І.Франко "Захар Беркут" . Проблеми вибору людини у вирішальній ситуації. Ідея та значення повісті.

Про матеріал
Узагальнювальний урок за твором "Захар Беркут". Визначення основної думки та ідеї повісті, вміння робитм відповідні висновки. Методи та прийоми: " Мікрофон-1, "Мікрофон - 2", робота в групах, уявна екскурсія, виразне читання прозового твору та бесіда за прочитаним, інсценізація уривку з повісті, відповіді на тестові завдання.
Перегляд файлу

І. Франко “Захар Беркут”

Проблема вибору людини у вирішальній ситуації.
Останнє звернення Захара Беркута до тухольців. Ідея

та значення повісті.

Мета уроку: продовжувати опрацьовувати ідейно-художній зміст повісті, добираючи відповідні цитати й матеріал з твору; вчити визначати основну думку повісті; розвивати в учнів навички характеризувати літературних героїв, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття,спостереження, творчо мислити, робити відповідні висновки; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття обовязку, відданості своєму народу; прищеплювати інтерес до власної праці.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет І. Франка, ілюстрації до повісті, текст твору, малюнки учнів; дидактичний матеріал (тестові завдання).

Методи і прийоми: технології “Мікрофон - 1”, “Мікрофон - 2”;

робота в групах; створення та захист проектів; уявна екскурсія; виразне читання прозового твору та бесіда за прочитаним; інсценізація уривку з повісті; відповіді на тестові завдання.

Епіграф: Життя лиш доти має вартість,

доки чоловік може помагати іншим.

І. Франко

Хід уроку

  1.     Мотивація навчальної діяльності
  1. Зясування емоційної готовності учнів до уроку. ( Діти бажають успіху один одному в парах).
  2.   “Мікрофон - 1”. Усна відповідь на запитання “Від сьогоднішнього уроку я очікую...”
  1.   Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Учитель. Прокоментуйте вислів І. Франка, що є епіграфом до уроку.

  1. Актуалізація опорних знань та суб'єктивного досвіду семикласників.

Учитель. Закінчується наша уявна подорож сторінками повісті

І. Франка “Захар Беркут”. Ми побували у XIII ет., познайомилися із мешканцями

стародавнього села Тухля, які у хвилину небезпеки виявили велику силу духу,

твердість і стійкість.

- Якими ж, на ваш погляд, були люди, очолювані Захаром Беркутом? Повідомлення учнів “Тухольці - центральний персонаж твору.”

  1.    Опрацювання навчального матеріалу,
  1. Бесіда за питаннями.
  •    До якого персонажа можна віднести слова:

Все, що мав у житті, він віддав Для одної ідеї,

І горів, і яснів, і страждав,

І трудився для неї?

  •    Чому Захар Беркут мав авторитет серед тухольців?
  •    Чому не користувався такою пошаною Тугар Вовк?
  • Чим пояснити те, що старший Беркут прагне розгромити, а не відбити татар?
  •    В чому вбачав тухольський ватажок смисл свого життя?
  •    Як він поступає у вирішальній ситуації, коли йдеться про його сина?
  •    Якими були останні слова Захара Беркута? Прочитайте й прокоментуйте.
  •    Що він пророкував для майбутнього покоління?
  •    Чи викликає в тухольців сум смерть Захара Беркута? Чому?
  1. Захист проектів (робота домашніх груп);

а) фільм за повістю “Захар Беркут” (за власними малюнками учнів);

б) інсценізація уривку “Рада на Ясній поляні”

  1. Визначення ідеї твору.

 

Учитель.

  • У яких словах Захара Беркута розкривається основна думка повісті?
  •    Чого навчає нас цей твір?
  •    Чи актуальний він сьогодні?
  1.    Підсумок.
  1. Значення повісті “Захар Беркут.”
  2. Крилаті вислови з твору.
  3. Значення творчості Івана Франка.

(Повідомлення учнів),

  1.    Рефлексія та оцінювання.


Учитель.

  1.     Чи справдились ваші очікування щодо уроку?
  2.     “Мікрофон - 2” Усна відповідь на запитання “На цьому уроці мені

сподобалось...” (письмово “На уроці мені не сподобалось...”)

  1.     Усна само-та взаємооцінка.
  1.    Домашнє завдання; підготувати повідомлення на тему

“Життєвий шлях Т. Г. Шевченка” (для всіх учнів). Завдання для охочих: написати міні-твір за твором І. Франка “Захар Беркут” на одну з тем “Захар Беркур - патріот Руської землі”, “Сила народу - в єдності”.

 

docx
Додав(-ла)
Чуй Галина
Додано
18 лютого 2020
Переглядів
1861
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку