Електричний струм у...
Електричний струм - упорядкований рух вільних електрично заряджених частинок, наприклад, під впливом електричного поля. Такими частками можуть бути: в провідниках - електрони, у електролітах - іони (катіони і аніони), в газах - іони і електрони, у вакуумі при певних умовах - електрони, в напівпровідниках - електрони і дірки
(електронно-діркова провідність).
Струм у металах
Носіями струму в металах є вільні електрони. Електрони, розміщені на зовнішній оболонці, слабко зв’язані з ядром атома. Їх називають зовнішніми або валентними електронами, оскільки вони визначають властивість даного елемента – здатність його атомів входити в хімічний зв’язок з певним числом інших атомів.
Напівпровідники - речовини, електронна провідність яких має проміжне значення між провідністю провідників і діелектриків.
Провідність напівпровідників, зумовлена наявністю в них вільних електронів, називають електронною провідністю, а вільні електрони — електронами провідності.
Коли електрон залишає ковалентний зв'язок одного з атомів, точніше — однієї пари атомів, то цей зв'язок у парі лишається незайнятим — вільним. Цей вільний зв'язок прийнято називати діркою. Природно, що дірці приписують позитивний заряд.
На вакантне місце може «перестрибнути» електрон від сусіднього зв'язку, і там, у свою чергу, утвориться дірка.
Носіями зарядів у водних розчинах і розплавах електролітів будуть іони. Якщо посудину з розчином або розплавом включити в ланцюг, то позитивно заряджені іони почнуть рухатися до катода, а негативні — до анода. У результаті цього руху виникне електричний струм. Даний вид провідності називають іонною провідністю.
Крім іонної провідності рідини можуть володіти і електронною провідністю. Такий тип провідності властивий, наприклад, рідким металам. Як зазначалося вище, при іонної провідності проходження струму пов’язане з перенесенням речовини.