Повість «Захар Беркут». Ідейний зміст твору, втілення його в художніх образах. Групування персонажів
Мета:
Тип уроку: формування навичок і вмінь засвоєння нових знань(комплексно – хвильовий)
Обладнання: підручник, портрет Івана Франка, бібліотечка його творів, фотографії з краєвидами Тухлі, зображення монголів, зображення окремих епізодів твору, роздатковий матеріал, епіграфи
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності та актуалізація знань
Іван Франко по батькові Петрович
Франко с. Нагуєвичі
Іван навчався в гімназії
Франка називаюь Каменяр
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
IV. Засвоєння нового навчального матеріалу у процесі виконання практичних завдань
Героїко-романтична історична повість – це
Таким творам притаманний історичний колорит. Він передбачає наявність таких прикмет минулого, як імена історичних героїв, давні географічні назви, описи старовинних звичаїв, уживання історизмів та архаїзмів.
2. Міжпредметні зв’язки «Історію знати – твір з розумінням читати!»
- Що вам відомо з історії про боротьбу українського народу проти монголо–татарської навали?
- Хто такі монголи й татари?
3. Розповідь учителя
1241 року внук Чингісхана — засновника й хана Монгольської імперії —
Хан Батий вогнем і мечем плюндрував Русь-Україну. Орда безжалісно нівечила долі сотень людей, несучи їм зубожіння, рабство та смерть.
В історичій повісті «Захар Беркут» усі герої є вигаданими, проте це не зашкодило історизмові твору й не суперечило його художній правді. Уся сюжетна канва базується на достовірному факті — нападі монголо-татар. Іван Франко точно називає імена ватажків, накреслює маршрути походів, згадує про битву.
Що вам відомо про Карпати та населені пункти поблизу Карпат?
Село Тухля, про яке пише Іван Франко, існує насправді й розташоване
мальовничій лісистій місцевості неподалік від м. Стрий на Львівщині. Знайдіть це місце на карті.
Збереглися народні перекази про походження назви села. В одному з них розповідається про те, що колись біля Тухлі загинула велика кількість ординців, від яких по всій околиці йшов «тухлий» запах. У творі часто згадується р. Опір.
Ідея: возвеличення синівської любові до свого народу, рідного краю; краси кохання; засудження підступності, жадності, заздрості, користі.
V. Підсумок уроку
VІ.Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання
Дочитати повість «Захар Беркут». Доробити завдання «Групування персонажів».