзігнутих ногах); розбіг (3-4 кроки) і ковзання на паралельно поставлених ковзанах.
Ковзання на прямій доріжці з поперемінним відштовхуванням то лівою, то правою ногою і почерговим сковзанням на одній і на другій нозі.
При правильному відштовхуванні на льоду лишається малюнок “ялиночки”.
Для розвитку навичок рівноваги, коли дитина вже засвоїла сковзання по прямій, можна запропонувати сковзання із закладеними за спину руками, спиною вперед, не відриваючи ковзанів від льоду, а також сковзання на одній (лівій, правій) нозі якнайдалі.
Одночасно з навчанням катання по прямій доріжці діти повинні оволодівати поворотами і способом гальмування.
Спочатку повороти виконуються переступанням на місці, а потім у русі. Щоб виконати поворот ліворуч під час сковзання на обох ковзанах, необхідно нахилитися до центру кола, перемістивши масу тіла на ліву ногу, спираючись на ліве ребро ковзана, і, відштовхнувшись правою ногою вбік-назад, продовжувати сковзання.
Більш складним є поворот перебіганням, який застосовується під час бігу по колу. Його виконують схресним кроком. При повороті перебіганням ліворуч згинають ноги в колінах, відштовхуються правою ногою, переносять її через носок лівої ноги і ставлять на лід, потім відштовхуються зовнішнім ребром ковзана лівої ноги і ставлять ліву ногу біля правої.
Гальмування плугом виконується таким чином: розводять п’яти в сторони, натискаючи на внутрішні ребра ковзанів, з’єднують коліна зігнутих ніг і відхиляючи тулуб назад. Гальмування “напівплугом” (упором) здійснюється однією ногою, у той час як друга нога продовжує ковзання по прямій.
Раптову зупинку можна зробити, якщо застосувати гальмування поворотом на обох ковзанах одночасно на 90. У момент повороту необхідно зігнути ноги в колінах, тулуб відхилити назад і розвернути так, щоб обидва ковзани зупинились перпендикулярно до лінії прямолінійного руху.
Після засвоєння техніки пересування, поворотів і гальмування, можна проводити ігри на льоду.
Під час катання на ковзанах учні повинні дотримуватись наступних правил:
Дозволяється: кататися на ковзанах лише по колу, проти годинникової стрілки, стояти – лише у центрі ковзанки.
На бігових ковзанах можна знаходитися лише на біговій доріжці.
Обганяти бігунів на ковзанах можна тільки з правого боку.
Забороняється: виходити на лід без ковзанів; кидати на лід будь-яке сміття; кричати під час бігу; сідати на лаву або на лід для відпочинку.
Ігри на льоду.
“Ворітця”. Два ковзанярі стоять обличчям один до одного, взявшись за руки (утворивши “ворітця”). Учні повинні почергово, розігнавшись, проїхати у “ворітця”, виконавши при цьому такі завдання:
а) сковзання на двох ковзанах у стійці ковзаняра;
б) сковзання на одному ковзані, друга нога зігнута і відведена назад;
в) сковзання у позі “пістолет”.
“Біг ланцюгом”. Гравці діляться на 3-4 команди по 3-4 чоловіка у кожній і стають за лінією старту в шеренгу, взявшись за руки. На віддалі 30-40 м позначається лінія фінішу. За командою вчителя усі команди одночасно біжать до фінішу, тримаючись за руки. Перемагає та команда, яка прибігла на фініш першою і при цьому не розірвала “ланцюг”.
“Квачі на ковзанах”. Для гри обирається водячий – “квач”. Діти довільно пересуваються по катку, а водячий намагається будь-кого наздогнати і поквачити. Поквачений гравець стає водячим. Під час гри не дозволяється відривати ковзани від льоду. Прийом поквачення – легке торкання рукою. Той, хто порушує ці правила, вибуває з гри.
“Млин”. Дві команди по 5-8 чоловік вишиковуються у шеренгу, взявшись за руки. Одна з команд повертається кругом. За сигналом усі рухаються вперед по колу проти годинникової стрілки, намагаючись не порушити лінію строю. Ближче до центру стоять ковзанярі, які здатні утримати “крило” млина, а далі до краю – ті, які швидше бігають на ковзанах.
Перемагає та команда, яка зуміла зберегти рівняння у шерензі за 5-10 кіл.
“Карусель”. Команди по 3-4 учні у кожній стоять у шерензі, тримаючись за руки, немов би утворюючи радіуси кола. За сигналом учителя усі команди рухаються одночасно проти годинникової стрілки, не відпускаюти руки. Перемагає та команда, яка першою повертається на своє місце, не розірвавши при цьому “ланцюг”.
Лютий.
Заняття 43-50.
Санки: навчити учнів катанню на санках на рівній місцевості і спуску з невеликих схилів, сидячи на санках верхи, тримаючи мотузку в руках у натягнутому положенні.
Паралельно зі спуском з гірки на санках діти повинні навчитися робити повороти і гальмування. Повороти можна робити в лівий і правий бік. Для повороту праворуч необхідно опустити напівзігнуту праву ногу на сніг поруч з передньою частиною санок.
Окрім спусків, поворотів і гальмування в зміст занять слід включати вправи з санками, що сприяють розвитку сили і спритності. Серед них:
Сидячи верхи на санках, катання на рівній доріжці з відштовхуванням лижними або іншими палицями.
Те саме, але під невеликим схилом.
Вправа для двох. На відстані 5-6 м. Санки першого знаходяться вздовж доріжки, другого — впоперек. Підтягування санок першого учня другим за мотузку. Потім учні міняються місцями в санках.
Те саме, але незначним гальмуваннямм двома ногами першим учнем і навпаки.
Підтягування санок першого учня другим учнем під невеликий підйом.
“Хто далі ?” — спираючись руками на санки, розбігтися, лягти на санки і рухатися від стартової лінії за інерцією.
Те саме, але в упорі стоячи на колінах.
Зі схилу проїзд через ворота, сидячи верхи на санках. Ворота ставлять з лижних палиць.
Зі схилу спуск сидячи верхи на санках з метанням сніжок в мішень.
Зі схилу спуск сидячи верхи на санках з об’їздом лижних палиць, які розставлені по прямій на відстані 6-8 метрів одна від одної.
Весняний період
Березень-травень.
Заняття 51-68.
Змістом занять у весняний період можуть бути вправи з розділів: “Гімнастика”, “Легка атлетика”, “Спортивні ігри”, “Рухливі ігри”, змагання за програмою Державних тестів фізичної підготовленості, підготовка дітей до загальношкільних фізкультурно-масових спортивних заходів.