Інформаційний захист: безпечне користування смартфоном

Про матеріал

Слайд 1


Добрий день! Сьогодні ми з вами поговоримо про інформаційний захист, а саме - інформаційну безпеку під час користування смартфоном.


Слайд 2

Інформаційна безпека - це стан захищеності систем передавання, опрацювання та зберігання даних, при якому забезпечено конфіденційність, доступність і цілісність даних.


Слайд 3

Конфіденційність — забезпечення доступу до даних на основі розподілу прав доступу, захист від несанкціонованого ознайомлення. 

Доступність — забезпечення доступу до загальнодоступних даних усім користувачам і захист цих даних від блокування зловмисниками.

Цілісність — захист даних від їх зловмисного або випадкового знищення чи спотворення.


Слайд 4

Користування має бути:

- Свідомим (тобто, коли ви реєструєтеся десь – повинні знати, що ви свідомо надсилаєте свою інформацію в мережу, що тільки ви самі несете за це відповідальність та в разі чого – ваші батьки, до 18 років)

- Безпечним (тобто, маєте знати, як себе поводити із незнайомими людьми, не вестися на аферистів та захищати свої особисті дані)

- Корисним (весь проведений час – робота, навчання, саморозвиток, відпочинок – перебування в Інтернеті має нести користь)

Це така велика тема, яка охоплює і безпеку користування Інтернетом, і захист особистих даних, і вміння користування соціальними мережами. Зазвичай всі завантажують у соціальні мережі все не задумуючись куди воно піде і хто використає ваші світлини. Наразі такий час, що технології вже давно взяли верхівку людської діяльності і говорити, що небезпечно користуватися Інтернетом не є доречним. Перш за все – потрібно вміти свідомо використовувати мережу. І йти за часом. Тому ми сьогодні розглянемо питання, що стосуються практичного використання смартфону.


Слайд 5

Сьогодні ми з вами розглянемо звичайні питання, звичайні ситуації що стосуються використання смартфона.

Як працює функція авіарежиму в телефоні? Коли вона може бути корисною?

к працює функція авіарежиму в телефоні? Коли вона може бути корисною?

Авіарежим (або ж режим польоту, режим “Без зв'язку", автономний режим) – функція у смартфонах, яка при активації блокує безпровідний зв'язок: стільниковий, інтернет-з'єднання по Wi-Fi чи Bluetooth. А отже, при увімкненому “режимі польоту" немає можливості телефонувати та відповідати на дзвінки, отримувати та надсилати sms-повідомлення, користуватися мобільним інтернетом.

Водночас телефон продовжує працювати. І є змога переглядати файли, дивитися завантажені раніше фільми і слухати музику, грати в ігри, які не потребують з'єднання з інтернетом, читати книжку чи робити фото тощо.

Слід звернути увагу, що вже після активації авіарежиму Wi-Fi та Bluetooth можна увімкнути знову вручну, і цей зв'язок працюватиме. Також “режим польоту" не деактивує увімкненої геолокації та NFC.

Зазвичай авіарежим використовують під час перельотів задля безпеки – звідси відповідний значок у вигляді літака і назва. Проте режим може стати у пригоді й у інших ситуаціях:

- Для економії заряду батареї пристрою.

- Для прискорення заряджання смартфону.

- Коли ви не хочете, щоб вас турбували.

- Для блокування дзвінків та інтернету, якщо смартфоном бавиться дитина.

Зауважимо, що режим “Без зв'язку" суттєво відрізняється від режиму “Не турбувати". Останній блокує лише звукові сигнали дзвінків і повідомлень.


Слайд 6

Як приховати IP-адресу?

IP-адреса, або Internet Protocol address, – це унікальний числовий ідентифікатор гаджета в мережі, потрібний для передання інформації між пристроями. IP-адресу має кожен комп'ютер, планшет, смартфон, підключений до інтернету. Вона може бути статичною (постійною, надається провайдером) та динамічною (змінюється щоразу при підключенні до інтернету).

Зазначимо: розповсюджена думка про те, що за IP-адресою можна вирахувати будь-яку інформацію про будь-яку людину, не відповідає дійсності. Але водночас за допомогою IP-адреси за бажання дійсно можна встановити геолокацію користувача (наприклад, місто перебування) та визначити провайдера. Для мешканців тимчасово окупованих територій України це може бути особливо небезпечним. Адже провайдер, своєю чергою, може надати інформацію про особу на вимогу російських спецслужб.

Через окупацію росією деяких територій України та знищення російськими загарбниками мирного українського населення питання щодо посилення безпеки людей, зокрема і під час перебування в інтернеті, постало доволі гостро. Маскування IP-адреси можна розглядати як один із варіантів підвищення рівня власного захисту у віртуальному просторі, який дає можливість уникнути відстеження та відвідувати заблоковані сайти.

Як приховати IP-адресу:

Найпростіший та найнадійніший спосіб – за допомогою VPN-сервісів. Як раніше роз'яснювала Держспецзв'язку, при підключенні до віртуальної приватної мережі створюється захищений канал між комп'ютером користувача і VPN-сервером. Дані в ньому надійно зашифровані: ваш інтернет-провайдер не дізнається вашої локації та вебресурсів, які ви відвідали. При використанні VPN оновлена IP-адреса зазвичай створюється з іншого міста або країни.

За допомогою браузера Tor, створеного для забезпечення анонімності в інтернеті шляхом багаторазового шифрування. Він не тільки приховує IP-адресу користувача, а й дає можливість відвідувати заблоковані сайти, не зберігає історії переглядів вебсайтів, кукі-файли та будь-яку інформацію про відвідувані сторінки. Скачати браузер можна безкоштовно.

За допомогою анонімного проксі-сервера, який працює як посередник між пристроєм та інтернет-мережею.

У будь-якому випадку перед використанням обов'язково перевіряйте репутацію сервісу та не довіряйте російським.


Слайд 7

Як налаштувати функції відстеження телефону, чи дійсно вони допомагають при втраті пристрою?

1. Якщо ви користуєтесь смартфоном на базі Android, визначити місцерозташування пристрою можна через акаунт у Google.

Заздалегідь увімкніть на телефоні відповідну опцію. Зробити це можна таким шляхом: Налаштування – Біометричні дані та безпека – Пошук мого мобільного пристрою (перевести в активний режим). Для відстеження має бути виконана низка умов (що не завжди можливо), зокрема:

- телефон має бути пов'язаний із акаунтом Google,

- пристрій має бути ввімкненим та підключеним до інтернету,

- на телефоні має бути ввімкнена геолокація.

У разі втрати телефону пошук здійснюється через сторінку android.com/find. Увійдіть на ній у свій акаунт Google. На карті з'явиться орієнтовне місцерозташування пристрою, а також перелік варіантів, що можна зробити:

- Зателефонувати (телефон дзвонитиме протягом п'яти хвилин, навіть якщо звук вимкнений).

- Заблокувати пристрій.

- Очистити пристрій (у такому разі з нього будуть видалені всі дані, а подальший пошук буде неможливий).

2. Ще один варіант – скористатися спеціальними мобільними додатками для пошуку втраченого телефону (наприклад, Wheres My Droid). Встановити такий потрібно заздалегідь. Серед функцій таких застосунків – можливість відстеження телефону за допомогою GPS, Wi-Fi, веж стільникового зв'язку, віддалене керування камерою та мікрофоном, блокування тощо.

3. Деякі виробники смартфонів пропонують власні рішення з пошуку пристроїв. Наприклад, таке є у Samsung (https://findmymobile.samsung.com). Щоб скористатися, потрібно мати окремий акаунт. Відповідна функція є і на iPhone: Налаштування – iCloud – Знайти iPhone. Шукати пристрій можна через сторінку https://www.icloud.com/find, але потрібно знати Apple ID телефону.


Слайд 8

Здається, мій обліковий запис у Google зламали. Що робити?

У багатьох випадках система Google попереджає користувача про будь-які підозрілі дії з акаунтом. Проте слід звертати увагу і не на очевидні ознаки, які можуть вказувати на те, що обліковий запис був зламаний. Зокрема:

- зміна особистих даних в обліковому записі (наприклад, номера телефону) або зміна інших налаштувань, яких користувач не робив самостійно;

- у переліку активних сеансів відображається невідомий пристрій (щоб перевірити активні сеанси, натисніть Керувати обліковим записом Google – Безпека – Ваші пристрої);

- зникнення отриманих листів у поштовій скриньці або ж поява “чужих" листів у папці “Надіслані" тощо;

- невідомі користувачі отримують доступ до файлів Google Диска, хоча ви його не надавали.

Першочергові дії, якщо ви не втратили доступу до акаунту

1. Увійдіть та змініть пароль до облікового запису. А також усі ідентичні паролі для інших додатків та сайтів і паролі, збережені в акаунті Google.

2. Перегляньте перелік пристроїв, на яких здійснено вхід до вашого акаунту (Безпека – Ваші пристрої – Управління всіма пристроями). Видаліть усі незнайомі та неактивні.

3. Перевірте всі налаштування та виправте незнайомі зміни, якщо вони є.

Якщо доступ до облікового запису втрачений, скористайтеся функцією відновлення акаунту. Щоб довести, що ви власник, потрібно відповісти на кілька запитань.

Щоб убезпечитись від злому, подбайте про захист свого акаунту Google заздалегідь:

- Встановіть надійний пароль.

- У розділі Безпека налаштуйте двофакторну автентифікацію, зазначте резервний номер телефону та адресу електронної пошти для відновлення у разі злому.

- Активуйте функцію покращеного безпечного перегляду вебсайтів – це вона дозволяє ефективніше захищатися від фішингу і шкідливого програмного забезпечення.

Радимо звертати увагу і на листи-сповіщення від системи безпеки Google. Переконайтеся, що це не замасковане фішингове повідомлення від хакерів – уважно перевіряйте адресу відправника.


Слайд 9

Чи «ховаються» віруси у QR-кодах?

Держспецзв'язку дає відповіді на найпоширеніші запитання українців щодо протидії загрозам у кіберпросторі, безпечного користування телефонами, інтернетом та інші.

Чи можна підхопити вірус, просканувавши QR-код?

Використання QR-кодів (Quick Response code, або Код швидкого відгуку) стає дедалі популярнішим серед українців, а сфери їх використання чи не щодня розширюються. У QR-коді можуть бути зашифровані різноманітні дані: адреса вебсайту, посилання, документ будь-якого формату, текст, зображення, координати чи контакти та багато іншого. Це може бути все, що завгодно: від меню у кафе – до банківських реквізитів для оплати товару чи послуги.

Зчитується інформація зазвичай за допомогою камери смартфону та спеціальних програм, встановлених у телефоні.

Створити QR-код сьогодні може кожен, це справа кількох хвилин.

Як і будь-які популярні технології, QR-коди можуть бути використані зі злочинними цілями. Наприклад, у такому коді може бути зашифроване посилання на фішинговий сайт. Або файл із вірусом. Або фальшиві платіжні реквізити. Про один із таких випадків раніше повідомляла Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA, яка діє при Держспецзв'язку.

Щоб убезпечитись, дотримуйтеся таких правил:

- Скануйте QR-коди тільки з перевірених джерел, утримайтесь від зчитування QR-кодів, які випадково потрапили вам на очі,

- Якщо QR-код веде на вебсайт, упевніться у правильності написання його адреси,

- Користуйтеся антивірусами, які попередять про небезпеку в разі відкриття файлів із вірусами,

- Будьте особливо обачними, використовуючи QR-код для платежів,

Звертайте увагу, чи не наклеєний один QR-код поверх іншого.


Слайд 10

10 корисних налаштувань, як збережуть заряд телефону:

1) увімкніть стандартну плавність дисплею замість високої, якщо у смартфоні є відповідне налаштування;

2) поставте яскравість екрану на мінімум;

3) зменшіть режим очікування екрану до мінімуму;

4) встановіть енергоефективні “шпалери": чорний фон для OLED/AMOLED-дисплея, світлий - для IPS;

5) вимкніть функцію автоматичного повороту екрану;

6) вимкніть вібрацію;

7) вимкніть розпізнавання голосових команд

8) вимкніть автозавантаження, автооновлення та синхронізацію, особливо якщо у вас підключено декілька акаунтів;

9) видаліть зайві застосунки та акаунти, якими не користуєтеся;

10) обмежте кількість додатків у фоновому режимі, залиште самі необхідні: месенджери, дзвінки, “Повітряна тривога".

Джерело:

Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України - https://cip.gov.ua/ua/faqs

Зміст слайдів
Номер слайду 1

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗАХИСТ

Номер слайду 2

це стан захищеності систем передавання, опрацювання та зберігання даних, при якому забезпечено конфіденційність, доступність і цілісність даних.ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА

Номер слайду 3

ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКАКОНФІДЕНЦІЙНІСТЬДОСТУПНІСТЬ

Номер слайду 4

КОРИСТУВАННЯ ІНТЕРНЕТОМ МАЄ БУТИ: СВІДОМИМ;БЕЗПЕЧНИМ;КОРИСНИМ.

Номер слайду 5

ЯК ПРАЦЮЄ ФУНКЦІЯ АВІАРЕЖИМУ В ТЕЛЕФОНІ? КОЛИ ВОНА МОЖЕ БУТИ КОРИСНОЮ?ДЛЯ ЕКОНОМІЇ ЗАРЯДУ БАТАРЕЇ ПРИСТРОЮ. ДЛЯ ПРИСКОРЕННЯ ЗАРЯДЖАННЯ СМАРТФОНУ. КОЛИ ВИ НЕ ХОЧЕТЕ, ЩОБ ВАС ТУРБУВАЛИ. ДЛЯ БЛОКУВАННЯ ДЗВІНКІВ ТА ІНТЕРНЕТУ, ЯКЩО СМАРТФОНОМ БАВИТЬСЯ ДИТИНА.

Номер слайду 6

IP-адреса, або Internet Protocol address, – це унікальний числовий ідентифікатор гаджета в мережі, потрібний для передання інформації між пристроями. ЯК ПРИХОВАТИ IP AДРЕСУ?Найпростіший та найнадійніший спосіб – за допомогою VPN-сервісів

Номер слайду 7

смартфон на базі Android: android.com/find. ЯК НАЛАШТУВАТИ ФУНКЦІЇ ВІДСТЕЖЕННЯ ТЕЛЕФОНУ, ЧИ ДІЙСНО ВОНИ ДОПОМАГАЮТЬ ПРИ ВТРАТІ ПРИСТРОЮ?Samsung - https://findmymobile.samsung.comi. Phone - https://tinyletter.com/SSSCIP/ телефон має бути пов'язаний із акаунтом Google,пристрій має бути ввімкненим та підключеним до інтернету,на телефоні має бути ввімкнена геолокація.

Номер слайду 8

ЗМІНА ОСОБИСТИХ ДАНИХЗДАЄТЬСЯ, МІЙ ОБЛІКОВИЙ ЗАПИС У GOOGLE ЗЛАМАЛИ. ЩО РОБИТИ?НЕВІДОМИЙ ПРИСТРІЙ У АКТИВНОМУ СЕАНСІЗНИКНЕННЯ ВХІДНИХ ЛИСТІВ У ПОШТОВІЙ СКРИНЬЦІНЕВІДОМІ КОРИСТУВАЧІ МАЮТЬ ДОСТУП ДО GOOGLE ДИСКАЗМІНИТИ ПАРОЛЬВИДАЛИТИ ВСІХ НЕВІДОМИХ КОРИСТУВАЧІВЗАЗНАЧИТИ РЕЗЕРВНИЙ НОМЕР ТА ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУВирішення: Ознаки:

Номер слайду 9

Використання QR-кодів (Quick Response code, або Код швидкого відгуку) стає дедалі популярнішим серед українців, а сфери їх використання чи не щодня розширюються. У QR-коді можуть бути зашифровані різноманітні дані: адреса вебсайту, посилання, документ будь-якого формату, текст, зображення, координати чи контакти та багато іншого. ЧИ «ХОВАЮТЬСЯ» ВІРУСИ У QR-КОДАХ?Заходи безпеки: Скануйте QR-коди тільки з перевірених джерел;Користуйтеся антивірусами, які попередять про небезпеку;Якщо QR-код веде на вебсайт, упевніться у правильності написання його адреси;Звертайте увагу, чи не наклеєний один QR-код поверх іншого;

Номер слайду 10

використовуються для ідентифікації користувачів на сайтах. Наприклад, “запам’ятовують”, якими розділами ви цікавилися, які товари обирали, в який час найчастіше заходили тощо. Тож власники сторінок завдяки cookie дізнаються про уподобання відвідувачів і можуть пропонувати їм більш відповідний контент. Окрім того, саме файли cookie дають нам можливість не логінитися щоразу в певному обліковому записі, а користуватися автоматичною авторизацією. Файли cookie – невеликі текстові файли, які зберігаються у браузері вашого комп’ютера чи смартфону після відвідування вебсайтів. ЩО ТАКЕ ФАЙЛИ COOKIE?

Номер слайду 11

1) увімкніть стандартну плавність дисплею замість високої, якщо у смартфоні є відповідне налаштування;10 КОРИСНИХ НАЛАШТУВАНЬ, ЯК ЗБЕРЕЖУТЬ ЗАРЯД ТЕЛЕФОНУ:2) поставте яскравість екрану на мінімум;3) зменшіть режим очікування екрану до мінімуму;4) встановіть енергоефективні “шпалери”: чорний фон для OLED/AMOLED-дисплея, світлий - для IPS;5) вимкніть функцію автоматичного повороту екрану;6) вимкніть вібрацію;9) видаліть зайві застосунки та акаунти, якими не користуєтеся;8) вимкніть автозавантаження, автооновлення та синхронізацію, особливо якщо у вас підключено декілька акаунтів;10) обмежте кількість додатків у фоновому режимі, залиште самі необхідні: месенджери, дзвінки, “Повітряна тривога”.7) вимкніть розпізнавання голосових команд;

pptx
Додано
3 квітня
Переглядів
161
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку