Хто найстарший у родині вітрів? «Дивовижний снігопад» (за А. Рибалкою).

Про матеріал
Конспект уроку з літературного читання для учнів 2 класу, розроблений за підручником "Українська мова та читання" частина 2 автор М.С.Вашулено. Відповідно до Типової освітньої програми початкової освіти, розробленої під керівництвом О.Я.Савченко. Містить теоретичні відомості, вправи на закріплення та очікувані відповіді дітей
Перегляд файлу

Тема: Казка А. Рибалки «Дивовижний снігопад». Ознайомлення з найстаршим персонажем.

  • Предмет: Українська мова та читання.
  • Автор/Підручник: За підручником Вашуленко (орієнтовно сторінки 70-71).
  • Мета:
    • Навчальна: Вчити свідомо, правильно та виразно читати казку; вдосконалювати навичку знаходження відповідей у тексті (формування читацької компетентності).
    • Розвивальна: Розвивати вміння характеризувати персонажів (Північного Вітра), будувати зв'язні висловлювання, логічне мислення.
    • Виховна: Виховувати працьовитість, відповідальність за свої вчинки.
  • Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

I. Організаційний момент (1 хв)

Учитель: Привітання, перевірка готовності до уроку. Створення позитивного настрою.

  • «Всі почули вже дзвінок? Починаємо урок!»

II. Мовна розминка. Вправи для вдосконалення читацьких навичок (3 хв)

1.  Гра «Диктор» (Робота зі словами, що подані перед казкою)

Учитель: Прочитайте швидко і правильно слова, подані у рамочці на початку тексту (орієнтовно стор. 70).

  • Слова для читання: Дивовижний, найстарший, одягнений, пустотливих, байдикують, здебільшого, зіркнувши, ужахнулися, накладаємо, наповнювати.
  • Завдання: Прочитати слова:
    • Пошепки.
    • Голосно.
    • З наголосом. (Наприклад: найстáрший, дивовúжний).

2. Вправа «Дихання вітру»

Учитель: Уявіть, що ви — вітер. Зробіть глибокий вдих і на видиху довго протягніть звук [Ш].

III. Актуалізація опорних знань. Мотивація (4 хв)

1. Пригадування

Учитель:

  • Що таке казка?
  • Хто є головними персонажами у казках?

2.  Повідомлення теми уроку

Учитель: Сьогодні ми прочитаємо казку української письменниці Анни Рибалки під назвою «Дивовижний снігопад». На уроці ми дізнаємося, хто в родині вітрів був найголовнішим та найпрацьовитішим.

IV. Опрацювання казки «Дивовижний снігопад» (18 хв)

1.  Первинне читання. Вправа «Слухаємо і думаємо» (5 хв)

Учитель: Я читатиму першу частину, а ви слідкуйте за текстом і знайдіть відповідь на запитання, яке є у підручнику: «Чому казка так називається?»

(Учитель виразно читає текст до слів «...густий білий сніг.»)

2. Перевірка сприймання

Учитель:

  • Чи знайшли ви відповідь на запитання? (Учні можуть ще не знайти відповіді, що стимулює їх читати далі).
  • Де живе велика родина вітрів?
    • Очікувана відповідь: На самому вершечку стрімкої гори, зарослій лісом.

3.  Аналіз першого персонажа. Колективне читання (7 хв)

Учитель: Знайдіть та прочитайте речення, які описують найголовнішого члена родини:

Запитання

Фрагменти для читання (Учні знаходять у тексті)

Хто найстарший у родині вітрів?

Найстарший у ній — Північний Вітер.

Прочитайте його опис.

Дідусь із довгою сивою бородою. Одягнений він у теплий кожух, узутий у високі чоботи, що голосно риплять при ході.

Що він робить узимку?

Він щоранку приносить на подвір’я величезні мішки, набиті снігом... кружляє над лісами, степами... і щедро сипле згори... густий білий сніг.

Учитель:

  • Яким можна назвати Північного Вітра? (Працьовитим, відповідальним, головним, сивим, великим).

4. Характеристика пустотливих онуків. Вибіркове читання (6 хв)

Учитель:

  • Хто в родині Вітрів найбільше байдикував?
    • Очікувана відповідь: Два пустотливих онуки: близнята Вітерці.
  • Що трапилося, коли дорослих не було вдома? Прочитайте, як Вітерці почали гратися.
  • Що вони зробили з мішком дідуся?
    • Очікувана відповідь: Розв’язали мішок, щоб погратися сніжками, а потім забули його зав’язати.

V. Фізкультхвилинка. Руханка «Дідусеві чоботи» (2 хв)

(Учні тупають ногами, імітуючи рипіння чобіт Північного Вітра, а потім легко кружляють, як близнюки-Вітерці).

VI. Робота над другою частиною казки. Кульмінація (13 хв)

1. Читання в парах (6 хв)

Учитель: Продовжуємо читати казку (від слів «Ой лишенько!»). Читаємо по черзі в парах.

2. Бесіда за змістом (7 хв)

Учитель:

  • Чому близнюки засмутилися, коли побачили порожній мішок?
    • Очікувана відповідь: Дідусь мав їхати до міста, щоб сіяти сніг, а мішок порожній.
  • Яку витівку придумав один із Вітерців?
    • Очікувана відповідь: Насипати до мішка солодощі (цукерки, печиво, яблука).
  • Прочитайте, чим закінчилася пригода.
    • Учні читають: Коли опинився над великим містом, то розв’язав мішок. Що тут зчинилося! На міську бруківку замість білих холодних сніжинок посипалися цукерки, печиво, родзинки та інші солодощі...
  • То чому ж казка називається «Дивовижний снігопад»?
    • Очікувана відповідь: Снігопад став дивовижним, тому що замість снігу сипалися ласощі.

VII. Узагальнення та підсумок уроку (4 хв)

1. Гра «Правда чи неправда»

Учитель: Якщо твердження правдиве, плескаємо в долоні.

  • Найстарший у родині Вітрів — Південний Вітер. (Неправда)
  • Північний Вітер приносив сніг у мішках. (Правда)
  • Близнята Вітерці були дуже слухняними. (Неправда)
  • Замість снігу на місто посипалися гриби. (Неправда)
  • Люди були раді дивовижному снігопаду. (Правда)

2. Оцінювання. Рефлексія

Учитель:

  • Який персонаж вам сподобався найбільше і чому?
  • Чи дотримали близнюки Вітерці слова, яке дали дідусеві? (Ні, але вони виправили помилку).

 

docx
Додано
16 грудня 2025
Переглядів
254
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку