Урок літературного читання в 2 класі
Тема «Хліб на столі – щастя на землі» за твором Тамари Коломієць «Хліб»
Мета: - навчити дітей виразно читати; формувати уміння переказувати;
виділяти основну думку прочитаного; збагачувати словниковий
запас учнів;
Тип уроку - урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: портрет Т.Коломієць, індивідуальні картки, ілюстрації, прислів’я , кросворд, виставка книг про хліб, різновиди хліба, рушники, коровай, колоски, електронна презентація, відеоролик «Як хліб на стіл потрапляє» (https://www.youtube.com/watch?v=P01wE4DTb41), музичний супровід пісень
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організація класу
Лунає пісня «Зеленеє жито, зелене…»
(учні співають, учень і учениця вручають коровай на рушнику запрошеним гостям)
Учитель: Хліб-сіль на вишитому рушнику – символ гостинності українського народу. З давніх-давен існує звичай підносити хліб на рушнику дорогим гостям.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
ІV. Мовна розминка
На-на-на – рідна… (сторона)
Ай-ай-ай – наш рідненький …(край)
Жу-жу-жу – землю (бережу)
Ба-ба-ба – золоті…(хліба)
Ті-ті-ті – руки…(золоті)
Робота з таблицею Шульте
V. Актуалізація опорних знань учнів
1. Уточнення значення слова «хліб»
- Яке значення слова «хліб»?
- Словники української мови подають багато значень цього слова:
Хліб – продукт харчування, випечений із борошна.
Хліб – це зерно, яке перемелюється на борошно.
Хліб – поле, засіяне зерновими рослинами.
Хліб – прожиток (заробляти на хліб).
Хліб насущний – це щоденні, звичайні харчі.
- Чи можна уявити хоч один день без хліба?
- Які сорти хліба ви знаєте?
- Чому кажуть «хліб святий»?
VІ. Вивчення нового матеріалу
«Хліб наш щоденний дай нам сьогодні…» - промовляємо ми в молитві. Відколи себе пам’ятаємо, щодня споживаємо хліб. Здається, що хліб був завжди. Чи це так?
Вчені вважають, що в давнину люди споживали зерно дикоростучих рослин, коли їм не щастило на полюванні. Згодом зерна почали розмочувати у воді, подрібнювати на камені. Минуло ще багато років, і люди навчилися випікати на розпарених каменях прісні коржі. Це і був перший хліб.
Від темної, твердої з кам’яною пилюкою паляниці до випеченого пухкого хліба-калача, короваю – минуло тисячі років. За цей час у різних країнах світу хлібороби навчилися з диких, зернових рослин вирощувати високоврожайні сорти пшениці, жита, ячменю, а пекарі випікають величезну кількість хлібних виробів – близько 800 видів.
Як бачите, такий звичний для всіх хліб має давню і цікаву історію. Тому і написано на цю тему багато казок, розповідей, книжок. Сьогодні ми познайомимося з одним із таких творів.
2.1. Відомості про автора
- Прочитайте заголовок оповідання. Хто автор?
Тамара Коломієць народилася в Черкаській області. Її мама важко працювала, а тому виховувала дівчинку бабуся. Дитинство Тамари було перервано війною. Вона бачила сум, горе, людську біду, сльози, страшні рани, а тому мріяла бути лікарем, щоб допомагати скаліченим на війні. Та доля розпорядилася інакше. Стала поетесою. Перша книжечка віршів «Пролісок» побачила світ, коли Тамарі було 21 рік. Тепер у Тамари Опанасівни багато віршів, казок, небилиць, лічилок, смішинок, загадок для малечі. Адже у неї росте шестеро онуків.
2.2. Слухання оповідання
- Подумайте, хто є головною дійовою особою оповідання.
2.3. Словникова робота
- Прочитайте словосполучення:
золоте зерно золотава шкоринка
золоте проміння позолота від вогню
золоті руки на стеблині золоченій
2.4.Читання словосполучень «луною», прискорюючи темп
2.5. Гра «Блискавка»
Прочитані картки учитель прикріплює на дошці.
Слова на картках: молотять, косять, боронують, вирощують, орють, відбирають, сіють, мелють, печуть.
2.6.Читання оповідання мовчки
2.7. Фізкультхвилинка
А ми зерно сіяли, сіяли
(Показати, як сіють зерно.)
у земельку чорную, свіжую.
І з’явились перші листочки.
(Присісти, показати листочки.)
І з них повні, гарні колосочки.
(Піднятись, показати колосочки.)
До сонечка повернулися
(Повернутися до вікна, піднятися навшпиньки, покружляти.)
і сонечку усміхнулися.
Вітер колоски хитає,
(Нахили тулуба і рук.)
до зерняток промовляє:
«Ви і повні, жовтороті,
(Руки на пояс, вгору, поперед себе.)
Буде урожай хороший».
2.8. Аналіз змісту і вибіркове читання
- Скільки абзаців у тексті?
- Які слова зустрічаються в оповіданні найчастіше?
- У якому значенні вжито вирази з дошки?
- Що позолотило хлібину? Прочитайте, що зробили роботящі руки.
- Знайдіть опис спеченого хліба. З якими пропозиціями звертається хліб до людей? Як ви розумієте ці слова?
2.9. Слово вчителя про Голодомор, війни, нестачу хліба…
2.10. Переказування тексту
- Ще раз подивіться на слова з гри «Блискавка». Вони відтворюють шлях хліба з поля до столу. Переставте місцями картки, щоб відновити цей шлях.
- Користуючись виразами і словами з дошки, детально перекажіть оповідання.
2.11. Огляд відеоролика « Як хліб на стіл потрапляє»
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Прислів’я: Як хліб буде, то і все буде.
Хліб убирає, хто його має.
Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.
Лежачого хліба ніде нема.
Хліб – батько, вода – мати.
Багато снігу – багато хліба.
віршів, оповідань, а й складено багато загадок. Розгадавши деякі з них, ви зможете прочитати прислів’я з кросворда.
любить його кожен.
І дня ми прожити
без нього не можем.
(Хліб)
з села виходив віл –
залізним гострим рогом
копав старанно діл.
Копав, не норовився,
скибки перекидав,
за літо наробився –
всю зиму прогуляв.
(Плуг)
є зернятка в нім,
стіни позолочені.
Вітерець колише дім
на стовпчику золотім.
(Колосок)
серединки не проси.
Ми такі гостинні:
дірка в середині.
(Бублики)
та й хліб збирає?
(Хлібороб)
(Коровай)
вийшло п’ять богатирів:
косять, в’яжуть заодно
і молотять на зерно.
(Комбайни)
Хліб – усьому голова (прислів’я з кросворда)
VІІІ. Підсумки уроку
«На мене незабутнє враження справило.»..
«Я зрозумів (зрозуміла)…»
(Лунає пісня про хліб у виконанні дітей)
ІХ. Домашнє завдання
Прочитати текст за підручником, вміти його переказувати.
Дізнатись, який хліб люблять у вашій родині, з якого зерна.
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ БОРИСА ГРІНЧЕНКА
ІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ
Кафедра методики та психології дошкільної та початкової освіти
ВИПУСКНА РОБОТА
«ФОРМУВАННЯ ТВОРЧОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ НА УРОКАХ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ І ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ»
Виконала
Скалан Наталія Леонідівна
учитель спеціалізованої школи
І-ІІІ ступенів з поглибленим
вивченням іноземних мов
№220 міста Києва
Голосіївського району
Керівник: Базиль Л.О.
Київ 2016
Дозволяю
використання повного тексту або фрагментів моєї роботи у формуванні інформаційно-методичного фахового середовища педагогів міста Києва із зазначенням імені автора.
_______________