Ігор Павлюк «Вертатись пізно», «Асоціації»

Про матеріал
Мета уроку: ознайомитися з поезією сучасного автора І. Павлюка; розкрити ідейно-образний зміст твору, поетичність образів; розвивати образне та аналітичне мислення, навички виразного, вдумливого читання ліричного твору, уміння висловлювати судження з приводу прочитаної поезії; формувати самостверджуючу життєву позицію, естетичні смаки, уміння відчувати й бачити красу довкілля.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Ігор Павлюк«Вертатись пізно», «Асоціації»

Номер слайду 2

Мета уроку: ознайомитися з поезією сучасного автора І. Павлюка; розкрити ідейно-образний зміст твору, поетичність образів; розвивати образне та аналітичне мислення, навички виразного, вдумливого читання ліричного твору, уміння висловлювати судження з приводу прочитаної поезії; формувати самостверджуючу життєву позицію, естетичні смаки, уміння відчувати й бачити красу довкілля.

Номер слайду 3

Ігор Зиновійович Павлюк народився 1 січня 1967 в селі Ужова на Волині.  Через десять днів після його народження померла мама. Його виховували дідусь та бабуся по материнській лінії. Батько жив окремо. Закінчив із золотою медаллю середню школу. Хотів стати військовим і відправився на навчання у Ленінградське вище військове інженерно-будівельне училище. Коли вирішив присвятити життя літературі, з училища його не відпустили, а відправили у заслання у Забайкальську тайгу — будувати автомобільну дорогу з в’язнями.

Номер слайду 4

У 1986–1987 працює кореспондентом Ківерцівської районної газети на Волині. У 1987 році вступив на факультет журналістики Львівського державного університету ім. Івана Франка, який закінчив із відзнакою у 1992 році. Після закінчення працював у релігійній пресі, робив передачі на радіо. З 1987 року мешкає у Львові, з 2003-го — у Києві. Лауреат Народної Шевченківської премії (Залізний Мамай), всеукраїнських літературних премій імені Василя Симоненка, імені Бориса Нечерди, імені Маркіяна Шашкевича, імені Григорія Сковороди, міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф.

Номер слайду 5

Нині Ігор Павлюк старший науковий працівник відділу української літератури XX століття Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України у м. Києві, професор кафедри української преси Львівського національного університету ім. Івана Франка, член редколегій літературно-мистецьких та наукових часописів, збірників: «Терен», «Золота пектораль», «Дзвін», «Українська літературна газета», «Вісник Львівського університету».

Номер слайду 6

Бесіда. В якому році народився Ігор Павлюк?В якій області України народився Ігор Павлюк? Який університет закінчив Ігор Павлюк?В якому місті живе і працює Ігор Павлюк з 2003 року?Скільки книг написав Ігор Павлюк?Як називалася перша збірка поезій Ігоря Павлюка?

Номер слайду 7

Вертатись пізно. Вже гра – як битва…На зміну пісніПрийшла молитва. Сніги заснули. Під гру на лютні. Уже минуле. Стає майбутнім. Душевне серце. Зробилось дзвоном. Там вітер вічний,А зірка смертна. Сорочка свічки. Об світ подерта. Вертатись пізно,Бо гра – як битва…На зміну пісніПрийшла молитва.Є сто інерцій. Одна корона,Одне кохання,Одне безгрішшя.І мить остання. За міт миліша. За мед світліша,За біль чесніша –Найбільша тиша,Остання тиша.

Номер слайду 8

Аналіз. Поезія “Вертатись пізно” Ігоря Павлюка розкриває глибинні порухи душі ліричного героя. Він жалкує за минулим, але не так як жалкують за втраченим часом, йому просто жаль, що життя таке швидкоплинне. Поезія є яскравим зразком поетичного таланту автора. Ігор Павлюк майже не використовує у вірші дієслова, а якщо і використовує, то це здебільшого дієслова, які називають стан, а не дію. Не дивлячись на досить невелику кількість дієслів вірш все ж є мелодійним і ритмічним, така його особливість пояснюється наявністю у вірші великої кількості метафор й епітетів. Вірш “Вертатись пізно” також багатий на антитезу, в основі якої здебільшого авторські антоніми.

Номер слайду 9

Аналіз. Збірка: Україна в диму: Соціальна лірика. Тема: швидкоплинність часу; переплетення минулого і майбутнього в житті людини.Ідея: минуле не повернути, залишається насолоджуватись тишею теперішнього.

Номер слайду 10

Аналіз“Вертатись пізно” художні засоби. Епітети: душевне серце; одна корона; одне кохання; одне безгрішшя; мить остання; найбільша тиша; остання тиша. Порівняння: гра – як битва. Метафори: на зміну пісні прийшла молитва; сніги заснули; душевне серце; серце зробилось дзвоном; найбільша тиша; остання тиша; вітер вічний; зірка смертна; сорочка свічки об світ подерта. Антитеза: на зміну пісні прийшла молитва; уже минуле стає майбутнім; сто інерцій – одна корона, одне кохання, одне безгрішшя; вітер вічний, а зірка смертна.

Номер слайду 11

«Асоціації»Ангел, який сміється, –Це уже трохи біс. Маски – колишні лиця. Трави – маленький ліс. Мудрість – це перша старість. Ніжність – це юний ніж. Кобза – бабця гітари."Так" – це вчорашнє "ні". Сонце – поганська свічка. Цукор – весела сіль. Постріл – це тиша вічна. Бог – то забутий біль...

Номер слайду 12

Аналіз. Тема: у кожному слові й образі криється глибокий зміст, але для кожного він свій.Ідея: паралелі між зовнішнім і внутрішнім світом людини розкривають її єство.художні засоби: Епітети: вчорашнє “ні”; поганська свічка; тиша вічна; забутий біль. Метафори: колишні лиця; маленький ліс; перша старість; юний ніж; весела сіль. Порівняння: трави – маленький ліс; кобза – бабця гітари; сонце – поганська свічка; Бог – то забутий біль. Антитези: ангел-біс; маски-лиця; трави-ліс; мудрість-старість; ніжність-ніж; кобза-гітара; так-ні; сонце-свічка; цукор-сіль; постріл-тиша; Бог-біль.

Номер слайду 13

Список використаних джерел:https://dovidka.biz.ua/analiz-virsha-asotsiatsii-pavliuk/ https://dovidka.biz.ua/vertatys-pizno-analiz-ihor-pavliuk/

pptx
Додано
5 грудня
Переглядів
145
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку