Тема заняття: «Практикум з технік малювання: розробка авторського малюнка "Веселий сніговик"»
Мета заняття:
Навчальна:
- Здійснити контроль знань вихованців гуртка.
- Поглибити знання дітей з питаннь природних процесів (зима, сніг).
- Вдосконалити навички дітей у техніці малювання гуашевими фарбами.
- Навчити дітей передавати форму об’єктів на малюнку через геометричні фігури.
- Вдосконалити навички дітей у побудові малюнка за принципами композиції.
Розвивальна:
- Розвивати у дітей творчі здібності, уяву, образне та просторове мислення, творчу ініціативу.
- Формувати естетичний смак, вміння аналізувати форму й колір, уміння компонувати елементи та створювати гармонійну композицію.
- Розвивати акуратність та дрібну моторику рук та координацію рухів.
Виховна:
- Виховувати пізнавальний інтерес до вивчення теоретичних матеріалів, які сприяють розвитку ерудиції та творчих навичок.
- Сприяти розвитку позитивних емоцій під час творчого процесу, закріпленню творчого погляду на світ.
- Формувати вміння оцінки власних та чужих творчих робіт.
- Виховувати вміння зосереджено працювати та доводити справу до кінця.
Завдання заняття:
1. Навчити дітей створювати художні образи на основі геометричних фігур.
2. Розвинути навички планування, компонування та оформлення у кольорі творчої роботи.
3. Створити композиційно та колірно врівноважений малюнок «Веселий сніговик».
Тип заняття: комбінований
Вид заняття: STEАM-заняття
Інтеграція напрямів позашкільної освіти:
S (Science – природознавство): розмова про зиму, як пору року, та про властивості снігу (агрегатний стан води).
T (Technology – технології): вдосконалення навичок роботи із художніми інструментами (олівець, пензлі різної товщини, палітра).
E (Engineering – інженерія): побудова сніговика з простих геометричних форм (кулі).
A (Art – мистецтво): реалізація творчого завдання: створення композиції, вибір кольорової гами, передача настрою.
M (Mathematics – математика): поняття «коло», «більше – менше», пропорції (велика, середня, маленька куля), послідовність від більшого до меншого.
Методи та прийоми: словесні (бесіда, розповідь, пояснення), наочні (демонстрація прикладів), практичні (практична робота).
Комплексно-методичне забезпечення: відеоматеріали, фотоматеріали, приклади малюнків.
Обладнання: класна дошка, ноутбук.
Матеріали: блакитний папір, простий олівець, кольорові олівці, гуаш, пензлики різної товщини, палітра, стаканчик для води, ватні палички.
Хiд заняття
І. Вступна частина
Організаційний момент
Привітання.
Перевірка гуртківців.
Перевірка наявності робочих матеріалів: блакитний папір, простий олівець, кольорові олівці, гуаш, пензлики різної товщини, палітра, стаканчик для води, ватні палички.
Мотивацiя навчальної дiяльностi гyрткiвцiв
Гра «Я – сніговик»
Діти заплющують очі та уявляють себе сніговиками:
- Зі скільких куль ви складаєтесь?
- Що у вас на голові?
- Які на вас прикраси (шарф, гудзики)?
- Що у вас в руках?
- Де ви стоїте? Що навколо вас?
Подивіться на фото і малюнки – якими різноманітними бувають сніговики!
- Чи хотіли б ви самі втілити на малюнку сніговика, якого собі уявили?
Повiдомлення теми та мети заняття, очiкуваних результатiв
- Сьогодні ми з вами згадаємо закони композиції та навчимося складати образи із геометричних фігур. Ви створите власні малюнки з унікальними сніговиками.
Демонстрація прикладу майбутнього малюнка.
Актуалiзацiя опорних знань
1) - Що таке композиція?
2) - Які є закони композиції і про що вони?
3) - Подивіться на малюнки. На якому з поданих малюнків зображено порушення закону рівноваги?
4) - Подивіться на дошку. Композиція, зображена тут, порушує закон єдності. Виходьте по черзі до дошки і зітріть зайві елементи, щоб гармонізувати малюнок.
5) Поділити клас на групи не більше 5 дітей. Роздати кожній групі по 10 вирізаних сніжинок.
- У вас на партах зараз снігопад. Зробіть одну сніжинку з нього головною у цій композиції. Які правила закону супідрядності ви використали?
II. Основна частина
Висвітлення керівником матеріалу нової теми
- Скажіть, яка у нас зараз пора року? (Зима) А чи знаєте ви, чому змінюються пори року і як настає зима? Давайте переглянемо відео та дізнаємось: https://www.youtube.com/watch?v=6nneF77MP0Q
- Тепер ви знаєте, чому до нас приходить зима. Саме взимку ми можемо зліпити собі сніговика. А з чого сама його роблять? (Зі снігу) Саме так! А сніг утворюється із...? (Сніжинок)
- А з якої речовини створені сніжинки? (З води) Так. За температури 0°C вона звичайна, рідка. А що буде, якщо воду нагріти? (Закипить, перетвориться на пар) А якщо її охолодити, то вона перетвориться на…? (Лід, сніжинки) Тепер, давайте но дізнаємось, як народжуються сніжинки:
https://www.youtube.com/watch?v=DpCnGRjY7IE
- У відео ви почули, що сніжинки складаються з кристаликів. А кристал це яка геометрична форма? (Ромб) Я вам розповім одну художню хитрість – будь-яку складну форму легше намалювати, якщо уявити її як сукупність простих геометричних фігур. Погляньте на дошку. Тут зображена вазочка: її основна частина схожа на овал, горлечко – на прямокутник з перевернутим трикутником на верхівці.
Роздати раніше сформованим групам паперові геометричні фігури різних розмірів: кола, овали, квадрати, прямокутники, трикутники, ромби.
- Спробуйте з цих фігур скласти власну вазочку. (Перегляд) А тепер складіть: метелика, будинок, квітку зі стовбуром і листочком.
Оволодiння новими теоретичними та практичними знаннями
- Давайте тепер спробуємо вигадати і намалювати таку складну фігуру, складену із простих геометричних елементів. Вигадайте та намалюйте сніжинку! (Демонстрація прикладу) Використовуйте кольорові олівці.
Демонстрація сніжинок.
Залучення учнiв до самостiйного осмислення нового матерiалу, самостiйна робота
Етапи створення малюнка:
І етап:
Роздати кожному по 3 картонних кружечка різного розміру.
- Покажіть мені найбільше коло. Середнє. Маленьке.
Розмістити на папері ці кола знизу вверх від більшого до меншого.
- Сніговик – головний елемент нашої композиції. Як його треба розмістити, щоб до нього приверталась увага?
Обвести кола олівцем.
- Які геометричні фігури ви використали, щоб намалювати хатинку?
ІІ етап:
- Розгляньте ваші пензлики. Вони різної товщини. Для чого це потрібно?
Розмалювати маленьким пензликом ніс, капелюх та інші елементи декору сніговика яскравими кольорами, які діти обирають самостійно.
Розмалювати хатинку.
Розмалювати дерева.
Розмалювати сніжинки.
Пiдведення гурткiвцiв до узагальнень, висновків
- Продемонструйте ваші малюнки. Чи подобається вам те, що у вас вийшло?
- Погляньте на малюнки інших дітей. За що ви хотіли б їх похвалити?
- Настав час перевірити, чому ви сьогодні навчилися. Що нового ви сьогодні навчились робити? (розуміти, як з простих геометричних фігур створюються складні форми)
IIІ. Заключна частина
Обґрунтування гурткiвцями можливостi використстання отриманих знань, умінь, навичок
- Як ви можете використати у майбутньому це нове вміння? (малюнки, аплікації, ліплення)
Загальний пiдсумок заняття iз зазначенням його позитивних та негативних моментів
Наше заняття добігає кінця. Ви сьогодні дуже добре попрацювали.
- Скажіть но, чи було вам сьогодні весело та цікаво?
- Що вам найбільше сподобалось і запам’яталось?
- За якими ознаками ми можемо зрозуміти, що ваші сніговики справді веселі?
Список використаних джерел:
Інформаційні:
Малюнки: