Під час уроку учні ознайомлюються з Періодичною системою та хімічними елементами тапринципами розташування хімічних елементів у таблиці. Вчаться користуватися Періодичною системою для знаходження інформації про хімічні елементи.
Трацька загальноосвітня школа
І-ІІІ ступенів
Виконавець:
Мета: сформувати поняття про хімічний елемент; ознайомити учнів із символами й назвами хімічних елементів за сучасною українською номенклатурою; ознайомити із структурою Періодичної системи і принципами розташування хімічних елементів у таблиці;навчити користуватися Періодичною системою для знаходження інформації про хімічні елементи.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделеєєва
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання,
повторення вивченого матеріалу
Бесіда
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
У такому вигляді,як ми користуємося сьогодні, періодична система хімічних елементів була запропонована в 1861р. Д.І.Менделєєвим – російським ученим-хіміком. Тоді було відомо лише 62 елементи, але всім знову відкритим елементам у ній знайшлося місце.
Періодична система була складена на основі періодичного закону відкритого в 1869 р. Періодичний закон ми розглянемо пізніше, а Періодичною системою будемо користуватися часто.
Періодична система хімічних елементів має вигляд таблиці. Елементи в ній розміщені в певному порядку – у міру збільшення маси їхніх атомів. Кожний елемент має свій порядковий номер і цей номер дорівнює заряду ядра атомів цього елемента.
Існує багато різновидів зображення Періодичної системи: кругові, спіральні, пірамідальні, із розташуванням елементів зверху вниз і зліва направо. Найбільш загальноприйнятим є зображення у вигляді таблиці з розташуванням елементів зліва направо.
У Періодичній системі всі елементи об’єднуються в періоди – горизонтальні ряди елементів, і групи – вертикальні стовпці елементів.
Перші три періоди називають малими, тому що їх становить невелика кількість елементів: перший період – тільки два елементи (Гідроген і Гелій), а другий і третій – по вісім. Решту періодів називають великими: четвертий і п’ятий періоди мають по 18 елементів, а шостий і сьомий – по 32.
У нижній частині таблиці розташовані родини елементів: лантаноїди й актиноїди. Ці елементи йдуть після Лантану(№57) і Актинію (№89) і формально належать до третьої групи. Проте розміщення цих елементів у таблиці зробило б її громіздкою й незручною, тому зазвичай їх виносять за її межі. Кожний елемент має свою адресу в Періодичній системі. Щоб описати положення елемента в Періодичній системі треба назвати його порядковий номер, а також номер групи та періоду. Наприклад, елемент Оксиген має порядковий номер 8, перебуває в другому періоді, шостій групі.
Усі хімічні елементи мають назви й умовні позначення – хімічні символи. За основу українських назв елементів узяті їхні латинські назви. Назви хімічних елементів записуються з великої літери. Як символи хімічних елементів використовуються перші літери їх латинських назв.
Наприклад, хімічний елемент із зарядом атомного ядра +1 називається Гідроген, його символ Н відповідає першій літері латинської назви Hydrogenium. Хімічний елемент із зарядом ядра +8 називається Оксиген (від латинського Oxygenium) і позначається символом О. Якщо перша літера в назві елемента вже використовується для позначення іншого елемента, то до неї додається одна з наступних літер, наприклад, символ Гелію – Не, Меркурію - Нg (від латинського Hydrargyrum).
Таку систему назв хімічних елементів запропонував шведський хімік Берцеліус у 1814 р.
Символи та назви елементів – це літери хімічної мови. Цією мовою розмовляють усі хіміки світу. І вам також треба вивчити «алфавіт» хімічної мови, а для початку символи хімічних елементів, які часто зустрічатимуться на уроках хімії.
ІV. Закріплення нового матеріалу
Завдання для індивідуальної роботи
Вікторина «Хімічні елементи»
Клас об’єднується в команди по 4 учні. Відповідаючи на запитання та виконуючи завдання, учні користуються Періодичною системою хімічних елементів, що наведена в підручнику. Завдання для всіх груп однакові. Відповідає команда, яка першою знаходить відповідь. Перемагає команда, яка надає найбільшу кількість правильних відповідей.
V. Підбиття підсумків
Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва – унікальний довідковий посібник хіміка, що містить відповіді на багато питань про будову атомів, властивості хімічних елементів та їх сполук.
VІ. Домашнє завдання
§ 6, ст. 43-49
Впр. 40,41
Впр. 42,43,45,46*.