Конспект уроку з літературного читання для 3-го класу на тему: " Сашко Дерманський " Мрія Маляки" (уривок)"
ТЕМА. Сашко Дерманський « Мрія Маляки»
МЕТА:
уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;
комунтативної:. удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування;
соціальної: формувати здатність працювати в парі, і групі;
загальнокулыпурндї: навчати дотримання норм мовленневої культури;
громадянської: навчати бережливо ставитися до людей, до самого себе;
інформаційної: удосконалювати вміння здобувати необхідну інформацію з різних джерел.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Обладнання:портрет письменника; гіперпосилання на відеозвернення письменника ; картки із завданнями; зображення комодського варана; Хрестоматія сучасної української дитячої літератури для читання в 3, 4 класах.— Львів : Видавництво Старого Лева, 2016 .
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
1.Організаційний момент
Міні-інтерв'ю. Після привітання відповідаємо на питання лише прикметниками
- Яким було оповідання, що вивчали на попередньому уроці? (Фантастичним, цікавим, захоплюючим…)
- Якою була перерва? (Веселою, короткою…)
- З яким настроєм ви прийшли на урок?( Гарним, сумним, надзвичайно веселим…)
- А яка зараз повинна бути обстановка на уроці, щоб ви змогли засвоїти нову тему? ( Плідна, активна…)
- Отже, давайте створимо таку плідну атмосферу.
2. Перевірка домашнього завдання
3.Артикуляційна розминка
1.
2.Робота над скоромовкою С.Дерманського « Всі є вдома»
Валя валить,
Тоня тоне,
Таня тане,
Соня сонна.
Ліза лізе,
Марчик марить,
Коля коле,
Варка варить.
Женя женить,
Маня манить,
Люба любить,
Ганя ганить.
Руся — руса,
Кость кістлявий
Сьома —сьомий
Дір — дірявий.
Рита риє,
Рада радить,
Рая рає,
Вадик вадить.
Боря боре,
Лада ладить,
Тома томить,
Глаша гладить.
Рима —зрима,
Рома — з ромом.
Ну, здається,
Всі є вдома!
3. Читання складової таблиці.
ІІ. Основна частина
1. Дотекстова діяльність і підготовка учнів до сприймання змісту тексту
1)Актуалізація опорних знань.
— Прослухайте загадку Жанни Синючкової та встановіть, про яку тварину в ній розповідається.
• Живе в Індонезії на островах. Ковтати він може великі шматки.
Ус1м, хто навколо, вселяє він страх. 3'їсть м'ясо, копита і навіть кістки.
Три метри завдовжки сяга його тіло. В атаку на здобич стрілою летить,
1з давніх епох знають всі його силу. Об'ївшись, у тінь заховається й спить.
Він має простий темно-бурий окрас. Не любить бувати удень на жарі.
Він жир зберігає в хвості про запас. Ховається на ніч в глибокій норі.
Хода перевалиста. Довгий язик. Плавець він чудовий, та тільки біда:
Ловити ним будь-які запахи звик. П'ятнадцять хвилин його держить вода
Всеїдний. Підступний і хитрий хижак. У битвах опорою є його хвіст.
Він з'їсть оленя — и не розпробує смак! Він змогу дає йому стать на весь зріст.
ін жертву кусає. А в слині — отрута. Де кладка яєць — самка ставить кордон
Самим його поглядом жертва закута. Сама захищається, без охорони.
У роті його шість десятків зубів. Загрожує смертю, йдучи на таран,
Він кігтями вп'ється, аби захот1в. Комодський дракон, а точніше... (варан)
2) Повідомлення теми , мети уроку
3) Відомості про письменника
Сашко Дерманський — чи не найталановитіший і найпопулярніший в Україні молодий дитячий письменник. Народився Сашко (Олександр Дерманський) на Київщині. Закінчив факультет української філології НПУ імені Михайла Драгоманова. 1999 року отримав диплом учителя української та зарубіжної мови й літератури. Відтоді викладає за фахом у Київському технікумі електронних приладів.
Літературний редактор дитячого журналу «Стежка». Одружений. Має дві донечки.
Перші вірші для малечі опублікував 2001 року. З того часу було надруковано в періодичних дитячих виданнях чимало його віршів, оповідань та казок. Дещо виходило під псевдонімами Сашко Володарський та Назар Діброва. Член Спілки письменників України.
Автор десяти дитячих повістей та казок, серед яких: «Володар макуци, або Пригоди вужа Ониська», «Король буків, або таємниця Смарагдової книги» та ін.
Відеозвернення письменника
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=OSbHwzqGBk0
- Які книжки, з показаних письменником, вам захотілося прочитати?
Відео з читанням віршів С. Дерманського автором
https://www.youtube.com/watch?v=xVi7Kj3DhJs
https://www.youtube.com/watch?v=_oYXu-VkF5U
https://www.youtube.com/watch?v=HT5SWy2QkyQ
2.Первинне сприйняття змісту тексту учнями
Виразне читання уривка казки «Мрія Маляки» підготовленими учнями
( Хрестоматія, с.96-99)
- Що вас вразило в оповіданні?
- Який настрій у текста?
- Що здивувало в цьому тексті?
- Що вам видалося незрозумілим?
Дикція - …
Марила-…
Виснажене-…
Пенсія-…
Фізкультхвилинка
- На які дві частини можна поділити оповідання?
-Чи такого закінчення описаної історії ви очікували? Обґрунтуйте ввідповідь.
- Хто є головним героєм оповідання?
- Як змінилося ім'я дівчинки і чому?
- Де Маляка використовує своє справжнє ім'я?
- Про що мріяла дівчинка?
- Що робила Маляка поки не назбирала грошей на подорож?
- Ким працювала бабуся дівчинки до виходу на пенсію?
-Чому вона не хотіла іти на пенсію?
-Яка улюблена бабусина книжка лежала на столі? Прочитайте.
-Чого прагнула дівчинка для своєї бабусі?
5. Робота в парах « Ти – мені, я – тобі». Читання учнями тексту за абзацами.
6. Робота в групах .Складання плану тексту
7. Складання характеристики дійових осіб. Робота в групах
- Заповнити схему. В записати риси характеру героїв, в пояснення, що дає можливість вам так думати.
1 група 2 група
Маляка Бабуся
8. Виразне читання оповідання . Вправа« Диктор»
9. Інтерактивна вправа « Ромашка Блума»
Учням пропонується обрати одну з пелюсток і сформулювати запитання саме того типу, який вказано на пелюстці, до тексту, з яким працювали на уроці
ІІІ. Заключна частина
- с. 97-99 Хрестоматія. Прочитати оповідання С. Дерманського « Мрія Маляки». За бажанням :