План-конспект уроку 1
Розділ 1. Особистість та її ідентичність
Тема уроку: Ідентичність. Види ідентичності. Громадянська ідентичність. Змінний характер ідентичності. Самовизначення. Ідентифікація. Особиста гідність. Совість.
Мета уроку:
Формувати предметні компетентності: поглибити знання здобувачів освіти про моральні загальнолюдські якості , вдосконалювати вміння самовизначення та ідентифікації особистості.
Формувати ключові компетентності:
спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності; збагачувати словниковий запас слів
спілкування іноземною мовою: читати і розуміти походження термінів;
математичну компетентність: перетворювати джерельну інформацію з однієї форми в іншу (графік, таблиця, схема, діаграма тощо), використовувати математичні символи; будувати логічні ланцюжки; використовувати статистичні матеріали у вивченні питань громадянської освіти;
інформаційно- цифрову компетентність: діяти за алгоритмом, розвивати медіаграмотність;
уміння вчитися впродовж життя: розвивати навички самоосвіти, аналізувати процес власного навчання, критично аналізувати й узагальнювати здобуті відомості та досвід;
соціальну та громадянську компетентності : активно слухати та спостерігати, брати відповідальність на себе, проявляти громадянську свідомість, аналітично мислити, критично розуміти світ: політику, право, права людини, культуру, релігію, історію, мас медіа.
обізнаність та самовираження у сфері культури: розвивати власну національно-культурну ідентичність у сучасному світі.
Екологічну грамотність та здорове життя: враховувати вплив слова на психічне здоров`я людини, надавати допомогу собі й тим, хто її потребує.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: комп`ютер, інтерактивна дошка, презентація, підручник, зошит.
Прийоми: бесіда, метод «Хто Я?», рефлексія.
Міжпредметні зв`язки: Історія України, основи здоров`я
Хід уроку
І. Організаційний етап (3 хв)
(Доброго ранку, шановні здобувачі освіти. Я рада Вас бачити. Перевіримо присутність на уроці і разом познайомимось. Перевіримо готовність до уроку: підручник, зошит, ручка. Ну що готові? Розпочнемо! (Повідомляю тему і мето уроку)
II. Актуалізація опорних знань та вмінь ( 5 хв)
Пригадаємо на уроках основи здоров`я ви вчили поняття, людина.
Питання:
1.Що таке людина?
2.Які її основні відмінності від тварин?
Відповідь:
1. Людина — жива, наділена інтелектом істота, суб'єкт суспільно-історичної діяльності і культури
2. Дослідники вважають, що людина на 70% істота біологічна (їсть, спить тощо) і на 30% істота соціальна (формується в соціумі й залежить від нього). Дитинча тварини від народження має інстинкти, що допомагають йому орієнтуватися в тому, що їстівне, а що ні, на кого можна нападати, а кого боятися. Людська дитина після народження — найбільш не пристосована до життя серед усіх живих істот. І повноцінною людиною вона може стати лише в середовищі собі подібних, які дадуть їй знання про навколишній світ, навчать працювати, спілкуватися й жити з іншими людьми.
IІІ. Вивчення нового матеріалу (30 хв)
Ідентичність—це усвідомлення людиною себе, своєї унікальності водночас подібності та належності до інших людей і груп, а також свого місця у світі.
Види ідентичності:
Статева ідентичність – гендерна ідентифікація людини
Етнічна ідентичність – ідентифікація людини як члена расової, релігійної, національної спільноти або умовної групи, субкультури, тощо.
Ідентичність членства – яка базується на участі людини в різних суспільних групах та організаціях – формальних і не формальних.
Політична ідентичність – ідентичність людини з певною політичною групою( ліберал, радикал,демократ, тощо).
Ідентичність за родом занять – ідентифікація людини з певними видами трудової діяльності, як у домашньому господарстві, так і поза ним.
ГРОМАДЯНСЬКА ІДЕНТИЧНІСТЬ
Громадянська ідентичність– відчуття приналежності людини до певної держави.
Громадянська ідентичність тісно пов’язана з активною громадянською позицією, що виражається в громадській діяльності, участі громадян у вирішенні суспільно-політичних та соціально-економічних питань на різних рівнях, залученості до формування державних політик, участі у виборчих процесах (пасивна – право бути обраним та активна – право обирати).
ЗМІННИЙ ХАРАКТЕР ІДЕНТИЧНОСТІ
Кожна людина водночас є членом багатьох груп, а тому — носієм багатьох ідентичностей. Яка саме ідентичність із цього набору актуалізується, залежить від того, яка група в конкретному контексті є для людини найбільш значущою або з якими «іншими» вона в цей момент спілкується. Скажімо, відносно дорослої особи ви є дитиною, відносно хлопця — дівчиною, а відносно американців — європейцями, і відповідно до цього й вибудовуєте свою поведінку.
Самовизначення – це процес визначення свого місця в житті, у суспільстві, усвідомлення власних інтересів. Результатом самовизначення є усвідомлення себе (життєвих планів, цілей, особистісних особливостей, можливостей, здібностей), а також суспільних вимог та очікувань і їх зіставлення.
Упродовж життя ми робимо різні вчинки та ухвалюємо рішення. Для того, щоб наші вчинки були правильними, що ми повинні робити.
(дотримуватись морально - етичних норм)
Як називають людей які дотримуються моральних норм?
(Гідними)
Що означає бути гідним?
Відповідь: Людина, яка має гідність, завжди буде діяти згідно з законами честі та совісті, благородства та милосердя — вона ніколи не підставить підніжку, не встромить ножа у спину, не буде даремно давати обіцянки — вона за будь-яких обставин дивиться у вічі, незважаючи на те, хто перед нею — друг чи ворог.
У сучасному суспільстві можливості для самовизначення і самореалізації дуже великі, і людина може досягти будь - якого статусу в суспільстві. Але на це вливають певні чинники. Подумайте, що це за чинники? Їх 4.
Гідність – це особливе моральне ставлення людини до самої себе і ставлення до неї з боку суспільства, у якому визнається цінність особистості.
Прослухайте притчу та скажіть про яку гідність іде мова?
Притча про Гідність
Уже якось так повелося, Що править балом стали гроші. А Гідність – оком до підлоги, Щоб витирать об неї ноги. З тих пір отак вона й лежала. Волоссям сльози витирала. Але дограла ця платівка. Піднялась Гідність із долівки І вийшла на Майдан столиці – Піднесена, червонолиця. Вимогу склала – поважати! Та кат велів кийка узяти Й побить її, немов злодюжку. - Хлясь! Хлясь! - полилась кровці юшка Лицем і спиною, й руками… Не покорилася. Вулканом Увись знялася, забурлила, Свій дух прадавній відродила. Та каттак просто не здавався. Сидіть на троні він збирався Ще довго, із царем сусіднім Діла творити несусвітні. У хід пішли погрози грізні Про зашморг і клітки залізні. Ловили, у катівню везли. Втікала, в ранах було тіло, І знову на Майдан летіла. А потім був четвер кривавий… У Гідність із рушниць стріляли!!! Хто боронить її узявся, У небо ангелом піднявся. І сотня ціла ввись здетіла Та Гідність крила не зложила. Розбила ката владні мури – Утік в нору, сховавсь, як щурик. Нам дім тепер новий зводити, Щоб Гідність гідно поселити! |
(Революція Гідності)
Чому «Революція гідності» має таку назву?
(21 листопада 2013 року на майдан вийшли студенти та футбольні фанати з протестами, які стали найбільш голосною та чітко сформульованою заявою українців про свої цінності – гідність, свободу, незалежність, демократію).
Висновок: Найважливішим ідентифікатором особистості є гідність та відповідальність особистості. Але є ще якість яка форсується в процесі соціалізації особистості. Це – СОВІСТЬ.
Дібрати синоніми до слова СОВІСТЬ ( сумління, мораль , та інш.)
Совість — це наш внутрішній суддя, який безпомилково свідчить про те, наскільки наші вчинки заслуговують на повагу чи осуд наших близьких. |
|
|
|
|
*Найголовніша прикраса - чиста совість.
*Книга совісті корисніше багатьох інших книг.
* Самоконтроль – головна функція совісті.
Совість - це усвідомлення і почуття моральної відповідальності за власну поведінку,свої вчинки перед самим собою, людьми, суспільством; моральні принципи, погляди та переконання.
Головна функція совісті – самоконтроль.
Совість нагадує людині про моральні обов’язки , про відповідальність перед іншими та перед собою.
ІV. Підсумки уроку (6 хв)
Встановити відповідність між поняттями і їх визначеннями.
Совість це усвідомлення людиною себе,
своєї унікальності водночас подібності
та належності до інших людей і груп,
а також свого місця у світі.
Ідентичність це усвідомлення і почуття моральної
відповідальності за власну поведінку,
свої вчинки перед самим собою, людьми,
суспільством; моральні принципи,
погляди та переконання.
Гідність це особливе моральне ставлення
людини до самої себе і ставлення
до неї з боку суспільства, у якому визнається
цінність особистості.
Відповідь :
1-2;
2-1;
3-3.
V. Домашнє завдання.
1.Опрацювати §1, вивчити основні поняття.
2. Виписати та вивчити 3 прислів`я про совість та гідність.