Тема. Інформаційна безпека. Вплив засобів масової інформації на здоров’я і поведінку людей. Комп’ютерна безпека. Безпека у мережі Інтернет.
Мета: розвиток здоров’язбережувальної компетентності — здатність учня застосовувати в умовах конкретної ситуації сукупність здоров’язбережувальних компетенцій, дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей;
поглибити знання про інформаційну та комп’ютерну безпеку, сприяти усвідомленню актуальності проблеми комп’ютерної залежності; тренувати навички асертивної поведінки у нестандартних ситуаціях, попереджувати підліткові правопорушення.
Хід уроку
-
Організація класу.
-
Перевірка рівня засвоєння попереднього матеріалу.
-
Що таке деструктивне угрупування?
-
Які прийоми використовують вербувальники, щоб залучити до деструктивних угрупувань?
-
Яка людина ризикує потрапити в небезпечні групи? Чому?
-
Як протидіяти способам залучити до небезпечного угрупування?
-
Що таке тероризм? Чому тероризм небезпечний для суспільства?
-
Як діятимете, якщо побачите підозрілий предмет, який може виявитися вибуховим пристроєм?
-
Як діяти, якщо вас захватили в заручники?
-
Оптимізм допомагає розв’язати складні проблеми. Доведіть на прикладі.
-
Як ви розумієте вислів: «Хто володіє інформацією, той володіє світом»?
-
Оголошення теми і мети уроку.
-
Інформаційне повідомлення вчителя. Інформація – (від латинського: пояснення, виклад) повідомлення про навколишній світ та процеси, що відбуваються у ньому, які сприймаються людиною або спеціальними пристроями; повідомлення у яких говориться про стан справ, про стан чого-небудь.
Система – форма організації чого-небудь; певне ціле, що являє собою єдність частин, які перебувають у певному взаємозв’язку та закономірно розміщені.
До сучасних засобів інформації належать друковані, ефірні, електронні т.т. газети, журнали, телебачення, радіо, зв’язок, радіотелефонні мережі, аудіо-відео записи, комп’ютерні системи. До складу єдиних інформаційних систем входять кабельне багатоканальне телебачення і супутникове кабельне мовлення.
На планеті все частіше почали відбуватися “інформаційні війни”, як всередині держав так і між ними. У таких війнах противником може бути будь-хто, починаючи від президента і закінчуючи журналістами.
Основними завданнями майбутніх медіаолігархів є захоплення і розподіл ЗМІ.
Використовують інформаційний простір для досягнення певної мети.
Звідки люди отримують інформацію. За статистичними даними:
-
Телевізійний матеріал – 77%, радіо, газети, аудіо - відеозаписи, книги. Залежить від місця проживання.
Комп’ютерні інформаційні системи.
Історія намічає три інформаційні революції:
-
винахід письменності;
-
книгодрукування;
-
виникнення глобальної інформаційної мережі у 1959 році, коли уряд США об’єднав у єдину систему декілька комп’ютерів.
У серпні 2000 року Президентом України був підписаний Указ «Про заходи щодо розвитку національної складової інформаційної мережі
Інтернет забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні».
Через велику кількість інформації людині важко орієнтуватися в інформаційному просторі та відрізнити неправдиву інформацію від правдивої. Значного поширення набула на ринку інформаційних послуг так звана “жовта преса”, яка дає інформацію без коментарів, або ту, за яку не відповідає юридично.
Дуже часто реклами про товари, послуги, ліки не відповідає дійсності. Так, тільки у першому півріччі 2000 року працівники Харківського обласного управління у справах захисту прав споживачів, перевіривши 783 підприємства, що реалізують товари і послуги, лише на двадцяти із них не виявили порушень.
25 кадр. “Сиди і дивись лише...”
Японія “Покемони” 658 чол. епілептичні нападки.
Нав’язуються політичні переконання, відношення до того чи іншого товару або власної думки.
-
Робота в групах. Об’єднайтесь у чотири групи, використовуючи матеріал підручника та власні знання, підготуйте повідомлення:
Група 1 – позитивний вплив ЗМІ;
Група 2 – негативний вплив ЗМІ;
Група 3 – небезпеки комп’ютерних мереж;
Група 4 – комп’ютер є невід’ємною частиною нашого життя.
Обговорення результатів роботи груп.
-
Проблемне питання. Що таке критичне мислення? Чому важливо розвивати критичне мислення? (мислити критично – це означає ретельно обмірковувати судження, приймати рішення після оцінювання різних варіантів.
-
Перегляд відео. Обговорення побаченого. https://www.youtube.com/watch?v=UjowsDi1De4 або https://www.youtube.com/watch?v=z2tD0Ug6_w0
-
Колективне складання пам’ятки «Правила безпечного користування Інтернетом».
-
Не змінюйте налаштування комп’ютера самостійно: у ньому встановлено захист від комп’ютерних вірусів. Користуйтеся тільки легальними антивірусними програмами.
-
Не заходьте на підозрілі сайти, якщо про це попереджає захист комп’ютера.
-
Не повідомляйте і не оприлюднюйте без дозволу близьких особисту інформацію.
-
Не зустрічайся ніколи наодинці з людиною, з якою познайомилися в Інтернеті, у малолюдних місцях.
-
Не відповідайте на неприємну інформацію, яка може надійти на вашу електронну адресу. Про такі випадки обов’язково повідомляйте близьких.
-
Не заважайте іншим користувачам, не робіть протизаконних вчинків в Інтернеті. Будьте чемними, доброзичливими та відповідальними в мережі.
-
Захищайте свої персональні дані.
-
Остерігайтеся інформації з неперевірених джерел.
-
Дотримуйся авторських прав.
-
Дбай про безпеку.
-
Закріплення матеріалу.
-
Що таке інформація?
-
Чим позитивний вплив ЗМІ відрізняється від їхнього негативного впливу?
-
За якими ознаками слід обирати інформацію, щоб вона не зашкодила здоров’ю?
-
Яким можуть бути наслідки для здоров’я, якщо підлітки все дозвілля проводять, спілкуючись у соціальних мережах?
-
Проаналізуйте, чи дотримуєтесь ви правил безпечного користування Інтернетом.
-
Зворотній зв’язок. Що нового я дізнався на уроці? Чим був корисним для мене цей урок?
-
Оцінювання.
-
Домашнє завдання: вивчити матеріал параграфа 28, повторити матеріал параграфи 19-27.